בלילה שבין שישי ושבת ניו אורלינס נצחה את יוסטון 115-113. הנצחון לווה בהפסד גדול. שניות לסיום דמארכוס קאזינס קרע את גיד האכילס שלו וסיים את העונה.

ניו אורלינס מדורגת כרגע שישית במערב עם מאזן 27 – 21. זה המצב שלה במערב נכון להיום:

פורטלנד ודנבר קרובות, והקליפרס עם בעיית פציעות משל עצמם במרחק 3 משחקים. יוטה והלייקרס כבר רחוקות מדי, אבל עם 34 משחקים לסיום העונה הכל אפשרי. הבעיה העיקרית של הפליקנס היא שמלכתחילה הסגל שלהם היה קצר מדי. הולידיי, דיוויס וקאזינס שיחקו מעל 36 דקות כל אחד. מור עם 32 דקות. רונדו, מילר, קאנינגהאם, נלסון וקלארק משלימים את הדקות המשמעותיות. מה חסר פה? סנטר. אשיק שותף רק ב-12 משחקים, ואג'ינסה בחוץ כנראה עד הפלייאוף. אין תחליף לקאזינס.

המשמעות המיידית היא שאנתוני דיוויס יצטרך לשחק בלעדית כסנטר. תפקיד שהוא לא אוהב, אבל אלא אם אלווין ג'נטרי מסוגל לעשות ניסים ולהזכיר לאשיק שהוא שחקן NBA, אין ברירה אחרת. ניו אורלינס יתקשו מאוד להגיע לפלייאוף עם הסגל הנוכחי ובור ה-36 דקות שקאזינס משאיר, וכאן מגיעה נקודת החלטה. כמה דברים שצריך לדעת לפני שמתחילים לדבר:

1. מדובר על הפציעה הכי קשה שיש כיום בכדורסל. יש שחקנים שחזרו מהפציעה, אבל אף אחד מהם לא הצליח לחזור לכושר לפני הפציעה. אף אחד מהם לא היה סנטר במשקל 120 ק"ג. הצפי להחלמה הוא כשנה (כרגע קאזינס מוגדר בספק לפתיחת העונה הבאה), אבל אף אחד לא יודע איזה קאזינס יחזור מהפציעה. לפני הפציעה מדובר באחד הסנטרים הטובים בליגה, עם יכולות של גארד. אחריה? אף אחד לא יודע להגיד.

2. קאזינס מסיים חוזה בקיץ. הוא ידרוש מקסימום או קרוב מאוד למקסימום. מדובר על הימור גדול מאוד, ראו סעיף אחד.

3. אנתוני דיוויס לא רוצה לשחק סנטר. לאורך כל הקריירה בניו אורלינס הוא שיחק עם ביג מן נוסף לידו.

4. החוזה של דיוויס מסתיים בעוד 2 עונות וחצי. אמנם הפליקנס יכולים להציע לו חוזה סופר מקס שאף קבוצה אחרת לא יכולה להציע לו, אבל אם היא לא תהיה תחרותית העונה ובעונה הבאה, ספק אם דיוויס ירצה להשאר. ברגע שדיוויס מבקש טרייד, הערך שלו יורד פלאים.

5. בקיץ יהיו לפליקנס חוזים חתומים בסך 90 מליון דולר, לא כולל קאזינס. הסגל יכלול את הולידיי, דיוויס, היל, אשיק, מור, אג'ינסה ופרנק ג'ונסון (רוקי, פצוע בפני עצמו). זה לא סגל שיכול לעשות משהו בליגה, ואפשרויות החיזוק מצומצמות ביותר.

