בזמן שפלייאוף לא ישנים והלילה – 2 סדרות שחשבנו שיסתיימו והחליטו שלא. ועוד אחת שכנראה תימשך עד הסוף

 

ניו יורק ניקס 106 – פילדלפיה 76' 112 (3-2 לניקס)

איתי הרמתי

איזה משחק משוגע היה היום במדיסון סקוור גארדן! שבסיומו פילדלפיה, שהייתה חייבת ניצחון היום כדי להישאר בחיים מנצחת ניצחון חוץ ענק בהארכה שמשאיר אותה חזק בתמונה.

הסיפור של הלילה הוא המצ'אפ בין כוכבי הקבוצות ג'יילן ברונסון (40 נקודות, 3 ריבאונדים ו-6 אסיסטים וטייריס מקסי (46 נקודות, 5 ריבאונדים ו-9 אסיסטים) שידו של מקסי, גיבור המשחק, הייתה על העליונה. הניקס היו נראים כבר בדרך הבטוחה לניצחון כאשר הובילו ב-6 הפרש עם פחות מחצי דקה לסיום, אך למקסי היו תוכניות אחרות ו-2 שלשות ענק שלו (אחת אנד וואן) ו7 נקודות בסיום הרבע הרביעי שלחו את המשחק להארכה, שם פילי בהובלתו השתלטה על העניינים וניצחה את המשחק.
מקסי היה בלתי ניתן לעצירה היום, ולקח פיקוד ומנהיגות על המשחק מתי שאמביד נעלם כאשר קלע 17! נקודות ברבע האחרון וסיים את הערב עם 46 נקודות (שיא קריירה עבורו בפלייאוך) ב56% מהשדה ועם 7 שלשות! (גם כן שיא קריירה שלו בפלייאוף) באחוזים נהדרים של 58% מחוץ לקשת :

ברונסון, שכאמור משחק קודם סיפק את שיא הנקודות של הפרנצ'ייז בפלייאוף עם 47 נקודות, ממשיך את הפלייאוף הענק שלו עם עוד משחק לפנתיאון בו הוא הופיע גם ברגעי ההכרעה עם 9 נקודות ו2 שלשות גדולות בהארכה, אך איבוד כדור קריטי שלו במצב של 108-106 לפילי עלה בניצחון ליריבה.

כמה תובנות על המשחק:
משחק קבוצתי והבדל בתרומה מהצוות המסייע
אחת הסיבות המרכזיות לניצחון של פילי היה המשחק הקבוצתי שלהם ותרומה משמעותית מהצוות המסייע שלהם. פילי ניצחו באופן משמעותי את הניקס באסיסטים (28 אסיסטים של פילי אל מול 19 של הניקס) שחלקם הובילו למסירות לשלוש, שם ה 76sקלעו גם 15 שלשות, יותר מ5 מהניקס.

הצוות המסייע של הסיקסרס כאמור הופיע בהחלט למשחק, כאשר טוביאס האריס קלע 19 נקודות באחוזים מעולים של 64% מהשדה שכללו גם 3 שלשות, וגם הוא קלע 2 זריקות עונשין קריטיות בסוף ההארכה ובנוסף סיים עם משחק הגנתי טוב עם 8 ריבאונדים וחסימה.

ג'ואל אמביד שלמרות טריפל דאבל שכלל (19 נקודות באחוזים רעים מהשדה, 16 ריבאונדים ו10 אסיסטים) שוב נעלם לחלוטין בדקות ההכרעה ועשה הרבה טעויות במשחק (נתעמק בכך בהמשך), כולל טעויות מהותיות בדקות הסיום.

קרי אוברה ג'וניור סיפק משחק טוב בשני צידי המגרש עם 14 נקודות, 4 ריבאונדים, 2 חטיפות ובלוק והתעלה על עצמו בהארכה עם 4 נקודות סופר חשובות בקלאץ' והגנה נהדרת על ברונסון במצב של 108-106 42 שניות לסיומה של הארכה.

מהצד השני, הצוות המסייע של הניקס לא תרם מספיק, שלמעט או גי' אנונובי עם משחק סולידי שכלל 17 נקודות ב58% מהשדה, 6 ריבאונדים ו2 חטיפות אך הוא לא הופיע בכלל בהארכה, הצוות המסייע של הניקס לא תרם ובעיקר סיפק יום קליעה רע, אם זה ג'וש הארט שסיים עם 6\1 מהשלוש, ואם זה דובנטה וינצ'נזו שסיים את ההתמודדות עם 30% מהשדה ומשחק נוראי גם כן מהשלוש שכלל 14% מחוץ לקשת!!
הגבוה של הניקס, אייזיה הארטנשטיין קלע רק 6 נקודות וסל אחד מהשדה בלבד.
עם חוסר תרומה כזאת ויום קליעה רע קשה לנצח וזה היה בעוכרם של החבורה מניו יורק היום.

