המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם התכנסו: אריק גנות, מידן בורוכוב, אור עמית, טל קינן ודור בן דוד מ'דאבל טים'.

 

 דני אבדיה עם פתיחת עונה טובה, ואמרו עליו שהוא השחקן השני בטיבו בוויזרדס. דעתכם?

אור עמית:  "הם רצו שארוץ לפינה ואחכה לכדור, אמרתי להם 'אני צריך להרגיש את הכדור', אני שחקן שצריך להכנס לקצב של המשחק, אני לא יכול לעלות קר ואז לזרוק שלוש שלשות". המילים האלו שייכות לכרמלו אנתוני, ובעוד שלדני יש איזו דרך עד שיגיע ליכולות הסקורינג של מלו, הן מתארות את הסיטואציה שלו מצוין. בחלק גדול מהמשחקים הכדור אצל דני בידיים יותר, ואז הוא מרגיש בטוח יותר להתנסות, לטעות ולהצליח. וגם אם האחוזים יתיישרו מה50/40/80 הנוכחיים הכיוון הוא חיובי, בטח אם פול באמת בדרך החוצה כמו שטוענים, עכשיו צריך רק עקביות ואולי קבוצה טובה יותר.

 

טל קינן:     עם כל הכבוד לדני, צריך להכיר בזה שהוויזארדס מחורבנים ולא כל כך קשה לבלוט שם. אם זאת מישהו צריך לעשות את זה ואני שמח שזה דני. אחרי פתיחת עונה טיפה מהוססת, דני עומד על ממוצעים של 12.7 ב-53% מהשדה כולל 1.2 שלשות ב-41%, בתוספת 5.5 ריבאונדים 3.6 אסיסטים חטיפה והגנה טובה. אלו לא רק המספרים והיעילות כמו שהוא נראה יותר אסרטיבי ואגרסיבי, לא מפחד או מתבייש לקחת זריקות ובעיקר זה שהוויזארדס אשכרה נראים כמו קבוצת כדורסל כשהוא מקבל את ההחלטות. דני ממצב את עצמו כקונקטור איכותי בקבוצה עם שאיפות אליפות. עכשיו רק נאחל לו שיגיע לקבוצה כזאת.

 

אריק גנות:  הדני שאנחנו רואים כרגע הוא פחות או יותר הגרסה הכי טובה שאפשר היה לקוות לה. הוא בטוח בעצמו, שיפר משמעותית את הדיוק בקליעה מכל הטווחים, עדיין שחקן הגנה מצוין. המספרים מחמיאים – דני מקום 31 בליגה ב-EFG%, מעל שחקנים כמו טייטום ודוראנט. הוא משחק יותר כפליימייקר, ומוסר 3.6 אס' מכובדים למשחק. וכל זה מרשים אפילו יותר כשזוכרים שהוא משחק בקבוצה הגרועה בליגה, שגורמת לכולם להיראות רע.

השחקן השני בקבוצה? כן, יכול להיות. פול נראה אומלל, טיוס ג'ונס לא פורץ כרכז פותח, ואין הרבה אחרים שיתנו פייט. האם כל זה יימשך? אפשר לקוות, אבל זה שינוי מאוד רדיקלי.

 

מידן בורוכוב:  אני לא שותף לדעה הזאת, הפתיחה של דני סבירה בהתאם לנסיבות. הויזארדס הוא מועדון מסואב והכי גרוע בליגה ביי פאר. האחוזים של דני טובים הרבה אבל אני בספק אם יסיים את העונה עם 50/40/80.

הייתי מצפה מדני לנצל את הסייז שלו, להיות יותר עם הכדור, ליזום יותר, קצת משחק פוסטאפ, הוא לא יכול לפתח קריירה של שחקן שניזון מאסיסטים (בטח לא של ג׳ורדן פול). בשביל להיות השחקן ה-2 בקבוצה זאת קפיצת מדרגה גדולה שדני עוד לא עשה.

זאת לא חכמה להיות טופ 3 בקבוצה הגרועה בליגה, עדיף להיות שחקן 6 בקבוצה מובילה.

