המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם השתתפו: אריק גנות, דני אייזיקוביץ' והאורחים המיוחדים: עידן לוצקי מ'עושים NBA', דור בן דוד מ'דאבל טים' ואור עמית Insignifistats.

 

הנטס עם שבעה נצחונות משמונת המשחקים האחרונים. משהו מתחבר שם? כמה הם טובים יחסית לאריות המזרח?

אור עמית: כבר שמונה מתשעה (האמת, עד שתקראו את זה זה יהיה שמונה או תשעה מעשרה). כמו תמיד כשמגיעים לבדוק הצלחה של קבוצה בפרק זמן צריך לבדוק לו"ז: הנטס פגשו ארבע פעמים קבוצות חלשות (אורלנדו, שארלוט פעמיים וושינגטון), ארבע פעמים קבוצות בינוניות (אטלנטה, טורונטו, פורטלנד, אינדיאנה) ופעם אחת קבוצה טובה (הסלטיקס) שגם הייתה ההפסד היחיד שלהם. מצחיק קצת שצריך לציין את זה אבל קיירי אירווינג (25.5/5.5/5 בתקופה הזו) וקווין דוראנט (32/7/5.5) הם שחקני כדורסל לא רעים, שהבעיה המרכזית שלהם עד עכשיו הייתה להשאר על המגרש. אם הם, ולפחות חלק מהצוות המסייע, ישארו בריאים הם לגמרי שייכים לטופ.

 

דני אייזיקוביץ': כרגע אריות המזרח הן בוסטון ומילווקי. מתוך 9 הניצחונות היה להם הפסד בודד ל… בוסטון. זה לא אומר כלום, זו עדיין העונה הסדירה, הם לומדים להסתגל לצוות אימון חדש, לחזרה של קיירי לקיימות או חוסר הקיימות של סימונס. אחרי שאמרתי את כל זה, הם עושים סימנים אמיתיים של קבוצה שיכולה ללכת עד הסוף. כמו שהיינו מצפים מהם. למרות התלונות של דוראנט, יש להם ספסל שכולל את סת' קארי (או ג'ו האריס), וורן שחזר ומזכיר נשכחות, מוריס, מילס. מאוד קשה להמר בשלב הזה, אבל עבורי הם עדיין קבוצה שיכולה ללכת עד הסוף.

 

אריק גנות: הנטס ללא ספק טובים יותר לאחרונה, ואכן נראים מחוברים יותר. ההגנה שלהם השתפרה מכמעט 112 לפחות מ-109 נק' למשחק, שזה המון. ניק קלקסטון ורויס אוניל מצליחים לקחת על עצמם משימות הגנתיות. וצריך לומר שבן סימונס כמעט ולא שיחק במשחקים האלה, כך שיש עוד פוטנציאל הגנתי רציני.

כולם יודעים שהמגבלה של הנטס היא לא כישרון. דוראנט משחק כמו MVP, ואפילו נותן עונה בריאה עד עכשיו, מה שרבים חשבו לבלתי אפשרי. קיירי לגמרי ברמה של רכז פותח באולסטאר. האריס, קרי וואטאנבה נותנים יופי של ספייסינג. ויש הגנה, כאמור. זה מספיק להתמודדות מול כל קבוצה במזרח.

 

עידן לוצקי: נראה לי אנחנו בדיוק בשלב במעגל החיים של הקבוצה בו הכל מתחבר עד שעוד פעם משהו בלתי צפוי (או בעברית מדוברת: קיירי) פוגע במרקם הקבוצתי. על הנייר, הנטס היא האריה הבכיר במזרח כל עוד מתעסקים בכדורסל. ואנחנו רואים את זה עכשיו עם רצף הנצחונות שלהם שמגיע מכדורסל התקפי מאוד שמוביל אחד הקלעים הגדולים בכל הזמנים, קווין דוראנט. מרגיש שדוראנט התחיל להבין שזו הקבוצה שלו, ולאו דווקא של קיירי ושלו, ושגם קיירי מוכן לחיות עם זה בשלום (בינתיים), וברגע שהוא מתנהל ומשחק כמנהיג הבלתי מעורער שלה, יש היררכיה ברורה שמביאה לכדורסל מנצח.

