4 משחקים בליל הפתיחה של הפלייאוף, בכולן הקבוצה הפייבוריטית ניצחה, אך זה לא היה כזה ברור.

 

 

דנבר נאגטס 135 – יוטה ג'אז 125 (בהארכה) 1-0 לנאגטס בסדרה

(איתן שמר)

במשחק הפתיחה של פלייאוף 2020 בבועה נפגשו דנבר נאגטס ויוטה ג'אז.
משחק שהתקיים בין 2 הקבוצות רק שבוע לפני והסתיים רק לאחר 2 הארכות הבטיח הרבה לקראת הסדרה הזאת. דנבר עלו למשחק ללא גארי האריס ןוויל בארטון, בעוד שיוטה ללא קונלי וכמובן בוגדנוביץ'.

הרבע הראשון התחיל עם הגנות טובות מצד שתי הקבוצות ולא מעט החטאות, אך דנבר התעשתה מהר מאוד והזריקות מבחוץ החלו להכנס .7-14 לעומת 2-9 מהשלוש הן סיפור הרבע הראשון שהסתיים ביתרון 31-25 לנאגטס:

https://twitter.com/NBA/status/1295423429387132930?s=19

 

סיפור נוסף הוא הקושי הבולט של גובר בשמירה האישית על יוקיץ', שגם מפנים וגם מבחוץ עשה לו צרות.
ברבע השני דנבר כבר הגיעה ליתרון של 10 נקודות והייתה נראית בדרך לפתיחת פער גדול, אך התעוררות של מיטשל עם שלשה והדאנק האדיר הזה החזירה את הג'אז למשחק:

https://twitter.com/NBA/status/1295426182368899073?s=19

טורי קרייג נחשב ל"מיטשל סטופר" ראוי (מיטשל קלע 5-20 העונה תחת שמירה של קרייג) אך מיטשל עם רבע אדיר של 17 נקודות לא התחשב בעובדה הזאת. הוא החזיר את יוטה לשיוויון במשחק בכוחות עצמו, אך אז הגיעה התעוררות מצידו של ג'מאל מארי, שקלע 9 נקודות רצופות והחזיר את ההובלה לזכות דנבר. בסיום המחצית התוצאה עמדה על 59-52 לנאגטס.

את הרבע שלישי יוטה פתחה בריצת 7-0 והשוותה את התוצאה ל- 59-59 עד שפורטר ג'וניור שבר את הריצה עם שלשה. דנבר עוד חזרה להוביל ב-7 , אך ריצה נוספת של יוטה בראשות מיטשל שנראה בדקות הללו בלתי ניתן לעצירה העניק ליוטה יתרון ראשון מאז תחילת הרבע הראשון. סיום רבע חזק מצד מיטשל, קלארקסון ואינגלס העניק ליוטה את יתרון של 5 נקודות בסיום הרבע השלישי, יתרון שיכל להיות גדול יותר לולא דקות טובות מצד מונטה מוריס.

הרבע הרביעי נפתח עם קליעות מצד שתי הקבוצות והיתרון נשאר בצד של יוטה. מיטשל ואינגלס המשיכו לקלוע ביעילות, אך מוריס נשאר אגרסיבי ומילסאפ שהיה חלש מאוד קלע שלשה שהורידה את ההפרש לנקודה אחת בלבד, 7:46 דקות לסיום.
מורגן במשחק הבכורה שלו בחמישייה הפותחת של יוטה קלע שלשה שהעניקה להם יתרון 4, אך 5 נקודות מהירות של גראנט הנהדר משלשה ומהמסירה הזאת של הג'וקר החזירו את היתרון לנאגטס:

