הרבה מילים ישפכו על עמרי כספי בימים הקרובים. על ההחלטות שלו, על הכסף שהרוויח או הפסיד, על חוזים שלקח וחוזים שויתר עליהם. עבור אוהדי ה-NBA, אלה שעוקבים אחרי הליגה מימים ימימה, כספי אינו אלא הערת שוליים. עבורם הפסטיבל בתקשורת הישראלית הזוי וחסר משמעות לליגה. זה נכון ולא נכון. בסופו של דבר כישראלים אנחנו עוקבים אחרי ישראלים אחרים. אחרי ההצלחות והכשלונות שלהם. עבור אוהדי הליגה, הסיפור של כספי הוא כשלון, יותר טוב כלום מכמעט. אבל כספי הוא הכל חוץ מכמעט, הוא סיפור הצלחה.

זה נכון שכספי מעולם לא היה כוכב בליגה הטובה בעולם. הוא לא הוביל קבוצה, אבל הוא לא היה אמור. הוא שחקן רוטציה, וככזה הוא מבצע את תפקידו בצורה הטובה ביותר. העובדה שהקבוצה הטובה בעולם רצתה להחתים אותו בתחילת העונה מעידה על כך. השחרור שלו הלילה הוא עניין של נסיבות, לא של חוסר הצלחה.

כבר הסברנו את החוקים בעבר, נחזור על זה בקצרה: קבוצה יכולה להחזיק במהלך העונה 15 שחקני סגל ועוד 2 שחקנים על חוזה דו כיווני. בפלייאוף יכולים לשחק רק 15 שחקני הסגל, והקבוצה אמורה להכריע מי הם יהיו לפני תחילת הפלייאוף.

שחקני הסגל של גולדן סטייט: סטף קרי, קליי תומפסון, קווין דוראנט, דריימונד גרין, זאזא פאצ'וליה, אנדרה איגודלה, שון ליווינגסטון, פטריק מקו, ניק יאנג, ג'אוול מקגי, קוון לוני, ג'ורדן בל, עמרי כספי, דמיאן ג'ונס ודיוויד ווסט.

על חוזה דו כיווני: קווין קוק וריק בושר.

אם נסדר את זה על פי עמדות:

PG: קרי, מקו, קוק.

SG: תומפסון, ליווינגסטון, יאנג.

SF: דוראנט, איגודלה (יאנג, כספי).

PF: גרין, כספי (בל, ווסט, לוני).

C: פאצ'וליה, בל, ווסט, מקגי, לוני, ג'ונס.

ליווינגסטון יכול לשחק רכז, אבל בעונה וחצי האחרונות קר מעדיף לשחק איתו ב-2 ולתת למקו לשחק ב-1. במצב הנוכחי שנוצר עם הפציעה של קרי, לווריורס חסר גארד והם היו חייבים להכניס את קווין קוק לסגל. על חשבון מי?

אפשר להוריד מהרשימה את קרי, קליי, דוראנט, גרין, איגודלה, ליווינגסטון. הם הבסיס של הסגל. גם פאצ'וליה ו-ווסט הותיקים לא ישוחררו בגלל המעמד שלהם והויתורים שעשו בשביל לשחק בווריורס. נשארנו עם בל, מקגי, לוני, ג'ונס, יאנג, מקו וכספי. בל יורד מיד מהשולחן כי הוא צעיר, זול, כשרוני וחתום קדימה. הווריורס לא היו משחררים אותו. גם ג'ונס באותו מעמד, למרות שמיעט לשחק. הווריורס בנו אותו שנתיים ובונים עליו להמשך. יאנג יורד מהשולחן בגלל הצורך בגארדים. נשארנו עם בחירה בין לוני, מקגי, מקו וכספי.

קר הצהיר שהסנטרים שלו לא מועמדים לשחרור. הקבוצה אמנם ידועה במשחק הסמול בול שלה, ולוני ומקגי משחקים דקות מוגבלות, אבל בפלייאוף זה משחק אחר וקר לוקח בחשבון משחק פיזי. מבין מקו (שגם הוא פצוע לפחות 4 שבועות) וכספי, הווריורס העדיפו לשמור על מקו. שחקן צעיר, זול עם פוטנציאל. אם היו משחררים אותו ספק אם היו מצליחים להחזיר אותו. בנוסף, גם כספי פצוע ועם דלקת בקרסול לא ברור מתי יוכל לחזור. הווריורס עשו את הבחירה האכזרית מבחינתו ומבחינתנו.

