דראפט 2018 הבטיח הרבה, גם איכות, גם עומק, וגם ציפיה להמון טריידים. הוא לא קיים. היה דראפט שגרתי, עם מעט הפתעות. תלוי כמובן איך מסתכלים על זה.

פניקס: הבחירה הראשונה הייתה צפויה. סנטר גבוה וחזק (הכנס כאן השוואה לפי רצונך), השחקן המקומי ואהוב הקהל. לדונצ'יץ' לא היה סיכוי, גם לא בגלל המאמן. קבוצה לא מביאה מאמן בשביל פרוספקט, היא מביאה מאמן כי היא מאמינה במאמן. אייטון עם פוטנציאל דומה לזה של דונצ'יץ', מבחינת השפעה, ויותר קל לשווק אותו. הוא ניסה להימנע מלשחק סנטר במכללות, מה שגרם ליכולת ההגנתית הירודה, אבל זה לא יהיה המצב בנבא.  אין שום סיבה לסימני שאלה.

בבחירה ה-16 פניקס בחרה את זאיר סמית', בחירה שעוד יכולה להיות מובנת, ואז העבירה אותה יחד עם הבחירה של מיאמי ב-2021 (גם את הבחירה ה-16 היא קיבלה ממיאמי בטרייד על גוראן דראגיץ') בתמורה למיקאל ברידג'ס. גם הבחירה של ברידג'ס הייתה שייכת פעם לפניקס,  ועברה לפילדפיה בתמורה לברנדון נייט. רכז עדיין אין מכל המהלכים הללו. המהלך הזה מרמז על טרייד קרוב על טי ג'יי וורן. הסאנס אוהבים להעמיס עמדות ספציפיות, בעוד עמדות אחרות נותרות מיותמות. האם במדבר החליטו לנסות את דווין בוקר כרכז?

עם הבחירה ה-31 בחרו הסאנס את אילי אוקובו. רכז טוב עם המון פוטנציאל. אל תצפו ממנו השנה להיות משהו מדהים (למרות שבהחלט יכול להפתיע) אבל תחת מאמן שמומחה בלפתח שחקנים, ובמיוחד שחקני פרימטר, אוהדי פניקס בהחלט יכולים להיות מרוצים. סה"כ פניקס יוצאת טוב מאוד מהדראפט הזה.

סקרמנטו: מה מארווין בגלי ולא לוקה דונצ'יץ'? אחרי שנים של תדמית ארגונית רעה הקינגס מנסים לצמצם נזקים. מארווין באגלי היה היחיד שהסכים לבוא להתאמן עבור סקרמנטו והיחיד שהביע נכונות לשחק בסקרמנטו. הקינגס העדיפו שלא לטלטל את הספינה או לשחק משחקי כח עם שחקנים. שנה שעברה דיארון פוקס אמר שישמח לשחק עבור סקרמנטו וזה עזר לו להפוך למועמד המוביל שלהם. הגישה של הקינגס משלבת תרבות ארגונית וענייני כימיה, עם סיבות מקצועיות, כגורם עיקרי בבניית הסגל. הייתם חושבים שמנג'ר מאזור יוגוסלביה ידע להעריך כשרון מקומי.,אלא שדיבאץ' כבר הביע בעבר את דעתו, שהוא לא מתרשם מדונצ'יץ' כשחקן. 

ברמה המקצועית באגלי הוא מעין שילוב של בלייק גריפין עם כריס בוש. שחקן חכם ואתלטי, שמשחק מהפרימטר פנימה. שילוב שלו עם פוקס אמור להיות טוב ולתת דחיפה קדימה. בצד השני הוא חור הגנתי שאילץ את דיוק לשחק רוב העונה 3-2 כדי להסתיר אותו הגנתית. נראה איך הקינגס יתמודדו עם זה, כמו גם עם העובדה שהוא הביגמן השישי בסגל.

אטלנטה: חלק א – טרה יאנג ולוקה דונצ'יץ'.

אחת השמועות שנפוצו בנוגע לדונצ'יץ' לפני הדראפט היה שהוא רמז או אמר מפורשות שהוא ישאר באירופה. זה החלק הגלוי. החלק הפחות גלוי על פי השמועות היה שהועברו מסרים ישירים לקבוצות מסוימות שהוא יכול לקבל יותר כסף באירופה, מאשר בחוזה רוקי ב-NBA, ושהוא פשוט לא יבוא. לא ברור מה רמת האמינות של הדיווח, ויתכן וזה קשקוש. בכל מקרה בין אם היו מסרים רמזים ויוני דואר ובין אם לאו, היו מי שקיבלו אותם. אחת מהן זו אטלנטה שממש רצתה אותו, אפילו אתמול, ואז עשתה סיבוב פרסה והתחרטה. קיבלה רכז טוב, שיחד עם קווין הוארטר מרמז שהם מנסים לעשות מיני גולדן סטייט, או מיני יוסטון מבחינת קלעים.

