המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם הצטרפו: אריק גנות, דני אייזיקוביץ', טל קינן, מידן בורוכוב ודרור האס

 

 אחרי תקופה קשה מאז הטרייד של הארדן, הקליפרס מתאוששים. באיזה דרג אתם ממקמים אותם במערב?

טל קינן:    תיאורתית יש שם סגל לאליפות. כל השנים האלו הקליפרס חיכו למנהל משחק שמסוגל לקלוע ועל הדרך גם להגיע לטבעת. הארדן קולע העונה 1.04 נקודות לכל פוזשם בוא הוא מוביל הכדור בפיק אנד רול שזה אחוזון 83 בליגה. הבעיה עם הקליפרס מעולם לא הייתה חומר השחקנים אלא עייפות החומר. הכל יקום ויפול על הבריאות של קוואי ג'ורג' והארדן ולאור השנים האחרונות הרשו לי לפקפק בכך. יש לקליפרס עומק קליעה והגנה בכל עמדה ויש להם מאמן שנחשב למאמן יצירתי אך גם כזה שנגיש לשחקנים. כל זה שווה כקליפת השום אם הכוכבים לא יהיו כשירים בפלייאוף.

 

מידן בורוכוב:  המערב צפוף ונראה שהוא יהיה תנודתי מאוד עד סוף השנה. הריצה של הקליפרס חיזקה את המעמד שלהם וביחס לכשרון הם מתחילים להתחבר, מלבד הארדן נקודת אור (יחסית) היא המצב הבריאותי של קוואי וג׳ורג׳. כשהקליפרס בריאה התקרה שלה מאוד גבוהה, מלבד חמישיה איכותית יש ספסל חזק.

בגלל הצפיפות והאיכות קשה לקבוע אם הקליפרס תסיים 7 או תתקדם ל-3.הם 2 משחקים בלבד מדנבר שבמקום ה-2 במערב.

צריך להמתין לסאנס והווריורס שנראית רע מאוד ויתכן ותתאושש.

מאחר וצריך לקבוע אני מהמר שהקליפרס עשויה לסיים טופ 3 במערב.

 

אריק גנות:  שאלה קשה.

נראה שהירידה של ווסטברוק לספסל שיפרה מאוד את הקבוצה. הארדן לקח תפקיד של יוצר לאחרים ופחות מחפש את הזריקה, וזה מתבטא בשיפור התקפי. בנוסף היה חשש שההגנה המצוינת תקרוס עם הארדן בהרכב, וזה לא קרה.

אז אנחנו נשארים עם קבוצה עם הגנה טובה, ועם ג'ורג', קוואי, הארדן ואחוזי הקליעה של זובאץ ההתקפה לא יכולה להיות רעה מדי. מתכון לקבוצה חזקה.

מצד שני, אלה הקליפרס, והכוכבים שלהם עם בעיות בריאות אדירות. זה יכול להספיק לעונה רגילה טובה, אולי אפילו טובה מספיק לסיים טופ 4 במערב. אבל הקבוצה הזו פריכה מכדי להיות קונטנדרית רצינית.

 

דני אייזיקוביץ':  בפעם האחרונה שדיברנו על הקליפרס, ציינתי שהפתרון שלהם יהיה לסדר את ההיררכיה ולשים את לנארד במקום הראשון.

וזה בדיוק מה שקרה.

לנארד קלע 35 נקודות, עם 3.7 שלשות ב 58% ב-3 מ-4 המשחקים האחרונים. הקטע המטורף שיש להם המון לאן להשתפר. הארדן וג'ורג' עדיין לא יציבים (למרות 28 של הארדן על גולדן סטייט), ראסל לומד איך להשתלט ולנהל את הספסל וזה מספיק כדי לנצח 6 משחקים רצוף.

כאשר מסתכלים על היריבות שלהם לצמרת, בטח במערב רובן חסרות ניסיון או נראות קצת שבעות ועייפות. הקליפרס אחרי כל הרעש והצלצולים, בהחלט קבוצה ראויה שאם היא בריאה יכולה ללכת עד הסוף.

