בזמן שפלייאוף לא ישנים, והלילה מיאמי מנצחת בבוסטון ועולה לגמר הנ.ב.א.

קוראים את הליגה 2023! לחצו על התמונה לתמיכה בספר סיפור עונה

בוסטון סלטיקס 84 – מיאמי היט  103 (4-3 למיאמי שעולה לגמר הנ.ב.א)

ברכות למנצחים, כואב על המפסידים, לצערנו סיכום הסדרה והמשחק של הלילה מתחיל עם פציעה של ג'ייסון טייטום. זה קורה כבר במהלך הראשון של המשחק, טייטום מנסה לעקוף את וינסנט שעומד יפה, ומסובב את הקרסול:

טייטום נשאר לשחק, ואפילו שיחק 42 דקות, אבל זה לא היה הטייטום שאנחנו רגילים אליו (14 נקודות, 5-13 מהשדה, 11 ריבאונדים ו-4 אסיסטים). 

טייטום היה מהוסס לאורך כל המשחק, ונראה שהפציעה השפיעה עליו, אבל בטור הזה אנחנו נתמקד במיאמי שהרוויחה את זה, החל מהזוכה הטרי בתואר ה-MVP של גמר המזרח, ג'ימי באטלר ודרך הצוות המסייע שהיה נהדר הלילה, כמו ספולסטרה שראוי לכמה שורות על עוד הברקה.

כמה שורות על מהלך המשחק

כאמור, המשחק נפתח בפציעה מפתיעה של טייטום. מיאמי משתלטת על המשחק בשלב יחסית מוקדם, כשהיא מובילה את הרבע הראשון 22-15.

הסיבה העיקרית הייתה הגנה פשוט מושלמת של מיאמי, זה לא היה כדורים שלא נכנסים זו הייתה הגנת החילופים והאיזורית המאוד חכמה של מיאמי.

קיילב מרטין חוזר לחמישייה על חשבונו של קווין לאב, וספולסטרה לוקח החלטה שהוא הלילה לא משחק עם גבוהים אלא אם קוראים להם באם.

הסיבה היא שהוא רוצה לעצור את השלשות של בוסטון וזה עבד מושלם.

כל פיק אנד רול של בוסטון זכה לחילוף אוטומטי וכל זריקה זכתה ליד בפנים והגנה נהדרת.

בוסטון לא הצליחה לשים את הכדור בסל, ובצד השני המהירות של מיאמי זיכתה אותה בנקודות קלות כמו המהלך הבא של דאנקן רובינסון:

לקראת סוף המחצית, באם נכנס לבעיית עבירות (עבירה שלישית), יורד לנוח וספולוסטרה מגיב כשהוא משחק עם 5 פורוורדים / גארדים ובלי אף גבוה על המגרש. לרגע היה נדמה שבוסטון חוזרת למשחק, כשהיא מורידה את הפער ל 47-39, אבל מי אם לא ג'ימי באטלר משאיר את מיאמי ביתרון ומרחק ביטחון:

ברבע השלישי, מיאמי שוב בורחת, דריק וויט נותן כמה דקות טובות (ונדבר עליו) ומחזיר את בוסטון לעניינים:

שם זה נגמר. קיילב מרטין בערב נהדר משלו, נותן עוד קצת גז במיכל של מיאמי שבורחת שוב וברבע הרביעי זה הופך לגארבג' בדרך לעלייה היסטורית של מיאמי לגמר הנ.ב.א.

סיכום סדרה

1. היט קולצ'ר

רגע לפני שמדברים על הכוכבים, צריך לומר כמה מילים על גודל ההישג של מיאמי.

  • לראשונה מאז 1999, קבוצה מהמקום השמיני מגיע לגמר הנ.ב.א.
  • הצוות של ESPN נתן להם סיכוי של 3% לעבור את בוסטון. כותב שורות אלו, דווקא הימר על מיאמי ב 6, (לינק להימור). אבל אם להיות הוגנים, זה היה הימור די פרוע ובוסטון בלי ספק היו הפייבוריטים עם הכניסה לסדרה.

ערב המשחק, הם היו קרובים מאוד להיות הקבוצה הראשונה שמפסידה אחרי שהיא מובילה 3-0 בסדרת גמר. לא המקום הנכון להיות בו. זו הייתה הפעם הראשונה, שהקבוצה שחוזרת מפיגור היא הקבוצה הביתית. הכל (כמעט) היה בצד של בוסטון, המומנטום, הקהל, אבל האנרגיות היו בצד של מיאמי.

בשנה שעברה הם הגיעו לאותה באר וזה נגמר עם שלשה של באטלר שיצאה החוצה, ועם ציטוט מאוד בטוח של באטלר שבעונה הזו הם חוזרים לגמר:

לא טעה הבחור. גם אחרי משחק 6 הוא אמר באופן ברור, שיחקתי רע, זה עלי, אנחנו נחזור לבוסטון ונעשה מה שצריך. אמר ועשה.