נשאר בגזרת אטלנטה ועם יאנג, משהו שאני חייב להוריד מהלב: לכו לכל אחד שמשווה אותו לג'ימר פרדט, תנו לו סטירה מכל הלב בשמי, ואז תשלחו אותו אלי. טרה יאנג הוא רכז שעיקר הנקודות שלו הגיעו מחדירה. והוביל את הליגה באסיסטים. זה לא שיש לו רק קליעה מבחוץ, זה הנשק המשני כדי ששומרים יחששו לצופף מולו. ואם חששתם מהנפילה שהייתה לו במהלך העונה, אז שתדעו שזה כי מתישהו היריבות הגיעו למסקנה שאין לו יותר מדי עם מי לשחק ושלחו עליו דאבל טים ולעיתים אף טריפל טים. למרות התמקדות ההגנה בו הוא עדיין סיים כמוביל בנקודות ובאסיסטים. אין ספק שכנשק התקפי הוא מצויין והוא משדרג את כל מי שאיתו, וללא ספק יהיה קשה יותר להתמקד הגנתית בו ולפנות שחקנים לדאבל טים עליו, בטח אם יש כבר איזה הוארטר.

ההסבר הכי טוב ששמעתי לגביו היה מאיש הנהלה שאמר שמי שחושב עליו לקבוצה שלו צריך לשאול את עצמו אם הוא חושב שרכז שומר טוב זה הכרחי או לא. אם אתה חייב שהרכז שלך יהיה שומר טוב, אתה לא תיקח אותו, אם אתה חושב שאתה לא צריך שהרכז שלך ישמור אז אתה תיקח אותו. זה כזה פשוט. וזה העניין איתו. שדרוג אדיר בהתקפה, חור הגנתי. יש כמה רכזים בליגה שמצליחים ככה למרות היותם כשלונות הגנתיים ברמה כזו או אחרת כדוגמת ווסטברוק, לילארד, הארדן, אירווינג ותומאס. המטרה של יאנג תהיה לספק כוח אש התקפי כדי לפצות על החסרון ההגנתי, ולהיות מספיק טוב כדי להיות מוזכר עם החבורה הזאת.

אם אטלנטה לוקחת את יאנג ולאחר מכן את הוארטר, אנחנו מתחילים להבין איזו גישה הם מתכוונים ליישם בקבוצה שהם בונים. התמקדות התקפית, המון שלשות, עבד מצויין לפורטלנד ויוסטון, יאללה. בתמורה לדונצ'יץ' הם קיבלו גם בחירה מוגנת טופ 5 בעונה הבאה. את הגישה הזאת ניתן לראות גם עם הבחירה ה-30 שלהם. עומארי ספלמן. גבוה מוילאנובה עם מגוון יכולות התקפיות ואפשרויות לעשות נקודות בכל צורה ודרך. אחד הג'י אמים הגדיר אותו יפה במשפט אחד: אם ההגנה שלו הייתה חצי מההתקפה שלו, הוא היה שחקן לוטרי בוודאות. אז כבר אמרנו שיש לנו כיוון כללי לתפיסה של אטלנטה החדשה?

ג'ארן ג'קסון הוא כנראה היחיד מהביגמנים שיעיל בשני צידי המגרש. הוא גם יכול לשחק לצד ביגמנים אחרים, בחוץ או בפנים. הוא ההימור הודאי, הללכת על בטוח. אולי הוא לא יהיה סופרסטאר כמו שאר חבריו למחזור, אבל הוא בטוח יהיה טוב. מי שרצה להמר על פוטנציאל נוצץ הלך על הפוטנציאלים ומי שרצה ללכת על בטוח ו\או לשמור נכס לטרייד נניח ממפיס, בחר את JJJ.

סאגת מייקל פורטר ג'וניור: מי שקרא אצלנו את ההסבר על הפציעה שלו, הניתוח אותו הוא עשה דורש החלמה של שנתיים. כלומר הוא יהיה 100% רק בקיץ 2019.  זה אומר שהוא לא יהיה כשיר בעונת הרוקי, וכבר יש קולות שדנבר כנראה תשבית אותו לעונה כדי שיוכל להחלים בשקט. זהו הימור עצום שכנראה רוב הקבוצות חששו ממנו.הצפי היה שקבוצה בבנייה תיקח את ההימור ותשבית אותו לעונה כדי להמשיך לבחור גבוה בדראפט. בסוף דווקא דנבר עשתה את זה, קבוצה שמחפשת את הפריצה שלה וצריכה עזרה כאן ועכשיו.

