בדיוק חודש ויום עבר מאז שדרישת הטרייד של קיירי פורסמה (21.7) והלילה בקשתו מולאה. הסלטיקס אמנם לא היו ברשימת הקבוצות המועדפות עליו (כפי שפורסם בבקשת הטרייד: מיאמי, ניו יורק, מיניסוטה, סן אנטוניו. אחרי זה דייויד גריפין אמר שהם כן היו ברשימה), אבל אין לו זכות וטו, ועם שנתיים מובטחות בחוזה שלו, היה לו קשה מאוד להשפיע על המיקום. בוסטון, בתמורה לקיירי, שולחת את אייזיה תומאס, ג'יי קראודר, אנטה זיזיץ' ובחירת הדראפט של ברוקלין ב-2018 שכנראה תהיה בחירת לוטרי.

לפני שמתחילים לנתח את הטרייד, צריך להבין קודם מה ההבדל בין קיירי לאייזיה. שניהם רכזים, ובשני המקרים מדובר בשחקנים שחושבים קודם על הנקודות של עצמם. שניהם לא מנהלי משחק במובן הטהור של המילה. שניהם נחשבים לשומרים גרועים. שניהם נחשבים לשחקני קלאץ'. אז איפה ההבדלים ולמה בוסטון הייתה צריכה לשלם כל כך הרבה?

1. גיל – קיירי רק בן 25.5, אייזיה בן 28.5. אייזיה יסיים את החוזה שלו בעונה הבאה וכדי לשמור עליו יצטרכו לשלם לו מקסימום או קרוב למקסימום. לקיירי יש עוד שנתיים וגם לו יהיו דרישות כספיות דומות. יש הבדל עצום בין לתת חוזה מקס של 5 עונות לשחקן בן 27.5, לשחקן בן 29.5. יתרון עצום לקיירי.

2. אורך החוזה – כאמור, לאייזיה יש חוזה לעוד עונה אחת, בעוד שלקיירי יש 2 עונות מובטחות. מאפשר לבוסטון יותר זמן לבחון את הסיטואציה שלהם ולהחליט. יתרון לקיירי.

3. שכר – אייזיה ירוויח בעונה הקרובה 6.3 מליון דולר. קיירי כ-18. החל מעונה הבאה אייזיה יקבל קרוב למקסימום וזה מצמצם את ההבדל משמעותית. מצד שני קליבלנד הורידו קצת מהשכר, ועם מס מותרות זה הבדל משמעותי.

4. פוטנציאל – הגג של קיירי גבוה יותר מעצם היותו צעיר יותר מאייזיה, אבל לא רק. העובדה שקיירי נבחר 1 ואייזיה 60 מדברת על הפוטנציאל של כל שחקן. אייזיה שבר את התחזיות ועבר אותן בצורה מדהימה. קיירי עדיין רק מגרד אותן.

5. הגנה – כאמור, שניהם לא נחשבים לשומרים גדולים, ההבדל הוא שקיירי לא רוצה, אייזיה לא יכול. קיירי הוכיח שכשמדובר במשחקים גדולים הוא מגיע במנטליות הגנתית אחרת. ראינו אותו נגד גולדן סטייט משחק הגנה אישית טובה והגנה קבוצתית ממושמעת. זה אומר שהוא יכול וזה רק עניין של רצון. אולי בראד סטיבנס יגרום לו לרצות יותר, הגם שזה נראה פחות חשוב לעונה הרגילה. חסרון הגובה של אייזיה מאוד משמעותי בהגנה, ואין לו יכולת להתמודד עם שחקנים כמו ג'ון וול, קיירי או רכזים וגארדים אחרים.

6. נסיון – קיירי מגיע אחרי 3 גמרים וטבעת. אייזיה העונה עבר סיבוב פלייאוף בפעם הראשונה.

7. אהדה – אייזיה תומאס הוא יקיר העיר בוסטון, אבל אין מה להשוות את האהדה לקיירי בקרב כלל אוהדי ה-NBA לאהדה לאייזיה. קיירי, הוא בן בית כמעט בכל מקום בעולם (גם במראה החדש בלי הזקן), בזכות המשחק שלו ובזכות העבודה עם פפסי (אנקל דרו). אייזיה פחות מוכר. אין ספק שזה מכה קשה לאוהדי בוסטון שהפכו את אייזיה ליקיר העיר, אבל יש לי תחושה שאחרי שקיירי יעלה לפרקט זה יעמעם את הכאב.

לקיירי יש יתרון על אייזיה, האם הוא שווה את קראודר, זיזיץ' ובחירת לוטרי?

https://twitter.com/IcyLikeDlo/status/900252334856392705

הצד של קליבלנד

קליבלנד היא המנצחת הגדולה בשוק הטריידים הקיץ, לפחות בין הקבוצות שהסופרסטאר עוזב אותן. אחרי שראינו את ג'ימי באטלר ופול ג'ורג', שחקנים בקאליבר של קיירי, עוברים לקבוצות אחרות בתמורה מועטה יחסית לערכם, קליבלנד מוציאה ערך מדהים על קיירי. היא מקבלת שחקן שהיה אול NBA בעונה האחרונה, D&3 מהטובים בליגה, שחקן צעיר ובחירת לוטרי עתידית. כל משאלותיה מהטרייד על קיירי התגשמו.