הפליקנס חייבים לחשוב על תוכנית ארוכת טווח. חשיבה קצרת טווח תשאיר אותם עוד שנתיים בלי דיוויס ובלי שום נכס להתחיל מחדש. בעיני יש להם 4 אופציות:

לא עושים כלום

מי שלא עושה, לא טועה. לתת לסגל הנוכחי לרוץ, ולקוות לטוב. אנתוני דיוויס הוא עדיין אחד השחקנים הכי טובים בליגה, האם הוא לבדו שווה פלייאוף? כנראה שלא. לפני שנתיים הסגל היה טיפה יותר מעובה, והם נכנסו בקושי. השנה נראה שיהיה קשה, למרות שהקליפרס נותנים להם תחרות מבחינת פציעות. עד היום, ההרכבים של הפליקנס עם דיוויס על המגרש וללא קאזינס בהחלט הצליחו לשרוד, עם נט-רייטינג של 2+ (דירוג התקפי של 111 נק' ל-100 פוזשנים); שעולה ל-5.2+ בהרכבים שבהם ג'רו הולידיי חולק את המשחק לצד דיוויס, דבר שהיה מציב אותם במקום טוב באמצע בדירוג החמישיות הפותחות. ההשפעה של קאזינס על דיוויס היא אכן קריטית (כשדיוויס יורד ב-8 אחוזים מהשדה ללא קאזינס, מ-59 ל-51) אך לעומתו הולידיי, שמקבל תפקיד משמעותי יותר בהתקפה, חווה קפיצה מ-52 אחוז ל-60. הצרה הצרורה היא, כמובן, ההרכבים ללא קאזינס או דיוויס על המשחק, הפליקנס מובסים בדקות הללו, עם נט-רייטינג של 9.9- (מקביל למקומות האחרונים בליגה). דבר טבעי, בהתחשב בכך שהם מקבלים כלום ושום דבר מרוב שחקני הסגל שלהם. עם זאת, עדיין קשה להקיש מהמדגם הזה על העתיד, אלווין ג'נטרי מיעט להשתמש עד כה בהרכבים הכוללים את הולידיי אך ללא דיוויס וקאזינס (רק 8 דקות ב-15 המשחקים האחרונים סה"כ), דבר שככה"נ נראה הרבה יותר בחצי השנה הקרובה.

שומרים על קאזינס ודיוויס

קשה לראות את הפליקנס עושים טרייד שלא כולל את דיוויס או קאזינס. החוזים של היל ואשיק רעים במיוחד עם עוד שנתיים ו-24 מליון דולר לכל אחד. החוזה של מור הוא בסדר (17 מליון לעוד 2 עונות), והחוזה של אג'ינסה לא זוועתי לגמרי (5 מליון דולר לעונה הבאה). אם הם רוצים שחקן בקליבר שיכול לעזור להם להגיע לפלייאוף, זה יהיה חייב לכלול את הבליעה של החוזה של היל או אשיק בצד השני, ובשביל זה הם יצטרכו לותר על בחירות סיבוב ראשון. הם לא בחרו בסיבוב הראשון כבר הרבה זמן, ככה שזה לא באמת בעיה, מצד שני אולי הגיע הזמן להפסיק למשכן את העתיד? הסיכון הגדול הוא שגם זה לא יספיק בשביל לשמור על דיוויס.

הקבוצות שיהיו מעוניינות בבחירות דראפט : אטלנטה, ברוקלין, שארלוט, שיקגו, אורלנדו, ממפיס ודאלאס.

הנה דוגמא לטרייד קטן עם אטלנטה:

הפליקנס מקבלים 2 שחקנים שמישים ושיפור קטן וההוקס בולעים את החוזה של סולומון היל (או אשיק). יעלה כנראה בחירת סיבוב ראשון אחת לפחות.

עם ברוקלין זה קצת יותר קשה:

ברוקלין בולעת 2 חוזים רעים ונותנת 3 שחקנים שמישים. במקרה הזה העלות תגדל ותהיה לפחות 2 בחירות סיבוב ראשון. קארול יסגור את החור ב-3, וטיילר זלר ישחק ליד דיוויס.

עם שארלוט יש פוטנציאל למגה טרייד:

הטרייד הזה הוא רק במידה ושארלוט מוכנה לפוצץ את העסק לגמרי. הסבירות נמוכה, והעלות גבוהה: 3 בחירות סיבוב ראשון ומעלה.

הבאה בתור זה שיקגו:

הבולס מחזירים את אשיק, לופז חוזר לניו אורלינס. גם פה העלות גבוהה ומדובר לפחות ב-2 בחירות סיבוב ראשון. השאלה היא כמה הבולס חושבים שהם צריכים לשנות את הסגל.

