מדי שלישי נעלה פה טור לסיכום השבוע שהיה ב-NBA.

יוסטון עושים גולדן סטייט

רצף הנצחונות של יוסטון עומד על 13, והם נצחו 19 מ-20 המשחקים האחרונים. אנחנו נתמקד ב-13 האחרונים כיוון שבהם ראינו את הקבוצה בהרכב מלא עם כריס פול. המעבר שלו בקיץ ליוסטון לווה בהמון סימני שאלה. אחת האמירות שחזרו על עצמם אצל הפרשנים הייתה שעם פול ליוסטון יהיה מנהל משחק איכותי 48 דקות על הפרקט. אז פול מספק הרבה יותר מזה. הוא מספק ליוסטון מנהיג הגנתי, מה שהיה חסר להם כדי לעשות את הקפיצה.

ב-2014 גולדן סטייט עשו את הקפיצה שלהם. מקבוצת אמצע טבלה הם הפכו לקבוצה עילית בלי שום שינוי משמעותי בסגל, רק בעמדת המאמן. השינוי שסטיב קר הביא היה הפיכת ההתקפה של הקבוצה לטובה בליגה בפער משמעותי. המחוייבות ההגנתית הייתה שם, והקבוצה הייתה קבוצת הגנה טובה, אבל גם כאן היא עשתה קפיצה בזכות דריימונד גרין, והפכה להגנת טופ 3 בליגה. אצל יוסטון הסיפור דומה. ההתקפה שלה הייתה אחת הטובות בליגה כבר בעונה שעברה. עכשיו נשאר הצד השני של המגרש. הצד אותו הזניח ד'אנטוני בשנותיו בפיניקס, ההגנה, ולפחות לפי מדגם של 13 משחקים אפשר לומר שהייתה שם קפיצה משמעותית.

קצת מספרים: מתחילת העונה הדירוג ההגנתי של יוסטון הוא 102.4 והיא מדורגת במקום השמיני בליגה. הדירוג ההתקפי 113.2 והיא שניה אחרי גולדן סטייט. גם בנט רייטינג היא שניה עם 10.8. כשמתסכלים על 13 המשחקים האחרונים היא עלתה לדירוג הגנתי של 101.4, מקום שלישי בליגה, ודירוג התקפי של 117, מקום ראשון בפער של 4 נקודות מגולדן סטייט. גם בנט רייטינג היא ראשונה עם 15.2.

נושא ההגנה מחלחל. אפילו הארדן מבין שזה מה שיעשה את ההבדל עבורם בפלייאוף

בנוסף לפול, יוסטון הביאה את לוק אמבה אמוט ופי ג'י טאקר. היה לה כבר את טרבור אריזה, ומדובר בשלושה שומרים אישיים מהטובים בליגה. זה מאפשר לפול להיות השחקן החופשי בהגנה כמו במהלך הזה

תראו פה את הפיק אנד רול האגרסיבי, שמכריח את ויקטור אולדיפו להוציא כדור רע, ומייד לאחריו דאבל טים על השחקן שקיבל את הכדור. מהלך שכופה איבוד

לדעתו של קואץ' ניק נמצאה הקבוצה שיכולה להתמודד עם הווריורס

הכצעקתה?

נתחיל במאץ' אפים – הווריורס ידעו להתמודד עם כריס פול וג'יימס הארדן בנפרד עד כה. על הארדן הם שומרים צמוד ונזהרים מליפול לכל ההטעיות שלו שנועדו למשוך עבירות. אחד הדגשים הגדולים של השומרים של הארדן הוא לא לעשות עבירות. פול של הקליפרס הוא לא פול של יוסטון. פול של יוסטון הרבה יותר אגרסיבי בהשגת נקודות, בזמן שפול של הקליפרס היה הרבה יותר מנהל משחק. עדיין, כל זמן שיוסטון ממשיכה לשחק פיק אנד רולים ובידודים, להגנה של הווריורס יהיה הרבה יותר קל לעשות התאמות להתקפה של יוסטון מלהיפך.

