קיץ 2017 היה יותר מעניין מהפלייאוף. כוכבים שעוברים מקבוצה לקבוצה במגה טריידים, שחקנים חופשיים שחותמים על חוזים גבוהים. המרדף אחרי הסופרסטארים הקיץ היה חסר פשרות והניב כמה קבוצות מאוד מעניינות. לקראת פתיחת עונת 2017-18, הכדור הכתום עם פרוייקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: לוס אנג'לס קליפרס

לדף הקבוצה

מי עזב: כריס פול (יוסטון), ג'יי ג'יי רדיק (פילדלפיה), לוק מבה א מוטה (יוסטון), ג'מאל קרופורד (מינסוטה), מאריס ספייטס (אורלנדו), ריימונד פלטון (אוקלהומה סיטי), דיימונד סטון (אטלנטה), ברנדון באס (לסין) ופול פירס (פרש).

מי הגיע: פטריק בברלי (יוסטון), לו וויליאמס (יוסטון), סם דקר (יוסטון), מונטרז הארל (יוסטון), דיאנדרה ליגינס (יוסטון), דנילו גלינארי (דנבר) (טרייד); מילוש תאודוסיץ' (צסק"א מוסקבה), ווילי ריד (מיאמי) (שוק חופשי);  ג'אוון אוואנס, סינדריוס ת'ורנוול (דראפט).

חמישיה: מילוש תאודוסיץ', פטריק בברלי, דנילו גלינארי, בלייק גריפין, דיאנדרה ג'ורדן.

ספסל: לו וויליאמס, אוסטין ריברס, סם דקר, מונטרז הארל, ווילי ריד, ווסלי ג'ונסון, דיאנדרה ליגינס, ברייס ג'ונסון, ג'אוון אוואנס וסינדריוס ת'ורנוול.

המהלכים הגדולים של עונת 2016-17:

אז מה היה לנו שם?

הקליפרס הגיעו לעונה הזו בידיעה שכריס פול ובלייק גריפין יכולים לצאת מהחוזה שלהם בקיץ הבא, כשגם ג'יי ג'יי רדיק מסיים חוזה. לכן, זו הייתה שנת מבחן – לאחר כמה שנים של עונות טובות אך רוויות פציעות ואכזבות בפלייאוף, עוד עונה שבה לא יעברו את חצי גמר המערב תגרור עזיבה של אחד הכוכבים הגדולים.

הקליפרס פתחו נהדר את העונה עם מאזן 14-2, כשהדבר שאפיין אותה בתקופה זו היה הגנה מעולה ויכולת טובה של הספסל, שהיה אחד החסרונות הבולטים שלה בשנים האחרונות. עם זאת, הסטטיסטיקה התיישרה, בתוספת פציעות שחזרו לרדוף את הקליפרס – פול וגריפין שיחקו 61 משחקים כ"א בעונה הסדירה. הקליפרס סיימו את העונה במקום הרביעי במערב, בדרך לסדרה נגד יוטה. בלייק גריפין סיים את הסדרה כבר במשחק השלישי בגלל פציעה, ובלעדיו יוטה הצליחה להפוך פיגור 2-1 לניצחון במשחק 7 בלוס אנג'לס. כריס פול נתן תצוגות מרשימות, אך שוב הפציעות הכריעו את הקליפרס ושלחו אותם הביתה מוקדם מהתחזיות.

קיץ חם

הקיץ הגורלי של הקליפרס היה אמור להתחיל ב-1.7, יום פתיחת שוק השחקנים החופשיים, אך במפתיע, המהלך הגדול של הקיץ קרה שלושה ימים קודם לכן. במהלך שקשה היה לצפות, כריס פול מועבר בטרייד ליוסטון (ונשאר לעונה האחרונה שלו בחוזה) בתמורה לפטריק בברלי, לו וויליאמס, סם דקר, מונטרז הארל, בחירת סיבוב ראשון ועוד כמה נספחים שדריל מורי ארגן כדי שהטרייד יוכל לצאת לפועל.

הקליפרס הצליחו להשאיר את גריפין שחתם על המקסימום (175 מיליון דולר לחמש שנים) והפך לכוכב הבלתי מעורער של הקבוצה. עם זאת, הקליפרס איבדו את רדיק, ולא היה להם מרחב תמרון מתחת לתקרת השכר. כדי להתחזק הם הביאו את מילוש תאודוסיץ' בעזרת חריגת המיד לבל (12.3 מיליון דולר לשנתיים), ואת דנילו גלינארי בעזרת סיין אנד טרייד. במסגרת העסקה הם ויתרו על ג'מאל קרופורד ובחירת הדראפט שקיבלו מיוסטון וקיבלו את גלינארי שחתם על חוזה של 65 מיליון דולר לשלוש שנים.

בסך הכול הקיץ של הקליפרס היה מוצלח, בעיקר בהתחשב בפוטנציאל ההרסני שלו. בתסריט לא מופרך הקליפרס היו יכולים לאבד את פול וגריפין ללא תמורה ולהיכנס לבנייה מחדש. בפועל, גריפין הוחתם לחמש שנים והקליפרס הצליחו לקבל תמורה בעד פול שחיזקה את הספסל, ובעזרתה גם הביאו את גלינארי.

