המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם הצטרפו: אריק גנות, דני אייזיקוביץ', טל קינן והאורחים המיוחדים: עמרי אלחסיד ומידן בורוכוב מפוסט אפ

 

לקראת הטרייד דדליין, מי השחקנים, מלבד בן סימונס, שמעבר שלהם בטרייד יכול להיות גיים צ'יינג'ר אמיתי?

טל קינן: אז לאחר מחשבה רבה החלטתי שאף שחקן שבאמת מועמד לטרייד לא ישנה מהותית. האם ג'רמי גראנט הוא הפיסה החסרה ללייקרס? מיילס טרנר זה באמת מה שהמאבס צריכים? או לחלופין טרייד של קולינס על פורזינגיס באמת ישנה משהו לאחת מהקבוצות? השחקן היחידי שיכול להיות בעיני משמעותי הוא בראדלי ביל, השאלה האם הוא אכן על הפרק. הייתי שמח לראות אותו עובר לווריירס תמורת חבילת הצעירים שלהם פלוס בחירת דראפט ואנדרו וויגנס. אם זה אכן יקרה, על אף השינוי הדרמטי שזה יצור, הווריירס יהיו הקבוצה הטובה במערב.

 

מידן בורוכוב: בדרך כלל אין טריידים באמצע העונה שמשנים באופן מהותי קבוצה, אולי הטרייד שהביא את גאסול ללייקרס. נראה שיש מספר קבוצות אשר שוקלות חישוב מסלול מחדש.

הלייקרס תחפש נואשות טרייד על ראסל אבל לא יהיו קונים לטרייד כזה. דומאנטס סבוניס יכול להיות שחקן שיכול להרים קבוצה אבל לא לרמה של קונטנדרית, מעבר שלו לוויזארדס עשוי להוות שלד לקבוצה שתרוץ קדימה וכזו שתשאיר את בראדלי ביל במועדון (סופר מקס).

ג׳ון קולינס לוורירס בתמורה לוויזמן, קאמינגה + בחירות עתידות יכול להפוך את גולדן סטייט למועמדת מס' 1 לאליפות.

 

אריק גנות:  יש דיבור על אפשרות שג'יימס הארדן יעבור תמורת סימונס. מסתבר שהארדן לא סגור על כך שהוא נשאר בנטס ומסרב להאריך חוזה כרגע.

לילארד ומקולום גם הם מועמדים לעזיבה אם פורטלנד יחליטו שהקבוצה הנוכחית מיצתה את הפוטנציאל שלה, כל אחד משניהם יכול לעשות אימפקט גדול בקבוצה הנכונה, גם אם לא בהכרח השנה.

ג'ון קולינס הוא שם פחות גדול, אבל מתאים מאוד לקבוצה שמתקשה התקפית וצריכה ספייסינג.

וכמובן – ראסל ווסטברוק. לא שהוא יעזור לקבוצה שיגיע אליה, אבל סביר להניח שהתמורה שתתקבל תעזור ללייקרס.

 

דני אייזיקוביץ': סבוניס ומיילס טרנר. כבר 5 שנים שאנחנו מחכים שיפרקו את הצמד הזה וזה לא קורה. סבוניס כבר שלוש עונות נראה נהדר עם ממוצעים של 19.3 נק', 12.1 ריב' ו-5.6 אס'. למרות זאת אינדיאנה לא הולכת לשום מקום, בעיקר בגלל אינסוף פציעות החל מוורן שלא שיחק העונה, דרך ברוגדון ועכשיו גם סבוניס וטרנר עצמו. ביחד הם גם דורכים אחד לשני על הרגליים ונראה שהגיע הזמן. אגב, אזכורים מעניינים נוספים הם באדי הילד, ג'רמי גרנט, רנדל ו… בראדלי ביל. ראו תשובה מספר 2.

