השוק החופשי של קיץ 2019 הבטיח הרבה וגם קיים. כבר ביום הראשון נסגרו חוזים בסך של כמעט 3 מיליארד דולר! מאזן הכוחות בין הקבוצות בליגה השתנה. המזרח נחלש והמערב נפתח לחלוטין. התהליך שהתחיל לברון ג'יימס ב-2010, עם המעבר המתוקשר שלו למיאמי, הסתיים בניצחון הסופרסטארים, שהוכיחו שהם אלו ששולטים היום בליגה. יוצאים לעונה חדשה בלי פייבוריטית ברורה.

לקראת פתיחת עונת 2019-20, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: בוסטון סלטיקס

לדף הקבוצה:

בוסטון סלטיקס

נשארו: גורדון הייוורד, מרכוס סמארט, ג'ייסון טייטום, ג'יילן בראון, דניאל ת'ייס (הוחתם מחדש), רוברט וויליאמס, שמי אוג'לייה, בראד וואנאמייקר (הוחתם מחדש).

עזבו: קיירי אירווינג (חופשי, לברוקלין), מרכוס מוריס (חופשי, לניקס), אל הורפורד (חופשי, לפילדלפיה) ארון ביינס (חופשי, לפיניקס), גרשון יבוסלה (איפשהו באירופה), טרי רוזייר (סיין אנד טרייד, לשארלוט).

הגיעו:  אנס קאנטר (שוק חופשי, מפורטלנד), וינסן פוארייה (שוק חופשי בסקוניה) מקס סטרוס (שוק חופשי לא נבחר בדראפט) וטאקו פול (שוק חופשי לא נבחר בדראפט וקיבל חוזה דו כיווני), קמבה ווקר (טרייד משארלוט), רומיאו לאנגפורד (דראפט), גראנט וויליאמס(דראפט), קרסן אדוארדס (דראפט)

מתנדנדים: ברייס בראון, ג'ון בוהנון, ג'אוונטה גרין.

חמישייה: קמבה ווקר, גורדון הייוורד, ג'ייסון טייטום, ג'יילן בראון ודניאל ת'ייס.

ספסל: מרכס סמארט, רוברט וויליאמס, אנס קאנטר, שמי אוג'לייה, בראד וואנאמייקר, וינסן פוארייה, רומיאו לאנגפורד, גראנט וויליאמס, קרסן אדוארדס, מקס שטרוס.

המהלכים הגדולים של עונת 2018-19:

אז מה היה לנו שם?

לפני שנה בוסטון ואוהדיה היו מאוד אופטימיים. הקבוצה, ללא שניים מהסופרסטארים שלה, הגיעה עד למשחק 7 בגמר המזרח, שם הפסידה כתוצאה מחוסר ניסיון ו/או לחץ של השחקנים הצעירים שלה. האופטימיות גדלה לקראת פתיחת עונת 2018-19, כשגורדון הייוורד וקיירי אירווינג חזרו. היה נדמה שלקבוצה התווספו שני סופרסטארים, ועכשיו הקבוצה קונטנדרית. ההנחה היתה שהצעירים למדו והתפתחו, הציפייה היתה שתהיה התקדמות טבעית, ובנוסף שני הכוכבים שחזרו יעזרו לעשות את האקסטרה הדרוש כדי להגיע לארץ המובטחת.