 

דרור האס:  הם בהחלט נראים טוב יותר, אבל עדיין לא הייתי ממהר להקפיץ אותם מעבר לתחזיות קדם העונה. היתי אומר דרג 2 וחצי, כשהרבה מדי תלוי על בריאות. הארדן נותן להם הרבה יכולת התקפית אבל נראה שזה לא תוספת עדיין, אלא שהרוב עדיין מגיע על חשבון אחרים, כשדווקא מי שנפגע הכי הרבה לדעתי הוא פול ג'ורג', שהסתמן כמי שתפס את ההובלה כשחקן הראשי של הקליפרס. קוואי לנארד משחק לראשונה בק טו בק (ולמעשה משחק לראשונה) מזה 4 שנים מגיע כהפתעה רצינית וכל הזמן עולה השאלה עד מתי? הם עוד לא משכנעים אותי.

ההצלחה של טייריס האליברטון העלתה שאלות לגבי הטרייד שהביא אותו לפייסרס ואת סאבוניס לקינגס. מה דעתכם?

דרור האס:  זה עדיין טרייד שבו כולם הרוויחו וכולם "ניצחו". לא הכל משחק סכום אפס, ואמנם סקרמנטו יכלו להרוויח יותר לו היו שולחים את דיארון פוקס ולא את הליברטון, אולם טרייד הוא בין שני צדדים ולא בין צד אחד לג'יני שממלא את כל משאלותיו.(כן כן דני איינג'…). העובדה שעדיין 2 הקבוצות אחרי הטרייד נראות מצויין, מנצחות, ומהנות לצפייה משאיר עדיין את הטרייד כטוב לכל הצדדים. אין ספק שהליברטון הולך להיות כוכב אדיר בליגה, ולהופיע ביותר אולסטארים מסבוניס, אבל זו הליגה, וככה טריידים צריכים להישפט כיצד היו עבור שני הצדדים.  סקרמנטו לא יכלו להשיג עסקה טובה יותר.

 

טל קינן:      למרות שהאליברטון כוכב עליון אני חושב שלא היינו חוזים לראותו מתפתח כך לצד פוקס. הקינגס היו הפרנצ'ייז הכי נואש בספורט האמריקאי וההגעה של סאבוניס (ושל מייק בראון) לא רק החזירה אותם לפלייאוף אלא גם שיפרה את הכדורסל שלהם והפכה את הקינגס לאחת הקבוצות המהנות בליגה. אנשים קצת נוטים לשכוח אבל פוקס קולע השנה 29.5 נקודות ב-47% מהשדה ו-38% לשלוש על פי 2 יותר זריקות מבשנה שעברה ובכללי הוא רק משתבח כאשר השנה הוא גם מעמיד שיאי קריירה באסיסטים (6.4) חטיפות (1.4) הגעה לקו (7.7) ומאבד הכי מעט בקריירה (2.4). גם הוא היה צריך שהאליברטון לא ידרוך לו על האצבעות.

 

מידן בורוכוב:  אין הרבה טריידים שעוברים בהם 2 אולסטארים לעתיד.

בסיצוטציה של הקינגס הטרייד היה מעולה עבורם. כל עוד ד׳ארון פוקס ימשיך לשחק ברמת אול סטאר וסבוניס ימשיך להיות יעיל זה טרייד שהוא wininn. הקינגס היו ברצף של עונות ללא פלייאוף ומאז הטרייד הם נראים מצויין, גם העונה יש פוטנציאל לסיים בטופ המערב. מהצד השני אינדי הלכו לריבילד וקיבלו גארד היסטורי.

לדעתי לא צריך לפקפק בטרייד של הקינגס כי יש את פוקס ובגלל שאני לא בטוח שזה היה עובד עם האליברטון.

השאלה שצריך לשאול איך הוא צנח בדראפט כל כך בינוני  למקום ה-12.

 

אריק גנות:  במשך המון זמן הטרייד הזה נתפס כווין – ווין. סאבוניס מצליח בסקרמנטו, והפייסרס קנו עתיד.