 

עמרי אלחסיד: לא מעט, בעיני. בעונה שבה נראה שאין פייבוריטית אמיתית, הרבה קבוצות יכולות להאמין שחיזוק קטן ומתאים יכול לשדרג אותן ולהקפיץ אותן למעלה. מיילס טרנר (אם יחלים), ג'רמי גראנט, ג'ון קולינס, סי ג'יי מקולום הם רק חלק מהשמות שיכולות לעשות מהפך בכל צמרת הליגה. דמיינו את החיזוק שפילדלפיה יכולים לקבל תמורת סימונס, ועם הכושר של אמביד, איזו השפעה יכולה להיות לזה על צמרת המזרח המגמגת. דמיינו מה ההגנה המעולה של דאלאס בחודשיים האחרונים יכולה לעשות עם מיילס טרנר. דמיינו מה ג'רמי גראנט יכול להוסיף לדנבר הפצועה, בהתקפה ובהגנה. בקיצור, נקווה שהטרייד דדליין לא יאכזב.

בראדלי ביל על פי הדיווח לא מעוניין כרגע לחתום הארכת חוזה. אם אתם הנהלת וושינגטון, אתם לוקחים את הסיכון לקיץ? ואם כן או לא – למה.

עמרי אלחסיד: אחד הדברים המשמחים בחיי היא שאני לא הנהלת <הכנס שם של קבוצת NBA>. אני מניח שההנהלה יודעת טוב מאיתנו מה התוכניות של ביל, והאם הוא מבסוט או לא. וכמו בכל עסקה אפשרית, צריך להבין מה הרווח ומה הסיכון. ביל לא הוכיח שהוא יכול להיות כוכב שמוביל קבוצות להישגים אמיתיים. רוצה לומר, גם אם היה רוצה להאריך חוזה, אולי שווה להנהלת וושינגטון לחשוב על בניה מחדש? הם כבר עשו בקיץ מהלך אמיץ, אז למה לא עוד אחד, ועם קלף חזק יותר ביד?

 

טל קינן: בהמשך לתשובתי בסעיף הקודם, כן חד וחלק. אני כבר שנתיים טוען שהוויז צריכים ללכת לבנייה מחדש ולשחק כמה שיותר עם הצעירים שלהם. מאז התווספו ל-core הצעיר גם אבדיה וקריספט שצריכים דקות. טרייד של ביל לווריירס יספק להם צעירים עם תקרה גבוהה. את השחקנים המבוגרים דוגמת הארל, קק"פ ודינווידי יהיה קל לשלוח בטריידים תמורת צעירים או בחירות. גם את קוז יהיה קל למכור לאור כושרו הנוכחי והחוזה הנוח שלו. זה יספק ים של דקות לצעירים ויעזור לוויזארדס לצבור הפסדים ולכוון בשנתיים שלוש הקרובות לבחירות גבוהות. בזמן הזה הוויזארדס יבחנו למי הם רוצים לשלם ועל מי ניתן לבנות בהמשך.

 

מידן בורוכוב:  לוושינגטון יש את כל הסיבות לקחת את ההימור ולהמתין לקיץ. הסיבה שהם צריכים להמתין היא שאין להם מה להפסיד, הויזארדס מלאה בנכסים, יש שם ריבוי של שחקנים וחלקם על אותה העמדה. הם עשו מהלכים מצויינים בקיץ הקודם ותהיה להם יכולת לעשות התאמות לקראת העונה הבאה. יכול להיות שלביל תהיה את היכולת למשוך עוד כוכב אפילו תמורת רוב הסגל.

המניה של ביל נמצאת מעט בירידה, הוא קצת פושר העונה ואני לא בטוח שיש לו סיבות לעזוב. מה גם שללא סופר מקס שרק וושינגטון יכולה להציע לו.

 

אריק גנות: השאלה מה זה בדיוק אומר "לקחת את הסיכון". האם לעשות כרגע טרייד על ביל? בעיני זו מחשבה לא מופרכת, גם לאור ההצלחה הבינונית שוויזרדס זכו לה איתו וכמובן לנוכח האפשרות שיעזוב, אבל זה מאוד תלוי תמורה.