 

דור בן דוד:    אבדיה אמנם נראה נהדר, כאשר הוא קולע 12.7 נק' למשחק ובאחוז חסר תקדים (41.5%) משלוש עבורו, אך הוא עדיין נוטה להיעלם בחלקים גדולים של המשחק ונראה שווס אנסלד ג'וניור מעדיף לשים את הכדור בידיים של ג'ורדן פול, מסיבות שאינן בהכרח מקצועיות אשר יותר קשורות לגודל החוזה ולכך שהוא התמורה העיקרית שקיבלו בטרייד על ביל.

לדעתי אבדיה בהחלט צריך להיות אחד משני השחקנים הבכירים בבירה, אבל אשמח לראות אותו הופך לרול פלייר מוצלח בקבוצה עם שאיפות. כל עוד הקליעה תישאר במחוזות ה-35-40% אין סיבה שהוא לא יצליח לתרום לקונטנדריות רבות בשנים הקרובות.

 

אוקלהומה סיטי בצמרת המערב. מה התקרה שלהם כרגע ומה האיזון הנכון בין העתיד להווה בבניית הקבוצה?

דור בן דוד:  לפי דעתי אין סיבה שהקבוצה הזו לא תהפוך לקונטנדרית של ממש בשנים הקרובות, ולפי דעתי בהחלט קיימת המסוגלות לזכות באליפות עבורה.

לת'אנדר יש סופרסטאר בהתהוות עם שיי גילג'וס אלכסנדר, אך גם סופרסטאר לעתיד עם צ'ט הולמגרן. השילוב של השניים האלו יחד יכול לתת ל-OKC את אחד הצמדים הטובים בליגה בשנים הבאות, ולצד שאר הסגל הצעיר והמבטיח הכולל שחקנים כמו גידי (בתקווה שלמקרה עם הנערה לא יהיו השלכות), ג'יילן וויליאמס, קייסון וואלאס ועוד אוהדי הת'אנדר בהחלט יכולים לחלום בגדול.

אני גם מאמין שטרייד נוסף עבור שחקן משלים טוב, דוגמת או.ג'י אנונובי, יכול לשדרג את הסגל של דייגנולט אפילו עוד יותר.

 

אור עמית:  אוקסי אחת מהקבוצות העולות בליגה, וגם אם ריאלית אני לא רואה סיבה שיעברו יותר מסיבוב אחד העונה הם כן צריכים להגיע מוכנים לפלייאוף. הם צריכים להחליט מי החלקים המשמעותיים יותר בהרכב שלהם ולחשוב אם אפשר להוסיף קצת ניסיון פלייאוף מבחוץ. ברטאנס הוא השחקן היחיד עם יותר מ-5 שנות ניסיון בהרכב והוא לא ממש נחשב. הם צריכים לשים עין על הסיטואציות בשיקאגו (דרוזן) וטורונטו (או.ג'י, אולי סיאקם) ולהשתמש בנכסים שלהם כדי למצב את הקבוצה כקונטנדרית בפלייאוף 2025. האטיטיוד של הקבוצה אמנם שונה, אבל אני חושב שהניסוי בממפיס הראה שעם כל הכבוד לכישרון, צריך נוכחות "מאזנת" בחדר ההלבשה.

 

טל קינן:    OKC קבוצה וואו. הכי מהנים בליגה. החיבור בין השחקנים נהדר וצריך להודות שיש להם מזל ששתי הבחירות של דראפט 2022 הגיעו יחסית מוכנים לליגה (והם עוד ישתפרו). לא כל קבוצה יכולה להרשות לעצמה שילוב של ווטרנים וצעירים ושאיפה לנצחונות בכזאת קלות. למרות זאת אני סבור כי הת'אנדר ידעכו במהלך הענוה ושהתקרה היא סיבוב ראשון, אך העתיד נראה ורוד (ומפחיד בשביל שאר הליגה). לא רק ששיי שחקן טופ 10, וויליאמס מתפתח לאולסטאר, צ'ט הוא כח בשני הצדדים ושהסגל המשלים נראה טוב, זו גם היכולת של הת'אנדר להתחזק באמצעות מיליארד הנכסים שיש להם ועכשיו זה הזמן הנכון לכך (או בקיץ הבא).

