דאלאס מאבריקס

סטטוס שחקנים כסף מובטח כסף לא מובטח\קאפ הולד
חוזים מובטחים טים הארדאווי ג'וניור, קורטני לי, דווייט פאוול, לוקה דונצ'יץ', ג'סטין ג'קסון, ג'יילן ברונסון $55,425,304
בחירות סיבוב ראשון
בחירות סיבוב שני אייזיה רובי
אופציית קבוצה
אופציית שחקן
חוזים לא מובטחים ראיין ברוקרהוף $1,416,852
שחקנים חופשיים דירק נוביצקי, ג'יי ג'יי בראה, טריי ברק, דווין האריס, סלאח מג'ירי $21,406,073
שחקנים חופשיים מוגבלים דוריאן פיני-סמית', מקסי קלבר $20,728,134
כסף מת ריי ספולדינג $708,246
סך הכל $56,133,550 $43,551,059
מקסימום כסף מתחת לגג $47,483,502

 

דאלאס נמצאת במצב מצוין לקראת הקיץ. יש לה חוזים בסך 55.4 מיליון דולר, ומבין כל השחקנים שמסיימים חוזה היחיד שצריך לשמור על הזכויות שלו הוא פורזינגיס, בעלות של 17 מיליון דולר. זה משאיר לה 37 מיליון דולר פנויים לשוק החופשי. אם הקבוצה תרצה להחזיר אחר כך את בראה ואת שאר השחקנים, שרובם שיחקו רק בדאלאס, היא תוכל לעשות זאת על חוזי מינימום. טריי ברק אולי ירצה יותר, אבל זה תלוי בביקוש שיהיה לו בשוק, ובכל מקרה לא מדובר באבדה גדולה.

אז מה קונים ב-37 מיליון דולר? השמועות המוקדמות היו על ניקולה ווצ'ביץ' ויצירת קבוצה אירופאית לחלוטין. שמועות יותר עדכניות דיברו על אל הורפורד, אבל דאלאס מכחישה שיש לה איזשהו סיכום איתו.

בדאלאס צריכים רכז, אבל לא אחד שייקח יותר מדי פוקוס מלוקה. הם צריכים מישהו שישמור ויקלע. מלקולם ברוגדון יכול להתאים בול, אלא שהוא יהיה קצת יקר. פטריק בברלי זול יותר, אבל יהיה לו ביקוש גדול מאוד בקיץ. במקרה הכי גרוע אפשר לנסות את ג'ורג' היל. רוב הרכזים שיש בשוק לא קולעים או לא שומרים, או לא שומרים ולא קולעים. לכן אולי שווה להשקיע את הכסף במלקולם ברוגדון ולקוות שמילוווקי לא תשווה. השמועות הן שדאלאס מתמקדת בקמבה ווקר ותהיה מאוד אגרסיבית במרדף אחריו. איך קמבה ישתלב עם דונצ'יץ'? לא ברור. מצד שני לשניהם יש אופי יחסית נוח אז אולי זה יסתדר.

בצד של הסנטרים יש היצע גדול יותר של וטרנים שאמורים להיות זולים: רובין לופז, קאנטר ודדמון, למשל, ולכן לדעתי עדיף לוותר על ווצ'ביץ' והורפורד היקרים, ולהשקיע בקו האחורי. אחרי שיחתימו שחקנים, קברניטי הקבוצה יכולים להתפנות לתת חוזה מקסימום לפורזינגיס. מבחינת כישרון אין ספק בחד הקרן הלטבי. הספקות הם בעיקר בריאותיים, אבל לא ברור אם דאלאס באמת יכולה לתת לפורזינגיס לברוח אחרי שהשקיעה בו כל כך הרבה נכסים.