אבל עם מה שהאליברטון עושה עכשיו יש סיכוי שסקרמנטו הפסידו פה, ודי הרבה. נכון, הוא ופוקס לא שילוב טוב, אבל כרגע הוא בכיוון לחמישיות עונה ואולי אפילו ל-MVP עתידי, ואתה לא מוותר על כזה שחקן בשביל "רק" אולסטאר. לגמרי סביר שבטווח הארוך זה ייראה כמו הטרייד שהביא את דיבאץ להורנטס בשביל זכויות הדראפט לקובי בריאנט – זה לא שדיבאץ שחקן רע, והוא אפילו נתןן פייט על אליפות, אבל אף אחד לא חושב שזה טרייד מאוזן.

 

דני אייזיקוביץ':  אחד הטריידים הנהדרים שהיו בליגה בעשור האחרון. ברור לכולם שהאליברטון פורח באינדיאנה והנושא נטחן עד דק.

אבל לטעמי הקינגס לא הפסידו כאן למרות שהאליברטון כוכב היסטורי. סבוניס פתר להם את הבעיה במשחק הפנים, והוא פורח עם 7 אסיסטים ו-39% לשלוש.

אבל לא רק הוא ממשיך להשתפר, גם פוקס קולע 38% מהשלוש (3.1 שלשות למשחק) בדרך ל 29.5 נקודות (שיא קריירה). שתי הקבוצות איזנו היטב את הסגלים שלהן והרוויחו יפה מהטרייד ואולי הדבר הכי מדהים ששתיהן כרגע במאזן 13-9. זו ההגדרה הקלאסית של WIN-WIN. נסו לדמיין את האליברטון צומח ליד פוקס, שניהם צריכים את הכדור ביד והיינו מפסידים שני גארדים אדירים.

הנצחון של הלייקרס בטרוניר תוך העונה הדגיש את התקופה הטובה שעוברת עליהם. הם חזקים יותר מהמאזן שלהם?

דני אייזיקוביץ':  דווקא מאפיין אותם היטב. ללייקרס יש הילוך להעביר, אבל העונה הסדירה לרוב משעממת אותם. אם אני צריך להמר איפה הם יהיו בסוף העונה, התחושה שלי היא שסקרמנטו וגם הקליפרס יעברו אותם, אבל בפלייאוף זה סיפור אחר לחלוטין.

לברון ודיוויס יפספסו איזה 15-20 משחקים עד סוף העונה ובלעדיהם הלייקרס בקושי מנצחת את הספרס.

אם נעמיק בסגל נראה המון שמות שיודעים לייצר מספרים (האצי'מורה, ווד) אבל לרוב מדובר בשחקני הגנה רעים למדי (וזו הייתה הבעיה שלהם שנה שעברה) או ביעילות נמוכה. העובדה שאוסטין ריבס הפך לשחקן השלישי הכי טוב בקבוצה אולי מתארת את רוב הבעיות שלהם.

 

דרור האס:  טורניר תחילת העונה רעיון מצויין שיווקית, אך כמו שכל אוהד ספורט אירופאי ודע, יש קבוצות גביע ויש קבוצות אליפות. לא תמיד זה אותו הדבר. אין ספק שהגביע הראה את ההבדל בין קבוצות שרצו לכאלו שלא (למשל בוסטון שמעלה שחקני חמישיה שלישית, ונותנת לטייטום דקות מנוחה מול אינדיאנה שהתייחסה לזה כמשחק פלייאוף) וכמובן קבוצות עם ניסיון במשחקי הכרעה (לברון) לכאלו שלא. זה אכן נותן אינדיקציה לקראת מפגשים בפלייאוף עם קבוצות ללא יותר מדי ניסיון תחת לחץ, אך לא הרבה מעבר.

 

טל קינן:     הלייקרס שווים יותר מהמאזן שלהם והם הוכיחו שכשזה חשוב הם מופיעים למעמד, אך זה לא אומר שהם במצב טוב. חסרה קליעה וזאת אחת הסיבות שמקשרים אליהם את לאווין. הלייקרס עדיין תלויים יותר מידי בלברון, (למרות ההתאוששות של ריבס מפתיחת העונה הרעה) כאשר בדקות שהוא משחק הלייקרס +7 ובדקות שהוא על הספסל הם -10. כלומר לברון שווה לקבוצה שלו 17 נקודות יותר וזה כשהוא עוד שנייה בן 39. זה מראה המון על לברון אבל מסמן רעות להמשך העונה של הלייקרס שכרגע ממוקמים 21 באחוזים לשלוש, מקום 27 בחדירות לסל מה שמעמיד אותם עם OFR של 112 ומקום 21 בליגה.

