ישנם המון סוגים של סגנונות התקפה שונים ברחבי הNBA, קבוצות יכול להתבסס על משחק דרך הפוסט וביג מן סקורר(קצת פחות בימינו), על חיתוכים וחסימות OFF BALL מה שמוביל למשחק שלשות, על סגנון משחק של החטאות(לייקרס סטייל) ועוד. יוסטון היא הנציגה האידיאולוגית שמתמקדת בשלשות וזריקות בתוך הצבע, תוך כדי המנעות מזריקות חצי מרחק.

שאט צארט יוסטון

גם אם מציירים את זה כפאי רואים טוב מאוד את ההעדפות של יוסטון:

שאט צארט יוסטון 2

אפשר להגיד שהארדן הוא השחקן המושלם לסגנון הזה (כל עוד לא דורשים הגנה), המשחק שלו מבוסס על המון שלשות, וחדירות לצבע, שם הוא נהנה מהפאולים שהשופטים בליגה מחלקים על כל ליטוף. ההגנות מתאימות את עצמן לסגנון המשחק הזה, הן מנסות לסגור את הצבע מחדירות של הגארדים וללחוץ באזור הקשת בכדי למנוע שלשות קלות. זה בדיוק מה שהספרס מנסים לנצל, אם ההגנות נותנות זריקות יחסית פנויות מחצי מרחק ומפקירות את המגרש באזור שבין הצבע לקשת השלוש, אז למה שלא לשחק על זה? הספרס בעצמם שומרים טוב על קשת השלוש ומחזיקים את היריבות שלהם על 33.3 אחוז. מבחינת שלשות בהתקפה, חוץ מקאווי, לספרס אין ממש מה להציע, היא מקום 25 בליגה במס' הקליעות לשלוש כשקאווי ומילס מהספסל מובילים במס' הקליעות. הדבר היפה בקאווי הוא שהוא זורק שלשות אדיר(45.5 אחוז) אך עם זאת, הוא לא מתאהב בזריקה מהשלוש, אלא זורק רק כשצריך ובמצבים טובים. הוא לא מכריח שלשות כמו המון שחקנים כיום.

 

השיטה הלא מאוד פופולרית אך עם זאת מאוד מצליחה, היא הדרך שבה משחקים בסן אנטוניו, התבססות על זריקות מחצי מרחק. זריקה שנחשבת אצל הרוב כאילוץ ולא כברירת מחדל, בסן אנטוניו לא מסכימים. הספרס של העונה זרקו עד עכשיו 849 זריקות מחצי מרחק, עלייה גדולה מהעונה שעברה, ששם זרקו 686 זריקות בכל העונה כולה. הרבה מכך בזכות הגעתו של אולדריג' ודיוויד ווסט הנפלאים. בוריס דיאו אמר על הגעתם:" החתמנו את שחקני החצי מרחק הטובים בליגה. זה מה שהם עושים, זה כמו לייאפ בשבילם".

שאט צארט ספרס

הספרס נמצאים במקום השלישי בליגה מבחינת מספר זריקות החצי מרחק שהם זורקים והיא הקבוצה היחידה מבין עשרת הקבוצות הראשונות ברשימה שאפשר לקרוא לה חצי קונטנדרית(הקליפרס במקום ה11). הם עושים זאת ב42.7 אחוז, מקום שלישי בליגה. לשם השוואה, הווריורס והקאבס נמצאים בששת המקומות האחרונים במס' הזריקות. כ 32.3 אחוז מהזריקות של סן אנטוניו מגיעות מאיזור החצי מרחק, מקום שלישי בליגה ובפער מהווריורס והקאבס(18% ו21% בהתאמה). הבדלים עצומים בין הסגנונות של המועמדות לאליפות.

 

טוני פארקר מהווה איום גם בחדירה וגם בזריקת חצי מרחק, קאווי, יחד עם שיפור הזריקה משלוש שיפר פלאים גם את הזריקה מהמיד ריינג', אמנם לנארד קולע ב43% לעומת 44% בעונה הקודמת, אך גם מספר הזריקות עלה. טוני פארקר מצליח יחד עם למרקוס אולדריג' לייצר פיק& פופ מוצלח במיוחד ,מספיקה שנייה אחת ששני שחקני ההגנה מתמקדים בפארקר- וזו מסירה ללמרקוס לחצי מרחק קליל. אולדריג', המצטיין בזריקה זו, נמצא במקום הרביעי (יחד עם ניקולה ווצ'ביץ') במספר הזריקות לחצי מרחק שנקלעו בליגה וברגע ששחקן הגנה נותן לפארקר קצת מרווח לזריקה, גם אם הזריקה היא תוך כדי תנועה- פארקר יצליח להעניש. למרקוס מתמקם במקום השביעי בליגה במספר זריקות הקאץ' אנד שוט שחצי מרחק שנזרקו, בעיקר בזכות הפיק& פופ הקטלני שהוא מסוגל לייצר. דאנקן גם מתמחה בזריקה זו, בעיקר מהצד עם הקרש(סימן ההיכר שלו לאורך השנים), אך כאשר נדחק לעמדת הסנטר בגלל הגעתו של למרקוס בקיץ, כך גם נדחקה עמדתו במגרש ומס' הזריקות(והאחוזים) מחצי מרחק התמעט. גרין דווקא לא ממומחי החצי מרחק, אך הD&3 שלו עוזר לספרס בדרכים אחרות.

גם בחמיישה השנייה לא חסרים כאלו המתמחים בזריקת המיד ריינג'.

דיוויד ווסט הוא מחסידי המיד ריינג' של סן אנטוניו, ווסט הסכים לוותר על 90 אחוז משכרו כדי להגיע לסן אנטוניו ולעזור להם לזכות באליפות, אפשר להתווכח על האם הוא תורם ברמה מספקת, אך אי אפשר להתווכח עם זה שהוא מאוד מתאים לסגנון המשחק של הקבוצה. ניתן לראות כי 50% מהזריקות של ווסט מגיעות מאיזור המיד ריינג', שאותן הוא קולע באחוזים מצוינים של 49%, ווסט מבסס את המשחק שלו על זריקה זו בהצלחה רבה.

שאט צארט ווסט

ניתן לראות שהספרס כקבוצה מתמקדים בזריקות חצי מרחק וכאשר היריבה מצליחה לעצור את הספרס בתחום זה, הספרס לעיתים מתקשים מאוד לחפה על כך ונגררים למשחקים צמודים ולהפסדים.  לדוגמא, בהפסד מול הפייסרס מלפני חודש הספרס נתקעו על 32% מחצי מרחק כאשר למרקוס מאכזב עם 1/7 מאיזור זה. במשחק נגד הרוקטס בדרבי הטקסני הספרס וקלעו 8/26 מהאיזור בדרך להפסד צמוד.

 

הספרס מספקים עונה היסטורית הן מבחינת תוצאות והן מבחינת הדרך עם ההגנה הנוקשת וההתקפה המוצלחת והייחודית שהם מפתחים, דרך שבהחלט יש מה להנות ממנה, בטח בפלייאוף, הזמן שבו פופוביץ' תמיד מעלה הילוך, הפעם- במטרה לאליפות על חשבון גולדן סטייט ההיסטורית.