 

אריק גנות:  הסגל הנוכחי של הקבוצה מהווה בסיס טוב לאלופה. יש להם שחקן טופ 10 בליגה בשג"א. הולמגרן יוצא דופן, מפתיע מאוד לטובה ביעילות ההתקפית, ועדיין אחד מטובי החוסמים בליגה. ג'יילן וויליאמס הוא אופציה שלישית מצויינת. דורט הוא הלוחם שכל קבוצה רוצה. גידי, וואלאס, ג'ו וקנריץ' זה עומק טוב. הקבוצה כרגע בטופ 10 גם בהתקפה וגם בהגנה, וזה מתכון בדוק לקונטנדרית.

מאוד חסר להם סנטר ריבאונדר שיכול לשים גוף על סנטרים גדולים, ואולי עוד שחקן שעולה מסהפסל ונותן פאנץ' התקפי, ונכון להם ללכת כבר העונה על שחקנים כאלה. סביר להניח שקאפלה או וולנצ'יונאס, ואם שיקגו מתרפקת דרוזן יכול להתאים מאוד.

 

מידן בורוכוב:  ידעתי שאוקלהומה תעבור שיקום יסודי ומהיר. אפילו הימרתי לפני שנתיים שיהיו בפלייאוף (עשו פלייאין), פרסטי יודע את העבודה, שג״א זה שיחוק מטורף. יש גם לא מעט בחירות דראפט. הבסיס של שג״א, גידי והולמגרן + דורט +!ווילאמס הוא בסיס להרבה שנים. זה קצת מרגיש כמו OKC 2010, הם מסוגלים להיות בגמר של 2026.

לגביי העונה, המערב צפוף, ריצה טובה יכולה לעזור להם לסיים במקום ה-3. ללא ניסיון פלייאוף סיבוב ראשון זה נראה כמו הימור מושכל, סיבוב שני זו הצלחה מסחררת. יש צרות טובות, אפילו טובות מאוד לפרסטי. אני מקווה עבורו שהפעם זה יסתיים באליפות, הוא עשה ריבילד לתפארת.

חודש ראשון, ויש לנו מאבק נאה על תואר רוקי העונה. מי הפייבוריט שלכם?

מידן בורוכוב:   אני הולך עם צ׳ט הולמגרן בלי להסס. יש משהו מיוחד בבחור, עם כל הכבוד להייפ של וומבי. הולמגרן משחק בקבוצה תחרותית, מעטים הרוקיס שמייצרים גם סטטיסטיקות וגם עושים פלייאוף. היכולת של הולמגרן מאוד מרשימה אותי. הוא מפלרטט עם מספרים של 90/50/40. אני לא מאמין שיצליח לשמור על זה, אחוז מטורף לרוקי ולסנטר.

אני נהנה לצפות בו ומאמין שיותר קשה לייצר מספרים בקבוצה שאתה לא האופציה מס 1 שלה (הוא שלישי בדקות ורביעי בלבד בזריקות מהשדה)

אני מקווה שהבוחרים יתחשבו בזה בעת הבחירה.

 

דור בן דוד:  אני מאמין שצ'ט הולמגרן יזכה בתואר בסיום העונה. ויקטור וומבניאמה אמנם מרשים יותר ממנו מבחינה מספרית, אך היכולת של צ'ט לקלוע ביעילות גבוהה הרבה יותר ולתרום לנצחונות כבר בעונת הרוקי שלו עלולה להטות את הכסף לטובתו.

להגנתו של וומבניאמה ייאמר שבזמן שצ'ט משחק לצד אחד השחקנים הטובים בליגה (שיי) ועם סגל משלים נהדר, וומבי הצטרף לאחת הקבוצות החלשות ביותר בליגה, ונראה שלפופ חשוב יותר לעשות ניסויים מוזרים מאשר להתחרות על מקום בפוסטסיזן העונה.

עם זאת, אני מאמין שהפער בעמודת הנצחונות בין אוקלהומה והספרס יהיה משמעותי, ושוומבי לא יוכל לכסות עליו עם מספרים בלבד וקבוצה שמנצחת 25 משחקים במקרה הטוב.