 

מידן בורוכוב:  אני מאמין שכן, הלייקרס שיחקה הכי הרבה משחקים בליגה מול קבוצות מעל 50 אחוז (היא במאזן שלילי של 9-10) ו 6 משחקים בלבד מול קבוצות מתחת ל 50 אחוז (ללא הפסד) בנוסף הפציעה של וינסנט השאירה אותם ללא גארד חשוב ועם פחות קליעה.

מאחר וההתקפה שלהם במקום ה 21 בלבד בליגה יש להם עוד הרבה לאן להתקדם באספקט הזה. כרגע הלייקרס במקום ה 28 בלבד בכמות השלשות המוצלחות למשחק, ברגע שיחול שיפור בתחום התקרה שלהם גבוהה. יש להם לוח קשה בדצמבר לראות 2024 הם יתחילו לעלות בדירוג לכיוון צמרת המערב.

 

אריק גנות:  סביר להניח שכן. אחרי פלייאוף מוצלח בסך הכל, הלייקרס נכנסו לעונה הזו עם שינויים משמעותיים בסגל. אוסטין ריבס לא נראה טוב אחרי קית מתיש עם הנבחרת. הם הפסידו 5 מ-8 המשחקים הראשונים שלהם, עם שלושה הפסדים לקבוצות מפתיעות כמו אורלנדו ויוסטון.

מאז הם משחקים יותר טוב, מתחילים להיכנס לקצב ולבסס רוטציה, לברון ממש מחדש נעוריו כקדם ודיוויס חוזר לביסט מוד שאנחנו מכירים ממנו, אבל רואים מעט מדי.

הלייקרס עומדים כרגע במקום השישי במערב, אבל יש להם עדיין טענה רצינית לתואר הקבוצה השניה הטיבה בקונפרנס. קשה להאמין שמישהו יעדיף לפגוש אותם בסדרת פלייאוף ולא את הת'אנדר, המאבס, הקינגס, אולי אפילו מינסוטה.

מינסוטה עם המאזן הטוב בליגה. קונטדררית או פריטנדרית? ואיך נראה עכשיו הטרייד על גובר?

אריק גנות: ברגע שגובר משחק שוב כמו ה-DPOYX3 שהוא, ועם מקדניאלס בהרכב ואדוארדס שממשיך ללמוד לנצל את הכלים הפיזיים האדירים שלו כדי לשחק הגנה – ההגנה הקבוצתית מס. 1 בליגה נראית לג'יט, ועם הגנה כזו אי אפשר לזלזל באף קבוצה.

קונטנדרית? כנראה שלא. כמו שראינו שוב ושוב בליגה, וספציפית בעונה שעברה, קבוצות ללא מסורת וניסיון בדרך כלל מאכזבות בפלייאוף, ועם ההתקפה מס. 18 בליגה די ברור למה מינסוטה תאכזב גם. ראינו כבר שקבוצות טובות יכולות לתקוף את גובר בעזרת ריווח, ולא ברור שלמינסוטה יש פתרונות למשחק כזה.

הטרייד על גובר הוא, לכל הפחות, לא טעות קשה. אם זה טרייד טוב נראה בפלייאוף.

 

דני אייזיקוביץ':  פריטנדרית

אולי הפעם הראשונה שאני ממש לא מאמין למובילת הליגה כאשר רבע עונה מאחורינו. הבעיה שהם מנצחים באופן מרשים מאוד.

מצד אחד, ההיררכיה נהדרת עם אדוארדס בראש (24.4) וטאונס אחריו (21.6).

