טור שינסה להאיר נקודות שאולי פחות שמו לב אליהן. העמדות הן רק שיטת מספור.

PG דמרקוס קאזינס

אנחנו חיים בתקופה מעט מפונקת. אחרי ששנים עמדות הרכז והפורוורד היו משופעות בשחקנים ברמה כזו שכל דיון בשאלה "מי הטופ 5 באותה עמדה" היה גורם למריבות (נסו ותהנו) ואחרי שכבר ביכינו את עמדת הסנטר, בשנה שנתיים האחרונות החלה פריחה. לא מעט בזכות שחקנים שנולדו מחוץ לארה"ב, אבל גם בזכות החומר המקומי. ויתכן מאוד שגם בעמדת הסנטר, שאלות כגון מי הטופ 5 או טופ 10, עלולות להפוך לנפיצות. 

אני לא בטוח שאני יודע מי כרגע הטופ 1. אבל אחד המועמדים העונה הוא בהחלט קאזינס.

טבלת חום. אדום חם, כתום חמים. כחול קר.

קאזינס בשנתיים האחרונות הוסיף לארסנל שלו את הקליעה משלוש והוא הופך ללא רע מהטווח הזה. בנוסף, יש שיפור בכל שאר המדדים: קאזינס העונה 28.2 נקודות, ב-47.2% מהשדה, 34.6% מעבר לקשת ב-7.6 נסיונות. 14 ריבאונדים, 5.8 אסיסטים, 1.6 חסימות, 1.6 חטיפות ב-38 דקות למשחק. מחזיקי קאזינס בפנטאזי כבר מודעים לכך שהוא לפעמים לבד מסוגל להכריע שבוע, אלא שהשנה קאזינס שיפר אספקט נוסף במשחק שלו:

כזכור ככל ששחקן יותר למעלה היעילות ההגנתית שלו טובה יותר, וככל שהוא ימינה יותר יעילות התקפית גבוהה יותר. מצאתם את קאזינס? יחד עם דראמונד למעלה. גם לפי דירוג ה-RPM ההגנתי, קאזינס בצמרת הליגה, ובהפרש ניכר. כן כן, תתרגלו. קאזינס שחקן הגנה טוב. לא ברור אם זה יותר העזיבה של סקרמנטו או שיתוף הפעולה עם דייוויס שגרמו לו להשתחרר ולהיראות טוב, מאושר וחופשי יותר. אבל הוא בהחלט משחק טוב. 

שיתוף הפעולה ביניהם נראה מצויין

 

גם הגנתית

שניהם ביגמנים שיכולים לשחק גם על הפרימטר וגם בצבע, למסור ולקלוע מכל הטווחים. יש מי שכבר אומר שהם יכולים להיות אב הטיפוס לדבר הבא בליגה, הפרוספקט לתבנית החדשה שתחזיר את שני הביגמנים. והם אכן נראים מצויין, אלא שיש להם בעיה קטנה. או שלא בדיוק להם.

אלו 5 השחקנים המובילים את הליגה בדקות:

1. לברון 38.1 דקות למשחק.
2. קאזינס 38 דקות למשחק.
3. יאניס 37.8 דקות למשחק.
4. ג'רו הולידיי 37.6 דקות למשחק.
5. אנת'וני דייוויס 37.2 דקות למשחק.

רק למילווקי יש עוד שחקן (מידלטון) בטופ 10 של הדקות למשחק. לשם השוואה השלישייה המובילה של מינסוטה, כשת'יבס נחשב כשוחק שחקנים: באטלר במקום ה-9, וויגינס במקום ה-12 וקא"ט במקום ה-30 בדקות למשחק. הנתון הזה לא מגיע כי ג'נטרי מאמין גדול בלשחק הרבה. זה מגיע כי הוא ממש לא מאמין בספסל שלו, וכנראה שבצדק. על הספסל של הפליקנס אין יותר מדי מה לעבוד איתו (ולא נדבר כרגע על החוזה של הולידיי) מה שמוביל לשחיקה של השלישייה.  שגיא כתב על זה כאן אז לא ארחיב.

בינתיים מה שכן לשים לב אליו, זה שקאזינס פשוט מצויין, ומצליח להיות יעיל בשני צדי המגרש. בצבע מוריד את אחוזי השחקן עליו שומר בכ-8.5 נקודות, נותן כאמור תפוקה מצויינת הגנתית קבוצתית, ואיום בכל הטווחים ובמיוחד בצבע.

לא רק שבוגי הכניס עצמו בהחלט לרשימת הטופ 5 סנטרים בליגה (הוא מתישהו לא היה שם בשנים האחרונות?) הוא הכניס עצמו לרשימת המועמדים ל-MVP.

