הטרייד דד ליין האחרון היה המופע של קובי אלטמן. קבוצות בעיקר רצו להיפטר מחוזים, אבל לא ראו תמורה מתאימה כשאף אחד לא מוכן לוותר על בחירות דראפט. הליגה מלאה בחוזים רעים, ובצד השני מעט מאוד קבוצות עם קאפ ספייס שיכולות לקחת אותם. המחיר של להיפטר מחוזה רע גבוה מאוד, ואף אחד לא מוכן לשלם אותו. הצפי היה לדד ליין עצוב, אבל אז הגיע קובי אלטמן, פוצץ את קליבלנד והרכיב אותה מחדש.

קליבלנד מפרקת ובונה

עזבו: אייזיה תומאס, דרק רוז, ג'יי קראודר, אימן שאמפרט, צ'אנינג פריי, דויין וייד, בחירת הסיבוב הראשון של קליבלנד.

הגיעו: ג'ורג' היל, רודני הוד, ג'ורדן קלארקסון, לארי נאנס ג'וניור.

אם לא מתחשבים בפלייאוף האחרון, קליבלנד כבר שנה נראית בין רע למזעזע. החל מהאולסטאר הקודם ההגנה מדורגת בין האחרונות בליגה, ובהתקפה זה בעיקר לברון. אחרי העזיבה של קיירי זה הפך לרק לברון. אייזיה תומאס חזר למגרשים לפני 15 משחקים, אבל לכולם ברור שזה אפילו לא תחליף חיוור לקיירי. תומאס מסיים חוזה העונה וכבר ראה 9 ספרות על החוזה הבא שלו. בבוסטון הוא היה מרכז ההתקפה, וסטיבנס ידע להסתיר אותו יפה בהגנה. בקליבלנד הכל הלך הפוך. בור בהגנה, ולא מספיק נגיעות בהתקפה. התלונות שלו נשמעו מרחוק. כל דקה בקליבלנד הורידה את החוזה הבא במיליון דולר, והרחיקה את הקבוצה מאליפות. קובי אלטמן עשה את המעשה הנכון. הוא בנה את הרוטציה מ-0 והביא שחקנים שעל הנייר מאוד מתאימים לשחק עם לברון.

הבעיה העיקרית עם התמורה היא הבריאות – הסיבה המרכזית שג'ורג' היל ורודני הוד היו על המדף היא שהם פשוט לא היו בריאים מספיק במהלך העונה. יוטה אהבה מאוד את מה שהוד נתן לה כשהיה על הפרקט, אהבה הרבה פחות את העובדה שהוא לא היה שם מספיק. בקיץ הוא יהפוך לשחקן חופשי מוגבל, ויוטה לא רצתה לשלם לו את מה שהיה צריך בשביל להשאיר אותו. לא ברור מה היה לג'ורג' היל וסקרמנטו לחפש ביחד. חוסר התאמה מוחלט, גם העיתוי, גם צורת המשחק, גם העמדה, וגם החוזה. מהבחינה הזו הטרייד היה טוב לשתי הקבוצות.