 

אור עמית:  וומבי עדיף על צ'ט בכל הקאונטינג סטאטס: נקודות, ריבאונדים, חסימות וחטיפות. באסיסטים הם די צמודים. צ'ט, לעומת זאת עדיף על וומבי – ותכל'ס על כל רוקי אחר בהיסטוריה – בנושא היעילות. השחקן היחיד שפתח עונה עם אחוזים של 55/45/90 בווליום זריקות דומה היה סטיב נאש ב-2008. אה, ויש קאונטינג סטאט אחד שבו צ'ט קוד (זה יתפוס, תפיצו הלאה) עדיף על וומבי: טור הנצחונות. אם היעילות תשאר איפשהו באזור, אוקסי ינצחו יותר מהספרס והולמגרן יצליח להשאר בריא – ותכלס הסעיף האחרון הוא הטריקי מבין השלושה – רוקי השנה שלי הולך לצ'ט.

 

טל קינן:     כרגע אני הולך עם צ'ט בעיקר בגלל היעילות וזה שהוא משחק בקבוצה מנצחת אך אני עדיין חושב שוומבי יזכה בסוף (ושגם יהיה שחקן טוב יותר בעתיד). צ'ט כרגע קולע 17 נקודות ביעילות משוגעת של 56.5% מהשדה 46% מהשלוש ו-90.7% מהקו. הוא מוריד כמעט 8 ריבאונדים למשחק, חוסם פעמיים וחוטף פעם אחת ובכללי מצליח להיות כח הגנתי חשוב. שחקנים כבר עכשיו מפחדים לחדור עליו והוא יוצר אפקט אטימת צבע בדיוק כמו שציפו שוומבי יעשה. הוא אתלטי, מובילי ורץ את המגרש, פרטנר פיק אנד רול/פופ מעולה לשיי ובכללי נראה מאד מוכן פיזית לליגה (יכול להיות שהשנה בחוץ סייעה לכך).

 

אריק גנות: ויקטור וומבניאמה הוא ללא ספק תופעה. סיכוי טוב שיוביל את הליגה בחסימות. מופיע קבוע בסיכום המהלכים היפים היומי. יכול להטביע מחוץ לרסטריקטד, ולקלוע שלשות סטפ באק בפנים.

א-ב-ל לפחות כרגע כל זה לא מתרגם לשחקן מאוד טוב. הוא קולע 27% מהשלוש ו-42% מהשדה. מדדי הפלוס מינוס שלו שליליים, גם בהתקפה וגם בהגנה. הקבוצה רעה, איתו ובלעדיו.

הולמגרן, לעומתו, גם מרשים במהלכים יפים אבל בעיקר שחקן ממש טוב. כרגע הקליעה שלו (57/46/91) ברמה מעל הליגה, בטח לרוקי. ההגנה שלו טובה מאוד. הוא בטופ 25 של הליגה בכל מדד מתקדם שתבחרו, והקבוצה שלו הרבה יותר טובה. הוא הפייבוריט.

 

מעבר למובילים, אילו רוקיס נוספים בולטים לחיוב?

אריק גנות:  ביום הדראפט דרק לייבלי תואר בעיקר כהבטחה לעתיד. בגיל 19 כשחקן גבוה, בלי משחק התקפה רציני מעבר לרים ראנינג הוא אמור היה לתת דקות טובות פה ושם ובעיקר להתפתח לקראת תפקיד יותר רציני בעונות הבאות. אבל הוא פרץ כבר ביציאה לדרך, תפס מקום בהרכב הפותח והוכיח את עצמו כשחקן רוטציה חשוב.

חיימה חאקז תואר מראש כניצחון של מיאמי ושחקן שמאוד מתאים להם, אבל גם זה קורה קצת מוקדם מהצפוי. הוא השתלב נהדר בקבוצה, קולע מצוין מכל הטווחים, שומר כמו שצריך. הוא לא יהפוך לכוכב כנראה, אבל נותן בדיוק מה שמיאמי צריכים ממנו.

 

מידן בורוכוב: 

יש מחזור רוקיס שמקיים, וומבי מעל הציפיות, מילר בסדר גמור, סקוט הנדרסון נעלם (היו לי ציפיות אדירות ממנו)

תומפסון מהפיסטונס עם ממוצע של דאבל דאבל ראוי לציון (בחירה 5)

מציע לפקוח עין על לייבלי מדאלאס (בחירה 12) עושה עבודה סולדית במאבס.

