אז מה היה לנו בעונה החולפת? פורטלנד התמודדו עם בעיית פציעות, כשיוסוף נורקיץ׳, זאק קולינס ורודני הוד, שלושה משחקני החמישייה שלה, נעדרו מהמגרשים בחלקים שונים של העונה. אחרי פציעתו של רודני הוד, כרמלו אנתוני הותחם וחווה רנסנס אישי כשרשם עונה נהדרת על חוזה מינימום. למרות עונת שיא של לילארד, והתעלות שלו בבועה, פורטלנד לא הצליחו לעמוד בציפיות מפתיחת העונה, וסיימו את דרכם עם הפסד ללייקרס בסיבוב הראשון.

סיכום מהלכים: 

*רוברט קובינגטון (יוסטון) מגיע תמורת טרבור אריזה ו2 בחירות סיבוב ראשון.

*אנס קאנטר (בוסטון) מגיע תמורת הזוניה כחלק מטרייד משולש.

*דרק ג'ונס ג'וניור חתם על חוזה לשנתיים

*כרמלו אנתוני מאריך חוזה לשנה

*רודני הוד מאריך חוזה לשנתיים

*הארי גילס חתם לשנה

 רוברט קובינגטון – טרבור אריזה + 2 בחירות דראפט

המהלך הראשון של ניל אולשיי היה לשלוח בטרייד את טרבור אריזה, בחירה 16 בדראפט (אייזיאה סטיוארט) ובחירת דראפט עתידית, תמורת רוברט קובינגטון. הבאתו של קובינגטון זה מהלך נהדר, הן מבחינת איכות השחקן, והן מבחינת התאמתו לקבוצה. קובינגטון לפני הכל הוא שחקן הגנה. פיזי, חוטף נהדר וחוסם לא רע. בין השאר נבחר לחמישיית ההגנה הראשונה ב 2018, כשהשאיר בחוץ שחקנים כמו ג'ימי באטלר ודריימונד גרין. מבחינת התקפה, קובינגטון שחקן שמסתמך בעיקר על קליעת שלשות, עם 2.5 כאלה למשחק ב38 אחוזים. שחקן D&3 קלאסי.

קשה לחשוב על שחקן מתאים יותר מקובינגטון לפורטלנד. קובינגטון מוסיף לה שחקן כנף שיכול לשחק גם בעמדה 4, שחקן שקולע שלשות פנויות,ושומר ברמה גבוהה שפורטלנד חייבים כדי לחפות על הקו האחורי.פורטלנד קיבלו שחקן מצוין במשחק של היום, תמורת שחקן שלא בתוכניות העתידיות שלהם. מבחינת בחירות דראפט, בחלק השני של הסיבוב הראשון אי אפשר למצוא שחקן כזה איכותי ועם התאמה כזאת לקבוצה.

לסיכום: פורטלנד הביאו שחקן הגנתי בלי לפגוע בקליעה מבחוץ של הקבוצה, תמורת סוס גמור ובחירות דראפט.

בינגו.

אנס קאנטר – מריו האזוניה, דרק ג'ונס ג'וניור (9 מ' לעונה)

המהלך השני של פורטלנד היה לשלוח את מריו האזוניה כחלק מטרייד משולש תמורת אנס קאנטר. מדובר בטרייד טוב. חסן וויטסייד מסיים חוזה ופורטלנד צריכים סנטר מחליף לנורקיץ'. ראשית, אנס קרטר מגיע לקדנציה שניה באורגון, ומכיר את הדינמיקה בקבוצה, מה שיכול לעזור לו בהשתלבות בקבוצה. קאנטר סנטר סולידי, שחקן פיק אנדד רול טוב עם יד רכה, שחקן הגנה נוראי וריבאונדר טוב. הבעיה העיקרית היא ההגנה הרעה שלו, שכנראה תגרום לו לשבת בחוץ במהלך הפלייאוף.

לגבי הזוניה, שליחתו נקשרת בצורה הדוקה להחתמה הבאה של פורטלנד, דרק ג'ונס ג'וניור. פורטלנד שלחו את האזוניה, ובמקומו החתימו לעמדה מספר 3-4 את דרק ג'ונס ג'וניור. הבעיה העיקרית של פורטלנד בעונה החולפת הייתה ההגנה, לכן לדעתי מה שפורטלנד ניסו לעשות, זה להביא עוד פורוורד הגנתי שיחד עם קובינגטון, יוכל לחפות בצורה טובה על החור שלילארד, מקולום ומלו יוצרים כשהם יחד על המגרש. למרות היתרונות, יש 2 חסרונות בולטים בהחתמה הזאת. קודם כל, היעדר הקליעה שלו ל3, תסתום את הצבע ותפריע לשאר השחקנים לייצר נקודות. שנית, החוזה שלו לא קטן יחסית לשחקן שממוקם 9-8 ברוטציה.

