קיץ 2018 היה קיץ רע לשחקנים. הכסף שהביאה קפיצת התקרה ב-2016 נגמר, ורוב הקבוצות מצאו את עצמן בלי יכולת להחתים שחקנים, או להיפטר מחוזים רעים. כאלה אגב יש לא מעט בליגה. תוסיפו את התחושה הכללית שהעונה הקרובה סגורה אצל הווריורס ותקבלו קיץ מייאש. מזל שאנחנו פה לעודד אתכם לקראת פתיחת עונת 18-19, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: אינדיאנה פייסרס

לדף הקבוצה:

אינדיאנה פייסרס

נשארו: דארן קוליסון, ויקטור אולדיפו, בויאן בוגדאנוביץ', ת'דאוס יאנג, מיילס טרנר, קורי ג'וזף, דומנטאס סאבוניס, טי ג'יי ליף, אלכס פוייתרס, אייק אניגבובו.

עזבו: לאנס סטיבנסון (לייקרס), גלן רובינסון (דטרויט), טרבור בוקר, אל ג'פרסון, ג'ו יאנג, בן מור, אדמונד סומנר.

הגיעו: טייריק אוואנס, דאג מקדרמוט, קייל אוקווין (שוק חופשי), ארון הולידיי, אלייז'ה ג'ונסון (דראפט).

חמישייה: דארן קוליסון, ויקטור אולדיפו, בויאן בוגנדאנוביץ', ת'דאוס יאנג, מיילס טרנר.

ספסל: קורי ג'וזף, טייריק אוואנס, דאג מקדרמוט, קייל אוקווין, דומנטאס סאבוניס, טי ג'יי ליף, ארון הולידיי, אלייז'ה ג'ונסון, אלכס פוליתרס, אייק אניגבובו.

המהלכים הגדולים של עונת 2017-18:

אז מה היה לנו שם?

הציפיות מאינדיאנה היו מאוד נמוכות בכניסה לעונה האחרונה – הפייסרס נאלצו לשלוח את פול ג'ורג' בטרייד, וקיבלו תמורתו את ויקטור אולדיפו ודומנטאס סאבוניס. הקונצנזוס היה שהפייסרס הפסידו את הטרייד הזה בגדול, מה שהתבטא ב-31.5 הנצחונות שחזו להם בוגאס. נראה היה שייקח לפייסרס כמה שנים להתאושש מסיום עידן פול ג'ורג', כשבסגל שהורכב לעונה האחרונה לא היו שחקנים בולטים במיוחד – שחקני משנה בליגה, בלי אף שחקן שאמור להיות מסוגל להוביל קבוצה. לכן, נראה היה שהפייסרס יהיו קבוצה בינונית שלא תהיה טובה מספיק להגיע אפילו לפלייאוף במזרח.

כנגד כל התחזיות, אינדיאנה אפילו השתפרה אחרי הטרייד המושמץ. היא עלתה לפלייאוף וסיימה את העונה במקום ה-5 במזרח והפסד ב-7 משחקים לקליבלנד בסיבוב הראשון. ההבדל בין התחזיות לבין העונה הנהדרת של הפייסרס קשור לכמה גורמים, ובראשם ויקטור אולדיפו.

כשאולדיפו הגיע מאוקלהומה סיטי, היה נראה שכבר לא ימריא. מי שהיה הבטחה בתור הבחירה השנייה בדראפט, לא הגיע ב-4 שנותיו הראשונות בליגה לגבהים שציפו ממנו כשנכנס אליה. באורלנדו הוא לא הפך לפרנצ'ייז פלייר, ובאוקלהומה סיטי חווה עונה קשה בתור כינור שני לראסל ווסטברוק. לכן, כשהיה השחקן המרכזי שהגיע תמורת פול ג'ורג', הטרייד הוכרז מיד כניצחון של הת'אנדר.

אולדיפו הגיע לעונה מוכן להראות שלא הוא היה הבעיה, אלא הקבוצות סביבו. הוא הגיע להיות המנהיג הבלתי מעורער של אינדיאנה, כשהוא נכנס לנעליו הגדולות של פול ג'ורג'. כבר מהרגע הראשון אולדיפו הציג שיפור גדול במשחק שלו לצד גזרה חטובה תודות לתכנית אימונים חדשה:

אולדיפו לקח את ההזדמנות להוביל קבוצה בשתי ידיים, והוביל את הפייסרס לנצחונות. לראשונה בקריירה, אולדיפו היה מוביל הכדור הראשי של הקבוצה שלו. שותפו לקו האחורי היה דארן קוליסון אמנם לא רכז פותח מעל הממוצע בליגה, אבל אחד שיכול להיות אפקטיבי גם בלי הכדור. השיפור של אולדיפו נראה בכל פרמטר – הוא העלה את כמות הזריקות שלו, ולמרות שהפכו להיות קשות יותר (לקח יותר זריקות מכדרור, נשמר על ידי השומר המוביל של היריבה) הוא לא רק שמר על היעילות שלו אלא אפילו שיפר אותה.