SG רוקיז

 

אז מה הרוקיז שלכם עשו השבוע? מזכיר שהטבלה הזאת מראה יעילות: ככל שיותר ימינה יעילות התקפית, ככל שיותר למעלה יעילות הגנתית, וכמובן להיפך.

ולמי ששכח הקריטריונים לרשימה שלנו דורשים: 20 דקות לפחות למשחק, ואו 10 נקודות פלוס יכולת עלית כלשהי, או לפחות 15 נקודות למשחק. זאת מכיוון שכדי להיות רוקי העונה צריך להראות שהוא חלק חשוב בקבוצה שלו.

בן סימונס
17.8 נקודות 49.7% מהשדה, 9.2 ריבאונדים 7.5 אסיסטים 1.7 חטיפות 34.3 דק' למשחק.

בן סימונס ממשיך להיות חוד החנית בחבורת הרוקיז של השנה.  הוא מוביל את כל הרוקיז בנקודות, ריבאונדים, אסיסטים ודקות משחק. עד כה 2 טריפל דאבל, 6 דאבל דאבל. הוא מוביל את התקפת הסיקסרס וגם תורם בצד ההגנתי ביעילות מפתיעה עבור רוקי. נראה כמעט שאין מישהו היכול לערער על מעמדו, ויש כבר מישהו התוהה האם סימונס הוא הרוקי הטוב אי פעם? (לא יודע, אבל תצפו. יש הסברים מעניינים לגבי הבנת המשחק והיכולות שלו)

ג'ייסון טייטום
13.6 נקודות 50% מהשדה 48.9% מעבר לקשת 5.8 ריבאונדים 1.6 אסיסטים 30.1 דקות
הפורוורד מדיוק הפך לחלק חשוב של הקבוצה שבמקום הראשון כרגע בליגה, ומכה את התחזיות. מבין כל הרוקיז ששיחקו לפחות 20 דקות, הוא ראשון בדירוג הגנתי ובדירוג נטו. וגם ראשון גם בקרב הרוקיז ב-EFG ו-TS%. טייטום משחק הרבה יותר בוגר וחכם מכפי גילו, ומפגין בטחון ביחס לרוקי שנתנו לו להיות צלע שלישית\רביעית בקבוצה שמכוונת גבוה. בוסטון בהחלט תצטרך שישאר ככה.

קייל קוזמה
14.9 נקודות 50.3% מהשדה 6.8 ריבאונדים 31.1 דקות
ללא ספק הרוקי הכי מרשים ביחס למקום הבחירה בו, ומועמד מוביל לתואר גניבת הדראפט.מאז הפציעה של לארי נאנס שהזניקה את קוזמה לחמישיה הוא הפגין ורסטיליות מרשימה ויכולות התקפיות טובות. לא עוד הרוקי השני של הלייקרס, קוזמה מייצר הייפ בזכות עצמו ומאפיל לא מעט על הרוקי הראשון.

לאורי מרקאנן
14.5 נקודות 7.8 ריבאונדים 30.5 דקות
הרוקי הפיני ממשיך להרשים ומוביל את כל הרוקיז בניסיונות ובקליעות לשלוש. בקרב הרוקיז עם לפחות 2 זריקות למשחק מחוץ לקשת הוא רביעי באחוזים עם 35.1% מעבר לקשת, ונראה כמו חלק התקפי יעיל וחשוב בעתיד הבולס. כמו עם שחקנים אירופאים רבים לפניו, אם וכאשר יעלה מסת שריר, עשוי להיות יעיל יותר גם באספקטים הגנתיים ואף להשתפר בריבאונד. בינתיים עושה רושם שלא כל כך נפגע מחזרתו של פורטיס ואף משתלב יחד איתו מצויין בהרכב.

דניס סמית'
15.8 נקודות 4.7 אסיסטים 29.5 דקות
הרכז של דאלאס הוא מהרוקיז היותר אתלטיים ומהירים שבמחזור הזה. הוא גם שובר שיאים, לאחר שהפך להיות השחקן הצעיר בהיסטוריה של הליגה עם לפחות 10 אסיסטים במשחק.
מוביל את כל הרוקיז ביוסג' וחמישי מקרב הרוקיז באחוז אסיסטים. מבחינה הגנתית הוא די טעון שיפור כאשר בלא מעט מדדים הגנתיים הוא רואה את רוב בני המחזור שלו מהסוף, עם דירוג הגנתי של 113.6.