אורלנדו: הבחירה של אורלנדו בבמבה לא הייתה הפתעה למי שמתמצא בשמות. אחרי ששנה שעברה ניקו אורוות בהנהלה, הביאו את ג'ון האמונד ממילווקי, האיש שאחראי לגישת הידיים הארוכות בבנייה של הבאקס. הצעד הראשון שלו שם היה להביא את ג'ונתן אייזיק. השנה הביא את מו במבה. דיברנו על תפיסות של קבוצות, לאן כל אחת הולכת ואיזה אופי היא מנסה לסגל לעצמה, אז ג'ון האמונד מביא את מה שעבד במילווקי לאורלנדו. מה זה אומר? ששחקנים ששומרים טוב והם ורסטיליים ועם ידיים ארוכות יבואו. מי שפחות מתאים לגישה, כנראה שלא ישאר.

לוקה דונצ'יץ': אז אחרי שהסברנו בקטנה למה הוא לא באטלנטה או בסקרמנטו (לכאורה בלבד) כיצד ישתלב בדאלאס? וונדר בוי חשוב להזכיר פרח הרבה יותר בין אם בריאל ובין אם בנבחרת, כששיחק כמוביל כדור משני לצד מוביל כדור ראשי. כל מי שטען שהוא "צריך את הכדור ביד", הסירו דאגה מליבכם. זה קשקוש. (זו בד"כ קלישאה מטופשת גם בלי קשר לדונצ'יץ') לוקה יהיה שחקן כנף ומוביל כדור משני, יסייע ל-דניס סמית' ג'וניור ויעשה את הקסם שלו משם. לפרטים נא לפנות לג. דראגיץ' אז אין מה לדאוג לו. מיותר לציין שגם הגעה לדאלאס תחת מאמן מצויין וגם מנטור כדירק וגם מועדון תחרותי זו התחלה מצויינת עבורו, נכון?

קליבלנד כנראה רוצה להישאר תחרותית, ולא ממש הסתירה את העובדה שהיא מעוניינת בקולין סקסטון. בגמר המזרח כשהקאבס נתקלו בבוסטון אחד הדברים שגם הם ציינו הייתה העובדה שצעירי בוסטון משחקים ללא פחד. (טוב, למעט משחק 7…) הגישה הזאת של לא משנה מי איתי, לא משנה מי נגדי אני אנסה לנצח בכל הכח, הרשימה אנשים בצוות הניהולי, שלא היססו לבחרו בסקסטון. סקסטון הוא מעט ווסטברוקי בגישה שלו של ללכת לבד לפעמים, אבל הוא בבמנטאליות תחרותית חסרת פחד. הדוגמא הטובה ביותר היא ממשחק השנה בו קבוצתו נשארה עם 3 שחקנים בלבד על המגרש, נגד 5, בפיגור דו ספרתי. האיש לא נרתע, ולא נשבר. הוא ניסה להוביל את חבריו לקאמבק עד הרגע האחרון, וסיים עם 40 נקודות.

הניקס בוחרים בקווין נוקס. לא ברור למה, נוקס הוא פורוורד שנראה כמו הגרסה הגולמית של טוביאס האריס. נכון, הוא ארוך ועם פוטנציאל, אבל היו שחקנים יותר טובים על הלוח בבחירה הזו. הניקס כנראה מוכנים לעובדה שפורזינגיס לא יחזור בקרוב ולוקחים את הזמן בדרך לעוד עונת לוטרי…

הבחירות של הקליפרס: לא ברור מה המטרה של שארלוט עם הטרייד בדראפט, כמו גם הטרייד של הווארד. אם ידעו שהקליפרס חמים על שיי גילגוס-אלכסנדר אני מניח שיכלו להוציא יותר משתי בחירות סיבוב שני,  או לוותר על השטות הזאת. ואולי הם יפתיעו. בכל מקרה שג"א הוא רכז מאוד ורסטילי, עם 42% לשלוש ובשל הגובה (1.98 ) והידיים הארוכות (2.12) יכול להשתלב מצויין בהגנת חילופים. זה מאוד יעיל בהגנות נוכחיות והוא מנהל משחק טוב. תחשבו שון ליווינגסטון עם 42% לשלוש. החסרון העיקרי שלו זה מסה נמוכה. כמה נמוכה? הוא 1.98 ושוקל 83 ק"ג. לשם השוואה טרה יאנג נחשב קטן והוא 81 ק"ג על 1.88. רוצים עוד מודל להשוואה? אייזיאה תומאס 1.75 ושוקל 85 ק"ג. זה החסרון הבולט של שג"א. מה זה אומר על הגארדים של הקליפרס? פחות ברור. זה שנמנעו מבחירה של גבוהים מראה שאו שהם מאמינים שדיאנדרה ישאר, או שהם הולכים על שינוי המשחק של הקבוצה.