אולדיפו רשם שיאי קריירה בנקודות למשחק (23.1), אסיסטים למשחק (4.3), אחוזים מהשדה (efg 53.7%), אחוזים משלוש (37.1%) ואחוזים ב-Restricted Area (עם 66.8%).

למרות האחריות שלקח על עצמו בצד ההתקפי, אולדיפו המשיך להיות שומר מצוין, כשהאתלטיות המשופרת שלו מהקיץ סייעה לו להשתפר גם בתחום הזה.

כל אלו הקנו לו מקום במשחק האולסטאר לראשונה בקריירה, את תואר השחקן המשתפר של השנה, מקום בחמישיית העונה השלישית ובחמישיית ההגנה הראשונה.

מעבר לאולדיפו הקבוצה הייתה מלאה בשחקני משנה מנוסים ויציבים. הקבוצה אמנם לא הייתה מצויינת בשום פרמטר (מקום 12 גם ביעילות התקפית וגם ביעילות הגנתית), אך היא הייתה טובה ויציבה לאורך כל העונה. היציבות הזו, בתוספת היעדר פציעות משמעותיות, גרמו לכך שהפייסרס לא חוו נפילות במהלך העונה – היה להם מאזן חיובי בכל אחד מהחודשים חוץ מדצמבר (מאזן 8-7).

בפלייאוף אינדיאנה נפגשו עם קליבלנד ולברון. למרות סדרה נהדרת של אינדיאנה, התלות שלה באולדיפו גרמה לכך שהפסידה ב-7 משחקים.

קיץ חם

בקיץ אינדיאנה הגיעו במטרה לא לעשות שינויים גדולים בסגל ולשמור על הגמישות מתחת לתקרת השכר – לפייסרס יש פחות מ-40 מיליון דולר מובטחים לקיץ הבא, שצפוי להיות רווי בשחקנים חופשיים מצויינים.

השינויים שכן נעשו בסגל עשו שיפור נקודתי. קווין פריצ'רד, הג'נרל מנג'ר, החליף כל אחד מהשחקנים שהיו חופשיים בקיץ (לאנס סטיבנסון, טרבור בוקר, גלן רובינסון) בשחקן טוב יותר שימלא תפקיד דומה:

בגזרת שחקני כנף שעוזרים בהובלת הכדור ובטוחים שהם הרבה יותר טובים ממה שהם, הוחלף לאנס סטיבנסון בטייריק אוואנס. אחרי כמה פציעות, אוואנס נתן עונה מצוינת בממפיס, שבה נהנה מפציעות של שחקנים מרכזיים כדי לקבל חלק גדול בהובלת הכדור. אוואנס ייכנס לתפקיד שמילא סטיבנסון, בתור שחקן שישי שבמקרים רבים מסיים את המשחק במקום אחד משחקני החמישייה. היתרון של אוואנס על סטיבנסון הוא הקליעה המשופרת (39.9% ל-3 לעומת 28.9%) והיציבות. בפלייאוף ראינו שהפייסרס התקשו כשקליבלנד הוציאו את הכדור מהיידים של אולדיפו והכריחו אחרים ליצור בהתקפה. אוואנס ייתן אופציה יציבה במובן הזה, כשהקליעה שלו תאפשר לו לשחק גם בלי הכדור, דבר שהיה קשה לסטיבנסון. על מנת להחתים את אוואנס רק לשנה אחת ולא לקחת מקום מתחת לתקרת השכר של השנה הבאה, אינדיאנה שילמו קצת יותר ונתנו לו חוזה של 12 מיליון דולר לשנה אחת.

בגזרת שחקני הפנים שנותנים קשיחות וריבאונד, הגיע קייל אוקווין במקום טרבור בוקר. בוקר הגיע באמצע העונה שעברה ועזר מאוד בריבאונד לאינדיאנה, שלא הייתה טובה בתחום. אף אחד מהגבוהים של הקבוצה (טרנר, יאנג, סאבוניס) הוא לא שחקן פנים קלאסי, כאשר הם משחקים הרבה מחוץ לצבע ולא מסתמכים על הפיזיות שלהם, לכן בוקר עזר להם מאוד. עם בוקר על המגרש, הפייסרס הורידו 83.8% מריבאונד ההגנה שלהם, כשבלעדיו הורידו רק 73.5%. אוקווין הוא משאבת ריבאונדים – בניקס הוא לקח 19.1% מהריבאונדים כשהיה על המגרש (מקום 19 בליגה). במונחי בוקס סקור זה ממוצע של 6.1 ריבאונדים ב-18 דקות למשחק. גם אוקווין חתם על חוזה לשנה אחת בלבד, על סך 4.5 מיליון דולר, סכום נמוך יחסית לשחקן שיעזור מאוד לפייסרס.