ג׳ורדן הוקינס כיאה לשם המחייב מסתמן כאחד שניצל הזדמנות בעקובת הפציעה של מקולום בניו אורלינס (בחירה 14)

קיונטה ג׳ורג׳ מהג׳אז שחקן שצד את עיני. גארד מעניין מקבוצה שכבר הוציאה בעבר HOF מהבחירה ה 16.

 

דור בן דוד:  אוסאר תומפסון מדטרויט נראה כמו אחד משחקני ההגנה הטובים בדראפט הזה, ולמרות פתיחת העונה המחרידה של הפיסטונס הוא בהחלט נראה כמו נקודת אור עבורם. תומפסון מעמיד 10.1 ריב', 1.1 חט' ו-1.7 חס' בממוצע למשחק העונה, אך הוא חייב לשפר את הקליעה שלו מבחוץ (13.8%) על מנת להפוך לכוכב שהוא אמור להיות.

שחקנים נוספים הראויים לאזכור כבוד הם ג'ורדן הוקינס, אשר ממלא את החלל בניו אורלינס מוכת הפציעות וקולע 13 נק' למשחק, וחיימה חאקז ג'וניור בן ה-22 אשר גרם למיאמי לשכוח מקיומם של גייב וינסנט ומקס סטרוס עם יכולת פשוט מדהימה בשני הצדדים, יושב בול על ההיט קאלצ'ר.

 

אור עמית:  במחזור שכולל את וומבי וצ'אט סביר שיהיה רוקי שיצטרף אל דיוויד רובינסון ושאק בתור שלושת השחקנים היחידים שב-40 השנים האחרונות עמדו על ממוצע של 10 ריבאונדים, חסימה וחטיפה ב-14 המשחקים הראשונים בקריירה. אפילו צפוי. מה שפחות צפוי זה שיהיה מדובר בשחקן שמגרד את ה-2 מטר. אוסאר תומפסון נהדר והסרטון של בן טיילור עליו נהדר גם כן. אזכור של כבוד לקייסון וואלאס, או כמו שאני קורא לו ביני לבין עצמי חסון וואלאק, חברו לקבוצה של צ'ט שמשאיר לו אבק בתחום היעילות (75% טרו שוטינג) ולברנדון מילר שלפחות כרגע גורם להחלטה של ההורנטס ללכת איתו ולא עם סקוט להראות הגיונית

 

טל קינן:    קייסון וואלאס מרשים מהספסל של OKC ויהיה מעניין לראות אם יצילח לקבל יותר דקות

מרכוס סאסר מסתמן כאחלה גארד סקורר ואפילו קיבל לאחרונה את תפקיד הרכז הפותח של הפיסטונס. דרק לייבלי הוא יופי של מגן ויופי של lob threat לצד לוקה.

אנתוני בלאק מתחיל לקבל אשראי כרכז הפותח של המג'יק ומראה שהוא כבר עכשיו מגן מצויין וחודר טוב.

מעל כולם אוסר תומפסון שמשחק כאילו תקוע לו פלפל בתחת. תומפסון שורף את המגרש, הוא האסלר נהדר שעושה את העבודה השחורה. 11.3 נקודות 10 ריבאונדים 1.1 חטיפות ו-1.7 אלו המספרים של אוסר לאחר 15 משחקים. אם רק היה קולע מבחוץ…

גולדן סטייט עם פתיחה לא טובה. מה סיכויים שלהם לחזור ולהיות רלוונטיים למאבק על אליפות?