מצד שני, וושינגטון נראו טוב לפחות בתחילת העונה, והתחושה היא שיש בקבוצה פוטנציאל ואין סיבה לכוון לתחתית, אז כיוון מבטיח יותר יהיה לנסות להפוך כמה מהשחקנים הבינוניים שיש בקבוצה לשחקן אחד טוב, לדוגמה דומנטס סאבוניס.

שורה תחתונה – הייתי עושה טרייד על ביל רק אם יש תמורה ממש גדולה. אם לא, הייתי מחפש להביא את השחקן הכי טוב שאני יכול בחוזה סביר.

 

דני אייזיקוביץ': טרייד, כאן ועכשיו. וושינגטון פתחה את העונה ב-10 ניצחונות על 3 הפסדים ומאז היא עם 13 ניצחונות ו-21 הפסדים. פתיחת העונה המוצלחת מטשטשת את העובדה שהם פשוט הגיעו טיפה מוכנים יותר בהשפעות הקורונה, ויש איזו אשליה שהעונה לא כזו נוראית. אבל היא כן. כמו גם זו שהייתה לפניה, וזו שהייתה לפניה. זו העונה העשירית של ביל בליגה, לא במקרה הוא רוצה להמשיך הלאה. הוא רוצה לנצח. גם וושינגטון צריכה את זה. הם מלאים בנכסים שאריות מהטרייד הקודם, הטרייד הבא צריך לוותר על ביל והרבה מהנכסים, ולהכנס לזהות חדשה לחלוטין שגם תיתן לצעירים שלהם מקום לגדול ולצמוח.

אחרי שהוכרזו החמישיות לאולסטאר – הפתעות? מי המחליפים שלכם?

דני אייזיקוביץ': הפתעות? אולי רק וויגינס, מצד שני , מי הפוורוורד הראוי שנדחק עקב הבחירה? בוגדנוביץ' של יוטה? ברידג'ס של פיניקס? הייתי רוצה שדווין בוקר או כריס פול יכנסו במקום וויגינס, אבל זה לא הפורמט. שניהם גארדים, וויגינס משחק כפורוורד ולכן למרות שזה קצת מוזר, נראה שהוא הכי ראוי. במזרח גם אין הפתעה גדולה, בסוף היום זו תחרות פופולאריות. הייתי מעדיף לראות את ג'ימי באטלר על חשבון טרה יאנג, אבל סה"כ בחירות סולידיות.

מחליפים? הטריו של פיניקס חייב להיות שם: בוקר-פול-אייטון, גם גובר ומיטשל ולוקה צריכים להצטרף. במזרח אני מצפה לראות את באטלר כמובן, זאק (דאנקים) לוין ונציגות שלא תתרחש של קליבלנד.

 

עמרי אלחסיד: נתחיל עם הפיל בחדר, אנדרו וויגינס. קבלו דל"פ: אני בעדו. האם הוא ברמה של אולסטאר? לא. אבל בהינתן רשימת הפורוורדים הזמינים במערב, כמה אופציות ממש טובות יותר היו? דריימונד? אולי, אבל המספרים לרעתו. ג'ורג' ראוי, אבל פצוע. היחידים שראויים יותר ממנו הם גובר וטאונס, אבל אז היינו עם יותר מדי סנטרים. השורה התחתונה? צריך לשנות את שיטת הבחירה, מה קורה פול ובוקר?

עוד שערוריה היא הדיס שמקבל לוקה מהעיתונאים. עם ממוצע של קרוב לטריפל דאבל בקבוצה החמישית במערב, ועם שיפור בצד ההגנתי, היה ראוי לקול מהעיתונאים.

 

טל קינן: אל אלוהים איזה פנאטים הקהל של הווריירס. אנדרו וויגנס בחמישייה!!!! מבחינתי הוא אפילו לא ראוי לאולסטאר. שחקן שקולע 18 נקודות בתור אופציה רביעית בקבוצה שלו, עם הגנה סבירה פלוס זה קריטריון לרול פלייר טוב. שאר השחקנים בחמישיות הן בחירות מדוייקות.