במצב העניינים הנוכחי לווריורס לא הייתה ברירה אחרת. זה לא שכספי לא יכל לתרום בפלייאוף. פציעה של דוראנט\גרין\איגודלה או אפילו בעיית עבירות תהפוך את כספי לנחוץ, אבל הוא כבר לא יהיה שם. הציפיה היא שווסט או לוני יכנסו לתפקיד וימלאו את הדקות. לאור סט היכולות שכספי הציג העונה בווריורס, ולאור חוסר הקליעה לשלוש, זו כנראה ציפיה נכונה.

עכשיו נחזור לכספי. אין ספק שזו אכזבה גדולה עבורו וגם עבור אוהדיו הישראלים, אבל זה ממש לא סוגר לו את הסיפור בליגה הטובה בעולם. העונה הזו הוא כבר לא ישחק (לא זכאי לשחק בפלייאוף בקבוצות אחרות), אבל בקיץ הוא בהחלט יכול למצוא מקום. זו החלטה שלו. אם יחליט שהסיפור בליגה הטובה בעולם לא נסגר עבורו, הוא ימצא מקום. אם יחליט שהגיע הזמן לחזור לאירופה, גם כאן לא תהיה לו בעיה למצוא קבוצה.

יהיו מי שיגידו שעדיף להיות ראש לשועלים ולא זנב לאריות. זה לחלוטין תלוי בעמרי. בשאיפות שלו, ברצונות שלו, בחלומות שלו. הוא לא יהיה כוכב ב-NBA, אבל אם יחליט שהוא מעוניין להמשיך ב-NBA, יהיה לו מקום, ועונה עשירית בליגה היא הישג עצום ולא מוערך מספיק. לא מדובר במדליית השתתפות, מדובר ב-10 עונות שבהם כספי הצליח להיות 1 מ-450 שחקני הכדורסל שהצליחו להכנס לליגה הטובה בעולם (יש שחקנים טובים מחוץ לליגה, ולכן לא נכתב 1 מ-450 שחקני הכדורסל הטובים בעולם). זה כסף, זה יוקרה, זה הישג שייקח זמן עד שיבוא כדורסלן ישראלי ויצליח לשחזר אותו.

האם כספי טעה כשחתם בווריורס בקיץ? כספורטאי השאיפות שלו צריכות להיות תמיד לשחק ברמה הכי גבוהה שאפשר. הווריורס סיפקו לו את הצ'אנס הזה, ולכן החתימה שם הייתה נכונה. כשכספי קיבל את הצאנס ושיחק הוא היה מצויין.

השאלה הפתוחה היחידה שיוצאים איתה מהעונה הזו היא מה קרה לשלשות.

זה לא שכספי לא קלע, הוא לא זרק! משחקן שקלע 40% לשלוש, הציפיה הייתה שכספי יעלה מהספסל על תקן של קלעי בווריורס. במקום זאת ראינו את כספי יעיל בתחומים אחרים, אבל פשוט לא זורק שלשות. מודה שאין לי הסבר ואשמח לשמוע את עמרי מספר מה עומד מאחורי זה. כספי לא איבד את הקליעה או הבטחון בווריורס. סטיב קר הוא אחד המאמנים שיודעים לנטוע בשחקנים שלהם בטחון. למה כספי לא זרק? אין לי תשובה. נקווה שהדבר יעלה בראיונות הבאים של כספי ונתוודע לסיפור מאחורי אי הזריקה. כספי היה כל כך יעיל בחיתוכים, אבל קשה לי להאמין שהוא קיבל הוראה לזרוק שלשות והעדיף חיתוכים.

עכשיו הזמן ללקק את הפצעים. הספורט כמו החיים, הוא גלגל שמסתובב. פעם למטה, פעם למעלה. כספי עדיין יכול לעלות ולשים סימני קריאה על קריירה מוצלחת.