המדור השבועי עם השאלות הבוערות חוזר והפעם עם אריק גנות, אורן לוי, ניל קרמר והאורחים המיוחדים ינון בר שירה מג'אמפבול ומידן בורוכוב מ'פוסט אפ'.

 

רוב פלינקה על פי הדיווחים לא מתכוון לעשות צעדים כלשהם לפני שיעברו 20 משחקים. צעד נכון או שברור כבר כעת מה נדרש לעשות?

ינון בר שירה: לא ברור מה ההגיון של רוב פלינקה בהחלטה שלו לחכות. יש כבר סמפל סייז של יותר מעונה שלמה בה היה ברור מעל לכל ספק שראסל ווסטברוק לא מתאים בשום צורה לקבוצה עם לברון ואנתוני דיוויס.

מעבר לכך, הוא כבר נמצא במצב בו הוא כבר פיזית ומנטלית לא מסוגל אפילו לייצר בהתקפה כפי שעשה בעבר. הספייסינג מחריד, הקבוצה תקועה ועוד 20 משחקים גם הערך של ווסטברוק ירד לשפל חדש, גם כולם יבינו שהלייקרס נואשים ויסחטו מהם כל נכס אפשרי וגם כבר לא בטוח שיהיה כבר דרך לצאת ממאזן שלילי

אם הלייקרס היו רוצים לעשות משהו השנה, הוא היה חייב לעבור מזמן

 

מידן בורוכוב: הגישה של פלינקה לא תעזור ללייקרס. השאלה מה הלייקרס רוצה להשיג, לא רק העונה אלא במבט של 5 שנים קדימה. הם הגיעו לעונה הנוכחית כמו שהם סיימו את העונה הקודמת.

הרכש והסגל המסייע לא מספיק איכותי. לברון לא יכול לסחוב את הקבוצה לצמרת, אנתוני דיוויס כבר לא יממש את פוטנציאל ה MVP שלו.

אין קופצת על ווסטברוק ובצדק.

הלייקרס צריכה שינוי מהותי וכבר עכשיו נראה שעוד עונה בדרך לרדת לטימיון. אם זה היה תלוי בי הייתי עושה טריידים על לברון ודיויס במטרה להשיג נכסים עתידיים, על ההווה אני לא בונה בכלל.

אם זה צולע כמו ברווז אז זה ברווז וזה מסכם איך הלייקרס נראית

 

אריק גנות: השאלה אם בכלל יש מה לעשות. ללייקרס יש קבוצה רעה, שאיכשהו הצליחה להקיף את לברון בשחקנים שגם לא קולעים וגם לא שומרים. ההבאה של ווסטברוק היתה קטסטרופה, אבל הוא לא הבעיה היחידה של הלייקרס ובעצם אין להם נכס טרייד חיובי אחד פרט לדיוויס או לברון.

לכאורה הם צריכים טרייד על ווסטברוק בשביל רול פליירס – משהו כמו טרנר והילד מאינדיאנה, או החבורה המפתיעה לטובה של יוטה, אבל אף אחד לא יעשה את זה בלי לקבל בחירות דראפט, וכרגע נראה שבחירות הדראפט האלה יהיו שוות הרבה לאור מצב של הלייקרס. זה לא הולך להשתנות עוד 20 משחקים.

 

ניל קרמר:   דעתי היא ששתי התשובות נכונות. מצד אחד, עוד לפני שריקת הפתיחה לעונה, הסגל של הלייקרס נבנה בצורה לא טובה (Iשלא לומר עקומה). בקבוצות שלברון ג'יימס היה מוקף קלעים = הגיעו לגמר הNBA. בקבוצת האליפות של הבועה הקיפו אותו KCP, דני גרין, אייברי בראדלי, אלכס קרוסו וגם אחד שעדיין נמצא בקבוצה… AD.

AD בבועה קלע ב33% לשלוש, כיום הוא עומד על 18% עלובים.

מנגד, הלייקרס לא רצו לשלם 2 בחירות דראפט + ווסטברוק עבור הילד וטרנר והמצב לא השתנה כרגע. אני מניח שפלינקה מחכה (אולי) להחלטה של יוטה ודני איינג'? או אולי אינדיאנה תרד בדרישות?

 

אורן לוי: ברור כשמש, אבל זה לא אומר שהוא טועה. אפשר למשכן את העתיד בשביל הווה קצת יותר נסבל שלא יהיה שווה אליפות, או שאפשר לאטום את האף ולחכות שהחוזה של ווסטברוק יסתיים. אני די מבין אותו. אין ללייקרס מה להפסיד מלחכות, חוץ מהמוניטין שלהם, שגם ככה – בואו. אני דווקא מעריך את הנכונות לבלוע את הגלולה הזו עכשיו. המהלכים שיכולים לעזור עכשיו יעזרו גם אח"כ באותה מידה, והמחיר יכול רק לבוא לכיוונם. ככה שאין לחץ אמיתי עדיין. זה בעיקר הרעש מבחוץ. אם המטרה היא להשיג אליפות כמה שיותר מהר – פלינקה צודק. אם הלייקרס ירצו להבטיח עונה מכובדת זה כבר סיפור אחר.

מה לא עובד בפילדלפיה? זמן לפאניקה?

אורן לוי: אמביד נראה רע בינתיים. אבל אוקטובר זה אף פעם לא זמן טוב לפאניקה באופן כללי (וושינגטון זה משהו אחר). נראה שהקמרוני נמצא בתוכנית על שם שאק, והוא הולך להכנס לכושר "און קומפני טיים". הארדן דווקא נראה סבבה, גם אם הארדני במיוחד מבחינת סגנון. מבחינה מנטלית אני מודאג לגבי הקבוצה הזו מאז שהם חשוב שדוק ריברס זה רעיון טוב. זה פשוט לא שלב שמוכיח כלום לכאן או לכאן. עברנו שליש עונה לפחות בשנה שעברה כשמחקתי את בוסטון כקבוצת פלייאוף פוטנציאלית, ואז הם התהפכו על הליגה. הלילה עוד צעיר.