ספסל מערב: רודי גובר (שהיה צריך לפתוח לטעמי), דונבן מיטשל, כריס פול, דווין בוקר, לוקה דונצ'יץ', קארל אנתוני טאונס ופול ג'ור'ג'. במידה וג'ורג' לא כשיר אז מתלבט בין דריימונד גרין לאנתוני אדווארדס.

ספסל מזרח: ג'ימי באטלר, זאק לאווין, ג'יימס הארדן, ג'ייסון טייטום, ג'ארט אלן, דריוס גארלנד ולאמלו בול. מכיוון שדוראנט לא כשיר אני בוחר בדומנטאס סאבוניס כמחליפו.

מוזמנים להתווכח בתגובות

 

מידן בורוכוב: האול סטאר איבד מיוקרתו בשנים האחרונות, אם גם ככה לא משחקים בפורמט של מזרח-מערב אולי צריך לשקול לשנות את הקונספט של בחירה לפי קונפרנס.

הפתעה – אני לא חושב שוויגנס ראוי, גם לא כמחליף.

הספסלים שלי – מערב – דונבן מיטשל, רודי גובר, לוקה דונציץ, כריס פול, דווין בוקר, JJJ, שג״א.

מזרח – הארדן, טייטום, בראדלי ביל, באטלר, מידלטון, זאק לאבין, אדבאיו

 

אריק גנות: ההפתעה הגדולה היא כמובן אנדרו וויגינס. הוא ללא ספק עובר עונה טובה, אבל שחקן שאפשר לטעון ברצינות שהוא הרביעי בקבוצה שלו, שאפילו לא מובילה את המערב, לא צריך להיות בחמישיית האולסטאר.

המחליפים שלי – במזרח: ג'יימס הארדן, זאק לאווין, ג'ימי באטלר, ג'ייסון טייטום, כריס מידלטון, לאמלו בול ואוון מובלי.

במערב: כריס פול, דווין בוקר, דונובן מיצ'ל, רודי גובר, קא"ט, דיז'ונטה מאריי, לוקה דונצ'יץ'.

כמה משמעותיות העדרויות של קארוסו ולונזו בול על המשך העונה של שיקגו?

אריק גנות: שיקגו הסתדרו בחלקים גדולים של העונה בלי קארוסו, כולל רצף של שמונה נצחונות ומאזן כולל שהוא הטוב במזרח. כשבול נפצע הם התקשו יותר, אבל כנראה שהפציעה המשמעותית היתה דווקא של זאק לאבין, ומאז שהוא חזר הצליחו לנצח, אם כי לא בצורה מרשימה במיוחד, את הת'אנדר והראפטורס.

איו דוסומנו סופר מרשים בשביל רוקי, וגם קובי ווייט התעלה ונכנס יפה לנעליים הגדולות של בול, אבל קשה להאמין שקבוצה לא עמוקה במיוחד כמו שיקגו לא תתקשה לתפקד בלי שחקן כל כך חשוב כמו בול – בהגנה, בפליימיקינג ובקליעה מבחוץ.

שיקגו תישאר כנראה בצמרת המזרח, אבל הפציעה יכולה להוריד אותה 2-3 מקומות.

 

דני אייזיקוביץ': לצערנו, הפציעות משמעותיות. לונזו וקארוסו היו חלק חשוב בהגנה של הבולס וגם שני מרכיבים משמעותיים ברוטציה. הבולס אמנם עם 2 ניצחונות אבל לפני כן היה רצף של 7 הפסדים מ 9 משחקים. המזרח העונה צפוף מאוד ותיאורטית הבולס יכולים להתדרדר אפילו עד למקום השישי. כל עוד הם מצליחים לשמור על המקום השלישי-רביעי, הם שומרים על סיכוי לפגוש את קליבלנד חסרת הניסיון בסיבוב הראשון, אבל מפגש עם ברוקלין, מיאמי, מילווקי או פילדלפיה עשוי לגרום לעונה נהדרת להסתיים מוקדם מהצפוי בסיבוב הראשון אחרי שהובילה את המזרח בחלקים נרחבים של העונה.