הגנתית נראה שהם מצאו את הקסם סביב גובר והם כמובן מובילים את הליגה בדירוג ההגנתי (106.8). העניין הוא שבפלייאוף יש עוד אלמנטים שצריך כדי לקחת תואר. יש את נושא הניסיון שבתור קבוצה די חסר להם (למרות שיש את קונלי וגובר). בפלייאוף לקבוצות יש זמן להתכונן ולהתמקד בכוכבים, אחוזי הקליעה של אדוארדס (51% יעילות) לא מרשימים במיוחד ומצד שני הוא רק בן 22 ולכן, בלי לחץ. זמנם יגיע.

 

דרור האס:  אין ספק שהטרייד על גובר נראה כעת הרבה יותר טוב, וזה בהחלט מראה שצריך להיות סבלניים עם טריידים יותר משבוע שבועיים לגבי הסקת מסקנות עליהם. אם כי זה כמובן לא ימנע מאיתנו מלשפוט מוקדם מהלכים, אחרת מה בדיוק אנחנו הולכים לכתוב פה או לדבר עליו בפודקאסטים?!

שוב חוזר הזכרון עם כך שהתקפה מנצחת משחקים והגנה לוקחת אליפות, ואני בהחלט חושב שהטימברוולבס הולכים להגיע רוק בפלייאוף, אם כי לא יזיק שתהיה להם התקפה מעט טובה יותר.  עם כל הכבוד, זה לא נראה כזה מרשים כשאנת'וני אדוארדס פצוע, וקא"ט לא עוזר מספיק.

 

טל קינן:    מקצועית תמיד אהבתי את הטרייד על גובר כי הוא יכול לשחק לצד גבוה שמרווח בדמות טאונס. רודי נייד בהגנה יותר ממה שנותנים לו קרדיט וקאט יכול להסתדר בפיק אנד רול כשהוא שומר בליץ (בטח כאשר מאחוריו גובר מחכה). התמורה לחלוטין מוגזמת אבל הטרייד חיזק את מינסוטה . בתכלס, התקרה של הוולבס תהיה בהתאם לתקרה של אדווארדס. ציפו ממנו לעשות קפיצה בשנה שעברה שלא הייתה מספיק חדה אך העונה אנט סופרסטאר לכל דבר (וכנראה גם בחמישיית המערב לאולסטאר). עם קאט שמתחיל לאמץ את תפקיד השחקן השני, קונלי ומקדניאלס שמספקים ניהול משחק והגנת עילית בהתאמה בתוספת ספסל סולידי, מינסוטה כאן להישאר.

 

מידן בורוכוב:  שמח בשמחתם של מינסוטה אבל הם ממש לא קונטנדרים ואני לא אופתע אם הם יעופו כבר בסיבוב הראשון. מינסוטה במקום ה 2 בליגה בדיפנסיב רייטינג ו 17 בהתקפתי, הבעיה שנראה שהתקפה אין להם לאן להתקדם.  כבר היינו בקבוצה שסיימה 1 את העונה הרגילה וקבוצות עשו קציצות מגובר בפליאוף. אני לא צופה תרחיש שונה בפלייאוף הקרוב.

הטרייד על גובר היה ועדין רווי חסרונות, ביחס לחוזה שלו וביחס לזה שהוא לא שכיר לטריידים, ציון נמוך. העתיד של מיניסוטה זה אדוורדס.

עונת הטריידים צפויה להיפתח ב-15/12. מה צפוי לנו?

מידן בורוכוב:  השמות הכי לוהטים מגיעים מהבולס ומטורונטו.

האם דרוזן יכול להגיע לקבוצה (ניקס?) בה האימפקט שלו יותר חזק?

מי תהיה הפראיירית שתיקח את זאק לאווין (בבקשה שזאת לא תהיה הלייקרס)

האם סיאקם יעבור והאם ההוקס תצליח להשיג אותו? אנונובי לאן?

האם גולדן סטייט תעשה טריידים על קליי/פול/גרין?

האם ללייקרס יש תוכניות לדאינגלו ראסל?

לא הגיע הזמן של פרסטי להשתמש בבחירות הדראפט שלו ולהחתים את בויאן בוגדנוביץ שהולך לאיבוד בפיסטונס.

אם הכיוון של הבולס לפירוק והרכבה, הוורירס צריכה לשקול להעביר את מי שהיא יכולה עבור קארוסו  ו-ווצוביץ׳.