https://twitter.com/NBA/status/1295446526702034946?s=19

בחזרה מפסק הזמן דונובן מיטשל חזר לשלוט בקצב וקלע 9 נקודות רצופות שהעניקו ליוטה יתרון 102-98 , אולם יוקיץ' עם 5 נקודות משלו החזיר את היתרון לדנבר.
חדירה של מיטשל ומסירה מעולה לגובר והיתרון שוב בצד של יוטה, מה ששולח את דנבר לפסק זמן – 3:25 דקות לסיום.
מיטשל המשיך "ללהוט" עם 5 נקודות רצופות, אך גם עם איבוד כדור שטותי לאחר שלא חצה את קו החצי ב- 8 השניות הראשונות של שעון ההתקפה. מארי היה הגו טו גאי של הנאגטס בדקות האלה עם 2 שלשות ענקיות וסה"כ 10 נקודות רצופות לקבוצתו שהחזירו לקבוצתו את היתרון, אך מי לא אם מיטשל ענה עם קליעת חצי מרחק קשה והשווה את המשחק, פחות מדקה לסיום:

לאחר החטאה של מארי,יוקיץ' לקח ריבאונד התקפה, סחט עבירה וקלע את 2 זריקות העונשין שלו, מה ששלח את סניידר להזעיק פסק זמן בפיגור 2 נקודות – 26 שניות לסוף המשחק.
מיטשל קיבל כדור מאחורי קו החצי, ועם תנופה אדירה סחט את העבירה השישית מטורי קרייג ונשלח לזריקות עונשין, וכמובן שקבר את שתיהן. הפוזישן האחרון במשחק היה בידיים של מארי, שמסר את הכדור ליוקיץ', אך יוקיץ' לא הצליח לקלוע מעל גובר והמשחק הולך להארכה.

בדו קרב האדיר בין מיטשל למארי, מארי היה הראשון לקלוע בהארכה ולהעניק לדנבר את היתרון. לאחר מספר החטאות ואיבודים מצד 2 הקבוצות, מונטה מוריס מעלה את דנבר ליתרון 120-115 לאחר שלשה ענקית מהפינה. יוטה המשיכה לאבד כדורים ושלשה של מארי סיפקה הרגשה שהניצחון בידיים של דנבר. קלארקסון עוד הפיח תקווה עם סל משלו, אך שלשה נוספת של הנאגטס, הפעם מידי יוקיץ' שלחה את יוטה לפסק זמן בפיגור 9 נקודות, 1:53 דקות לסיום.

הנה השלשות של מארי ויוקיץ' :

סל מקרי של קלארקסון נענה בסל נוסף של מארי. מיטשל ניסה עם עוד שלשה, אבל מארי היה הכוכב של ההארכה עם שלשה נוספת משלו. גראנט נשלח לקו וקלע 2, מיטשל עם סל ועבירה לא שינה ממש לתוצאה של המשחק, והנאגטס "שומרים על הביתיות" וגוברים על יוטה 135-125 לאחר הארכה.

את הנאגטס הוביל מארי הנהדר עם 36 נקודות, 9 אסיסטים ו- 5 ריבאונדים.
יוקיץ' הוסיף דאבל דאבל של 29 נקודות ו- 10 ריבאונדים, גראנט עם 19, מוריס עם 14 ו- פורטר ג'וניור בהופעת הבכורה שלו בפלייאוף תרם 13.

את הג'אז הוביל כמובן דונובן מיטשל עם שיא קריירה מטורף של 57 נקודות באחוזים מדהימים (הצעיר ביותר לקלוע 50 נקודות ומעלה במשחק פלייאוף מאז ג'ורדן במשחק ה- 63 נקודות נגד הסלטיקס, והשלישי הכי גבוה אי פעם בפלייאוף) אליהן הוסיף 7 אסיסטים ו- 9 ריבאונדים, אך היה נראה שבהארכה אזל לו האוויר.

וזו התגובה של ג'מאל מוריי אחרי ששמע כמה קלע מיטשל

https://twitter.com/ringernba/status/1295456694886002689

אינגלס עם 19 ו- 6 אסיסטים וקלארקסון עם 18 ניסו לעזור למיטשל , וגובר הוסיף 17 נקודות לצד 7 ריבאונדים, 2 חטיפות ו- 4 חסימות.

נקודות מהמשחק :

1. מיטשל נגד מארי – נראה שאנו הולכים לקבל כאן את אחד המצ'אפים הכי איכותיים של הפלייאוף. שניהם היו פשוט אדירים, ולפי המשחק היום כנראה שאין מישהו בקבוצה הנגדית שיכול ממש להפריע להם.