 

דור בן דוד: מבחינת איכות? אין קבוצה שהם לא יכולים להתמודד איתה. הבעיה היא שקשה להאמין שדוראנט, קיירי וסימונס יצליחו להישאר בראש הנכון לאורך עונה שלמה, אבל אם זה יהיה כך בהחלט יש לזה סיכוי לעבוד.

מקצועית אני לא חושב שהם מנצחים בסדרה את מילווקי או בוסטון בריאות. הסלטיקס כבר הצליחו לנעול אותם בפלייאוף האחרון ולא הרבה השתנה במשחק ביניהן השנה. סימונס יכול לעזור בצד ההגנתי, אבל הוא לא מסוגל לשמור על יאניס ואין צמד שעובד יותר טוב לנטס בצד ההגנתי מהציוות שלו עם קלאקסטון, הבעיה היא שזהו גם ציוות רע מאוד עבורם בהתקפה.

תסריט אופטימי: עוברים עונה נטולת שערוריות,  הדחה בסיבוב השני.

שיי גילג'וס אלכסנדר ביכולת שיא. אוקלהומה־סיטי איתו עדיין קבוצת טנקינג? הוא יכול להוביל קבוצת צמרת?

דור בן דוד: כן, היא קבוצת טנקינג. 17 הפסדים ב-28 משחקים זה לא מעודד במיוחד ועם כל הכבוד לשיי אני לא בטוח שהוא מסוגל לסחוב אותם על הגב לפוסטסיזן, בטח בעונה כזו עמוסה במערב. אוקלהומה־סיטי הזו לא בנויה לנצח משחקים, ואני אופתע אם היא תסיים מעל למקום ה-13 בטבלה.

קשה להגיד שהוא יכול להוביל קבוצת צמרת, בעיקר כי לא נראה שהקבוצה שלו מאמינה שהוא מסוגל לעשות את זה ולכן היא מעדיפה ללכת לדראפט ולדוג את הכישרון הגדול ביותר, לו הייתה מאמינה בו היא הייתה בונה סביבו קבוצה תחרותית.

אני מאמין שהוא יכול להיות שחקן שני באלופה, או לחלופין כוכב של קבוצה בינונית.

 

אור עמית: מה זה קבוצת טאנקינג? מה האלטרנטיבה? הם רחוקים שלושה משחקים מהפלייאין (אגב, זוכרים כשיוטה הובילה את המערב? זמנים יפים) אבל למה להם? מצד שני בכל מקרה כנראה יהיו חמש קבוצות שיהיו יותר גרועות מהם (זוכרים שהספרס היו בטופ של המערב? זמנים יפים) אבל הם בהחלט יכולים להוסיף חלקים לשלד שהם בונים שם סביב שיי (וצ'ט, יש שחקן כזה שאמור להיות די טוב). האם שיי מספיק טוב כדי להוביל קבוצה? הוא צריך עוד שפשוף ויצטרך טבילת אש בפלייאוף, אבל אני לא רואה סיבה שלא. נצטרך לראות איך הוא מחזיק כשישרקו לו פחות (הוא שלישי בליגה בכמות זריקות עונשין למשחק).

 

דני אייזיקוביץ':  בהחלט כן, אז אולי הוא לא לוקה, אבל אני ממש לא בטוח שהסגל סביבו משתווה לסגל שיש סביב לוקה. הת'אנדר קבוצה מאוד צעירה, כאשר הכינור השני שלהם כרגע הוא שחקן עונה שנייה (גידי) והשלישי הוא סוג של "שר" הגנה. הוא גם עדיין צעיר מאוד (24) ונתון חשוב יש לו פלוס מינוס של 5+. כלומר למרות שהקבוצה מפסידה, בדקות שלו הקבוצה בעצם מנצחת. פשוט לא בהפרש שמספיק להם ב-12 הדקות שנותרות שבהן הם מאבדים את ההפרש.

אגב, שיי השתפר העונה התקפית בגלל 93% מפחידים מהעונשין כשהוא הולך לקו 10 פעמים בערב. זה נתון פסיכי של כוכב אמיתי בהתהוות.