קליבלנד עכשיו הולכת לרוטציה אחרת לגמרי. עדיין לא ברור אם רודני הוד יפתח לפני ג'י אר סמית', וכנ"ל לארי נאנס ג'וניור לפני טריסטאן תומפסון, אבל זה פחות משנה. מן הסתם נראה את החמישיה שכוללת את הוד ונאנס עם לברון, לאב והיל לא מעט על המגרש, גם אם השניים לא יפתחו. היל אמור להיות הרכז המושלם ליד לברון. שומר מצויין, קלע מצויין. שחקן שלא דורש ולא צריך את הכדור ביד בשביל להיות אפקטיבי. אל תצפו ממנו להחליף את קיירי. כיוצר ומנהל משחק הוא בינוני למדי. הוא ישאיר את החלק הזה ללברון ויהנה מהנוכחות של לברון להמון שלשות חופשיות. גם הוד מתאים מאוד כשחקן שני-שלישי-רביעי, ופחות כשחקן מוביל. הוא יודע לייצר לעצמו, אבל עושה את זה פחות טוב. ביוטה, הוד אמור היה להחליף את הייוורד ולקחת את התפקיד המרכזי בהתקפה. זה לפעמים הצליח, לרוב לא. בקליבלנד הוא גם יהנה מהמון מבטים חופשיים, ומפעם לפעם יקבל את ההזדמנות ליצר כשלברון נח על המגרש או על הספסל. קלארקסון יעלה מהספסל ויעשה פחות או יותר מה שעשה בלייקרס – סקורינג מיידי. פחות דקות, אבל בדקות שהוא על המגרש הוא יהיה היוצר הכמעט בלעדי של ההתקפה של קליבלנד. נאנס יביא אתלטיות, קפיציות שחסרה מאוד לקליבלנד בשני צידי המגרש. הוא זרק רק 4 שלשות העונה, והוא לא יוכל להחליף את פריי בתחום הזה, אבל יש לו יותר פוטנציאל מתומפסון, ועם קצת עבודה יוכל להשתפר. העובדה שהוא יליד קליבלנד, ואבא שלו היה כוכב של הקאבלירס, רק מוסיפה לאפיל.

אין ספק שמדובר בשיפור הגנתי עצום, וכנראה גם התקפי על מה שהיה שם לפני הדד ליין. אייזיה תומאס הוא לא התומאס של הסלטיקס, ומעבר לעובדה שהוא יצר הרבה פחות בקליבלנד, הוא עדיין לא התאושש ב-100% מהפציעה הקשה שעבר (לא ברור האם זה יקרה). קליבלנד לא איבדה הרבה, וקיבלה המון. נכון שאין זמן ומאמן לחבר את זה, אבל ההתקפה של קליבלנד בסיסית למדי וגם ככה נשענת בעיקר על לברון. החברה יצטרכו בעיקר לקלוע, ובשביל זה לא צריך כימיה וחיבור. ההגנה לא יכולה להיות גרועה יותר ממה שהייתה, ולהיל יש IQ כדורסל גבוה כדי שהוא ידע להתחבר. הוד ונאנס צעירים וצריכים הכוונה, שכנראה חסרה מהצד של לו. לברון כבר יספק אותה. קלארקסון יסתמך על האתלטיות שלו.

אם היל והוד בריאים, זה רווח ענק לקליבלנד. אם לא, לא הפסידו הרבה.

צריך לזכור שקליבלנד גם בנתה הווה טוב יותר, וגם עתיד טוב יותר. הוד, קלארקסון ונאנס צעירים ויש להם עדיין הרבה מקום להתפתח. החוזה של ג'ורג' מזעזע, אבל במקרה הרע אפשר להפרד ממנו בקיץ הבא. בנוסף, הם לא ויתרו על הבחירה של הנטס שתהיה בחירת לוטרי ויכולה לשמש ככלי להביא צעיר מבטיח, או טרייד בקיץ.

האם קליבלנד יגיעו לגמר? לברון עדיין שם, אז בטוח שהם הקבוצה לנצח במזרח.

האם יהיה להם מה למכור שם? הגמר בעונה שעברה היה הרבה יותר צמוד ממה שנראה. אם קליבלנד היו קולעים 2-3 סלים ב-3 הדקות האחרונות של משחק 3 הסדרה הייתה חוזרת לאוקלנד בשיוויון 2 והיו מדברים עליה אחרת לגמרי. 3 דקות של חוסר ריכוז הרגו את הסדרה. גולדן סטייט עדיין מובילה את הליגה בכמות הכשרון שמרוכז בשישיה הראשונה. לאף אחד אין פתרון לקרי ודוראנט. גם עכשיו לקליבלנד אין. עם שאר קבוצות המערב לקליבלנד יש מאצ' אפ טוב יותר. ולברון עדיין שם, אז הכל יכול עדיין אפשרי.