2. ג'ימי באטלר וג'ייסון טייטום

לא להאמין שלפני כמה עונות הבחור הזה שיחק ליד אמביד, והיה אמור להיות הכינור השלישי בקבוצה של אמביד וסימונס. לא להאמין כמה מעט אמביד שאב מבאטלר. כולנו זוכרים את ההתבטאות המטופשת של אמביד אחרי ההפסד של פילדלפיה בפלייאוף האחרון שבה הוא מאשים את החברים לקבוצה. הנה מה שהיה לבאטלר לומר, אחרי שהוא זוכה בתור ה-MVP של גמר המזרח:

"אני לא קורא להם ROLE PLAYERS, הם חברים לקבוצה". 

ככה פשוט.

עם ההישג הלילה, באטלר מוסיף עוד תואר לרזומה שלו, והאמת שהוא חוצב את שמו בהיסטוריה של המשחק גם אם מיאמי לא לוקחת את גמר הנ.ב.א., הנה רשימה קצרה של ההישגים שלו:

https://twitter.com/WadexFlash/status/1663380461744443392

בסופו של יום, הקרב בין באטלר לטייטום מסתיים כך:

ג'ייסון טייטום: 25.3 נקודות, 10.3 ריבאונדים, 5.3 אסיסטים, 3.7 איבודים, 1.0 חטיפות, 23% מהשלוש, 47% מהשדה.

גי'מי באטלר: 24.7 נקודות, 7.6 ריבאונדים, 6.1 אסטיסטים, 2.1 איבודים, 2.6 חטיפות, 35% מהשלוש, 42% מהשדה.

בעיני רבים באטלר מנצח את הדו-קרב, גם בגלל שמיאמי כמובן עוברת, אבל גם בגלל הצד ההגנתי.

בעיני באטלר מנצח בעיקר בזכות האופן שבו הצליח להנהיג את החברים שלו לקבוצה העונה.

מצד שני, טייטום לא נכשל, טייטום בחור צעיר שעדיין לומד איך מנצחים סדרות פלייאוף ואיך מובילים קבוצה ונתן עוד סדרת פלייאוף נהדרת. הרגעים שלו יגיעו בהמשך.

3. הצוות המסייע של מיאמי

זה מה שהם עשו בסדרה:

קיילב מרטין 19.3 נקודות, 6.4 ריבאונדים, 3.1 שלשות ב-48.9% (Un-drafted)
גייב וינסנט 15.8 נקודות, 2.7 שלשות ב 51.6% (Un-drafted)
באם אדאביו 14.9 נקודות, 9.1 ריבאונדים ו-4.4 אסיסטים
דאנקן רובינסון 11.4 נקודות (2.1 שלשושת ב-48% מהשלוש) (Un-drafted)

הרשימה ממשיכה, כאשר כל שחקן שעלה לשחק היה נהדר החל משטרוס (11.4 נקודות עוד שחקן שלא נבחר בדראפט), לאורי (6.7 נקודות, אבל הגנה, ניהול משחק) ואפילו קווין לאב והייסמית' נתנו את שלהם.

כמובן שהסיפור של הצוות המסייע זה קודם כל קיילב מרטין. מרטין סומן בכניסה לסדרה בתור האקס פקטור שצריך להיות זה שמפתיע את בוסטון, וואלה הפתיע. הפתיע בענק.

רק כדי שנבין, מרטין כמעט נפלט מהליגה אחרי ששוחרר משארלוט (עוד מהלך גאוני של ג'ורדן) ב-2021:

ובכל זאת, עוד כמה מילים על באם.

באם הוא לא הכינור השני הקלאסי, זה שקולע 20 נקודות למשחק. הוא הרבה יותר מזכיר את דריימונד גרין. שחקן שיתכן שבסיטואציה אחרת היה נבלע ונעלם, אבל בתוך המערכת של מיאמי, הוא הופך להיות סופר חשוב.

ההגנה שלו אפשרה למיאמי לעשות חילופים כל הזמן, והקרבות שעשה בריבאונד אפשרו למיאמי לשחקן כל הזמן עם הרכב נמוך ומהיר.

מול דנבר זה הולך להיות אחד המץ'-אפים הכי מעניינים שיש.

4. ספולסטרה

אי אפשר לסכם את הלילה והסדרה בלי לדבר על הדרך האדירה שספו עושה, מאז שקיבל לידיים את הצמד לברון וויד, ועד הקבוצה הנהדרת שהוא בנה במיאמי.

אנחנו שומעים המון על העובדה שהמאמנים בנ.ב.א., הם בעיקר "סדרני משנה". צריכים לדעת את מי להכניס ומתי, ולקחת פסק זמן ברגע הנכון.

מצטער, ספו מוכיח שוב ושוב שהוא הרבה יותר מזה.

הלילה הוא לא נתן דקה אחת לשחקן גבוה שלא קוראים לו באם. הוא העדיף את הייסמית' על קווין לאב וזה השתלם לו.

הסיבה היא שהוא לקח החלטה שבוסטון לא תנצח אותו מהשלוש.