2. פורטר ג'וניור – MPJ פתח את המשחק נהדר והראה המון ביטחון אך התקרר בהמשך ובעיקר היה נטל בהגנה, כאשר מיטשל וקלארקסון חוגגים עליו לא מעט בחילופים. יהיה חייב לעבוד על ההגנה שלו על גארדים כדי להיות שחקן בטופ של הליגה.

3. הספסלים – יוטה חסרה מאוד ונראה שמלבד קלארקסון אין מישהו שיכול לתת תפוקה עקבית, לעומת דנבר שנהנת ממוריס וגראנט המעולים. היתרון המשמעותי הזה בעומק יכול להיות גדול מידי על הג'אז.

טורונטו ראפטורס 134 – ברוקלין נטס 110 הראפטורס מובילים 1-0 בסדרה

(שחר שוויד)

משחק צפוי וחד צדדי. הראפטורס לראשונה עם נצחון במשחק הפתיחה בפלייאוף.

טורונטו פתחו עם קייל לאורי, פרד ואנווליט, או ג'י אנונבי, פסקל סיאקם ומארק גאסול. מנגד טורונטו עלו עם קאריס לוורט, גארט טמפל, ג'ו האריס, רודיאונס קורוקס וג'רט אלן.

ברוקלין פתחה את המשחק לא טוב עם התקפות מבולגנות, מנגד ההגנה שלהם לא היוותה בעיה יותר מדי עבור טורונטו שעם ריצת 0-7 בפתיחה עלו ל2-10 אחרי קצת יותר משלוש וחצי דקות מהפתיחה.

ברוקלין לקחה טיימאוט והצליחה לצמצמם עד ל-6 הפרש אבל הגנה לא יציבה ולא מספיק טובה שלה אפשרה לטורונטו לקלוע את השלשות שלה. ובעזרת שלשות של לאורי (מהלוגו), סרג' איבקה, והשלשה הזו של נורמן פאוול הם הובילו ריצת 8-19 שנמשכה עד סוף הרבע.

20-37 בסיום הרבע הראשון.

ברבע השני לא היה חדש, ברוקלין המשיכה לנסות ולהסתמך על מהלכי יחיד של שחקנים שהסתיימו לרוב בהחטאה. מנגד, טורונטו המשיכה לנצל את הצב הפרוץ של ברוקלין ושיחקה על הגבוהים שלה.

טורונטו המשיכה ללחוץ על הגז ושלשות של ואנווליט העלו אותה ליתרון 30, חמש דקות לסיום המחצית.  אבל מאותו רגע ברוקלין התעשתה קצת והצליחה לנצל טעויות של טורונטו בהתקפה ובהגנה ויצרה ריצה של 5-13 כדי לסיים את הרבע בתוצאה 51-73.

https://twitter.com/BrooklynNets/status/1295469973004001280

בפתיחת המחצית השנייה הנטס הצליחו לייצב את ההגנה שלהם. אלן התחיל לשמור בצבע ולסגור את הגבוהים של טורונטו נכון. שתי הקבוצות נשארו באזור ה-20 הפרש עד לאמצע הרבע. מאותו השלב ברוקלין התחילה לנגוס אט אט ביתרון של טורונטו. ההגנה של ברוקלין בשילוב משחק התקפה קבוצתי עזר להם להוריד את היתרון ל-11.

טורונטו התעוררה ובלמה את הריצה של ברוקלין שעדיין הצליחה לסיים את הרבע השלישי בטעם טוב ולרדת בהפרש חד ספרתי בסוף הרבע השלישי עם הסל הזה של אלן.

86-95 בסיום הרבע השלישי.

ברבע הרביעי יצא הרוח מהמפרשים של הנטס. הם הצליחו להגיע לזריקות טובות אבל לא קלעו מנגד, ואנווליט עם יום ענק המשיך לתפור שלשות.

הראפטורס השלימו ריצה של 8-16 בדרך ליתרון 94-111, 7:43 לסיום.

ברוקלין הצליחה לאזן את עצמם קצת אבל לא מספיק וטורונטו הספיקה עוד להגדיל את היתרון עד לסוף המשחק.

110-134 לטורונטו בסיום.

את הראפטורס הובילו ואנווליט עם 30 נקודות (8 מ-10 לשלוש) וסרג' איבקה שמהספסל קלע 22 נקודות והוריד 11 ריבאונדים. את הנטס הוביל טימותי לואוו – קברו עם 26 נקודות וג'ו האריס עם 19 נקודות.

טורונטו יכולה לצאת מרוצה מהמשחק הזה, כרגיל היא שיחקה משחק קבוצתי והכובים התורנים היו ואנווליט  ואיבקה. היה נראה שטורונטו יכלו לנצח בהפרש יותר גדול ופשוט השקיעו יותר במשחק כשהיה חשוב. הם ראו שהצבע לא כל כך חשוב להם וכשאלן התחיל לייצב את ההגנה שלו הם חזרו לשלשות שהם כל כך אוהבים. הלילה הם זרקו יותר זריקות לשלוש מאשר לשתיים (44 מתוך 85) אבל אם הם ימשיכו לקלוע כמו שהם קלעו הערב הם יכולים להיות רגועים. 22 שלשות הם קלעו ב-50% ומנגד הם קלעו רק 28 נקודות בצבע. ברוקלין חייבת לדאוג למשחק הבא מצד אחד שההגנה שלה בצבע יציבה. אם הם לא סומכים על אלן בצבע הם מצופפים ומשאירים שחקנים פנויים לשלוש. צמד שני, הם גם צריכים לחשוב איך הם מצליחים לעצור את כל השחקנים על קו השלוש כדי להוריד את כמות הזריקות מעבר לקשת שלוקחת טורונטו. בהתקפה הם בבעיה קשה כי אין להם אף שחקן שהוא סקורר אמיתי ויכול לקחת על עצמו את המשחק. בינתיים הם צריכים לקוות שהזריקות הפנויות ייכנסו באחוזים יותר גבוהים אם הם לא רוצים לעזוב את דיסני וורלד כל כך מוקדם.

בוסטון סלטיקס 109 – פילדלפיה 76' 101 הסלטיקס מובילים 1-0 בסדרה

(דרור האס)

אמר פעם מישהו (לא זוכר מי) שאליפות לא לוקחת הקבוצה הכי מוכשרת או הכי טובה, אלא זו שעושה הכי פחות טעויות. וזה בהחלט מה שעלה לי בראש כשצפיתי במשחק הזה: ניצחה זו שעשתה פחות טעויות.

שום דבר לא בא בקלות לאף קבוצה. ובהיעדרו של בן סימונס פנה ברט בראון ל"בולי בול" והזין כדורים בצבע לג'ואל אמביד שהגיב עם 11 נקודות בלי החטאה. אולם בעו שהגישה הזו הייתה יעילה היא לא הגיעה ללא חסרונות, כשפילדלפיה היו עם 7 איבודים, 3 מתוכם של אמביד כבר בפתיחה, שהובילו ל-9 נקודות של בוסטון בצד השני. בתחילת הרבע השני נקודה לבוסטון 26-25

הפריחה לאחרונה של רוברט וויליאמס נמשכה לתוך הפלייאוף ואמנם שיחק רק 13 דקות אך הראה ניצוצות מבטיחים להמשך

 

ברבע השני ג'ייסון טייטום יצא מהקפאון של הפתיחה (התחיל עם 1-6) וקלע צמד שלשות. ההתפרצות שלו הובילה לבערה וריצת 9-2 שסייעה לבוסטון לקחת את ההובלה במשחק. הסיקסרס חילקו מתנות לבוסטון, המשיכו לאבד כדורים שהובילו ל-4 מתפרצות בצד השני. במחצית 55-49 לבוסטון בראשות 21 הנקודות של טייטום במחצית.

