*התמונה צולמה על ידי לירן ברמן, כל הזכויות שמורות לו.

 

אפשר למצוא הרבה אשמים לתבוסה המפוארת של מכבי תל אביב אתמול במוסקבה, אבל הבעיה המרכזית של מכבי היא היעדר הזהות. לכל קבוצה מצליחה יש זהות – הדבר שאתו היא מנצחת משחקים. בין אם זה הגנה, שלשות או גבוה דומיננטי, יש לכל קבוצה את הדבר שצריך לעצור כדי לנצח אותה.

למכבי של 2015-16 אין את הדבר הזה, לפחות כרגע. מכבי היא קבוצה אנמית בשני צדי המגרש, בעיקר בגלל הצורה שבה הסגל בנוי.

 

ההגנה מאוד רעה, והכל מתחיל מהבסיס. הגנת הפיק אנד רול, שהיא הבסיס להגנה בכדורסל המודרני, לא הייתה קיימת – פבראני ואונואקו איטיים מדי ולכן לא מצליחים לטפל בפיק אנד רול כמו שצריך, כך שבכל פעם שצסק"א שיחקה פיק אנד רול על אחד מהם, זה נגמר בצעד וחצי פשוט. דברים כאלו זכורים לנו מסופו, שהיה איטי גם הוא, אבל בניגוד אליו, פבראני ואונואקו הם לא שחקני מטרה בצבע, ולכן לא מחזירים מספיק בהתקפה על מנת לחפות על ההגנה הרעה שלהם. בנוסף אליהם אפשר לדבר על פארמר ורוצ'סטי, שלא ניסו אפילו לשמור, לא נלחמו דרך חסימות ואפילו באחד על אחד חטפו סלים קלים. גם כשמכבי עברה לאזורית, העזרה לא עבדה, והרוסים קיבלו הרבה שלשות פנויות.

הרבה אנשים הפנו את האצבע לחסרונו של רנדל, שר ההגנה של מכבי תל אביב בעונה הקודמת, אבל רנדל לא יכול לשמור על חמישה אנשים, ובלי עזרה של חלק מהשחקנים ההגנה של מכבי לא תשתפר מספיק כדי להוות פקטור נגד קבוצות טובות. מי שיכולים לעזור לו הם יוגב אוחיון ודווין סמית'. הבעיה היא שאם אוחיון ישחק הרבה דקות, רוצ'סטי ופארמר ישחקו פחות, ולכן דווין סמית' הוא האיש החשוב. השחקן המוביל של מכבי בשנים האחרונות נראה אנמי להחריד. בהתקפה הוא עמד בפינה וחיכה לכדורים, ובהגנה הוא לא הנהיג את הקבוצה כמו שציפו ממנו בעקבות החיסרון של רנדל.

 

ההתקפה, שאמורה להיות הצד החזק יותר של מכבי, לא הייתה חדה מספיק. גם נגד הגנה נרפית של צסק"א. מכבי נגררה לבידודים ביותר מדי התקפות, שנבעו בגלל חסרון של דומיננטיות בצבע והעובדה שסמית' נעלם. סימנים ראשונים לריצה נראו רק בסוף הרבע השני, אבל מכבי יכולה וצריכה לרוץ הרבה יותר כדי לחפות על הנקודות הקלות שהיא מאפשרת בהגנה. הצהובים גם השאירו הרבה נקודות על קו העונשין (7-16 כשאמבקווה, אונואקו ולנדסברג מחטיאים את שתי הזריקות היחידות שלהם).

רוצ'סטי, שאמור להיות הסקורר המוביל של מכבי, או לפחות אחד המובילים, קלע את הנקודות הראשונות שלו רק באמצע הרבע השני. ברבע השלישי הוא נכנס למומנטום, אבל העובדה שבהרכב שלו ושל פארמר ביחד אין הגנת פרימיטר בכלל, הם לא יכולים לשחק ביחד לאורך זמן. רוצ'סטי קיבל את תפקיד השחקן השישי, שיכול מאוד להתאים לו, מכיוון שהוא צריך להיכנס ולייצר הרבה נקודות, כשההגנה פחות חשובה. הוא לא יכול לשחק עם פארמר לאורך זמן, ובטח שלא בדקות ההכרעה, בלי אפילו לנסות לשמור. הצהובים יצטרכו לפתור את הבעיה הזו, כי הם לא משלמים 2.7 מיליון דולר לשנתיים הבאות לשחקן שנכנס למשחק רק ברבע השני ולא ישחק בדקות ההכרעה.

 

רוטציית הגבוהים של מכבי תצטרך לעבור שינוי גדול משום שכרגע ישנם 5 גבוהים – פבראני, אונואקו, אמבקווה, רנדל ובנדר, והארבעה ששיחקו (רנדל היה פצוע) אתמול הצליחו לייצר ביחד רק 7 נקודות מדד (לשם השוואה, שבעת השחקנים האחרים ששיחקו אתמול במכבי ייצרו 46 נקודות מדד). ככל הנראה, פבראני יהיה זה שיראה את הדרך החוצה, בטח כשהוא לא רשום לליגה הישראלית. עם רנדל בעמדה 4 ואמבקווה בעמדה 5 אפשר לעשות חילופים וההגנה אמורה להיות יותר טובה, אבל עדיין נצטרך לראות שיפור מאמבקווה, שבדקות שבהן שיחק כ-5 אתמול לא היה מספיק דומיננטי בצבע. בנדר הראה יכולת מסירה טובה שיכולה לייצר קצת ריווח בהתקפה שהיה חסר מאוד אתמול ואונואקו הראה יכולת טובה בריבאונד ואפילו קצת משחק פוסט, כך שיש עם מה לעבוד, אבל אם ההגנה לא תאפשר יצירת מומנטום, שום דבר מזה לא יעזור.

בשנים האחרונות, הפער בין תקציבי הקבוצות הגדולות למכבי גדל, מה שגרם לה להיות תלויה מאוד בחיבור בין השחקנים והמשחק הקבוצתי בשני צדי המגרש. גם השנה מכבי צריכה את הדברים האלו כדי לנצח קבוצות עם תקציבים כפולים משלה כמו צסק"א. את הקבוצות הקטנות היא תנצח בכל מקרה ולכן המקום בטופ 16 כמעט מובטח, אבל המטרות של הצהובים הן הצלבה ומעלה, וכדי להגיע לשם היא תצטרך להשתפר. מלאגה בבית בשבוע הבא תהיה אינדיקציה טובה כדי לראות את מכבי נגד קבוצה ברמה דומה לשלה. יש עוד הרבה על מה לעבוד, אבל ניצחון ייתן ביטחון ויציבות שמכבי צריכה כדי להתפתח. הפסד, לעומת זאת, יכול לגרור מומנטום שלילי ואז הבלאגן יתחיל לחגוג, ומשם כבר יהיה קשה להעמיד את הקבוצה על הרגליים.

 

הנה התקציר מהאתר של היורוליג שהוא קצת יותר אובייקטיבי מהתקצירים הישראלים