גם עם אורלנדו יש פוטנציאל:

השאלה המרכזית היא האם אורלנדו התייאשה מגורדון. גם אם לא, אפשר להחליף אותו בהזוניה. השאלה היא מתי ואיך ווצ'ביץ' חוזר מהפציעה שלו. עלות: 2 בחירות סיבוב ראשון.

דאלאס מחפשת בית למת'יוז וגם נואל לא עושה כלום אצלה.

הבעיה היחידה עם הטרייד הזה היא שקיובן לא עושה תהליכי בניה ארוכים, והחוזים שהוא מקבל שולחים אותו לתהליך ארוך מאוד. סבירות נמוכה מאוד.

אחרונה חביבה היא ממפיס. הגריזליס כבר תקועים עם החוזה של פארסונס, וגם החוזה של קונלי לא נראה משהו לאור הבריאות של הרכז בשנתיים האחרונות. אם כבר תקועים אז לפחות עם בחירות דראפט.

בעיני הסבירות לטריידים האלו נמוכה מאוד. הם עוברים את חוקי הליגה, אבל בשביל לשכנע את הצד השני צריך הרבה בחירות סיבוב ראשון ומישכון העתיד של הקבוצה שנים ארוכות. כשלון יקבור את ניו אורלינס בצורה גרועה יותר ממה שקרה לברוקלין בטרייד עם בוסטון. 5-6 שנים של התאוששות בעיר שגם ככה הקהל לא ממש מזדהה עם הקבוצה.

טרייד על קאזינס

לקאזינס יש עדיין ערך בליגה, ומדובר בחוזה נגמר של 18 מליון דולר, בליגה בלי קאפ ספייס. הלייקרס למשל ישמחו לקבל את החוזה שלו בתמורה לחוזים בעייתיים שלהם כשהם מצ'פרים את ניו אורלינס בשחקנים טובים ושמישים:

מעשית הלייקרס רוצים להוריד מהתקרה את דנג וקלארקסון. הסיכוי שיחתימו מחדש את רנדל גם הוא נמוך. מצד שני ספק אם יתנו את רנדל או קלארקסון בלי להשיל את החוזה של דנג. קלארקסון ורנדל יסייעו לדיוויס כשרנדל יכול לשחק גם כסנטר. אם דנג שמיש סבבה, אם לא אז בולעים את הצפרדע. אפשר לראות את הטרייד הזה עובר גם בלי בחירות סיבוב ראשון בין הצדדים כי ללייקרס יש אינטרס גדול בטרייד.

כנראה שיש עוד קבוצות שיהמרו על קאזינס, אבל קשה לזהות אותם כרגע.

שוברים את הכלים!

טרייד על דיוויס והתחלה מחדש. ערך הטרייד של דיוויס הוא הכי גבוה שהוא יכול להיות. המועמדת הטבעית היא בוסטון סלטיקס. אנשים אומרים שהסלטיקס לא יוותרו על טייטום ובראון, ושוכחים שאצל איינג' אין סנטימנטים. אין בליגה שחקנים כמו דיוויס. קיירי, הייוורד, הורפורד ודיוויס זה בסיס לקבוצת על, עם כל הכבוד לפוטנציאל של בראון וטייטום. מדובר בארבעה שחקנים מדהימים שמסוגלים להסתדר אחד עם השני. לכולם יש אופי נוח ואגו קטן (טוב, אולי לקיירי לא, אבל לשלושה האחרים אין בעיה לתת לו את המשבצת של השחקן המוביל). אם הטרייד הזה קורה, בוסטון הופכת לקונטנדרית משמעותית כבר העונה.

אפשר לשלב את הטרייד הזה עם הטרייד של קאזינס ללייקרס, ולניו אורלינס יהיה אחלה בסיס: טייטום, בראון, רנדל, קלארקסון, הולידיי, עם בחירות דראפט גבוהות, הבניה מחדש יכולה להיות קצרה.

הטרייד דד ליין הוא עוד 10 ימים. מה שהם לא יעשו, בפליקנס יצטרכו להחליט מהר.