אז בוסטון מסיימת עם 9-42, 21% מהשלוש.

זו הייתה החלטה סופר חכמה מהצד שלו, והתאמה גאונית.

הכי מדהים שבוסטון גם לא מנצחת בריבאונד (42-40 למיאמי).

מיאמי נקטה גם בחילופים אוטומטיים כמעט על כל מהלך ולא ממש עניין אותם מי השחקן שמולם, כאשר אפילו דאנקן רובינסון מצליח לשמור כמו שצריך.

מול דנבר המשימה תהיה הרבה יותר מסובכת, מהסיבה הפשוטה שיוקיץ' ישמח מאוד לקבל את החילופים האלו (לדמיין את יוקיץ' מקבל את רובינסון בחילוף, רחמים על רובינסון). העניין הוא שספו, הוכיח שהוא יודע להוציא הפתעות גם במשחק 7 אחרי סדרה ארוכה מאוד של התאמות.

אני מצפה שהוא יכין לנו קצת שפנים.

5. הקיץ של בוסטון

  • טייטום כאמור נפצע וסיים ערב רע, אבל סה"כ סדרה טובה לכוכב הצעיר ואין באמת סימני שאלה סביבו.
  • ג'יילן בראון

סימני השאלה העיקריים הם סביב ג'יילן בראון. בראון מסיים בתור הקלע השני בקבוצה עם 19 נקודות למשחק, אבל הוא ממש לא סיפק את הסחורה. הלילה קלע 1-9 מהשלוש, ולאורך כל הסדרה סיים עם 16% מהשלוש (1-6 בממוצע למשחק).

זה לא הכל, הוא מסיים את הערב עם 8 איבודי כדור, וכל זה קורה רגע לפני שצריכים לחדש לו חוזה.

הקיץ של בוסטון צפוי להיות סביב הסיפור הזה. נזכיר שבוסטון עשו מהלכים לא פשוטים בשנים האחרונות, אחרי שוויתרו על אייזיאה תומאס שהוביל אותם בפלייאוף, אבל בראון זה לא תומאס. זה גם לא קיירי אירווינג. בראון, בהרגשה מאוד קשור לסגל הזה של בוסטון וזה מה שטייטום אמר עליו רגע אחרי המשחק וזה לא מקרי:

 

השאלה האמיתית אבל היא האם בראון מסוגל לשחק בפלייאוף כמו ששיחק בעונה הסדירה. זה לא היה רק בסדרה מול מיאמי, הירידה החלה מול פילדלפיה.

  • דריק וויט

לעומתו, דריק וויט זוכה להמון קרדיט, לא רק בגלל הסל החשוב במשחק 6. גם בגלל שהוא באמת היה טוב בפלייאוף בשני צידי המגרש. את הסדרה הוא מסיים עם 14.3 נקודות, אבל בניגוד לבראון עם 49% מהשלוש (3.3 שלשות למשחק) ו0.9 איבודים לעומת 3.6 של בראון ו-3.7 של טייטום.

  • אל הורפורד

הורפורד לא קלע טוב בפלייאוף, וכולנו זוכרים את ה 5-7 שלו מול פילדלפיה, אבל מול מיאמי הוא לא חיבר אפילו משחק אחד כזה ומסיים עם 6.7 נקודות, 6.3 ריבאונד ו-27% מהשלוש. בזמן שכולנו דיברנו על הקרב בין באטלר לטייטום, הורפורד קיבל נוק-אאוט מבאם מבלי שנשים לב.

נכון, הורפורד תרם המון בהגנה, אבל הוא גם היה די בעייתי בחילופים, ולא היה חסר הרבה שהעבירה שלו על באטלר בסיום משחק 6, תהיה המהלך האחרון של בפלייאוף.

  • ג'ו מאזולה

סימן אחרון חביב זה כמובן ג'ו מאזולה. היו המון פיטורי מאמני בחודש האחרון (טורונטו, פילדלפיה…) מאזולה לא הולך להיות אחד מהם. בסופו של יום, הוא עשה המון טעויות, בעיקר בתזמונים של פסקי הזמן. מצד שני, הוא לקח את בוסטון קרוב קרוב לגמר ה-NBA, ובתור מאמן רוקי זה בהחלט אמור להספיק.

חדר ההלבשה עדיין מחובר, ואין לו בעיות כמו שהיו בזמנו לדיוויד בלאט (הרוקי האחרון שזכור לי שעמד לפיטורים אחרי שסחב קבוצה למאזן נהדר).

בבוסטון מבינים שהם צריכים לתת לו זמן, ולשים סביבו יותר עוזרי מאמן וותיקים שידעו לתת את האקסטרא.

עוד קצת היילייטס מהלילה שהיה

הלילה של באטלר:

הלילה של קיילב מרטין:

בדנבר כבר מחכים למיאמי

אריק ספולסטרה חולק כבוד לבוסטון

תמונות הזכיה של מיאמי

https://twitter.com/NBA/status/1663384082498166786