 

אריק גנות:  כל הליגה כבר מחכה להתפרקות של שיקגו. ההנהלה שם מזעזעת ולא ברור שהם יעשו את המהלכים התבקשים, אבל אם דרוזן, ווצ'ביץ', לאבין ואפילו קארוסו יהיו שם אחרי הטרייד דדליין זה יהיה עצוב.

המצב של הראפטורס יותר מעניין. מצד אחד – יש שם המון כישרון. מצד שני – זה כבר הרבה זמן לא מיתרגם לקבוצה מוצלחת, ומה שיש הולך ומדרדר. הויתור על ואנווליט אומר כנראה שהם בדרך לבניה מחדש סביב סקוטי בארנס, והמהלכים המעניינים יכללו כנראה את אנונובי, טרנט וסיאקאם.

בגזרת הקונים יהיה מעניין לעקוב אחרי המג'יק והת'אנדר. שתי קבוצות צעירות שהצליחו הרבה יותר מהצפוי העונה. לת'אנדר חסר גבוה מסיבי, למג'יק קלעי שלוש.

 

דני אייזיקוביץ':   קודם כל מי הקבוצות שרוצות להפטר מנכסים: בראש הרשימה טורונטו ושיקגו. טורונטו חייבת לעשות משהו עם סיאקם ואנונובי. שניהם מסיימים חוזה בקיץ והקבוצה הנוכחית לא הולכת לשום מקום.

יש שמועות חזקות על חיבור של סיאקם להאליברטון  הבעיה שלא ברור מה בדיוק הפייסרס יכולים להציע בתמורה ולכן דווקא הקינגס עשויים לעשות מהלך שבו יוותרו על קיגאן הצעיר. סיאקם יכול להיות מאוד משמעותי בקינגס.

בצד של הבולס, הגיע הזמן לפרק את החבילה והם כמובן רוצים להפטר מזאק לוין, שכרגע נראה שאין לו קונים אחרי פתיחת עונה נוראית. דווקא הפציעות בקאבס אולי יובילו למהלך מפתיע שינחית את זאק בקליבלנד לצידו של מיטצ'ל.

 

דרור האס: לא הרבה. דברים מתחילים להתבהר אבל אני בספק אם כל מיני קבוצות שהיו צריכות לשנות כיוון לפני שנתיים כבר, פתאום "יראו את האור" ויגיעו למסקנה שאחרי חודש וחצי הסגל שלהם דורש שיפוץ. אני מדבר כמובן על שיקגו וטורונטו שעושה רושם שגם בפברואר עדיין בהנהלה שם ישבו ויתהו האם הם תחרותיים או לא. ואולי בכל זאת הם יכולים למשוך עם הסגל הזה עוד שנה?

מי שכן עשוי לבצע מהלכים זה כל מיני קבוצות צמרת כגון פילדלפיה או בוסטון,  שיעשו מהלכים בשוליים לחיזוק הספסל. לא מהלכים שיגרמו לכם לרוץ לדיון על איך עכשיו מפת הליגה השתנתה, יותר יגרום לכם ללכת לגוגל לברר מי זה השחקן הזה שבדיוק עבר.

 

טל קינן:      כמו תמיד שיעמום אחד גדול. אך פעם אין באמת טריידים שקורים ב-15/12. צריך לזכור שיש שחקנים שרשאים לעבור רק ב-15/1 (שחקנים שחתמו הקיץ באותה הקבוצה באמצעות זכויות בירד מלאות או מוקדמות כמו דיאנג'לו ראסל למשל). אני מצפה שעד הדדליין לאווין לא ישאר בבולס. הם לא צריכים אותו והאמת שאני רוצה להאמין שהוא יראה טוב יותר כאופציה שלישית בקובצה עם שאיפות. הראפטורס חייבים גם הם לפרק את החבילה כדי שלא יאבדו את סיאקם ואננובי ללא תמורה כמו שקרה להם עם ואן וליט ולאורי (בסדר היה סיין אנד טרייד אבל אצ'יווה לא כזה מעניין). כמו כן הגיע הזמן למצוא בית לרוזייר

 

https://www.youtube.com/watch?v=kY4D1LjsM-U