את מה שקרה אח"כ כולם יודעים וגם כתבתי בסיכום עונה של הסלטיקס, אז אכתוב בקצרה: העונה התחילה רע, גם על הפרקט וגם בחדר ההלבשה. הייוורד עלה בחמישיה ולא היה קרוב ליכולת טובה. בדיעבד התברר שהדבר יצר מרמור אצל חלק מהשחקנים, שהרגישו שסטיבנס מנסה בכח לתת לשחקן מהמכללה שלו דקות שלא מגיעות לו. צמד הצעירים בראון וטייטום לא התקדמו כפי שציפו מהם ובנוסף, המועדון היה צריך להתמודד עם מצבי הרוח המשתנים של קיירי אירווינג. דברים השתנו כשסטיבנס הוריד את בראון ואת הייוורד לספסל, אבל השיפור היה זמני. העונה של בוסטון נראתה כמו מצבי הרוח של קיירי. פעם מנצחת את את הווריירס ב-30 הפרש ופעם אחרת מפסידה לשיקגו ואורלנדו. קיירי ניסה להראות מנהיגות, ועשה זאת בדרך שהכיר מלברון: פאסיב אגרסיב. לאוהדים ולשחקנים זה נמאס מהר מאוד, ומתישהו גם בראון ענה לו בתקשורת, שהוא לא מבין למה תמיד מפנים אצבעות רק לצעירים.
אך זה לא היה רק קיירי: לפי ג'קי אחרי שהביסו את אינדיאנה טסו הסלטיקס למיאמי למשחק השני של בק טו בק, והגיעו למלון בשעה 02:00. לא משהו יוצא דופן. אלא שחלק מהשחקנים הצעירים יצאו למועדונים עד השעה 05:00. את המשחק בערב הם הפסידו למיאמי בתצוגת משחק גרועה, נראו כבויים. באותו משחק היה גם עימות בין ג'יילן בראון למרכוס מוריס שהפך ויראלי, בו מוריס העיר לבראון שהוא לא מתאמץ מספיק. בסיום המשחק קיירי במקום לענות לעיתונאים הלך לאימון קליעות עם עצמו על המגרש, בתקווה שחלק מהשחקנים לפחות יצטרפו אליו. אף אחד לא עשה זאת. בסופו של דבר זו היתה עונה של חוסר תפקוד ואנשים לא היו מספיק מחוברים בחדר ההלבשה. בקשת הטרייד של דייוויס עם כל השמועות מסביב ובעיקר זו שטענה שבוסטון המועמדת העיקרית לא ממש עזרו.
בפלייאוף,
בסיבוב הראשון ניצחו את הפייסרס בסוויפ, ואז הדהימו כשהביסו את מילווקי במשחק הראשון עם הגנה והתקפה מצוינות. אלא שמאותו רגע, בחצי השני של כל משחק, קיירי פשוט שיחק לבד עם בידודים, זרק והחטיא הרבה תוך שהוא עונה לעיתונאים תשובות כמו "בשביל זה הביאו אותי לפה" ו"הייתי צריך לזרוק 20 זריקות, אני כזה טוב" וממאיס עצמו סופית על כולם. הבאקס ניצחו את 4 המשחקים הנותרים וכולם איחלו לקיירי שהדלת לא תפגע לו בישבן בדרך החוצה.

קיץ חם:

קיירי עזב בצעד שלא הפתיע אף אחד. הבעיה הייתה שגם הורפורד עזב ויצר תחושה שבוסטון מתפרקת והולכת שוב לתחתית ובניה מחדש. קצת אירוני שדווקא מייקל ג'ורדן ומיטש קופצ'אק הם אלו שהצילו את המצב. שארלוט הציעה לרוזייר, שכמעט סגר בפיניקס, הצעה שלא יכל לסרב לה ובנוסף נתנה הצעה מעליבה לקמבה ווקר, שהחליט לעזוב ולחפש בית חדש. איינג' לא חשב פעמיים ושארלוט ובוסטון עשו סיין אנד טרייד על 2 הרכזים. ווקר הוא לא קיירי. לא מבחינת כשרון הכדורסל אבל גם לא מבחינת האופי וההגעה שלו לבוסטון תהיה שינוי מרענן על ומחוץ לפרקט. החסרון של המהלך הוא שבוסטון נמצאת בהארד קאפ, ונאלצה לוותר על ביינס ובעיקר על מרכוס מוריס. גם מוריס וגם ביינס, אבל בעיקר הורפורד, יחסרו לקבוצה התקפית, אך בעיקר הגנתית.