 

תחילת הרבע השלישי שתי הקבוצות המשיכו ביעילות ההתקפית, קצת פחות ההגנתית. באחת הפעמים אמביד נכנס לצבע והתנגש בג'יילן בראון. בראון יצא החוצה מיד ואובחן עם פגיעה ברגל, וחזר 5 דקות לסיום הרבע. בבוסטון טייטום המשיך להוביל בצד ההתקפי כשבצד ההגנתי הוביל מרכוס סמארט וגורדון הייוורד (4 חטיפות) ששמר על אל הורפורד לא רע. הקבוצות טחנו מים ורוב הרבע ההפרש נשמר בין 5 ל-8 נקודות כששתי דקות לסיום הרבע בוסטון התקררה ופילדלפיה סיימה את הרבע ביתרון 4 נקודות אחרי ריצת 13-0.

 

בתחילת הרבע הרביעי בוסטון נראו קצת אבודים ופילי הגדילו את היתרון ל-6, אך בוסטון חזרו לעצמם ונשארו רוב הזמן מרחק פוזשן אחד ו-8 שניות לסיום שלשה של בראון קובעת שיוויון 86. בערך אמצע הרבע האחרון אל הורפורד הפיל את בראון שנשאר קצת על הפרקט. המהלך הלך לוידאו והוכרז כפלגראנט 1. בראון קלע את שתיהן ואז סחט עבירה בזריקה בצד השני, קלע את שתיהן וההפרש עלה ל-6 לטובת בוסטון.

3 דקות לסיום פציעה נוספת – גורדון הייוורד ירד בעקבות פציעה בקרסול אחרי שנחת על רגלו של דניאל ת'ייס. ירד לחדר ההלבשה ואובחן עם נקע.

הסיקסרס לא ויתרו ונאבקו להישאר קרוב. ג'וש ריצ'ארדסון קלע שלשה לקבוע 103-100 וזריקות עונשין של קמבה ווקר וטייטום סגרו עניין.

שתי הקבוצות נראו לא לגמרי טוב, וכאמור, בוסטון ניצחה לאחר שעשתה פחות טעויות. צריך לראות עכשיו איך יסתדרו במידה והפציעה של גורדון הייוורד תתברר משמעותית מאחר והוא היה מנהל המשחק היעיל שלהם. הסיקסרס יצטרכו למצוא פתרון לבעיית האיבודים שלהם, שמוציאה קצת את העוקץ מהמפלצתיות של אמביד בצבע, והמטרה עכשיו של כל קבוצה היא לתקן כמה שיותר את הטעויות שנתגלו ולהגיע מוכנה יותר מהקבוצה השניה לקראת משחק 2, בלילה בין רביעי לחמישי 01:30 שעון ישראל.

 

 

 

לוס אנג'לס קליפרס 118-דאלאס מאבריקס 110 (1-0 לקליפרס):

(עודד רז)

לראשונה בבועה קליפרס עם הרכב מלא לאחר שמונטרז הארל נרשם למשחק, בצד השני דאלאס עם התאמה ראשונה כשמקסי קליבה פותח בחמישייה על חשבון סת' קרי

הקליפרס פתחו את המשחק בבליץ שגרם לארבע איבודים של דאלאס (שלושה של לוקה דונצ'יץ') וריצת 10-0.

https://twitter.com/LAClippers/status/1295532038989033473?s=20

לוקה קלע נקודות ראשונות אבל שלשות של פול ג'ורג' ומרכוס מוריס הגדילו את היתרון ל-18-2.

לוקה ירד לחדר ההלבשה לאחר שנפל לא טוב (אל תדאגו, הוא חזר מיד) אבל דאלאס יצאו לריצת 20-4 בהובלת 8 נקודות של פורזינגס ו-5 של טים הארדווי ג'וניור.

https://twitter.com/dallasmavs/status/1295534208102916096?s=20

שלשה של מייקל קיד גליכריסט (מאורע נדיר בפני עצמו) העלה את דאלאס ליתרון ראשון 30-29

ג'מייקל גרין מיד ענה לו עם שלשה משלו.

https://twitter.com/LAClippers/status/1295538334446452737?s=20

עוד שלשה של גליכריסט החזירה לדאלאס את היתרון וסטפ בק של לוקה בסיום הרבע קבע 38-34 לדאלאס.

https://twitter.com/dallasmavs/status/1295538212040040456?s=20

 

דאלאס המשיכה את המומנטום מסוף הרבע עם שלשה של דוריאן פיני סמית'.

https://twitter.com/dallasmavs/status/1295539113442062336?s=20

ליאפ של טרי ברק העלה את דאלאס ליתרון 50-36 וסיים ריצת 48-18 של דאלאס.