בעונה הקרובה אייזיה יחליף את קיירי בחמישיה ויהיה אחראי לספק את הסקורינג שקיירי סיפק. אייזיה טיפה פחות יעיל מקיירי, אבל ההבדל לא כזה גדול. העובדה שאייזיה ישחק עכשיו עם לברון אמורה להעלות את היעילות שלו. הוא יקבל הרבה יותר חופש פעולה ממה שקיבל בבוסטון וההגנות יתרכזו בלברון במקום בו. ג'יי קראודר יעלה בחמישיה או כשחקן שישי. זה לא באמת משנה כי הוא יקבל דקות של שחקן חמישיה. הוא שחקן שמשחק ב-2 צידי המגרש, וזה משהו שמאוד חסר לקליבלנד. הוא יאפשר לקליבלנד לעבור להרכב הגנתי, איתו, עם לברון ותומפסון, או התקפי, איתו עם לברון ועם לאב, שתוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם גולדן סטייט. בנוסף, קראודר ייקח מלברון את הנטל של לשמור על הכוכב של היריבה, כשהוא יכול לשמור גם על פורוורדים וגם על גארדים. זה יתן ללברון המון אוויר. בנוסף, לברון יוכל לשמור איזורית כמו שהוא אוהב וזה בפני עצמו ישפר את הקבוצה.

בעתיד? אם לברון עוזב בקיץ, קליבלנד יכולה להשאר רלוונטית אם תחתים את אייזיה על חוזה מקס. אופציה נוספת, שקליבלנד תחליט שלא מתאים לה לשלם חוזה מקסימום לשחקן בן 29.5 ובמקרה כזה, היא תוכל ללכת לטנקינג. יחד עם קראודר, לאב, תומפסון, קליבלנד עדיין קבוצת פלייאוף במזרח. זו לא הנפילה שהייתה לה אחרי הפעם הראשונה שלברון עזב. בנוסף, תהיה לה בחירת לוטרי בדראפט הקרוב והפוטנציאל של אנטה זיזיץ'.

ללברון אגב יש יותר סיבות להשאר. אם הוא חותם, קליבלנד משאירה את אייזיה, ויכולה להמיר את זיזיץ' ובחירת הדראפט לשחקן שיחזק אותה עכשיו. קליבלנד בכל מקרה מוכנה לשני המצבים.

אגב, תומאס ולאב חברים טובים מאז ששיחקו יחד כילדים. אולי זה יעיר את לאב ויחזיר אותו למעמד האולסטאר שהיה בו בעבר?

הצד של בוסטון

בוסטון מקבלת שחקן עם פוטנציאל סופרסטאר. בשביל זה היא צברה את כל הנכסים לא? בל נשכח שהיא הפכה את מרכוס ת'ורנטון והבחירה ה-28 בדראפט 2016 לקיירי אירווינג, וזה הישג לא קטן.

מבחינתה, אין שום הגיון לשמור על תומאס אם קיירי מגיע. השניים לא יכולים לשחק ביחד, ושניהם צריכים גם את הכדור ביד וגם את הדקות. קראודר שחקן מצויין על חוזה מדהים, אבל יש לה עומק מדהים בעמדות הפורוורד עם הייוורד, טייטום, בראון ומוריס. זיזיץ' הוא בין הצעירים הפחות מבטיחים שלה. בחירת הדראפט של ברוקלין היא סוג של אבידה, אבל לפעמים צריך לשלם מחיר כשעושים עסקים. בוסטון עדיין שמרה על הבחירה של לוס אנג'לס\סקרמנטו ועם טייטום ובראון היא צריכה לשפר את הסגל הקיים ופחות לחשוב על העתיד.

חשבנו שהיא שומרת נכסים בשביל טרייד שיביא לה את אנתוני דייויס, והטרייד הזה מסכן את האופציה, אבל עדיף קיירי אחד ביד מגבה אחת על העץ. דייויס לא בשוק, ויגיע לשוק רק אם ההתפתחויות הנכונות. ממש אין מה לחכות.

קליבלנד כאמור היא המנצחת הגדולה, אבל בוסטון לא מפסידה הרבה, וסך הכל הטרייד ישפר אותה. מצב של WIN WIN. קיירי יקבל גם בבוסטון סמול פורוורד שיעזור לו בניהול המשחק, אבל בניגוד ללברון הייוורד יהיה שותף ולא מנהל העבודה. השילוב בין הייוורד, קיירי, חוכמת המשחק של הורפורד, והצעירים סופר מרתק.

צריך לזכור גם את הפציעה של איזייה במותן. מן הסתם קליבלנד יעבירו אותו בדיקות רפואיות. נקווה שזה לא ישנה כלום.

והנה קצת מהטוויטר:

סכסוך עם לברון או לא, הפייק טוויטר שלו יודע להפרד יפה

והאמיתי מגן עליו מול האוהדים (כהכנה לעזיבה שלו בעונה הבאה)?

מוקדש לשרית:

https://twitter.com/theoluflakky/status/900258496364654593

המחשבות של כרמלו

https://twitter.com/CapoRo_/status/900257493774811139

והטייק של רון טחן על זה

ג'י אר סמית' לא מזהה את אייזיה

 

 

אוהד מופתע

https://twitter.com/nbaextra/status/900257322605400064

תגובתו של זאק לואו

המהלך היחיד של קליבלנד בהתקפה

הוא לא עזב כמו לברון

ואייזיה קופץ על הספינה

תומאס ולאב חברים טובים מאז ששיחקו יחד כילדים