מהדראפט בוסטון הביאה 3 שחקנים. גראנט וויליאמס, שגדל כאוהד בוסטון, פורוורד נמוך 2.03 מ', אך מאוד חכם ועם המון אנרגיות. רומיאו לאנגפורד, קומבו גארד שאמור להיות טוב מאוד רק שפציעה באגודל פגעה לו בקליעה וקארסן אדוארדס קומבו גארד נמוך עם קליעה מצויינת. שחקן נוסף שהגיע לבוסטון הוא סנסציית הקהל טאקו פול, שלא נבחר בדראפט, אבל קיבל מבוסטון חוזה לא מובטח. בשוק החופשי הביאו את אנס קאנטר, ומאירופה הביאו את ונסן פוארייה, המחליף של גובר בנבחרת צרפת. 

הסלטיקס נחלשו הגנתית, ויתכן שגם בכלל. המשפט שנאמר הכי הרבה עד כה לתקשורת ביום תקשורת ובאימונים, ונראה שילווה את הקבוצה הוא: Fresh start. התחלה חדשה, אופטימיות זהירה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

מסמרים ונוצות. אמנם התחלה חדשה זה נחמד ויפה ואופטימיות זה תמיד טוב, אבל יש כמה נקודות ברקע שצריך לטפל בהן.

בראש ובראשונה עניין הסנטר הפותח. לקאנטר יש שתי בעיות: הראשונה זה ההגנה, או היעדרה. אני לא חושב שצריך להרחיב, כולם מודעים ומכירים. הבעיה השניה היא דווקא התקפית. או יותר נכון, השילוב של קאנטר בהתקפה של החמישיה הראשונה. קאנטר, כשחקן ההתקפי שהוא, רוצה וצריך להיות מאוד מעורב בהתקפה של הקבוצה כדי להיות יעיל, אבל, כסנטר פותח, הדבר עלול ליצור חוסר איזון בחמישיה, כיוון שגם שאר השחקנים שיהיו איתו בחמישיה הראשונה ידרשו להיות מעורבים ולהחזיק יותר את הכדור. שנה שעברה זה יצר בעיות, השנה לא כדאי להיכנס לזה מלכתחילה. בראד סטיבנס פתר את זה בכך שבמשחק ההכנה הראשון רוברט וויליאמס פתח ואז קאנטר עלה מהספסל, וכך סטיבנס יצר איזון בחמישיות. עובדה מעניינת ששווה לשים לב אליה, מתוך 20 הדקות שקאנטר שיחק, רק 44 שניות היו ללא מרכוס סמארט יחד איתו. לא יודע כמה החפיפה הזאת תימשך ויהיה מעניין לראות כמה קורלציה תהיה בין הדקות של סמארט לדקות של קאנטר בהמשך. הבעיה שוויליאמס עדיין לא מספיק בשל ומוכן לדקות משמעותיות בליגה. במשחק ההכנה הוא נראה לעיתים אבוד, הגיב לאט מדי בהגנה ולא לגמרי פתר את החור שנוצר שם. הוא גם נפצע במפשעה אז כנראה שנצטרך לחכות קצת עם המשך הניסוי הזה, אבל גם כשהיה פצוע דניאל ת'ייס פתח וקאנטר עלה מהספסל. כרגע מסתמן שזה יהיה ת'ייס שיפתח גם אם לא ישחק את מירב הדקות, וכבר הודיעו שככל הנראה לא יהיה 5 פותח קבוע.
בכל מקרה זו כרגע הבעיה העיקרית של הסגל מבחינת סטיבנס, הגנת הצבע. הוא אמנם הצליח ליצור הגנת טופ 5 בליגה כשהיו לו בקו הקדמי שחקנים כמו קלי אוליניק ואמיר ג'ונסון, אבל אז היה את הורפורד בתור המוח ההגנתי והמנטור. חסרון אחר שמתעורר לגבי הביגמנים זה שגם קאנטר, גם וויליאמס וגם פוארייה בעיקר סנטרים של פיקנרול. פוארייה עוד יודע וסביר בפוסט, אבל קאנטר והטיים לורד דיי חייבים פיקנרול מה שמחייב מוביל כדור טוב וגם קלעים לריווח ולא בטוח שיהיה לבוסטון את זה בחמישיה השניה.

בחמישיה הראשונה מוביל הכדור הוא קמבה ווקר, שהוביל את הליגה בעונה שעברה בנקודות בפיקנרול. ווקר השיג 11.9 נקודות כמוביל כדור בפיקנרול, ביעילות סבירה של 1.01 לפוזשן במהלך שהיה 46.8% מכלל המהלכים שלו (סה"כ 11.8 למשחק בממוצע האחוזון ה-90 ביעילות). זה בהחלט אומר המון על איך תראה ההתקפה של בוסטון. כשהעונה במקום מארווין וויליאמס וקודי זלר, לווקר יהיה את ג'ייסון טייטום ואנס קאנטר שהם שחקנים יותר טובים, דבר שעשוי להפוך את ווקר ליעיל אף יותר במהלך. הצפי הוא לעליה באסיסטים וביעילות שלו. מוביל הכדור בחמישיה השניה הוא לא רק מי שיריץ פיקנרול עם הסנטרים, אלא בכלל עבור החמישיה השניה. מה שאומר שאו סמארט או הייוורד עולים מהספסל, אחרת מוביל הכדור המשני זה בראד וואנאמייקר, וזה פשוט… לא. על פי ההערכות ומשחק ההכנה עד כה, כנראה שזה יהיה סמארט. אני גם לא בטוח כמה סמארט מוביל כדור מספיק טוב למשימה הזו. הייתי מעדיף יותר לראות את הייוורד בתור המוביל של הספסל, בלי קשר למי שיהיה על המגרש בדקות הסיום. הייוורד גם מוביל כדור וגם קלעי טוב יותר מסמארט.

מה שמוביל אותי לעניין נוסף: האם הייוורד התגבר פיזית ומנטאלית על הפציעה? האם הוא קרוב להיות אותו כוכב שהבטיחו? הוא טוען שכן ובמשחקי ההכנה גם כן נראו ניצוצות של יכולת טובה ממש. אם כן, כנראה שהוא יפתח. זה יכול להיות מהותי לכמה טובה בוסטון תהיה עם הייוורד התאושש או לא, ובאותו עניין, האם טייטום יהיה מסוגל לעשות את ההתקדמות? האם הוא התגבר על ענייני קובי וקיירי משנה שעברה? בינתיים גם כאן ניתן להיות אופטימיים. לפי הדיווחים, ההשתתפות בנבחרת ארה"ב והעובדה שעד הפציעה טייטום היה השחקן הטוב בנבחרת השפיעה ותרמה לו לבטחון. בנבחרת ובמשחק ההכנה ראינו גם שהוא מוותר על הזריקות הקשות שהרגיזו את האוהדים בעונה שעברה, וכן מנסה לחדור יותר ועם בחירת זריקות אחראית יותר. הוא צריך להמשיך את ההתקדמות, לא לחזור למנהגים רעים, ובתקווה לתת את פריצת השנה השלישית ואז יוכל להיות השחקן המוביל של בוסטון ואולי אפילו אולסטאר ראשון. אגב לגבי טייטום הוא נרשם עד כה כ-2.03 מ' בנעליים. במדידות של תחילת העונה הוא נמדד כ-2.03 בלי נעליים. אם יתחזק מבלי לפגוע בזריקה יוכל להתמודד טוב יותר עם שחקני 4.