 

אריק גנות: אוקלהומה סיטי כקבוצה נמצאת בנקודה לא טובה. אחרי שהתברר שהולמגרן מפסיד את העונה, הם היו צריכים להיות בתחתית של התחתית של הליגה. כרגע הם במקום השביעי מהסוף, עם הפסד אחד יותר מהלייקרס. חוץ משג"א לא ברור שיש שם שחקן אחד שיכול להיות אפילו רול פלייר מוביל, שלא לדבר על סטאר.

שג"א, לעומת זאת, בשורה אחת עם גדולי הכוכבים בליגה. הסקיל סט שלו לא סטנדרטי, אבל מאוד אפקטיבי. היכולת להגיע לקו מובילה את הליגה, והאחוזים השתפרו בטירוף. הוא הצליח להגיע ל-51% בזריקות ממרחק 3-5 מ' מהסל – טוב מדרוזן, למשל. למרות המגבלות משלוש, ביכולת הזו אפשר לבנות עליו קונטנדרית.

 

עידן לוצקי: לפעמים כשאני מסתכל סטטיסטיקות של במשחקים של או.קיי.סי. אני משפשף את העיניים לראות לוודא שלא מייקל ג'ורדן מנפק את המספרים של שיי העונה. הוא תמיד היה שחקן מעולה עם פוטנציאל גבוה, אבל מה שהוא עושה העונה זה משהו לא הגיוני, וכן, נראה שיש כאן סופרסטאר בהתהוות שיוכל להוביל את הקבוצה. שג"א, וגם ג'וש גידי, הם "קבוצת הטנקינג עם הבסיס הטוב ביותר". אמנם הקבוצה לפרקים משחקת כדורסל ממש יפה, אבל כשיגיע רגע האמת, והכוונה היא לשליש האחרון של העונה הרגילה (כמו שראינו בעונות קודמות), הם יורידו הילוך ב"ניסיון" לנצח, שחקנים יושבתו – וינסו לשפר מעמדות לקראת הגרלת הלוטרי.

הוויזרדס לא מצליחים להתרומם, וקוזמה כבר צוטט כמי ששוקל לבקש טרייד. כמה נכון מבחינתם ללכת לטנקינג?

עידן לוצקי: אני באמת מאמין שעם קצת כיוונון, הוויזארדס עוד יכולים להפוך לקבוצת פליי-אין, בואכה פלייאוף. טרייד יכול ללכת לשני הכיוונים, לא רק לוויתור על העונה. לוושינגטון יש שלישיה לא רעה בכלל של כוכבים, בדמותם של ביל-פורזינגיס-קוזמה, שפשוט לא עובדת יחד. להחליף בורג בשלישיה הזו, או להביא תמורתו 2 שחקנים יעילים שמתאימים לקבוצה, במקביל לפיתוח שחקנים שהקבוצה בחרה בהם בדראפט (אההם אההם…) יחוללו שינוי בוויזארדס. לדעתי החלטה על טנקינג, עם כמה שאני מתעב את התרבות הזו בליגה, צריכה להתקבל בתחילת עונה ולא במהלכה, כחלק מאסטרטגיה. מה גם, שבוויזארדס לא הוכיחו לאחרונה יכולות גבוהות בבחירות לוטרי של שחקנים ואז לדעת מה לעשות איתם.

 

דור בן דוד: זה דבר שהם היו צריכים לעשות מזמן, הבעיה היא הנהלה חסרת מעוף שמסתפקת בבינוניות.

הצמד ביל את פורזינגיס לא באמת מסוגל לקחת את הקבוצה הזו מעבר לפלייאין (במקרה הטוב) והאווירה סביב הארגון הזה פשוט עצובה כרגע. כל שנה הם בונים קבוצה מספיק טובה כדי להביא קהל, אבל לא מספיק טובה בשביל להצליח בפוסטסיזן, ובסוף כל שנה בוחרים בדראפט שחקנים בינוניים בבחירות מאוחרות (סורי דני).

בנוסף לכך, עם החוזה שהם נתנו לביל אני לא רואה איזו קבוצה שפויה בדעתה תסכים לקחת אותו, במיוחד עם הסעיף המגוחך לפיו הוא יכול לבחור אם לעבור או לא.

ואיזה מסכנים האוהדים.

