הגולש ניק בלאק קרא את הטענות לפיהן סטף קרי הוא צ'וקר ונעלם במאני טיים, והחליט להגיב.

 

הטענה: סטף קרי לא מופיע ברגעים החשובים

מה הנתונים אומרים: בדיוק ההפך

 

בשביל הפשטות בדקתי שני דברים – כמות נקודות ויעילות.

בשביל לבדוק יעילות הסתכלתי על אחוזים אמיתיים (True Shooting %) – מדד מתקדם המודד את היעילות של שחקן בקליעת נקודות. זהו מדד שלוקח בחשבון גם שלשות ועונשין. הממוצע בליגה מ1996 הוא 53%.

השוואתי את הנתונים של קרי לשחקני עילית אחרים ששיחקו ב 25 שנים האחרונות + קליי תומפסון בתור נקודת ייחוס. ניסיתי לכלול את רוב השחקנים המובילים שהתחילו את הקריירה מ1996 או אחרי.

 

נתחיל מנתונים מגמר הנבא. ניתן לראות בטבלה למטה שהנתונים של קרי בגמר גם בנקודות וגם ביעילות הם טובים. 26.5 נקודות למשחק ביעילות טובה. קצת מעל קובי שאותו אף אחד לא מאשים שהוא נעלם ברגעים חשובים. קצת מתחת ללברון בנקודות אבל ביעילות יותר גבוהה. מעל קרי ברשימה: קיירי שמצטיין לחיוב והעלה רמה בשני הגמרים ששיחק בהם, אייברסון ווסטברוק שאצלם כמות היא על חשבון יעילות, יאניס שבגמר היחיד שלו (בינתיים?) היה מדהים, ותופעת הטבע דוראנט. גם ראוי לציון שרוב השחקנים מעל קרי ברשימה שיחקו הרבה פחות משחקים בגמר.  מתחת לקרי ברשימה כמה שחקנים לא רעים. אז האם קרי נעלם בגמר? לא לפי המספרים.

 

אפשר כמובן לספק תירוצים כמעט לכל שחקן ברשימה:

  • קובי וקוואי שיחקו את הגמר הראשון שלהם בגיל צעיר ורשמו מספרים די נמוכים
  • הארדן היה שחקן משלים בגמר היחיד ששיחק בו
  • וויד ודאנקן היו מעבר לשיא בחלק מהגמרים
  • קרי שיחק 7 משחקים עם נקע בברך

 

אבל נתעלם מהתירוצים. זה פוסט על נתונים.

 

מה לגבי הנתונים בחצי גמר? פה הנתונים של קרי היסטוריים בכל קנה מידה. גם בנקודות ובעיקר ביעילות! אז אם אתם באסכולה שעדיף להגיע לגמר מאשר לעוף בחצי אז זה בשבילכם.

מה לגבי משחקים צמודים בפלייאוף? איך קרי מתפקד כשהמשחק צמוד? האתר של הנבא מודד נתוני קלאץ׳. ההגדרה של קלאץ׳ זה חמש דקות האחרונות של משחקים שההפרש הוא 5 או פחות. כאן יותר הגיוני להסתכל על נקודות לכל 36 דקות קלאץ׳ במקום על נקודות פר משחק. הטבלה למטה מסכמת את נתוני הקלאץ׳:

גם פה ניתן לראות שקרי שחקן מיוחד. מעליו בנקודות רק קובי ולברון אבל ביעילות קצת יותר נמוכה. לילארד שנחשב שחקן קלאץ׳ מעולה קולע פחות מקרי ביעילות דומה. דוראנט לא רק שקולע פחות הוא גם עושה את זה ביעילות יותר נמוכה משמעותית. מה שבטוח שהנרטיב שקרי לא מופיע ברגעים החשובים נראה מגוחך שמסתכלים על הנתונים היבשים. מי שנופל בגדול בקלאץ׳ זה קיירי – די מפתיע. וגם שמעתי לא פעם שקליי תמיד מציל את סטף. אז לא. ממש לא!

 

 

מקורות והערות:

  • כל הנתונים מהאתר של הנבא
  • נתוני הקלאץ קיימים רק מ 1996
  • אחוזים אמיתיים עלו עם השנים. לא לקחתי בחשבון את האינפלציה הקלה.