היעלמות אמביד במאני טיים
זה לא סוד שעקב אכילס של הכוכב הגדול של הסיקסרס, אמביד, זה התקשות במשחקי הפלייאוף במשך השנים, שבעיקר בא לידי ביטוי ההיעלמות שלו ברגעים המכריעים. זהו משחק שני ברציפות שתופעה זאת קורית שלאחר משחק 4 בו הוא קלע נקודה אחת בלבד ברבע האחרון, היום הוא שוב נעלם במאני טיים וסיים את הרבע האחרון עם 2 נקודות ב-4\1 מהשדה בלבד. למזלו הגדול זהו היה היום הענק של מקסי שלקח פיקוד וחיפה על דקות מזעזעות אלו של אמביד, אך פילידפיה צריכה לדאוג כי יום כזה של מקסי לא יקרה כל משחק ואם אמביד, שהרי הוא הפרנצ'ייז פלייר של הקבוצה ימשיך ככה להיעלם בדקות הסיום, זה עלול לעלות ביוקר בהפסד בסדרה.

– דקות הסיום של המותחן האדיר שהיה היום!

כעת הסדרה עוברת למשחק 6 בפילדלפיה בשישי לפנות בוקר שכמו שראינו בסדרה המטורפת הזאת, הכל פתוח והכל יכול להיות!!

 

 

קליבלנד קבאלירס 104 – אורלנדו מג'יק 103  (3-2 לקאבס)

עומר מעייני לאור

קליבלנד אירחה את אורלנדו למשחק מספר חמש עם הידיעה שהקבוצה שתנצח במשחק תחזיק בסטטיסטיקה של 72 אחוז לסיים את הסדרה כמנצחת. קליבלנד הגיעה למשחק בלי ג'ארט אלן ובלי ג'ורג'י ניאנג אבל בזכות עוד משחק טוב של הגארדים שלה ומהלכי קלאץ' גדולים של אוון מובלי הצליחה לנצח את המשחק ותנסה לסגור את הסדרה בעוד שלושה ימים באורלנדו.

מהלך המשחק:
הפציעה של אלן הקפיצה לחמישייה את אייזיק אוקורו וזה הכתיב שינוי בכל תוכנית המשחק של הקאבס.
קליבלנד רצה הרבה יותר ברבע הראשון והמרוויח העיקרי מכך היה דריוס גארלנד עם רבע ענק של 17 נקודות.

מהצד השני, שחקני אורלנדו החטיאו מכל הטווחים והרבע הראשון הסתיים בתוצאה 33-23 למארחים.
הרבע השני התנהל ברובו בהפרש של שבע עד עשר נקודות לטובת קליבלנד. דונובן מיטשל נכנס למשחק וקלע כמה נקודות בצבע.

בדקות האחרונות של הרבע, התעוררות של ג'יילן סאגס וכמה זריקות טובות של פאולו באנקרו הורידו את ההפרש לנקודה בלבד. 48-47 לטובת הקאבס במחצית.
גארלנד 17 ומיטשל 14 הובילו את קליבלנד בעוד באורלנדו רק באנקרו קלע בספרות כפולות (12).
ברבע השלישי אורלנדו איבדה את גארי האריס למתיחה בהאמסטרינג. אובדן לא קל להגנה אבל ב-19 דקות הוא קלע אפס נקודות ובגדול היה נעלם גדול בסדרה.
באנקרו המשיך להוביל את אורלנדו בעיקר מחצי מרחק אבל לא רק

https://twitter.com/OrlandoMagic/status/1785488037410922847?t=2a-uZDeCc3DqZ_0a4-TvNQ&s=08

שתי שלשות של מקס שטורס החזירו את השליטה לקליבלנד והיתרון נשמר לקראת הרבע הרביעי 75-70.
שלשות של ג'ונתן אייזיק וג'ו אינגלס נתנו למג'יק יתרון בפתיחת הרבע. מרקוס מוריס הווטרן החזיר את היתרון לקליבלנד אבל מו ואגנר לקח אותו לסל וסופסוף האוהדים קיבלו משחק צמוד.
שלשה של מוריס קבעה שיוויון 90 בכניסה לחמש הדקות האחרונות של המשחק וזו הפעם הראשונה בסדרה שהיו דקות קלאץ' (מתחת לחמש דקות והפרש מתחת לחמש נקודות).
בתחילת הדקות האלו מיטשל ובאנקרו הלכו ראש בראש וסל גדול של באנקרו מעל הראש של מיטשל קבע יתרון נקודה שתי דקות לסיום.