 

אור עמית: שניה. לקוזמה יש אופציית יציאה בסוף העונה והוא רוצה (כנראה בצדק) חוזה שיכניס לו כ-20 מיליון דולר לעונה ו\או לשחק בשוק גדול ו\או עבור קונטנדרית. הטרייד הוא כנראה יוזמה של הוויזארדס שלא ירצו לאבד אותו בלי לקבל תמורה. גם פורזינגיס עם אופציית שחקן אבל במקרה שלו אני לא אופתע אם יישאר. האם נכון ללכת לטאנקינג? כמו במקרה של הת'אנדר הם לא מספיק טובים כדי להיות יותר מקבוצת פלייאין אבל גם לא מספיק גרועים בשביל להיות בתחתית הליגה. אם השאלה מרמזת לגבי טרייד על ביל? עזבו, לא יקרה. תראו את האירוח שלו אצל גילברט ארינאס ותבינו

 

דני אייזיקוביץ': בהחלט כן. שלא תטעו, מבחינת כישרון הם מפוצצים בכשרון וגם כביכול הכל הולך נכון. עונה נהדרת של פורזי (22.6 + 9 ריבאונדים), קוזמה (21.4) וביל (22.9). אבדיה בראש שחקני ההגנה, האצ'ימורה כביכול תרם את שלו מהספסל (11.6) וגם קיספרט משתפר (9.8) והם ממשיכים להפסיד. למה?

כי עדיין יש עומס יתר על כל העמדות שמוביל להיררכיה לא ברורה. יותר מדי סקוררים, מעט מדי מנהלי משחק.

ובתוך הבלאגן הזה מפתיע שצוות האימון קלט את החשיבות של אבדיה.

בקיצור, הם צריכים טנקינג כי עד שהם לא ינקו את האורוות לגמרי, קשה לראות אותם מצליחים לסדר את ערימות הכשרון האלו לקבוצה מנצחת.

 

אריק גנות: בנקודת הזמן הנוכחית נראה שאפשר לומר שאין לוויזרדס קבוצה לפלייאוף. ברדלי ביל סופר יעיל התקפית, ועדיין ההתקפה של הקבוצה מקרטעת. על הגנה בכלל אין מה לדבר, והם מהגרועים בליגה. מוריס לא באמת ברמה של רכז פותח, ודני… בסופו של יום, עוד לא הצליח להוכיח את עצמו אפילו כרול פלייר יעיל. וזה עוד בעונה בריאה של פורזינגיס.

אז כן, טנקינג נראה כמו אופציה טובה, ורוב החוזים בקבוצה נראים יחסית סחירים, אבל ביל הוא בעיה. יש לו חוזה עתק ל-5 שנים, הוא היה פצוע בעונה הקודמת וכבר המחיץ כמה משחקים בזו הנוכחית, והגיע לאולסטאר פעם אחת מאז 2019. יהיה קשה למצוא קונה.

 

מי השחקן המשתפר של העונה עד כה?

אריק גנות: יש סיבות להזכיר את טייריס האליברטון ולאורי מרקנן, אבל הראשון עושה בגדול את מה שעשה מהרגע שעבר לאינדיאנה, והשני בעיקר נהנה משינוי מעמדו ביוטה. המועמד החזק ביותר הוא שיי גילג'וס אלכסנדר, שמה שקרה לו העונה זו פחות או יותר הסיבה להמצאת הפרס על השחקן המשתפר.

אחוזי השדה עלו מ-45% ל-50%. הקו – מ81% ל-93% (!!). הנקודת מ-25 ל-31. גם החטיפות והחסימות. מדדים מתקדמים מראים על שיפור הגנתי משמעותי. הוא מוביל קבוצה שניצחה 24 בעונה שעברה לקצב של 32 נצחונות העונה, כשאף שחקן אחר שם לא עשה קפיצה משמעותית ביכולת. אין מה להשוות בין זה לבין המועמדים האחרים.

 

עידן לוצקי: התלבטות קשה בין 3 שחקנים. שג"א שהזכרנו קודם, היה שחקן נהדר עוד קודם שפשוט קפץ לגבהים לא הגיוניים, טייריס האליברטון עושה עונה עם נתונים היסטוריים ברמת הכריס פול, אבל את הקפיצה המשמעותית שלו הוא סיפק כבר בעונה שעברה. לכן אלך על לאורי מארקנן, שהגיע ליוטה, קבוצה חדשה, קבוצת טנקינג שהתחילה את העונה ללא ציפיות, ולפתע, בלי שתכננו, מצאה את עצמה לכמה רגעים אפילו בצמרת המערב (!). בניגוד ל-2 השחקנים האחרים שהזכרתי, אני לא חושב שמישהו ציפה לדומיננטיות כזו ממארקנן, והוא בטוח עושה לעצמו שם מאוד טוב עכשיו בליגה, וחוזה עוד יותר טוב בעתיד, אם זה ביוטה או בכל קבוצה אחרת.