דונובן מיטשל
14.6 נקודות 1.4 חטיפות
מיטשל התחיל את העונה פחות טוב, אלא שלאט לאט הסתגל והתאקלם, והתחיל להראות ניצוצות. מדורג 3 בקרב הרוקיז בדירוג הגנה, ואפשר לראות את המאמץ וההשקעה שלו בצד הזה כשצופים ביוטה. מבחינת בטחון בהחלט ניתן להגיד שלא חסר לו אחרי שבכמה משחקים זרק לא מעט למרות אחוזים רעים. הג'אז נתקלים בקשיים התקפיים ובשל כך יתנו לכל מי שמוכן, לנסות. ולכן גם האפשרויות ימשיכו להגיע.

ג'ון קולינס
10.4 נקודות 50.4% מהשדה  7.2 ריבאונדים 1.1 חסימות 21 דקות למשחק.
הרוקי של אטלנטה לא מקבל מספיק קרדיט, ולמרות מספר פציעות של מוסקלה ושל איליאסובה, עדיין ראה את לוק באביט עולה בחמישייה לפניו. (למה?!) מקום שני בקרב הרוקיז בחסימות, מקום ראשון באחוזי ריבאונד עם 18.2% כאשר הבא בתור (סימונס) עם 14.7%.

דיארון פוקס
11.8 נקודות 5.2 אסיסטים 3.3 ריבאונדים 26.7 דקות

"חטפני" מנצל את היעדרותו של ג'ורג' היל בסקרמנטו שלאחרונה מקצצת בדקות הצעירים. הרכז הצעיר במקום 7 בקרב הרוקיז בדירוג התקפה, מראה יכולת ניהול משחק טובה גם בקרב שחקני המחזור הזה, עם מקום שני באחוזי אסיסטים ומקום שני בקרב הרוקיז ביחס אס\איב. אין ספק שהפוטנציאל קיים.

לא נכנס לרשימה אבל כנראה שצריך להזכיר: לונזו בול. נשאר בחוץ כי לא עמד בקריטריון של 10 נק' למשחק.
כן, טריפל דאבל. מאוד מרשים אבל כמו שהוא עצמו ציין, זה לא שווה אם הם מפסידים, וזה לא באמת מרשים אם אחוזי השדה שלו ממשיכים להיות גרועים ולגרום לו להיות נטל התקפי. ראיתי שמישהו העיר לגביו שהוא זורק כל כך הרבה לבנים, שהוא כבר ראה 3 חזרזירים נכנסים לגור, והשבוע מול פניקס וולטון השאיר את בול כל הרבע הרביעי על הספסל על מנת לנצח את הסאנס.
ביום שבת זאב כתב את 'לונזו בול כתב הגנה' ומוזמנים לקרוא למי מכם שמעוניין באופטימיות. נכון, יכולת ניהול המשחק שלו מרשימה, והוא ריבאונדר מצויין לעמדה. אבל כשבסופו של דבר, אם בשקלול הכל אתה נטל על הקבוצה ומשאירים אותך על הספסל כדי לנצח, אתה פשוט לא יעיל.
אבל היי, הישג היסטורי.

לא נכנס לרשימה ועשוי להיכנס בהמשך: פרנק נילקינה. אמרו לנו שיקח לו לפחות שנתיים להיות מוכן לליגה. אמרו לנו שרוקיז לא שומרים. אמרו לנו שאירופאים לא שומרים. אז אמרו.

 

SF רוברט קובינגטון

אי שם לפני 4 שנים, כשהסיקסרס התחילו בתהליך הם החתימו כל מיני שחקנים שאף אוהד לא היה מזהה ברחוב, גם אם הוא אוהד פילדלפיה שהיה הולך עם אפליקציית ה-NBA פתוחה מולו. לא כי חיפשו בכח שחקנים גרועים, אלא כי חלק מהתהליך היה הימורים פרועים על שחקנים אלמונימים, שבמקסימום לא יהיו מספיק טובים והקבוצה תפסיד. במקרה שההימור יצליח, אז וואלה, מצאו מציאה. מכל השחקנים הללו, נשאר שחקן אחד שלא נבחר בדראפט, והיום חתם על הארכת חוזה שמנה על-סך 62 מיליון דולר ל-4 השנים הקרובות.

היום, כשיש ברשת כתבות השואלות "האם רוברט קובינגטון הוא ה- 3&D הטוב בליגה?", אפשר להניח שבמקרה הזה ההימור הצליח.