אחרי משחק שלם של גארדים, בשתי הדקות האחרונות היה זה אוון מובלי שהכריע את המשחק לטובת קליבלנד. שני דאנקים מאסיסטים של שטרוס וגארלנד

ואז הבלוק של המשחק על פראנץ' וואגנר הכריעו את המשחק לטובת קליבלנד.

שלשה של באנקרו רק קבעה את התוצאה על 104-103.

המפתחות:
ההתקפות התקועות:
בדקות האחרונות של המשחק בלט מאוד שההתקפה של אורלנדו לא מצליחה לייצר כמעט שום דבר מלבד בידודים של באנקרו. זה אמנם מהלך יעיל מאוד כי באנקרו כוכב אבל זה לא מספיק טוב וקליבלנד הכריעה את המשחק בתנועה של שחקנים אחרים שייצרו נקודות קלות יותר. אם זה שלשה פנויה של סטרוס או שני הדאנקים של מובלי.
כאשר קליבלנד הצליחה לרוץ זה הכניס את הגארדים שלה למשחק אלו היו הדקות שבהן היא פתחה את היתרון.

המיד ריינג' לא מת:
כלומר, אם קוראים לך פאולו באנקרו. 39 נקודות ב-58 אחוזים מהשדה והמון סלים קשים מחצי מרחק. הפציעה של אלן שינתה את הציוותים ההגנתיים של קליבלנד ופאולו קיבל את אוקורו הנמוך בתור שומר במקום מובלי (ששמר את וונדל קרטר ג'וניור או את ג'ונתן אייזיק) ובאנקרו פשוט קלע מעליו. זה לא שאוקורו לא שומר טוב, פשוט פיסית זה לא הגיוני.

אחוזי השלוש:
הסדרה ממשיכה להתאפיין באחוזי קליעה רעים של הקבוצה האורחת. 29 אחוז משלוש לאורלנדו אחרי שבנצחונות הם קלעו ב-36 ו-46 אחוזים. פראנץ וואגנר במשחק חלש זרק 1/6 לשלוש וכל שחקני החמישייה שאינם באנקרו קלעו 1/15. ככה קשה מאוד לנצח.

בקטנה:
הספסל של אורלנדו היה טוב הלילה וניצח את זה של קליבלנד 30-15. הרבה מזה קשור לפציעות אבל לא רק.  מיטשל אמנם קלע 28 נקודות אבל זה היה ב-39 אחוז מהשדה ורק 1/7 לשלוש.  מרקוס מוריס חזר לחיים במשחק עם 12 נקודות ודקות חשובות מאוד לקליבלנד הפצועה.

 

 

מילווקי באקס 115 – אינדיאנה פייסרס 92 (3-2 לפייסרס)

דרור האס

 

מילווקי באקס ללא צמד הכוכבים שלה יאניס אדטוקומבו ודמיאן לילארד, שרדה לספר משחק נוסף. הבאקס שהגיעו במינוס 1-3 בסדרה  החליטו שלא לוותר. ונמנעו מהדחה. זוהי סיטואציה חדשה עבור מאמן מילווקי, דוק ריברס, שרגיל להיות זה שמוביל 3-1 ואז מאבד משחקים, ואין ספק שהוא ישמח מאוד להיות לשם שינוי בצד השני של קאמבק אחרי 3-1.

את מילווקי הובילו בובי פורטיס וקריס מידלטון, שקלעו 29 נקודות כל אחד. מידלטון, שבשנים האחרונות מעט מושמץ ל יכולתו הלא יציבה קלע 9-20 מהשדה, 4-7 מעבר לקשת יחד עם 12 ריבאונדים ו-5 אסיסטים. פורטיס קלע 14-24 מהשדה ו-10 ריבאונדים.

למרות 10 הנקודות שקלע מידלטון ברבע הראשון הפייסרס הצליחו עדיין לעשות נזק בעיקר תודות ל-7 נקודות של מיילס טרנר ו-6 נקודות של בן שפרד מהספסל. בסוף הרבע הראשון עוד היה יתרון 31-23.  פאטריק בברלי היה זה שהתחיל את הריצה ההתקפית של מילווקי. הוא קלע 12 נקודות שהגיעו בדיוק בזמן עבור מילווקי והמומנטום השתנהובמחצית כבר 53-48 למילווקי.