אחד ההאתגרים הגדולים שהווריורס מציבים לליגה הוא הרכב המוות שלהם. קרי-קליי-איגי-גרין-דוראנט. זה נראה כאילו ליוסטון יש הרכב דומה שיכול להתמודד עם ההרכב של הווריורס. פול-הארדן-אמבה א מוט-אריזה-טאקר. אין פה סנטר, אבל יש פה ליוסטון מאץ' אפ מצויין עם כל אחד מהשחקנים של הווריורס. יש להם גם את גורדון שיכול להכנס במקום כל שחקן בהרכב. המדגם של ההרכבים הנ"ל קטן מאוד (כ-25 דקות ב-13 המשחקים האחרונים) אבל הנט רייטינג עומד על 50+. בדקות שהרוקטס שיחקו בהרכבים נמוכים הם פשוט קרעו את היריבה בצורה שלא משתמעת לשני פנים.

בסופו של דבר יש 2 שאלות פתוחות לקראת הפלייאוף:

1. האם הארדן של הפלייאוף יהיה הארדן של העונה הרגילה? האם הארדן שוב יעלם ברגעים החשובים של העונה? האם פול ייתן לו?

2. האם קבוצה יכולה לנצח בכדורסל של ימינו כשהיא מתבססת בעיקר על בידודים ופיק אנד רולים?

להזכירכם, על הווריורס אמרו שאי אפשר לקחת אליפות עם זריקות מבחוץ. אמרו שבפלייאוף זה יהיה סיפור אחר. הווריורס הוכיחו לכל הפרשנים אחרת. האם ליוסטון יש את האופי הדרוש?

השינוי של ויקטור אולדיפו

אם הקשבתם לפודקאסטים מארה"ב, אחד הנושאים החמים הוא הטרייד שהביא את אולדיפו וסאבוניס לאינדיאנה. הפרשנים שביקרו את קווין פריצ'ארד בקיץ ממהרים לאכול את הכובע ולנסות להבין האם פריצ'ארד חזה את הנולד או שבמקרה היה לו מזל. כמה דברים שכדאי לציין:

1. סאבוניס שיחק באוקלהומה סיטי מחוץ לעמדה שלו. סאבוניס הוא סנטר ובאוקלהומה סיטי הוא הפך לסטרץ' 4. באינדיאנה הוא משחק כמעט בלעדית בסנטר ועושה עבודה מצויינת בריבאונד בשני צידי המגרש. יש לו ראיית משחק מצויינת, לא כמו של אבא, אבל טובה מהרבה שחקני פנים אחרים.

2. השינוי שאולדיפו עשה בקיץ (תכף נגיע לזה). האם פריצ'ארד היה מודע לתהליך?

3. מערכת התקפית שמתאימה הרבה יותר ליכולות של אולדיפו, שזה פשוט אומר שהוא נוגע בכדור יותר מפעם בחמש דקות ומותר לו להקפיץ.

אז על איזה שינוי מדברים? קווין אוקונור מהרינגר מתאר אותו בכתבה נהדרת. אם יש לכם זמן ואנגלית סבירה, אני ממליץ לכם ללכת ישר למקור. אולדיפו פנה בקיץ ל-DBC FITNESS במיאמי, שם הוא נעזר בשף, רופא ספורט, שעזרו לו לשנות את אורח החיים שלו. הבדיקות הראשוניות הראו שמבחינת שינה, תזונה, גמישות ומשקל אולדיפו לא במקום הכי טוב שהוא יכול להיות. הם הורו לאולדיפו להפסיק עם המזון המעובד הרב שאכל. "אם זה לא גדל באדמה, שחה, זחל, רץ או עף בשמים, אתה לא יכול לאכול את זה" הם אמרו לו. אולדיפו ציית "כמו רובוט". התוצאות הגיעו מהר מאוד

בנוסף, אודליפו עבד על כישורי המשחק שלו עם מספר חברות. המון אימונים לא שגרתיים שעזרו לו לשפר את הובלת הכדור, עצירה לזריקה מכדרור וקבלת ההחלטות. הנה דוגמית קטנה

השיפור הכי משמעותי הוא בזריקה שלו מכדרור. בעבר הוא היה קולע 32% בזריקות כאלו לשלוש. העונה הוא קולע אותן ב45%. אם בעבר השומרים שלו יכלו להרשות לעצמם לעבור מתחת לחסימה, עכשיו הם חייבים להשאר איתו וזה פותח לו נתיבי חדירה ואפשרויות מסירה, שגם אותם הוא למד לנצל.