2 מילים על וייד. למיטב הבנתי המעבר למיאמי נעשה בהסכמה הדדית. מה שאני לא מצליח להבין זה מה הייתה האופציה השניה? האם קליבלנד הציעו לו לחזור הביתה למיאמי או שישוחרר מהקאבס, או שהייתה אפשרות שישאר. הנוכחות שלו עשתה שמות בחדר ההלבשה בקליבלנד (כמו גם בשיקגו). מיאמי היא המרוויחה הכלכלית הגדולה של ה-24 שעות שאחרי הטרייד דד ליין

לוס אנג'לס לייקרס

עזבו: 14.7 מליון דולר מהשכר של העונה הבאה.

הגיעו: 14.7 מליון דולר יותר בקיץ ובחירת סיבוב ראשון של קליבלנד.

השמות לא חשובים. הלייקרס רצו להיפטר מהחוזה של קלאקרסון וזה מה שהם עשו. קלארקסון שחקן טוב, על חוזה שנחשב עד החתימה של לו וויליאמס בקליפרס לסביר בים של חוזים גרועים. החוזה של לו וויליאמס הוא העתיד, והחוזה של קלאקרסון נראה הרבה פחות טוב לידו. אפשר להשיג בקיץ שחקני ספסל מובילים ב8-10 מליון דולר. לא צריך לשלם להם 12.5 כמו לקלארקסון. יותר חשוב מזה, הלייקרס ירדו לאיזור ה-40 מיליון דולר בשכר מובטח לעונה הבאה. זה משאיר להם 60 מליון דולר שאיתם הם יכולים לנסות לרדוף אחרי לברון ופול ג'ורג' (אין ממש עוד שמות גדולים בקיץ אחרי הפציעה של בוגי). אם לברון לא בא, הם יכולים להשתמש בזה בשביל להחתים שחקנים על חוזים קצרים ולחכות לקיץ 2019, או לאסוף חוזים קצרים מקבוצות שרוצות לרדת מתחת למס בתמורה לבחירות דראפט. אם הם צריכים עוד קצת מקום הם יכולים למתוח את החוזה של דאנג מ-36 מליון דולר ל-2 עונות, ל-5 עונות וזה יוריד להם עוד 12+ מליון דולר מהשכר. הם ממש לא חייבים להעביר אותו. הם אפילו שומרים את האופציה להחתים מחדש את ראנדל במידה וידרוש סכום סביר.

עכשיו רק רצוי שלא יזרקו את כל הכסף על ארון גורדון או שחקנים אחרים שלא ממש ראויים לזה.

יוטה ג'אז

הגיעו : ג'יי קראודר.

עזבו : רודני הוד, ג'ו ג'ונסון

ג'ו ג'ונסון רצה ללכת לקונטנדרית. את רודני הוד הג'אז לא היו מוכנים להחתים בקיץ. קראודר על חוזה מצויין של בערך 7-8 מליון דולר לעוד 2 עונות אחרי הקיץ הקרוב. זה חוזה של התקופה החדשה. בנוסף, קראודר היה מצויין תחת בראד סטיבנס. הוא הלך לאיבוד תחת טיירון לו, וכנראה צריך הכוונה של מאמן. סניידר לא ברמה של סטיבנס, אבל הרבה יותר מאמן מלו, וקראודר אמור להשתלב מצויין באוריינטציה ההגנתית של יוטה. ליד שומר טבעת כמו גובר הוא אמור להרגיש הרבה יותר טוב, ולהביא את ההגנה האישית שראינו ממנו לפרקים בבוסטון. דרק רוז לא רשום בהגיעו, מכיוון שסיכוי סביר שייחתך משם עוד לפני שנפרסם את הכתבה. הוא לא האישיות שירצה לגור ביוטה, ולא האישיות שיוטה ירצו, בלי קשר שאין לו ממש מה לתרום להם על הפרקט. העזיבה של הוד הופכת את מיטשל רשמית לפנים ולעתיד של הקבוצה. זה כבר קרה לא רשמית.