 

דור בן דוד: לאורי מרקאנן. הבחור הפך מאופציה רביעית בהתקפה במדי קליבלנד לכוכב שלוקח קבוצה שהייתה אמורה להיות בתחתית המערב למאזן 17-14 חיובי.

הוא קפץ מ-14.8 נק' למשחק בעונה שעברה ל-22.4 העונה, והוא מנפץ את שיאי הקריירה שלו באחוזים מהשדה (44.5% בעונה שעברה, 52.7% העונה) ול-3 (35.8% בעונה שעברה, 41.5% העונה). נראה כי היורובאסקט הנהדר, יחד עם שינוי הסיטואציה, הפכו אותו לשחקן אחר לגמרי בגיל 25, דווקא מתי שהיה נראה שהפוטנציאל שראו בו מליל הדראפט כבר לא יתממש.

מועמד נוסף לתואר הוא כמובן טייריס הליברטון, אשר לוקח את אינדיאנה לגבהים חדשים לאחר שיצא מצלו של דיארון פוקס בסקרמנטו, אבל מרקאנן הוא הפייבוריט שלי.

 

אור עמית: ההייפ סביב מארקנן, שהיה נראה כמו הבחירה הודאית, דעך קצת ומי שהוזכר בתחילת העונה בתור הראנר-אפ שלו (ביין) עדיין פצוע ונראה איך יחזור. אני חושב שכרגע התחרות אמורה להיות בין שיי, שאמור לא רק להכנס השנה לראשונה לאולסטאר אלא גם להיות אול-NBA לבין טייריס האליברטון שנראה כמו הגרסה הגבוהה-בהירה-זורקת-מכוער-ופחות-מעצבנת של כריס פול בתחילת הקריירה. אני כרגע נותן את האדג' להאליברטון אבל זה תלוי גם במומנטום של אינדי בהמשך (ניצחו רק 2 מה-8 האחרונים) אם הם יהיו בפלייאין, ובטח בפלייאוף, זה אמור להיות אצלו.

 

דני אייזיקוביץ': מבחינתי שיי גילג'אוס חד משמעית.

אז נכון שהאליברטון קפץ מדרגה בניהול המשחק של אינדיאנה, ומתמודד על תואר הרכז הטוב במזרח. אבל הוא עושה את מה שראינו ממנו בשנה שעברה, רק טיפה יותר טוב. 19.8 נקודות במקום 17.5, 10 אסיסטים במקום 9.

מרקאנן קפץ מרול פלייר לכוכב על ביוטה, עם עלייה מ-14 נקודות ל-22 למשחק ויוטה בלעדיו קבוצת לוטרי ואיתו מתמודדת ראויה לפלייאוף. אז למה דווקא שיי? כי שיי היה כוכב כבר בשנה שעברה עם 24 נקודות והוא קפץ ל-31, כשהוא רק משפר את היעילות שלו. בדר"כ מאוד קשה להשתפר ברמות האלו, וזה שיפור הרבה יותר משמעותי בעיני.

 

 

הניקס עם ארבעה נצחונות רצופים. הם יכולים להיות יותר מבינוניים?

דני אייזיקוביץ': לא. צריך למלא 100 מילים?

לא האמנתי שג'יילן ישנה להם את המצב ובתחילת העונה רבים הימרו (וצדקו) שג'יילן יהיה נהדר והקבוצה תמשיך להיות בינונית. לצערי, משהו שם בד.נ.א. פשוט לא עובד. בסופו של יום, ברונסון, רנדל ובארט סקוררים שמשיגים את הנקודות שלהם באחוזים יעילות לא גבוהים במיוחד.