הריצה העיקרית הגיעה ברבע השלישי, אז צמד כוכבי המשחק, מידלטון ופורטיס הובילו את הריצה העיקרית בזכות עבודה בשני צידי המשחק טכששקע האבק בסוף הרבע, הבאקס כבר הובילו ב-20 הפרש, 87-67, ומאותה נקודה מילווקי פשוט שמרה על הפער ולא הייתה שום דרך חזרה עבור אינדיאנה. מילווקי דאגה למנוע כל ניסיון כזה ולגדוע אותו באיבו.

 

פאטריק בברלי: לא מעט ביקורת עליו והוא גם מהשחקנים שמצאו קבוצה די לקראת סוף תקופת ההחתמות. וגם אז פילדלפיה שלחה אותו די בשביל כלום. הוא ידוע כסטופר הגנתי שעושה חים קשים מאוד לרכזים, אך לא הרבה מעבר. בטח שהוא לא ידוע בזכות יכולות התקפיות. אבל הלילה כאמור ברבע השני, לקח פיקוד, היה פעיל התקפית ומצא את הדרך לקלוע 12 נקודות ברבע. בברלי סיים את המשחק עם 13 נקודות, 4 ריבאונדים ו-12 אסיסטים יחד עם 2 חטיפות, על 2 איבודים בלבד. כמעט כל זה הגיע ברבע השני שבו התעלה. יש לא מעט סיפורים על נצחונות גדולים שהגיעו בזכות דברים קטנים. אם מילווקי אכן תצליח לחזור מהסדרה, בעוד כמה שנים תוך כדי שיחה תוכלו לספר על הפעם ההיא שבברלי הוביל לשינוי מומנטום במשחק ובסדרה.

 

טייריס הליברטון: מישהו יודע מה קורה איתו? מ"הרכז הטוב במזרח" בתחילת העונה הוא ירד קצת בשל הפציעה. אבל עכשיו היא עברה והוא נראה… רגיל. אמנם סיים עם 16 נקודות, שזה הכי הרבה ששחקן אינדיאנה קלע הלילה, אך הואלא התבלט ובחלקים של המשחק לא הורגש. מאוד בעייתי עבור מי שאמור לנהל את ההתקפה ולהמריץ אותה. ובמשחק בו בברלי נראה רכז טוב ממנו, ועוד בפלייאוף, זה לא לטובתו. הוא לא יכול להרשות לעצמו להיות "רגיל". נכון שנשמר על ידי בברלי, שכאמור מצטיין בלמרר חים של רכזים, אך זה ממש לא תירוץ. או שהוא פצוע ושלא ישחק, או שמשחק ושיחזיר לנו את האמון שהוא יכול להיות הרכז הטוב במזרח.

 

פייסרס: יש נטייה לחשוב שבכדורסל מנצח מי שיש לו יותר כשרון. בכל פלייאוף מחדש אפשר לראות שזה לאו דווקא המצב.בהינתן בריאות הרבה פעמים מנצח מי שעושה פחות טעויות. אינדיאנה הגיעו וזלזלו במשחק שהם לחלוטין היו צריכים כדי לסגור עניין, ונתנו לבובי פורטיס וקריס מידלטון, להשתחרר לחופשי ולהפוך לכוכבים. שלא לדבר על לגרום לפאטריק בברלי להיראות כמו כוכב לגיטימי בפלייאוף. יתכן וזו הזדמנות קריטית מאוד מכיוון שהבוקר לאחר המשחק, פורסם שיתכן שגם יאניס אדטוקומבו וגם דמיאן לילארד עשויים לחזור למשחק 6. במקרה כזה יתכן ואינדיאנה תמצא את עצמה גם כן בצד הלא מחמיא של ההיסטוריה אחרי שהובילה 3-1.

חזרה של שניהם בהנחה שאכן חוזרים כשירים ברמת הסביר עשוייה להפוך עניינים למעניינים יותר, במיוחד בסיבוב הבא אז (במידה ויצליחו לעשות את הבלתי יאמן ולחזור ממינוס 1-3) יפגשו עם פילדלפיה או הניקסף לדו קרב שככל הנראה ימשוך יותר עניין מאשר אותו אחד עם אינדיאנה.

https://www.youtube.com/watch?v=rI3iCgIoHJ0

 

הטופ 10 היומי