סקרמנטו קינגס

הגיעו: אימאן שאמפרט.

עזבו: ג'ורג' היל

גם כאן אין טעם לציין את ג'ו ג'ונסון בהגיעו כי הוא ייחתך. סקרמנטו מתקנים את ההחתמה הלא ברורה של היל. אם היה להם קצת שכל והם לא היו מחתימים את היל בקיץ, הם היו יכולים להרוויח כאן גם בחירות דראפט.

דטרויט פיסטונס

הגיעו: ג'אמיר נלסון, ג'יימס אניס.

עזבו: וילי ריד, ברייס גונסון.

על בלייק גריפין כבר אין מה לדבר, אבל הפיסטונס קיבלו אתמול אחלה 2 שחקנים שיכולים לתרום, במקום שחקנים שכנראה לא היו רואים אצלם דקות. נלסון יביא קצת ותק, נסיון ומנהיגות בעמדת הרכז שכרגע מורכבת מאיש סמית' ודוויט בייקס. גם כשרג'י ג'קסון יחזור נלסון יכול לתרום המון. ג'יימס אניס יכול להיות תוספת נחמדה לרוטציה מהספסל וכשסטנלי ג'ונסון לא מפסיק להחטיא יש ל-ון גנדי עוד אופציה.

פורטלנד טריילבלייזרס

הגיעו: ירידה מתחת למס המותרות.

עזבו: נואה וונלה ובחירת סיבוב שני

מגיע כל הכבוד להנהלה בפורטלנד שהצליחה לתקן במעט את הקיץ הקודם שנראה יותר ויותר מזעזע. הם נפטרו מהחוזה הרע של אלן קראב בקיץ, ועכשיו הורידו את וונלה מהספרים כדי לרדת מתחת למס המותרות. זה אמנם לא שיפר את הקבוצה מקצועית, אבל זו הצלחה יפה.

פיניקס סאנס

הגיע: אלפריד פייטון

עזב: בחירת סיבוב שני.

הסאנס היא כנראה הקבוצה היחידה בליגה שאלפריד פייטון משפר את עמדת הרכז אצלה. יוליס לא מצליח להתפתח ולא מוצא את עצמו. ליד בוקר ו-וורן הסאנס צריכים פחות קלע ויותר מנהל משחק ופייטון יספק את זה. במחיר הזה זה הימור עם סיכון נמוך מאוד. לא יסתדר, נפרדים בקיץ. בכל מקרה פייטון לא שווה הרבה בשוק החופשי, ואפשר יהיה להחתים אותו מחדש בזול. הפוטנציאל עדיין שם. אין ספק שזה הניב את בדיחת הטרייד דד ליין הטובה ביותר (ולצערי אני לא מוצא את הציוץ ולכן נאלץ לתרגם אותה פה): נפטרו מבחור שלא רצה להיות במספרה, הביאו בחור שצריך ללכת למספרה.

אורלנדו מג'יק

אחרונה חביבה – 4 שנים הם התלבטו לגבי פייטון. צריך לזכור שבשביל להשיג אותו הם נתנו בחירת 2 בחירות סיבוב ראשון (אחת הייתה ההחלפה של דאריו שאריץ'). זה רק אמור לגרום לכם להעריך יותר את דני איינג'. בזמן שמנהלים בליגה הזו לוקחים 2 בחירות סיבוב ראשון והופכים אותה לבחירת סיבוב שני, איינג' יודע לקחת זבל ולהפוך אותו לזהב. בזמן שקבוצות עושות בעיקר סל לואו, הוא עשה הכי סל היי שיכול להיות על תומאס. הוא לא רק מוכר בזמן, הוא גם יודע להשביח את המניה.