בטור של אוקונור יש עוד המון דוגמאות לאלמנטים ששיפר אולדיפו ודברים שעליהם הוא התאמן בקיץ. אם עד עכשיו האשמתם את ראסל ווסטברוק בשיפור של אולדיפו השנה, כדאי שתיתנו קצת קרדיט גם לויקטור. הוא עבד קשה מאוד. כל אלמנט ששיפר אפשר לחבר לאימונים שעשה בקיץ. אולדיפו פרח מאוחר בכל מסגרת שהיה בה. הוא לא היה בין הפרוספקטים המובילים למכללות כשסיים את התיכון. הוא שיחק 3 עונות באינדיאנה לפני שיצא לדראפט. גם ב-NBA לקח לו זמן, אבל עכשיו הוא הגיע. אולדיפו סיכם את זה הכי טוב: השקעתי בעצמי. השקעה משתלמת.

אז האם פריצ'ארד לקח בחשבון את העבודה של אולדיפו בקיץ? אולי כן, אולי לא. בכל מקרה פריצ'ארד עשה טרייד מצויין ומגיע לו על זה המון קרדיט.

מה עושים עם פול ג'ורג'

ואי אפשר לדבר על אולדיפו בלי לדבר על ג'ורג'. לא נחזור לבעיות של אוקלהומה סיטי ואיך שהם נראים. השאלה היחידה היא מה עושים עם פול ג'ורג', והאם בכלל צריך לעשות משהו. מעט מאוד פרשנים סבורים, לאור המצב באוקלהומה סיטי, שג'ורג' ישאר שם בקיץ. האם פרסטי ינסה לקבל עליו משהו או שיהמר על להשאיר אותו בקיץ? האם לאור היכולת הנוכחית, פרסטי בכלל ירצה להשאיר אותו בקיץ כשג'ורג' ירצה חוזה מקסימום חדש וישלח את אוקלהומה סיטי עמוק לתוך מס המותרות? שאלות מצויינות. השאלה היא גם איזה ערך שוק יש לג'ורג'. אין הרבה קבוצות שישלמו לאוקלהומה סיטי בשביל שכירות של חצי עונה פחות או יותר. אין קבוצות שיפרחו עם ג'ורג' ויצליחו לשכנע אותו להשאר בקיץ. האופציה הכי טובה לפרסטי היא לנסות לשכנע את הלייקרס שיש קבוצה כזו, ואולי לקחת ממנה נכסים. את רנדל היא יכולה לקבל בלי בעיה. הלייקרס ישמחו להפטר מדאנג וכנראה יצרפו גם את החוזה שלו לחבילה. מעשית, בשביל להביא את ג'ורג', הלייקרס יצטרכו להפטר מהשניים עד הקיץ. אולי שווה לפרסטי לעזור ולקחת אותם.

ועוד מילה לשקנאים

התחזית שלי לעונה של הפליקנס הייתה שחורה. הסגל נראה דליל מדי, והייתי בטוח שבשלב הזה הם כבר יראו את הפלייאוף מתרחק. בינתיים הם נראים מצויין. בוגי משחק מדהים, דייויס נשאר דייויס, ויש להם עזרה. הולידיי מצדיק בינתיים את החוזה שקיבל, איטוואן מור שוב מוכיח שכשנותנים לו הזדמנות הוא מצדיק אותה, רונדו לא קולע אבל עושה כל דבר אחר ודריוס מילר שהגיע מגרמניה מוכיח שיש לו מקום בליגה. זה עדיין מגדל קלפים שיכול להתמוטט עם כל פציעה שתבוא. נקווה שתחזיק מעמד עד הקיץ, ואז אולי הפליקנס יתחילו להתרומם.