בגזרת שחקני כנף שעולים מהספסל וקולעים טוב מ-3 הוחלף גלן רובינסון בדאג מקדרמוט. רובינסון סבל מפציעות בעונה החולפת (שיחק 23 משחקים בלבד) אך הוא קלע טוב מ-3 (41.2%). הפציעות של רובינסון, בתוספת המחסור של הסגל בקליעה ל-3, גרמו לכך שרק 30% מהזריקות של אינדיאנה הגיעו מ-3 (מקום 26 בליגה). מקדרמוט קלע העונה ב-42.6% משלוש, כשבחצי העונה שלו בדאלאס, בה השיטה מתאימה לו יותר מבניקס והוא קיבל זריקות טובות יותר, הוא קלע באחוזים מפלצתיים של 49.4% לשלוש עם מספר זריקות כפול מזה של רובינסון. מקדרמוט ייתן ריווח שהיה חסר בפייסרס, במיוחד בדקות בלי בוגדן בוגדאנוביץ', כשהיכולת ההגנתית החלשה שלו תהיה פחות חשופה בקבוצה עם הרבה שומרים טובים. החוזה שקיבל היה לא פרופורציונאלי, 21 מיליון דולר ל-3 שנים. זה סכום גבוה מאוד, שספק אם קבוצה אחרת הייתה משלמת לו. עם זאת, הקליעה שלו היא דבר שהיה חסר לאינדיאנה, וישפר אותה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

הפייסרס ינסו להמשיך מהמקום ממנו הפסיקו. שלושת שחקני הספסל החדשים ישדרגו את הקבוצה באזורים החלשים שלה, וההיחלשות של המזרח גורמת לכך שהציפיות מהפייסרס הם להגיע רחוק יותר מבעונה שעברה. הם אמנם יתקשו להתחרות עם בוסטון, טורונטו ופילדלפיה, שהיו טובים מהם גם בעונה שעברה, אבל שאר הקבוצות במזרח נחלשו, כך שהמטרה של אינדיאנה תהיה להגיע לסיבוב השני בפלייאוף.

אחד הסיפורים המעניינים שיהיו השנה באינדיאנה יהיה ההתקדמות של הסנטרים הצעירים שלה – מיילס טרנר ודומנטאס סאבוניס. שניהם נבחרו בבחירה ה-11, כשטרנר נבחר שנה לפני סאבוניס. טרנר הראה שיש לו הרבה פוטנציאל בשנתיים הראשונות שלו בליגה, כשהחל לפתוח בחמישייה כבר בעונת הרוקי שלו. הוא טיפח קליעה מ-3 לצד רים פרוטקשן, והציפייה הייתה שהעונה יעשה עוד צעד קדימה ויהפוך לשחקן מרכזי. טרנר לא המשיך להתקדם כמו שציפו ממנו, כשלא הצליח להפוך לבורג מרכזי בהתקפה. ההתקדמות של סאבוניס אף העלתה את השאלה האם טרנר צריך להמשיך לפתוח בחמישייה. העונה זו תהיה שנת חוזה שלו, וטרנר יצטרך להוכיח שהוא יותר משחקן חמישייה כדי לקבל חוזה גדול. אם לא, התקדמות של סאבוניס עשויה לגרום לכך שהפייסרס יחליטו לוותר על טרנר.

אצל סאבוניס המצב הפוך – עונת הרוקי שלו לא הייתה בולטת במיוחד, כשלמרות שפתח בחמישייה בחלק מהמשחקים, תפקידו התמקד בלעמוד בפינה, לחכות לקבל את הכדור מווסטברוק ולזרוק. לכן, כשהיה חלק מהחבילה שהגיעה בתמורה לפול ג'ורג', לא התייחסו אליו יותר מדי. בעונה החולפת באינדיאנה, סאבוניס הראה שהוא חוסם מצוין בפיק אנד רול, שיודע גם למסור לשחקן הפנוי כשצריך ולקלוע את הזריקה מחצי מרחק כשהוא פנוי. אם סאבוניס ימשיך בהתקדמות שלו, הוא עשוי להאפיל על טרנר ולהפוך לסנטר הפותח של הקבוצה לשנים הקרובות.

לא משנה איך יפתרו את דילמת הסנטרים שלהם, אינדיאנה צפויים לשחזר את היכולת מהשנה שעברה. למרות שיאבדו את רוח האנדרדוג, ההתחזקות שלהם וההיחלשות של המזרח אמורים לאפשר להם לשחזר את מאזנם מהעונה שעברה, אז ניצחו 48 משחקים.

תחזית: בהנחה שלא יחוו פציעות משמעותיות, אינדיאנה אמורים לשייט בלי בעיות אל המקום הרביעי במזרח עם 48 נצחונות ולהעפיל לסיבוב השני בפלייאוף, שם ייעצרו על ידי אחת מ-3 הגדולות של המזרח.

וגאס חזתה לקבוצה 46.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו.