דראפט הפאנטזי הוא האירוע החשוב ביותר בעונת הפאנטזי שלכם. אפשר לעשות שינויים אחר כך בטריידים ובהחתמות חופשיות, אבל כאן נקבע חומר הגלם שאיתו אתם הולכים לעבוד כל השנה. אם אתם שחקנים רציניים שהולכים להשקיע בקבוצה שלכם הרבה זמן במהלך העונה, אני ממש ממליץ להשקיע שעה או שעתיים כדי לוודא שאתם מגיעים לדראפט שלכם במצב האידיאלי.

יש כמובן גישות שונות להתכונן לדראפט, ושחקנים שונים מתחברים לדברים שונים, אני אתן לכם את הנקודות שהתחברתי אליהן יותר עד היום.

השיטה הכללית:

ברוב הליגות המסודרות אתם יודעים מראש באיזה מקום אתם הולכים לבחור. יש שחקנים שאוהבים לעשות מוק דראפטים, יש כאלו שישתמשו בכלים סטטיסטיים מתקדמים (כמו ה-basketball monster המפורסם) אני אוהב לראות את הנתונים בעיניים, לסקור מראש את רשימת השחקנים, לראות את הממוצעים שלהם (ה-projected או אלו של שנה שעברה, עדיף גם וגם) ולרשום לעצמי שחקנים שמעניינים אותי באזור הבחירות שלי. לפני שנכנס לקריטריונים המרכזיים להערכת השחקנים, חשוב לי לתת כמה דגשים כללים.

 • הרבה שחקנים נוטים להתמקד רק בבחירות הגבוהות שלהם, זו לדעתי טעות חמורה! בסיבובים הראשונים לא מאוד קשה לקחת שחקנים טובים מאוד. החלק הקשה והחשוב ביותר בדראפט לדעתי, הן בחירות 6-10. בבחירות האלו טווח הטעות משמעותי יותר, עדיין אפשרי למצוא כאן סליפרים שיתנו תוספת כוח משמעותית לקבוצה, אבל אפשר לטעות וליפול עם שחקנים שהם לא הרבה מעל רמת הפרי אייג'נסי או אפילו באסט מוחלט. ההבדל הזה יכול להפריד בין קונטנדרית לקבוצת תחתית.
 • כשאתם מסתכלים על השחקנים באזור הבחירה שלכם, תעיפו מבט גם טיפה מעל וגם טיפה מתחת. הדבר הכי חשוב לזכור פה הוא שבבחירות המאוחרות הטווח שאתם מסתכלים עליו צריך להיות גדול יותר בגלל שאי הודאות מתגברת.
 • ניהול סיכונים: יכולים לקרות 3 מצבים: הולכים על בטוח, מהמרים על שחקנים ונכשלים, מהמרים על שחקנים ומצליחים.
  ברור שלמי שהימר על שחקנים בצורה מוצלחת יש יתרון ברור. ברור גם שאם כל שחקן שלכם יהיה הימור מטורף אז אולי תתפסו כמה מציאות, אבל כנראה ששאר הקבוצה שלכם תהיה דיי חלשה.
  חשוב לקחת מעט סיכונים במהלך הדראפט, הנקודה היא לדעת איפה להמר ועל מי. אני לא ממליץ ללכת על סיכונים בשני הסיבובים הראשונים, גם בלי זה אפשר להוציא משם אחלה שחקנים, אחרי זה חשוב להעז ולהסתכן בחלק מהבחירות.
 • למרות שנרצה לבחור את השחקנים הטובים ביותר על הלוח, אי אפשר להתעלם לגמרי מהצורך לקבוצה מאוזנת, כדאי מאוד לצאת מהדראפט לפחות עם שני שחקנים שמסוגלים לשחק בכל עמדה. זה שיקול משני בבחירת שחקנים, אבל זה שיקול.
 • אחרי הסיבוב ה-10 מתחיל השלב האהוב עלי, מכאן אני מתעלם לחלוטין מהרשימה המוצגת בדראפט. כל השחקנים שמופיעים מכאן והלאה לא צפויים להיות שווים החזקה לטווח ארוך ולכן כאן צריך להתחיל להמר, כמה שיותר מטורף יותר טוב. כל שנה פורצים מספר שחקנים שאף אחד לא ציפה שיפרצו, אתם רוצים לנסות להמר מי יהיו השחקנים האלו ולנסות לתפוס אותם כאן. אתם רוצים שחקנים שיתרמו מיידית, כי במידה וטעיתם, אתם רוצים שיהיה לכם קל לזרוק אותם כי אתם רוצים גמישות בסגל בשביל להרים את אלו שכן פרצו לפני שהם נחטפים מהפרי אייג'נסי. באופן כללי, אתם לא רוצים לבחור כאן שחקנים שצריך לחכות להם, אלא אם כן לקחתם שחקן פצוע עם אפסייד גבוה משמעותית מגובה הבחירה בו.

הערכת שחקנים:

אלו הגורמים העיקריים שאני חושב עליהם כשאני מעריך שחקן לפאנטזי:

 • התפקיד שלו בקבוצה:
  האם הוא הכוכב של הקבוצה? או שאולי הסנטר ההגנתי שיאטום את הצבע? או הסקורר מהספסל בכלל? כמה דקות הוא צפוי לראות? עד כמה הכדור יעבור דרכו? כל תשובה שונה תגרור ציפיות שונות מהשחקן. לפעמים שחקנים טובים נמצאים בסיטואציה לא אידיאלית (קווין לאב הוא דוגמא קלאסית, גם גורג'י ג'נג שלדעתי הוא סנטר טופ 15 בליגה והיה יכול לתת הרבה יותר בלי שחקן כמו קא"ט לידו) או שחקן פחות מוערך נמצע בעמדה מדהימה (שרודר?).
  אז איך מבינים את זה? דבר ראשון, היגיון. בדרך כלל ברור מי הכוכב, וברור גם אם הקבוצה יכולה להרשות לעצמה להיות סבלנית ולפתח צעירים או לא. לפעמים יש גם תרבות ארגונית שכדאי להתחשב בה.
  דבר שני, אפשר ללמוד לא מעט ממשחקי קדם העונה. כאן חשוב להפעיל היגיון ולנסות להבין את הסיטואציה. אל תשכחו שהמטרה שלהם היא להריץ את ההרכב, לא להלחם על תארים.
  אני ממליץ לא להתייחס יותר מדי לדיבורים ושמועות. לא מעט מהדברים שמאמנים ושחקנים אומרים בקיץ נשכח לחלוטין ולא מתבטא בסטטיסטיקות (כשאיזיאה תומאס יחזור מהפציעה נראה כמה לאב יתרום יותר העונה).
 • כימות הציפיה למספרים:
  באופן מפתיע, המון נופלים בזה, אוהבים את השחקן, אבל לא חושבים לעומק מה הוא נותן (הייוש אנדרו וויגיניס). כדי לדעת אם שחקן הוא הצלחה או באסט, צריך לדעת מה הציפיות ממנו. תורם באחוזים? נותן שלשות? איך הוא בסטילס ובלוקס? ממליץ לכם לבחור סטטיסטיקות לא פחות מאשר אתם בוחרים שחקנים. כאן הנתונים של שנה שעברה הם חובה.
 • בריאות:
  הדבר ששחקן הפאנטזי הכי מפחד ממנו הוא פציעות של השחקנים המובילים שלו. נכון שזה תמיד סיכון, אבל יש כאלו שמסוכנים יותר. בלי להריץ סטטיסטיקות מתקדמות, נראה לי שהמתאם הכי חזק לבריאות, לכמות משחקים של שחקן בעונה הבאה, הוא מספר המשחקים שלו בעונה הקודמת. עבר את ה75? תהיו רגועים. נפל מתחת 68? יש סיכון ממשי, תחשבו 3 פעמים אם האפסייד שווה את זה, באמצע הטווח? בהצלחה, ממילא כל המשחק הזה הוא של ניהול סיכויים\סיכונים.
 • הנקודה האחרונה היא משמעותית פחות חשובה מ-3 הנקודות הקודמות, ולמרות שיהיו כאלו שיתווכחו איתי על זה, לדעתי היא הרבה יותר משמעותית בליגת H2H מאשר בליגת רוטו. אם יש התאמה בין שחקנים מסויימים שאני שוקל לבחור והתפוקה שלהם משתלבת טוב יחד ומובילה לאסטרטגיה כלשהי, כדאי לציין את זה.

אלו שני הסנט שלי על הנושא, שיהיה דראפט מוצלח.

נ"ב: יש מצב לחסום את הגישה לכתבה הזאת לשחקני ליגה ב' דרום ב-ESPN?