טל קינן:    אני לא מאמין ביכולת של הווריירס להיות רלוונטיים במאבקי האליפות. הקבוצה הזאת תלוייה מידי בסטף קרי. על אף שכריס פול מסתמן כבינגו מהספסל, דריימונד גרין נראה חלוד, אנדרו וויגנס נראה אבוד וקליי נראה לא שייך (14.5 ב-40% מהשדה ו-34% מהשלוש). כששלושה מתוך החמישייה המובילה שלך נראים רע, אי אפשר לצפות לגדולות מהקבוצה. בנוסף, אני בכלל אני סבור שהווריירס ילחמו על הגעה לפלייאין ומשם אולי יצליחו להשתחל לפלייאוף אבל בגדול אין לקבוצה הזאת מה למכור. יש קבוצות צעירות עם הרבה יותר רעב וכישרון מהוורירס שיעוטו על ההזדמנות להיכנס לפלייאוף במערב הצפוף על חשבונם

 

אריק גנות:  כרגע זה נראה כמו סיפור עצוב. קליי רחוק מאוד אפילו מהיכולת הפושרת בעונה שעברה, הקליעה הדרדרה וההגנה לא שם מאז הפציעה. דריימונד עם העצבים וההרחקה. וויגינס נראה כמו השחקן שהיה במינסוטה. כריס פול אמנם טוב יותר מג'ורדן פול, אבל בן 38 ומשחק בהתאם. קומינגה ומודי הצעירים עדיין לא שחקנים משמעותיים.

קרי אמנם ביכולת MVP, אבל כרגע לא ברור שיש לו בכלל צוות מסייע. אפשר לדמיין איזושהי תחיה מחדש של הקבוצה – אולי דריימונד חוזר וסוחב איתו את הקבוצה קדימה – אבל זה קשה, וסביר הרבה יותר להניח שאת סוף הקריירה שלו קרי יבלה בסיבובים 1-2 בפלייאוף.

 

מידן בורוכוב:  אני חושב שיש השפעה שלילית של גרין, בשילוב יכולת גרועה מאוד של קליי על הוורירס.

קארי עם פתיחת עונה טובה, פול השתלב בצורה סבירה.

חמישיה של לוני-וויגנס-גרין-קליי-קארי בשילוב ספסל של פול-פייטון ה-3, מודי, קומינגה, סאריץ׳ והרוקי פודזימסקי חייבת להיות בחלק העליון של המערב. חלק גדול מהמצב על סטיב קר שלא מצליח לשלב בצורה טובה יותר את קומינגה ומודי, אני חושב שיש לו את הכלים שג״ס תתמודד על האליפות, בעיקר ביכולת של סטף.

 

דור בן דוד:  אני חושב שהווריורס חייבים לבצע טרייד גדול על מנת שיהיה אפשר לקחת אותם ברצינות העונה. קליי תומפסון תרם לפרנצ'ייז הזה רבות ב-12 העונות שלו שם, אך ייתכן שהגיע הזמן של הצדדים להיפרד ולפנות מקום לדם חדש.

 קליי עד כה קולע ב-36.6% משלוש – האחוז הגרוע בקריירה שלו, וגם אם זה יתיישר כלפי מעלה ניתן להבחין שהוא רחוק מהשחקן שהיה. התנועה בלי כדור שייחדה אותו הפכה לכמעט לא קיימת מאז שחזר מהפציעות הקשות, ובלעדיה הוא הפך לשחקן אשר מזיק לקבוצה עם בחירת זריקות נוראית, וגם ההגנה לא מה שהייתה.

אני לא מאמין בסגל הנוכחי של הווריורס, ואופתע אם יעברו יותר מסיבוב.

 

אור עמית:  הבעיות של גולדן סטייט הן שילוב של משבר קליעה שכולל, פחות או יותר, את כל הקבוצה למעט סטף ושל לו"ז קשוח שהוביל לשישה הפסדים רצופים אחרי פתיחה של שישה נצחונות ב-8 הראשונים. בהפסד בהארכה לאוקסי ובניצחון על יוסטון היה נראה כאילו הזריקות חוזרות להכנס לוויגינס, פול ובמידה מסוימת גם לקליי. אם באמת הם יחזרו לקלוע ברמה סבירה, הם אמורים להיות בפלייאוף – לפחות כל עוד סטף בריא. מצד שני התלות בקרי והרוטציה הקצרה הן בעיות שהיו שם שנה שעברה ולא מצאו עדיין פתרון. פוג'מסקי, קאמינגה ושאריץ' הראו הבלחות, אבל יצטרכו להוכיח עקביות כדי שנוכל לדבר על הווריורס כקונטנדרים באמת.