יוסטון רוקטס

סטטוס שחקנים כסף מובטח כסף לא מובטח\קאפ הולד
חוזים מובטחים כריס פול, ג'יימס הארדן, קלינט קאפלה, אריק גורדון, פי ג'יי טאקר, גארי קלארק $115,376,655
בחירות סיבוב ראשון
בחירות סיבוב שני
אופציית קבוצה
אופציית שחקן ננה הילריו $3,825,360
חוזים לא מובטחים דיונטה דייויס, איזייה הארנשטיין, כריס קיוזה, מייקל פרייז'ר $5,895,913
שחקנים חופשיים אימן שאמפרט, ג'רלד גרין, אוסטין ריברס, קנת' פאריד $21,372,309
שחקנים חופשיים מוגבלים דנואל האוס $1,818,486
כסף מת טרוי וויליאמס $122,741
סך הכל $119,324,756 $29,086,708
מקסימום כסף מתחת לגג $0

 

ברוכים הבאים לג'ונג'ל. רוצים לרדת מתחת למס המותרות? רוצים להתחזק? מה באמת הרוקטס רוצים? לא ברור. קשה להאמין שהם ימצאו קונה לכריס פול. עם חוזה של עוד 120 מיליון דולר קשה לראות מי יהמר על הרכז המזדקן (בניו יורק נראה כאילו התבגרו וללייקרס אין איך לעשות את זה, תודה לאל).

אז אין להם כסף להתחזק. מי שבקבוצה יצליחו להשאיר בזול יישאר, ולמי שלא הם ימשיכו לחפש תחליפים זולים בשוק. הרוקטס צריכים סוג של נס, וזאת ההתמחות של דאריל מורי. השמועות האחרונות הן שהרוקטס ירדפו אחרי ג'ימי באטלר בסיין אנד טרייד מפילדלפיה. אין להם ממש כלי נשק ויצטרכו לשכנע את ג'ימי להפעיל לחץ על פילדלפיה שתסכים. מדובר על כך שפילי תקבל שניים משלושה שחקנים בתמורה: קלינט קאפלה, אריק גורדון ופי ג'יי טאקר. בסופו של דבר אם היא תאבד רק את באטלר, זו תמורה לא רעה בכלל.

ממפיס גריזליס

סטטוס שחקנים כסף מובטח כסף לא מובטח\קאפ הולד
חוזים מובטחים צ'אנדלר פארסונס, קייל אנדרסון, סי ג'יי מיילס, ג'יי קראודר, ג'ארן ג'קסון ג'וניור, גרייסון אלן, ג'בון קרטר $61,494,985
בחירות סיבוב ראשון ג'ה מוראנט, ברנדון קלארק $11,194,680
בחירות סיבוב שני
אופציית קבוצה
אופציית שחקן
חוזים לא מובטחים אייברי בראדלי, קייל קורבר, ברונו קאבוקלו, דילון ברוקס, אייבן ראב $5,440,000 $20,102,341
שחקנים חופשיים יונאס ואלנציונאס, ג'סטין הולידיי, ג'ואקים נואה, טיילר זלר $33,745,962
שחקנים חופשיים מוגבלים דלון רייט, טיילר דורסי $9,429,180
כסף מת דאקארי ג'ונסון $459,414
סך הכל $78,589,079 $63,277,483
מקסימום כסף מתחת לגג $27,347,689

 

אחרי שממפיס העבירה את השריד האחרון של עידן הגריט אנד גריינד, מייק קונלי, הוא מאחורינו. גאסול עזב כבר לפני חצי עונה. עכשיו הקבוצה היא של ג'ה מוראנט ושל JJJ. לקבוצה יש דרך לפנות מקום מתחת לגג, אבל אין ממש בשביל מי. אולי עדיף לתת לצעירים שנה להתבגר. בחירת הדראפט שלה מוגנת טופ 6, ואם כבר מנסים לעשות קפיצה, עדיף לעשות אותה בקיץ הבא, אחרי שהחוזה המיותר של צ'אנדלר פארסונס יורד מהספרים.

ניו אורלינס פליקנס

סטטוס שחקנים כסף מובטח
כסף לא מובטח\קאפ הולד
חוזים מובטחים ג'רו הולידיי, לונזו בול, איטוון מור, ברנדון אינגראם, ג'וש הארט $52,815,004
בחירות סיבוב ראשון זאיון וויליאמסון, ג'קסון הייז, ניקייל אלכסנדר-ווקר $17,561,640
בחירות סיבוב שני מרכוס לוזאדה סילבה
אופצית קבוצה
אופצית שחקן
חוזים לא מובטחים ג'אליל אוקאפור, כריסטיאן ווד, פרנק ג'קסון, קנריק וויליאמסון, דאריס ברטנס $560,466 $7,239,601
שחקנים חופשיים סטנלי ג'ונסון, ג'וליוס ראנדל, אלפריד פייטון, דריוס מילר, צ'יק דיאלו $30,275,392
שחקנים חופשיים מוגבלים
כסף מת $0
סך הכל $70,937,110 $37,514,993
מקסימום כסף מתחת לגג $34,474,258