בצורה מדהימה אף אחד שם לא קולע יותר מ-35% מהשלוש (טופין עם ה 35 האלו), הגנתית אין להם כוכבים מיוחדים ולכן הם בדיוק איפה שהם אמורים להיות. באמצע. מלאים בכשרון של שחקנים שיכולים להיות כינור שני-רביעי, ואין אף כוכב שיכול להוביל אותם קדימה. בהיעדר כוכב ראשי (סליחה רנדל) הם ישארו קבוצה בינונית.

 

אריק גנות: הניקס של לפני שנתיים, שהרכב די דומה לנוכחי, כבר הגיעו לפלייאוף עם יתרון ביתיות. הם הובלו אז על ידי עונת שיא של ג'וליוס רנדל, שנותן העונה מספרים דומים לאלה של העונה ההיא. ג'יילן ברונסון השתלב מצוין , בסך הכל, ומי שחשש מירידה אחרי שקיבל את החוזה הגדול התבדה. גם בארט השתפר מאז, כך שאין סיבה מיוחדת שמה שהצליח לפני שנתיים לא יצליח העונה.

הניקס לא מצליחים להדק את ההגנה שלהם לרמת טופ ליגה כמו לפני שנתיים, וההצלחה שלהם לאחרונה באה על חשבון קיצור רוטציה ושחיקת השחקנים, כפי שת'יבודו אוהב אבל אף פעם לא הוביל להצלחה, בפרט לא בפלייאוף.

 

עידן לוצקי: אני לוקח אתכם חזרה לתשובה שלי ל"מה מתחבר בנטס" – וזו העובדה שיש מנהיג לקבוצה. מי השחקן מספר 1 של הניקס היום? הגו-טו-גאי? האם זה ג'יילן ברונסון, הפרי אייג'נט הנוצץ שהביאו בקיץ? האם זה ג'וליוס ראנדל, שהתחיל הכי חזק שלו בקבוצה ומאז רק מתדרדר? האם זה אר.ג'יי בארט? אלה דברים משמעותיים בהצלחה של קבוצה ורואים את זה הכי טוב ברגעי ההכרעה של משחקים, ובהגנה החלשה שלהם, עם כמה שזה מפתיע לקבוצה של ת'יבודו. כדי לצאת מהבינוניות הזו, הם יהיו חייבים למצוא את המספר 1 שלהם, גם אם זה אומר לרענן את הסגל כדי לתת לאחד השחקנים ביטחון שבונים עליו.

 

דור בן דוד: לא ממש, אבל אני כן חושב שהם יכולים להפוך לקבוצת פלייאוף.

רנדל ובראנסון משחקים ברמת אולסטאר השנה, בארט, שפתח רע, מתחיל להיכנס לקצב בשבועות האחרונים, תיבודו מצא את הרוטציה שעובדת לו ומחק את רוז, פורנייה ורדיש וכרגע הם בהחלט מזכירים את אותה קבוצה כיפית של 2021.

העונה אני לא יודע אם הם יכולים לעשות יותר ממקום שמיני, אבל צריך לזכור שמדובר פה בניו יורק, שהיא תמיד אחת התחנות המועדפות על סופרסטארים ממורמרים של קבוצות אחרות. ואם הניקס ימשיכו להיראות כמו פרנצ'ייז חיובי אין סיבה שהם לא יצליחו להנחית את הכוכב הגדול הבא בגארדן, ואז הם יוכלו להפוך להרבה יותר מבינוניים.

 

אור עמית: בחמשת המשחקים מאז שת'יבס קיצר את הרוטציה והחליף את רוז ורדיש במקברייד הניקס הפכו לקבוצה שמאד מתסכל לתקוף נגדה (98.2 נקודות ל-100 פוזשנים,46.8 EFG% בחמשת הנצחונות). אם יש לכם 20 דקות אז אני מציע לכם לראות את הסרטון שעשו על ההגנה המשופרת של הניקס בערוץ היו-טיוב המצוין של Half court hoops. או לפחות לקרוא את הפוסט אצלי בעמוד עם המספרים. האם זה יחזיק? כל עוד הגרעין (החמישיה, כולל רנדל שנראה מחויב + קוויקלי, היחיד שמייצר נקודות מהספסל גם אם ביעילות בינונית מינוס) יהיה בריא, כנראה שכן. לניקס יש גם אופציות להתחזק עם החוזים של המוקפאים ומלא בחירות.