השחקן השני שהקליפרס בחרו זה ג'רום רובינסון. קומבו גארד 1.96 עם התקפה טובה מאוד. עלה בצורה מטאורית בדירוגים בשבועיים האחרונים לאחר שהתחיל עבודות אישיות אצל הקבוצות. הוא סוג של ג'מאל קרופורד, עם הרבה פחות שליטה בכדור, אבל הוא יכול ליצור לעצמו, לאחרים, מצויין באחד על אחד. כמובן שהוא חור הגנתי (אחרת היה נבחר גבוה יותר).  בקליפרס כנראה מתגעגע לקרופורד.

2 גניבות פוטנציאליות היו בסוף סיבוב ראשון. רוברט וויליאמס שדורג בכל המוקים בסוף לוטרי נפל ונפל עד שנחת בבוסטון. שחקן שבהחלט שווה הרבה יותר מבחירה 27. האם יזכה לדקות משחק משמעותיות אצל בראד סטיבנס? כרגע שני הסנטרים של הסלטיקס שחקנים חופשיים (ביינס ומונרו) וצריך לראות מי מהם הסלטיקס יחזירו כדי להבין כמה הם בונים על וויליאמס. וויליאמס קיבל השוואות לקלינט קאפלה והוא גרסה נמוכה שלו. מאוד אתלטי עם יכולת ריבאונד וחסימה טובה. מכיוון שהסלטיקס שואפים להיות קונטנדרים נשמעים קולות שלא יקבל יותר מדי דקות. אמרו את זה גם על טייטום.

בראד סטיבנס כבר אמר הוא פוטנציאל מושלם לשחק עם 4 קלעים סביבו, מישהו יזרוק לסל או ימסור לו, והוא כבר יתפוס. וויליאמס  אגב לא רק  מהבחינה הזאת ישתלב בבוסטון…

 

 

גניבה נוספת זוהי גולדן סטייט, שבבחירה ה-28 בחרה את ג'ייקוב אוונס. שחקן כנף, שומר מצויין, עם גודל שמתאים להגנת הילופים שלהם. קולע טוב משלוש (37% במכללות). משהו שהיה חסר להם מהספסל. שחקנים שמשחקים בשני הצדדים, קלעים. אוואנס יקבל מנטורינג ומוסיף עומק איכותי לספסל  של האלופה. יש לנו אלוף ראשון ממחזור הדראפט הזה?

מיטצ'ל רובינסון איש המיסתורין העונה נפל לסיבוב השני. לאחר שלא שיחק עדיין היו מי שחזו לו בחירה בסיבוב הראשון, אלא שאז הסתבר שהוא ניסה להסתיר פציעה וביגמן שמנסה להסתיר פציעה זה עוד יותר נו נו מאשר סתם ביגמן שלא יודעים עליו יותר מדי…

גם בסיבוב השני היו כמה הצלחות: דטרויט השיגו את קיירי תומאס, כמו שמינוס כפול מינוס זה פלוס, מסתבר שמאיחוד שמם של שני רכזים שלא שומרים, מקבלים רכז עם הגנה מאוד חזקה, וגם קצת יכולת קליעה. לאור העובדה שרק לפני כמה ימים הם עוד חשבו שאלו יהיו האופציות שלהם, הלך להם די טוב. תומאס נבחר בבחירה ה-38 על ידי פילדלפיה והגיע בטרייד.

שני שחקנים שמאוד אהבתי וציפיתי שילכו אמצע סוף סיבוב ראשון נפלו לסיבוב שני:

מלווין פרייז'ר. שחקן 3&D מצויין שעושה הכל טוב כל עוד זה לא כולל כדרור. הוא שומר אדיר עם מוטת ידיים ארוכה (2.18 לשחקן 1.98 ) וקליעה טובה (38.5% לשלוש). הגיע לאורלנדו בבחירה ה-35. אמרנו משהו על גישת הידיים הארוכות לא?

קייטה בייטס דיופ. עוד 3&D שכבר עכשיו מוכן לסייע לקבוצת פלייאוף. נבחר על ידי מינסוטה בבחירה ה-48 ויכול לסייע לקבוצה כבר בעונה הקרובה. בהנחה שת'יבס יזכר שאפשר להשתמש בשחקני ספסל ו\או רוקיז לפעמים.