 

עמרי אלחסיד: מאוד! שיקאגו נראו לרגע כמו קונטנדרית (למרות הפציעות), אבל בתקופה האחרונה הם לא לגמרי על הסוס. 4 נצחונות ב-11 האחרונים, מאז שנקטע להם רצף תשעת הנצחונות, כולל הפסדים לקבוצות כמו אורלנדו ובוסטון. ברצף הזה הם מקום 24 בליגה ברייטינג הגנתי, כאשר לפני כן הם דורגו במקום ה-13 בליגה. לונזו הוא הרכז הטבעי היחיד בקבוצה (קובי ווייט? לא נראה לי). מבחינת כישרון עדיין יש שם הרים, ובשביל להרים את עצמם עם החזרה של לווין, דרוזן יצטרך לקחת על עצמו לא מעט ממלכת הריכוז.

 

טל קינן: על אף שהם הבולדוגים של הבולס בהגנה, אני לא חושב שהקהל הרחב נותן להם מספיק קרדיט בהצלחה של שיקאגו. רוב הקרדיט הולך לדרוזן, ויש בזה מן הצדק, אך בול וקארוסו סיפקו לבולס גם ניהול משחק אחראי מעבר להגנת פרימטר מצויינת. בנוסף זה מקצר משמעותית את הספסל של הבולס, על אף שאיו דוסומו מתבלט לאחרונה וקובי וויט נראה כמו שחקן NBA לגיטימי. כל עוד הם יחזרו לפני הפלייאוף, הבולס יהיו בסדר אך בלעדיהם אני לא חושב שהם מסוגלים לעבור סיבוב. עד ה-26.12.21 הבולס היו במקום ה-9 בדירוג ההגנתי, מאז הם הדרדרו למקום ה-17 היום. מה השתנה? בול וקארוסו החלו להפסיד משחקים.

 

מידן בורוכוב: העדרות של בול+קארוסו מאוד משמעותית לעתיד של הבולס העונה. בגלל האופי של העונה הרגילה שחקנים כמו קארוסו ובול מוספים אנרגיות, קשיחות והגנה בלתי מתפשרת לקו האחורי של הבולס.

כרגע הם מאוד חשופים בעמדות החוץ. קארוסו ובול השתלבו באופן נהדר בבולס. החסרון שלהם עשוי לדרדר את שיקגו מחוץ לטופ 4 במזרח ומשם הדרך לסיבוב קצר בפליאוף קצרה.החזרה הצפויה שלהם לקראת הפלייאוף מוטלת בספק, בדרך כלל שחקנים צריכים לשחק קצת לפני הפיק של הפלייאוף. אני מקווה עבור הבולס שיחזרו לפחות 10 משחקים לסיום העונה הרגילה.

הספרס צועדים במקום כבר שנתיים. יש להם המון פוטנציאל, אבל, למרות ההתקדמות של דז'ונטה הם לא מגיעים לשום מקום. מה הספרס יכולים לעשות כדי לחזור לרלוונטיות?

מידן בורוכוב: לגביי הספרס, נוכחנו לדעת בעבר ששחקנים מסוימים נראו בספרס ה-רבה יותר טוב מאשר מחוץ לספרס. יש לקבוצה מערכת סיסטמטית שיודעת לייצר קריירות לשחקנים.

כנראה שהחומר של הספרס לא מספיק טוב על מנת להיות טופ 6 במערב והפליי-אין גבולי. מלבד הנושא של הסגל השאלה האם פופ יפרוש מחרפת אף היא. הספרס צריכים ללכת על שחקן מוכח ובשל בקיץ, הבעיה שאין שחקנים בשפע (הארדן). מאחר ולספרס יש סבלנות, שיוסיפו עוד שחקן מהלוטרי ושימשיכו להתגבש כקבוצה.