לסיכום: פורטלנד קיבלו סנטר מחליף, וחיזקו את ההגנה בעמדת הפורוורד על חשבון ההתקפה. מהלך לא רע, אבל כפי שציינתי, המחיר של דרק ג'ונס גבוה מאוד ביחס למיקום שלו ברוטציה.

כרמלו אנתוני – הארכת חוזה לשנה (1.7 מיליון)

פורטלנד מחליטה להחתים את כרמלו אנתוני על חוזה מינימום לשנה. לדעתי, החתמה שתעזור לה, אבל גם תזיק לה. מצד אחד, להחתים שחקן שיכול לעלות מהספסל ולתת נסיון וקליעה בכזאת רמה תמורת חוזה מינימום, לפני הכל זו החתמה טובה. הבעיה מתחילה, כמו שכבר ציינתי, בהגנה. לפי הפרי אייג'נסי הנוכחי, אפשר לראות מגמה של בנייה על צמד הגארדים ההתקפיים, והקפתם בפורוורדים הגנתיים (קובינגטון, דרק ג׳ונס..). כרמלו אנתוני, למרות שהראה מאמץ בהגנה בבועה, הוא שחקן הגנה לא מספיק טוב. הפיתרון זה להמעיט את הדקות שלו לילארד ומקולום על הפרקט. הדרך הכי פשוטה לעשות את זה היא להעלות אותו כשחקן שישי מהספסל.

לסיכום: איכות יש, נסיון יש, חוזה נמוך, אבל לא מתאים לקבוצה. לדעתי החתמה סבירה של פורטלנד ולא יותר.

רודני הוד – הארכת חוזה לשנתיים (9 מ' לעונה)

רודני הוד, שחקן חמישייה ברוב עונותיו בליגה, שומר לא רע ומצטיין בקליעת שלשות. לא סקורר גדול, אבל יש לו אחוזים טובים מכל הטווחים ויודע לקלוע זריקות פנויות. מבחינת יתרונות, מוסיף עוד עומק לעמדת הפורוורד, עוד שומר טוב, מרווח את המשחק ומונע אפשרות לדאבל-אפ על לילארד-מקולום. מבחינת חסרונות, קיבל שדרוג בחוזה אחרי קרע באכילס, שזו פציעה שקשה לחזור ממנה. יחמיץ את פתיחת העונה ולא ברור איך ייראה כשיחזור.

לסיכום: מבחינת שחקן, החתמה טובה. מבחינת מה שעבר עליו, והמצב שיגיע לעונה, החתמה תמוהה ולא ברורה.

הארי ג'יילס – חוזה לשנה (1.6 מ')

סנטר צעיר עם פוטנציאל, על חוזה מינימום יכול להיות גניבה גדולה. ייתכן שיקדים את קאנטר בפלייאוף בגלל ההגנה.

 

סיכום כללי

הקבוצה התחזקה מאוד בצד ההגנתי. התבוננות בסגל מראה שפורטלנד עמוקים מאוד בעמדות 3-5, אבל קצרים בעמדות 1-2. הקבוצה חייבת להביא גארדים לעבות את הקו האחורי. אפשר לסכם את חלון ההעברות בכך שניכר שפורטלנד עבדו בחלון, והתחזקו במקומות החלשים. בעונה הבאה, פורטלנד תשחק על 2 אלמנטים בולטים. קודם כל, מהלכי בידוד של לילארד ומקולום, והוצאה לשחקן הפנוי. הכנפיים של פורטלנד העונה יודעים לקלוע שלשות פנויות, ולכן השיטה הזאת תעבוד טוב. האלמנט השני, זה פיק אנד רול גבוה של נורקיץ' עם לילארד, שעובד לא רע, בזכות הקליעה והצעד הראשון של לילארד, והאתלטיות וראיית המשחק של נורקיץ׳. פורטלנד מאוד התחזקו במקומות החלשים, ויסיימו במקומות 4-5 במערב עם סיכוי טוב לחצי גמר אזורי.