 

רבותיי וגבירותיי – מהפך! אחרי שנים של ניהול גרוע, שבמהלכן הפליקנס נראו כמו דייוויס, הולידיי ושורה של שחקנים שלא שווים את הכסף הגדול ששילמו עליהם, דייויד גריפין הגיע וניקה אורוות. לא נשארו שחקנים על חוזים יקרים מדי (הולידיי מצדיק את החוזה שלו, ולמרות שהחוזה של איטואן מור נראה יקר, הוא מחזיר אחלה תוצרת), יש צעירים עם פוטנציאל, וכמובן היהלום שבכתר – זאיון ויליאמסון. עדיף גרם מזל, על קילוגרם שכל.

ניו אורלינס יוצאת לדרך חדשה, וכבר מהרגע הראשון דייויד גריפין הוכיח את היכולות שלו כמנג'ר כששחט את הלייקרס בטרייד של דייוויס. כולם טוענים שהלייקרס ניצחו בטרייד כי הם קיבלו את השחקן הכי טוב על השולחן, אבל מעתה אימרו שגריפין ניצח. כנראה שדייוויס שווה את המחיר שהלייקרס שילמו עבורו, אבל צריך לזכור כמה דברים: לא היו ממש הצעות מתחרות ללייקרס. הסלטיקס יצאו מהמירוץ אחרי שהבינו שקיירי לא חוזר, הניקס מעולם לא היו בו, כי אין להם אף שחקן שיכול להצדיק טרייד כזה, ואחרי הפציעה של דוראנט הורידו אגרסיביות, וברוקלין הייתה רעיון נחמד אבל לא ברור אם באמת היה משהו שם. בסופו של דבר גריפין דרש הכל, ו"התפשר" כשוויתר על קייל קוזמה. הוא הוציא מהלייקרס כל נכס שהיה להם. מתי בפעם האחרונה זכור לכם שעבר כוכב בשנה האחרונה לחוזה שלו תמורת כל כך הרבה נכסים? הבונוס זה שהוא הצליח גם לדפוק את הקאפ ספייס של הלייקרס.

ועכשיו יוצאים לדרך חדשה. וטרן שינהיג את הקבוצה – צ'ק. ניו אורלינס עברה די הרבה עם ג'רו הולידיי ושילמה לו יפה מאוד על הדרך. נכון שעל הנייר אין לו מקום בקבוצה בבנייה, אבל צריך לשים לב ל-2 דברים: 1. הוא מרגיש מחויב לארגון, או לפחות אמור להרגיש מחויב. 2. יכול להיות שהבנייה תהיה קצרה מאוד, תלוי כמה טוב זאיון יהיה, וכמה מהר הוא יתפתח למה שמצפים ממנו. הולידיי לכל הפחות חייב לפליקנס שנה סבלנות לראות לאן זה הולך.

צעירים שיכולים להתפתח – אינגרם,בול והארט – צ'ק. אינגרם עבר ניתוח שאמור לטפל בפציעה המפחידה בעונה שעברה (פקקת ורידים שגורמת לקרישי דם). לפי הדיווחים הבעיה הייתה בכך שהיה לחץ על הוורידים באזור הכתף וזה גרם להיצרות שלהם. מכיוון שאינני רופא אני לא יכול להעיד יותר מדי. על בול יורדים הרבה, אבל יש המון נקודות חיוביות במשחק שלו. אם הקליעה לא תגיע מתישהו זה לא יביא אותו רחוק, אבל גם לו יש עדיין זמן להתפתח. הארט יכול להתפתח ל-3&D מהשורה הראשונה בליגה.