ריצת 14-2 של הקליפרס בראשות ג'ורג' (5 נקודות) צמצמה את ההפרש לשתיים בלבד.

שלשה של הארדווי עוצרת את הריצה.

https://twitter.com/dallasmavs/status/1295544360495448065?s=20

המשחק התאזן ואף קבוצה לא הצליחה לברוח. במחצית נגמרת ביתרון של דאלאס 69-66.

 

שתיים וחצי דקות ללא נקודות של שתי הקבוצות נגמרו עם ליאפ של לוקה.

המשחק התחמם וקצת דחיפות בין מוריס, לוקה ופורזינגס נגמרו בהרחקה של השלישי (פאול טכני שני).

שני סלים של מוריס החזירו לקליפרס את היתרון. היתרון עבר מצד לצד עד שריצה קטנה של הקליפרס נותנת לה של 7 נקודות. שתי קליעות עונשין של לוקה מצמצמות את היתרון. 87-82 לקליפרס בסוף הרבע השלישי.

 

5 נקודות רצופות של THJ השוו את התוצאה בפתיחת הרבע הרביעי. המשחק המשיך להיות צמוד עם יתרון קטן לקליפרס. אף קבוצה לא הצליחה לייצר מומנטום והיתרון של הקליפרס נשמר. שלשות של ג'ורג ומוריס מגדילות את ההפרש, 114-106 לקליפרס 42 שניות לסיום

שני סלים רצופים של דונצ'יץ' מצמצמים ל-4 הפרש, קוואי מחזיר ל-6 עם שתיים מהקו. קליבה החטיא שלשה פנויה וקוואי סגר עניין מהעונשין. 118-110 לקליפרס, 1-0 בסדרה.

 

קלעו לקליפרס: קוואי 29 נקודות ו-12 ריבאונדים, ג'ורג' 27, מוריס 19, לו וויליאמס 14 ו-5 אסיסטים, פטריק בוורלי 8, הארל 6 וג'מייקל גרין 5.

 

קלעו לדאלאס: דונצ'יץ' 42 נקודות 7 ריבאונדים ו-9 אסיסטים (11 איבודים), הארדווי ג'וניור 18, פורזינגס וסת' קרי (4-8 משלוש) 14 כל אחד, דוריאן פיני סמית' 9, קיד גילכריסט, מקסי קליבה 3, טריי בורק ובובאן (8 ריבאונדים) 2 כל אחד.

 

קוואי ופול ג'ורג' לקחו צעד קדימה במאני טיים עם 19 מתוך 31 הנקודות של הקליפרס ברבע האחרון. מרכוס מוריס עם משחק טוב היה הצלע השלישית בהתקפה. מבחינה הגנתית בוורלי עשה עבודה טובה על לוקה בתחילת המשחק אבל הוא נכנס לבעיית עבירות מהר מאוד. דאלאס הגיעו ליותר מידי זריקות פנויות מבחוץ, דבר שהקליפרס ירצו להוריד.

מהצד השני לוקה עם משחק מעולה. למרות הפתיחה הנוראית הוא הצליח לחזור לעצמו וסיים עם הכי הרבה נקודות בהופעת בכורה בפלייאוף. הוא הצליח להגיע לצבע מתי שרק רצה וסיים עם 6-8 מה-restricted are. דאלאס הראו הרבה אופי בקאמבק במחצית הראשונה אבל שחקני המשנה יהיו צריכים לעלות מדרגה אם הם רוצים לנצח בסדרה הזאת. דאלאס לא תוכל לנצח עם 3-14 מהשלוש של פיני סמית', פורזינגס וקליבה.