מי שאיבד גובה הוא ג'יילן בראון שנמדד כ-1.98 מ'. בראון נכנס לעונת חוזה וזה יעסיק לא מעט את הסלטיקס. לבוסטון יש נטייה לא לתת הארכת חוזה עונה לפני אלא לחכות לקיץ ולראות את מצב השוק. גם בראון מעדיף לחכות למצב השוק, מכיוון שבתמונת המצב הנוכחית והשממה שצפויה בקיץ 2020, הוא אחד השמות הבכירים הפנויים, וייתכן ויקבל הצעת חוזה מאוד גבוהה. יהיה מעניין זה בטוח, במיוחד, אחרי שאיינג', על פי דיווחים, סירב לכלול את בראון בטרייד על מישהו ברמה של באטלר וכעת אולי יצטרך להעבירו בטרייד תמורת פחות. הדעה הרווחת היא שאם וכאשר בוסטון תעשה טרייד על בראון זה יהיה על שחקן שמתאים לעמדה 4, למרות שסטיבנס לא מאמין בעמדות קלאסיות. מבחינתו העמדות הן: מוביל כדור – כנפיים – ביגמנים, ככה שמבחינתו אין דבר כזה חוסר ב-4, יש או שמשחקים עם ביג ו-3 כנפיים, או שמשחקים עם שני ביגמנים ושני כנפיים. ה"חשודה המיידית" לטרייד על בראון היא אינדיאנה עם אחד ממיילס טרנר ודומאנטס סבוניס. גם אורלנדו שסובלת מבעיה הפוכה של שני PF בלי שחקן 3 ראוי כמובן הועלתה כאופציה.
צריך לזכור, שבראון שחקן מאוד חכם ושומר מאוד טוב, ששנה שעברה כאמור סבל מירידה בשל האירועים, אך דווקא כשעלה מהספסל ושיחק ללא קיירי חזר להראות יכולות טובות. סטיבנס גם ציין אותו כסלאשר הטוב ביותר של הקבוצה מה שעשוי להצביע גם על התפקיד שהוא מייעד לו. בקמפיין הנבחרת בראון שיחק הרבה כ-4 והיה לא רע בתפקיד, אם כי כאמור היה מול שחקנים פחות טובים מאלו שהוא עלול לפגוש במהלך העונה. לבראון יש 2 בעיות קטנות שבמידה ויפתור אותן, והן בהחלט פתירות, הוא מסוגל להפוך לשחקן עלית. בצורה מאוד מוזרה, הבעיות הללו די מנוגדות וכמעט סותרות אחת את השניה: בראון נוטה לפעמים כשהוא לוקח זריקה לחשוב יותר מדי, כך לטענתו, וזה גם משהו שרואים. כך אחוזי העונשין שלו נמוכים ולעיתים הקליעה שלו רעה. מנגד, כשהוא מכדרר, הוא לא מצליח להאט את המשחק בראש, לעצור ולבחון, והוא לרוב שלא מוסר, כי אינו רואה צעד קדימה ונוטה לעשות טעויות. בתחום הזה פחות נרשמה התקדמות, שוב בנבחרת בעיקר, וגם במשחק ההכנה. אמנם נשמע סותר אבל שני המצבים נוצרים מכך, שהשחקן מלחיץ את עצמו, וזה משהו שהוא צריך לעבוד עליו ולפתור עם עצמו, וכאמור הוא מודע לבעיות ועובד עליהן. ולפחות במשחקי ההכנה עושה רושם שהוא הצליח לפתח ראיית משחק ומסירה.

https://twitter.com/celtics/status/1182797845310529536

נראה שלבוסטון אין כוונה לבצע טרייד כרגע. אמנם דני בהיותו דני יקשיב תמיד להצעות טרייד, אך המצב יהיה תלוי בעיקר בהתקדמות העונה. אם בוסטון תיראה טוב כנראה שיחכו עם בראון לקיץ. אם המצב לא יסתדר בהתחלה, יתכן בהחלט שנראה צעדים ולא רק על בראון. וויק גרוסבק הבעלים כבר אמר בריאיון שהוא חושב שזו הייתה טעות שלא לבצע מהלכים בעונה שעברה בדדליין, וככל הנראה במידה וגם העונה תתחיל צולעת הוא ילחץ על דני כן לפעול בתחום.

תחזית:

למרות אגב הנטייה הברורה של החמישיה לפיקנרול, אני חושב שהפנטזיה של סטיבנס של 5 שחקנים שכולם יכולים לבצע ביעילות דרייב אנד קיק קרובה ואף עשויה להתממש העונה. בסופו של דבר הקבוצה תסיים סביב ה-48 נצחונות כמו שנה שעברה, היא תגיע ותעוף בסיבוב שני, כמו שנה שעברה. רק שהפעם האוהדים יהנו ויהיו מרוצים מהקבוצה שלהם.