בדראפט הפליקנס הביאו את ג'קסון הייז שהביקורות לגביו שנויות במחלוקת. מצד אחד שמעתי שהם בזבזו את הבחירה על מישהו שלא קולע, ויהיה ציוות גרוע לוויליאמסון. מצד שני שמעתי שהוא כישרון טופ 5 ויהיה ציוות מעולה לזאיון. איפה האמת? כנראה שבאמצע. נצטרך לחכות ולראות. הם צריכים קלעים בשביל לייצר ריווח, אבל יש להם אחלה חומר להתחיל ממנו. צריך בעיקר סבלנות. אם זה יתחבר השנה – מעולה. אם לא, עוד בחירת דראפט גבוהה לא תזיק.

עכשיו השאלה היא מה עושים עם ה-34 מיליון דולר שיש בקאפ ספייס. אופציה אחת היא להביא קלעים כמו ג'יי ג'יי רדיק, ג'רמי לאמב ואחרים. אופציה שנייה ומעניינת לא פחות היא אל הורפורד. יש שמועות שהם מדברים עם קליבלנד על קווין לאב, אבל אני אוהב בפוזיציה הזו יותר את אל הורפורד. לאב עושה דבר אחד יותר טוב מהורפורד (קליעה), אבל כל השאר הרבה פחות טוב. הורפורד שומר מצוין, מסוגל לקלוע, והכי חשוב מנהיג. הוא יכול להיות המורה הכי טוב שהיה לזאיון, ולדעתי שווה את המחיר שהוא דורש.

בכל מקרה ניו אורלינס בעיני קבוצה הרבה יותר מעניינת בעונה הקרובה מאשר זו שהייתה לדייוויס.

סן אנטוניו ספרס

סטטוס שחקנים כסף מובטח כסף לא מובטח\קאפ הולד
חוזים מובטחים דמאר דרוזן, למרכוס אולדריג', פאטי מילס, דאוויס ברטאנס, מרקו בלינלי, יאקוב פלטל, ברין פורבס, דז'ונטה מורי, דרק ווייט, לוני ווקר, צ'ימזו מטו $94,091,733
בחירות סיבוב ראשון לוקה שאמניץ', קלדון ג'ונסון $4,634,520
בחירות סיבוב שני קווינדרי וות'רספון
אופצית קבוצה
אופצית שחקן
חוזים לא מובטחים
שחקנים חופשיים רודי גיי, דאנטה קנינגהאם, קווינסי פוינדקסטר, דונאטס מוטיונאס $19,334,732
שחקנים חופשיים מוגבלים $14,376,651
כסף מת $0
סך הכל $98,726,253 $33,711,383
מקסימום כסף מתחת לגג $10,273,747

 

נראה שעם החוזים הגדולים של דמאר דרוזן ולמרכוס אולדריג' הספרס תקועים בבינוניות. אין להם כסף להתחזק בצורה משמעותית, ולמעט המקרה החריג של אולדריג', הספרס לא ידועים כקבוצה שמושכת או מחתימה שחקנים בכירים בשוק החופשי. המטרה העיקרית שלהם תהיה לשמור על רודי גיי, ולקוות שימצאו וטרנים או שחקנים משלימים שיחזירו תמורה מלאה על הכסף.

מה שכן, הם יצטרכו להמשיך להוציא מהצעירים המון. בפן ההגנתי, החזרה של דז'ונטה מוריי אמורה לעזור להם לשוב למחוזות הטבעיים, אחרי שההגנה צללה לאזור החיוג הלא נכון של הדירוג בעונה שעברה. התקפית, בכתבה שפורסמה לאחרונה דרק ווייט אמר שהיעד שלו לקיץ הוא לא לצאת מהאולם לפני שיקלע 500 שלשות באימון. קשה לבנות הרים וגבעות על שיפור והתפתחות טבעית של צעירים, אבל זה הסיכוי העיקרי של הספרס לצאת מאותה בינוניות ואולי-אולי לעבור את הסיבוב הראשון לראשונה מזה שנתיים. אחרי הכל, קבוצות רבות שהיו בצמרת בעונה שעברה נפלו, ונוספות עתידן עדיין לא ברור, בעוד שהסגל של הספרס נשאר דומה יחסית. אם מוריי יחזור טוב, ווייט ישפר את הקליעה שלו ולוני ווקר יעמוד בציפיות ממנו אחרי עונת רוקי למלמית, אולי לסן אנטוניו יהיה סיכוי.