קובינגטון מרגע הגעתו היה ידוע כשקחן האסל, שנותן הכל מתאמץ ומנסה, ובעקבות כך גם מצליח להיות שומר לא רע. ואם התחיל כלא רע, עם הזמן הלך והשתפר גם ביכולת לשמור על 4 עמדות בזכות האתלטיות והזריזות, וגם בזכות הבנת משחק טובה. כשהוא במרחק של כמטר וחצי מהשחקן עליו הוא שומר האחוזים של אותו שחקן יורדים בכ-2%, והדירוג ההגנתי של פילי יורד בכ-6 נקודות כשהוא לא על המגרש. בנוסף דירוג RPM הגנתי של 1.68, רביעי בליגה מבין כל ה-SF. (וראשון ב-RPM מבין כל הסמול פורוורדים בליגה. כן כולל דוראנט ולברון.)
אלא שכדי להיות 3&D טוב, צריך להיות טוב ב-2 חלקי המשפט.

ובכן:

דוגמא ומופת למורי בול

קובינגטון משתפר מאוד מבחינה התקפית והופך לכלי יעיל כל שהזמן עובר.

 

אם הזכרנו קודם את מדד הפלוס מינוס של פילי, אז כאן הדירוג ההתקפי של הסיקסרס יורד בכ-13 נקודות כשקובינגטון על הספסל! שזה ההפרש הכי גדול מבין כל שחקני הסיקסרס. אין ספק שהריצה העונה של פילדלפיה בהחלט מושפעת מהיכולת המרשימה של אמביד וסימונס, אלא שכדאי אולי לתת קצת קרדיט גם לקובינגטון, שגם לו יש חלק בזה. (גם ל-JJ רדיק. אבל זה אולי בפעם אחרת) ואני לא בטוח שהוא ה-3&D הטוב בליגה, אבל הוא בהחלט בטופ.

PF  טייריק אוואנס

בקיץ ממפיס איבדה 2 משחקניה משמעותיים, בדמות טוני אלן וזאק ראנדולף, והיה מי שתהה האם היא הולכת לפירוק והרכבה מחדש, או שמא היא עדיין תחרותית. וזה לא היה בהכרח כתב זה או אחר, כי אם כוכב הקבוצה מארק גאסול שאפילו רמז שהוא יבדוק את האופציות במידה והגריזליס לא יהיו תחרותיים.

קבוצתו הביאה מספר שחקנים במחיר מציאה, והיה נדמה שבמערב עתיר קבוצות העל הם יותר יתקשו. בינתיים עושה רושם, הם מציגים יכולת טובה כמו שנה שעברה, ואחת הסיבות לכך היא טייריק אוואנס, שהתחיל את העונה מצויין.

הפך קלעי

אוואנס שנים היה קומבו גארד שנכפה עליו בעל כורחו להיות 3 במערכת של הפליקנס, לצד אריק גורדון והולידיי. בממפיס הוא גם שחקן כנף, אך עושה רושם שהוא מחדש ימיו כקדם.  טייריק משפר העונה את עצמו כמעט בכל קטגוריה כפי שניתן לראות כאן

 

הוא קולע מבחוץ, הוא חותך לסל והוא מסייע כצלע שלישית לקונלי וגאסול, וכזה שעולה מהספסל להוביל את ההרכב המשני. מבחינת יעילות אוואנס מקום שני בקרב השוטינג גארדס ב-RPM, ובהגנה הדירוג ההגנתי של ממפיס טוב יותר ב-4 נקודות כשהוא נמצא על הפרקט. אוואנס בהחלט נכנס לתרבות הגריט אנד גריינד, ומשחק את עונתוהטובה ביותר מאז עונת הרוקי שלו.  וזה כשהוא מחלים מ-2 פציעות.

C נמניה בייליצה

במסגרת שחקנים שאולי לא שמתם לב כמה הם טובים, הרשו לי להציג בפניכם את בייליצה. פורוורד במינסוטה שעושה רושם של יעילות מרשימה התקפית.  כמה יעילה? מוצג א' שלדעתי מסכם יפה

מהסקשן על קאזינס הבנתם שת'יבס לא ממש שוחק את שחקניו, ונותן לספסל לשחק גם לא מעט. יש מצב שלבייליצה הוא צריך לתת לשחק יותר. מיניסוטה נראית פשוט טוב ובמקום הרביעי במערב, וזה בעיקר בזכות יעילות התקפית ולא מעט בזכות ספסל שמספק יעילות כשהחמישייה נחה. (כן, זה קורה. אפשר להפסיק עם השטות של ת'יבס שוחק שחקני חמישייה? תודה)
בייליצה אחד הכלים היעילים בספסל עם 1.3-2.5 מעבר לקשת (53% לשלוש) 7.4 נקודות, ופלוס מינוס של 1.1, ובמקום ה-11 בליגה בפלוס מינוס ריאלי התקפי.
בפעם הבאה שצופים במינסוטה, וזו אכן קבוצה ששווה לצפות בה, שימו לב גם אליו. ואולי הוא אפילו ישחק סוף סוף קצת יותר.