אני בטוח שזה רק עניין של זמן עד שהם יחזרו לפלייאוף ואף רחוק מזה תוך 3 שנים.

 

אריק גנות: בכלל לא בטוח שיש בקבוצה הנוכחית "המון" פוטנציאל. לדיז'ונטה יש קייס חזק לאול סטאר העונה, אבל כל היתר הם שחקנים בין בסדר לבסדר פלוס. אמנם וואסל וקלדון ג'ונסון צעירים ועוד ישתפרו, אבל כמה? והאם מישהו מהם באמת בעל פוטנציאל להפוך לאולסטאר קבוע, או אפילו לשחקן טופ 10 בעמדה שלו בליגה? קשה לראות את זה. אז אלא אם כן ג'וש פרימו הוא הביאה השניה של ריי אלן, המקסימום שהקבוצה הזו יכולה לצפות לו הוא לגרד פלייאוף עוד שנתיים – שלוש.

אני בדעה שהקבוצה צריכה ללכת לעונת טנקינג אחת או שתיים ולקוות ללוטרי ממוזל, במקום להמשיך לנסות לבנות קבוצה מבחירות 12 ו-10 בדראפט.

 

דני אייזיקוביץ': להיות סבלניים, ולא לפחד להפסיד. הבעיה שלהם זה הד.נ.א. של דאנקן. מאז שהוא הגיע הם לא זכו לבחירה משמעותית אחת. העונה סוף סוף יש להם סיכוי סביר לבחירה טופ 7 ואולי אפילו טופ 5. יש להם כבר עכשיו כוכב עולה אחד (דז'ונטה כמובן), אחלה צוות מסייע (קלדון ג'ונסון, דריק וויט, יעקב פלטל, לוני ווקר, ואסל בעונת פריצה). לכן הדבר השני שהם צריכים זה סבלנות.

בחירה נכונה בדראפט, עוד קצת לבשל את הצעירים והם חוזרים מהר מאוד למרכז העניינים, למעשה כבר העונה לרגעים מסויימים הם נראים כמו קבוצת פלייאוף. לכן, אין להם מה למהר, כמו תמיד הם בונים נכון, מסודר ומדוייק.

 

עמרי אלחסיד: הגיע הזמן להתחיל להפסיד! לא בטוח שיש לספרס מספיק נכסים בשביל לעשות איזה טרייד ראוי. דז'ונטה בהחלט הרים את עצמו ונהיה מפלצת פאנטזי, אבל השאלה אם זה מספיק. לא בטוח שהוא יכול להיות באמת הכוכב שיוביל את הקבוצה רחוק, ובטח לא בסגל הנוכחי. אכשהו לא זכורים לי מהלכים סופר משמעותיים של ספרס בפגרות או החתמות גדולות, חוץ מזו של למרכוס, וגם מאז עבר די הרבה זמן. אז… דראפט, היר ווי קאם.

 

טל קינן: להפסיד. אני יודע שזה נשמע לא סקסי אבל הספרס צריכים להפסיד בכמויות כדי להשיג את הפרנצ'ייז פלייר הבא שלהם. בסגל הזה אין כוכב אמיתי שמסוגל לסחוב קבוצה אפילו לפלייאוף. יש המון צעירים מעניינים, אבל חסר כוכב. טקסס זה לא מקום שכוכבים חותמים בו בשוק החופשי. בניגוד לקבוצות כמו סקרמנטו, שנמצאות בלוטרי שנים לא הצלחה, הספרס לא יזכו לגורל דומה. אני מאמין שלאחר שנתיים של טנקינג בהן הם ישיגו שני שחקנים מצויינים, הם יחזרו לרלוונטיות. הספרס זה אולי המועדון הכי מקצועי בליגה, עם מחלקת פיתוח שחקנים וסקאוטינג מעולות. הם יכולים להרשות לעצמם לקחת צעד אחורה כדי להתקדם שניים קדימה לאחר מכן.