לא לטרייד הזה פיללנו. לפני קצת יותר משלוש שנים דאלאס העבירו בשני טריידים ארבעה שחקני חמישייה במטרה לבנות מסביב ללוקה דונצ׳יץ׳ וקריסטאפס פורזינגיס. אתמול המאבס החליטו לצמצם הפסדים והעבירו לוויזארדס את פורזינגיס ובחירת סיבוב שני מוגנת (עדיין לא ברור מה ההגנות) תמורת ספנסר דינווידי ודאוויס ברטאנס.

אז אחרי שהאבק קצת שקע, ונרגענו מהשוק הראשוני, הנה כמה מחשבות על הטרייד:

  1. יותר מכל דבר אחר, מטרת הטרייד הייתה ניהול נכסים
    המאבס העבירו חוזה אחד גרוע תמורת שני חוזים גרועים לא פחות אבל קטנים יותר. לאחר הטרייד ג׳ייק פישר מבליצ׳ר ריפורט דיווח שלאורך כל היום דאלאס ניסו להעביר את פורזינגיס וטימי הרדאווי ג׳וניור. הרעיון מאחורי הניסיונות היה הצורך לייצר גמישות מבחינת החוזים שניתן יהיה להעביר בעתיד. לא קל למצוא קבוצה שתקלוט את ה-30+ מיליון ש-KP מרוויח, ולפי מה שחזר בטרייד נראה שלא היו הרבה קונים למה שדאלאס הציעה.נכון, החוזים שהגיעו בתמורה לא הרבה יותר סחירים. מברטאנס נשאר רק הצל של השחקן שכבר כשחתם על החוזה היה אובר-פייד, ודינווידי הצליח לרסק לעצמו את הערך אחרי חצי עונה רעה מאוד, אבל עצם העובדה שהחוזים יותר קטנים משחקת לטובתם.
  1. בניית הקבוצה לעתיד
    מבחינת המצב הנוכחי, אין ספק שהתקרה של הקבוצה נמוכה משמעותית מאשר לפני הטרייד. כשהוא היה על המגרש פורזיניגיס שילב שמירה על הטבעת וריווח בהתקפה, ואין בסגל מישהו שיכול לספק תרומה דומה. אבל לדעתי הפוקוס של הטרייד הוא לא על העונה הנוכחית, אלא שנה ואפילו שנתיים קדימה. מצב השכר של הקבוצה גרם לכך שהיא תגיע רחוק עד כמה שהברכיים של KP ייקחו אותה, ואם הוא נפצע (אולי יותר נכון לכתוב כשהוא נפצע) אין לה הרבה מה לעשות עם זה. היעדר מקום מתחת לתקרת שכר, בשילוב מצבת הנכסים הירודה (לא יכולים להעביר בחירות דראפט לפני 2027, מחסור בכישרונות צעירים), הביאה לכך שהקבוצה תישאר פלוס מינוס אותו הדבר ללא יכולת להתחזק. גם אחרי הטרייד אין לקבוצה כיוון ברור שדרכו היא תתחזק, אבל יש יותר אופציות (החל מ-sign and trade על ג׳יילן ברונסון בקיץ ועד שיקום הערך של ברטאנס ולהשיג תמורתו משהו).
  2. גם מבחינת ההתאמה על מגרש יש סימני שאלה
    דינווידי לא קולע טוב מבחוץ (31.7% על 4.4 זריקות למשחק לאורך הקריירה) ובאופן כללי הוא לא שחקן אוף-בול מצטיין. אני מאמין שהוא יקבל תפקיד של שחקן שישי וישחק יותר לצד ברונסון מאשר עם לוקה. הוא יוכל להוביל את החמישייה השנייה ולקבל את הדקות שטרי בורק קיבל בעקבות הפציע של הרדאווי ג׳וניור פלוס עוד קצת דקות שיורידו את העומס מלוקה עצמו. אני בספק אם ברטאנס יקבל דקות משמעותיות גם אם יצליח להחיות את הקליעה שלו בעיקר בשל חוסר היכולת שלו לעשות כל דבר אחר. הוא שומר לא טוב, ריבאונדר רע, לא מסוגל לייצר לעצמו או לאחרים, ובאופן כללי לא עושה הרבה חוץ מלזרוק את הכדור לסל (יכולת חשובה בכדורסל, אבל לא מספיקה במשחק של היום).

אוהדי הקבוצה (ואני ביניהם) מאוכזבים כמובן. תמיד הייתה התקווה של אם רק פורזינגיס יגיע בריא לפלייאוף ומשם כבר הכל יסתדר, והטרייד הזה לוקח את הקבוצה כמה צעדים אחורה. בנוסף, התמורה שהגיע היא כל כך לא טובה, שקשה להאמין שהמועדון צועד בכיוון הנכון. בשורה התחתונה את הטרייד (כמו את רוב הטריידים) ניתן יהיה לשפוט כמו שצריך רק במבט לאחור. אני מבין מה ניקו האריסון ניסה להשיג, אבל אני לא בטוח שהוא השיג את זה באמצעות הטרייד הזה.