באוגוסט, אחרי כל המהלכים, דוק ריברס איבד את תואר הנשיא לענייני כדורסל ונשאר רק המאמן. מחליפו הוא לורנס פרנק, שהיה עוזרו של ריברס, כשמייקל ווינגר, שעבד תחת סם פרסטי בהנהלת אוקלהומה סיטי, התמנה לג'נרל מנג'ר. נראה שלאחר שאיבדו את כריס פול, הקליפרס רוצים לצאת לדרך חדשה גם בהנהלה. כנראה שהמהלך הזה הגיע מג'רי ווסט, שהפך להיות יועץ בקליפרס לאחר שהיה חלק מבניית הקבוצה בגולדן סטייט.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

בגלל התחלופה הגבוהה בקליפרס, ההתקפה שלה תצטרך להתאים את עצמה לשחקנים החדשים:

גריפין יצטרך למצוא פרטנר חדש להנד אופים (הציוות שלו עם רדיק היה אחד היעילים בליגה) או להחליף אותם ביצירת מהלכים מכדרור. ראינו אותו עושה זאת בעבר, כשבעונת 2013-14 הוביל את הקליפרס כשכריס פול היה פצוע ואף סיים שלישי בהצבעה ל-MVP. בעונות האחרונות הוא פיתח את הקליעה שלו, ולנוכח קלעי השלוש המצוינים שיהיו סביבו, הוא יזכה לריווח שיעזור לו לייצר נקודות. הוא יקבל השנה גם הרבה דקות בעמדה 5 בהרכבים נמוכים, שבהם יקבל שומרים איטיים ממנו אותם יוכל לעבור בקלות.

גלינארי הוא עוד שחקן שיקבל אחריות גדולה בהתקפה. הקליפרס יצטרכו שייקח על עצמו יותר, בשנה שעברה הוא אמנם היה מאוד יעיל, אבל היה בעל אחוז Usage של 20% בלבד (מקום 163 בליגה). הערך הגדול של גלינארי נובע מכך שהוא שחקן מאוד יעיל בהתקפה, הוא מגיע הרבה לקו העונשין וקולע מצוין מכל הטווחים (38.9% לשלוש, 44.7% מהשדה ו-90.2% מהעונשין בעונה האחרונה). אם יצליח לשמור על היעילות שלו עם יותר זריקות הוא יתרום הרבה לקליפרס. אחת הדרכים לעשות זאת היא להביא אותו לפוסט, מקום בו הוא מאוד יעיל לנוכח היותו גדול ביחס לעמדה שלו (היה במקום השני בליגה ביעילות בפוסט בשנה שעברה עם 1.2 נקודות לפוזשן).

בניגוד לקו הקדמי, עוד לא ברור מי יהיה הצמד שיפתח בחמישייה בקו האחורי. ניתן להניח שהניסיון של בברלי בתור שחקן חמישייה יבטיח לו מקום בחמישייה, אך על המקום לצידו יתחרו תאודוסיץ' ואוסטין ריברס. ריברס, שהראה שיפור במשחקו בעונה שעברה, אמנם הכריז בראיון שהוא יפתח לצד בברלי, אך ריברס האב שומר על עמימות. כנראה שההחלטה תתקבל על פי מחנה האימונים ומשחקי קדם העונה, כשסימן השאלה הגדול הוא תאודוסיץ'. ראינו בשנה שעברה את סרחיו רודריגז, שכמו תאודוסיץ' היה כוכב גדול באירופה, נכשל בפילדלפיה וחוזר לאירופה אחרי עונה אחת. עם זאת, אפשר למצוא סיבות לאופטימיות אצל תאודוסיץ', הוא גדול יותר מרודריגז (1.96 לעומת 1.91), ולכן יסתדר טוב יותר עם הפיזיות של ה-NBA. בנוסף, ההגנה החלשה שלו תבוא פחות לידי ביטוי, משום שבברלי ייקח על עצמו את המשימות ההגנתיות הקשות וג'ורדן יחפה עליו בצבע.

אם תאודוסיץ' לא יצליח, בברלי יצטרך לתפקד בתור הרכז הפותח, ולא בטוח שהוא מסוגל לכך, הוא לא מנהל פיק אנד רול ברמה גבוהה, ואין לו ראיית משחק יוצאת דופן. לכן, ההצלחה של תאודוסיץ' חשובה. אם הוא יוכל להישאר על המגרש, הוא יעזור מאוד לקליפרס בצד ההתקפי, הוא מנהל פיק אנד רול מצוין ומעולה בהתקפות מעבר. הוא יוכל להפעיל את גריפין ובמיוחד את ג'ורדן בשני האספקטים הללו ולסדר להם נקודות קלות בעזרת יכולת המסירה שלו.

צריך לזכור שגם אם בצד ההתקפי הקליפרס יהיו טובים, בהגנה הם יהיו בבעיה, חוץ מבברלי וג'ורדן, אף אחד מהשחקנים בסגל אינו שחקן הגנה מעל הממוצע. לאוסטין ריברס אמנם יש פוטנציאל להפוך לשומר פרימיטר טוב, אך גם איתו קשה לראות את הקליפרס עם הגנה בשליש העליון של הליגה. יחד עם השיפור של קבוצות אחרות במערב, הקליפרס יתקשו לשחזר את הישגי השנים שעברו. אם הפציעות ימשיכו לרדוף את הקליפרס (וצריך לזכור שגם גריפין וגם גלינארי הם שחקנים שעברו מספר פציעות בקריירה), הם ידחקו מתחת לקבוצות החזקות שעולות במערב, ויילחמו על מקומם בפלייאוף.

תחזית:

מקום 7 במערב. יפתחו טוב, אך פציעות יגרמו לירידה. יסיימו את העונה עם 43 נצחונות והפסד בסיבוב הראשון בפלייאוף.

וגאס חזתה לקבוצה 43.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו, ואולי תזכו בספר נבחרת החלומות.