 

ינון בר שירה: אפשר להתחיל ולדון בדברים ברי תיקון. אמביד הגיע לעונה כבד ולא בכושר אך זה ישתנה מתישהו. מקסי לא ממש מצליח להתבטא לצד הארדן ועם עבודה נכונה אפשר לייצר לו יותר הזדמנויות.

גם הניסיונות לרוץ לא ברורים. הארדן ואמביד השחקנים שמשחקים הכי לאט בכל הליגה,  טאקר בן 37 וטוביאס איטי. מתפרצת שם זה לתת למקסי לטוס לבד וכמה שיותר מהר בזמן שהאחרים מעודדים אותו

אך הבעיה המשמעותית היא ההגנה. קודם כל הגנת המעבר מחרידה. אף אחד לא טורח לחזור להגנה וקבוצות חוגגות. גם במשחק מסודר, הארדן ומקסי לא עושים כלום ואמביד מחכה בדרופ כל כך עמוק שאפילו רודי גובר היה נבוך.

 

מידן בורוכוב: פילי קיבלה לוח משחקים קצת קשה, הדעה שלי שריברס לא צריך לאמן בליגה.

מה שצריך לעודד את פילי שהארדן משחק כמו הארדן של יוסטון ולא כמו הארדן של ברוקלין.

מה שצריך להדאיג את פילי זה שנראה שהציוות עם אמביד (בעיקר בפיק אנד רול) מצריך עוד המון עבודה.

לא זמן לפאניקה אבל אם הקבוצה תקרטע עד מחצית העונה הייתי מחליף את ריברס בלי לחשוב פעמיים. חבל להמתין לפלייאוף, לעוף בסיבוב השני אחרי שהובלת 2-0 ואז לעשות חושבים.

יש לפילדפיה את כל מה שנדרש בכדי להצליח.

 

אריק גנות: ההגנה לא עובדת, ובענק. אמביד הגיע לעונה לא לגמרי כשיר, ולא מצליח להגיע ליעילות ההגנתית הרגילה שלו. הארדן, מקסי והאריס מעולם לא היו שחקני הגנה גדולים, וטאקר לא יכול לשמור על חמישה שחקנים לבד רגע לפני הפנסיה. מלטון לא מקבל מספיק דקות כדי להשפיע ות'ייבול נעלם לגמרי, למרות שלכאורה היכולת ההגנתית שלו היתה יכולה לשנות דברים.

פילדלפיה תיראה יותר טוב, אבל בהחלט יש שם סיבות לדאגה. גם כשאמביד יחזור ליכולת הרגילה שלו, פשוט אין שם מספיק הגנה בקו האחורי. יכול להיות שהם צריכים לחפש טרייד על האריס בשביל מישהו שיכול לעזור שם, היכולות ההתקפיות שלו מתבזבזות בתור אופציה רביעית.

 

ניל קרמר:   בעיניי שני דברים מרכזיים משפיעים על פתיחת העונה החלשה שלהם: א) התרומה מהספסל לא קיימת, ב) אמביד ירד ביכולת ההגנתית שלו. הספסל של פילי כרגע הוא בין החלשים בליגה (מקום 23 במדד הכללי ע"פ נתוני הNBA) כאשר הם הספסל החלש בליגה, עם 17.6 נק' למשחק בלבד. הקבוצה שממוקמת לפניה, היא טורונטו (שמשחקת עם 3 שחקני ספסל בדרך כלל) עומדת על 22 נק'.

ב) ג'ואל אמביד (בינתיים) לא מזכיר את עצמו בצד ההגנתי, משהו בנוכחות שלו כבר לא מאיימת. חיפוש קצר ותמצאו תקציר מכל המשחקים שלו העונה ואיך לומר.. הוא לא מאוד מתאמץ.

מה לא עובד בטאנקינג של יוטה? זמן לפאניקה?

ניל קרמר:   לטעמי הסיפור פשוט; תהליך הפירוק עוד לא הושלם. כאשר יש לך בסגל שחקנים כמו לאורי מרקנן, ג'ורדן קלארקסון, קולין סקסטון ועוד צעירים מבטיחים אחרים, שעוד לא הוכיחו את עצמם מספיק בליגה או לשדרג לעצמם את החוזה הבא או לגרום לקבוצות ללטוש עיניים לעברם על מנת לעבור בטרייד. איינג' הצליח יפה מאוד בטריידים של גובר ומיטשל מה שאולי פתח לו את התיאבון לתמורות דומות למה שיקבל עבור שחקני הפרנצ'ייז. בסופו של יום, באם ימשיכו לנצח ככה, לא מן הנמנע שנראה שחקנים "מושבתים", סטייל אוקלהומה סיטי. אני מאמין שככל שהעונה תתקדם, כמות הנצחונות שלה תרד.

 

אורן לוי: אוקטובר זה לא זמן לפאניקה, הלילה עוד צעיר. בלה בלה בלה. נכון יש את הקטע הזה בספורט לשים ציטוטים, כתבות או איזכורים של אנשים שמפקפקים בקבוצה בשביל מוטיבציה? בחדר ההלבשה של יוטה יש תמונה של דני איינג'. אם כבר, יש סיבות לשמוח – מארקונן נראה טוב, וגם האחרים מרימים את ערך הטרייד שלהם. אגב אם יש קבוצה שרוצה את מייק קונלי תרימו טלפון, לא יזיק לפרסם גם פה.

 

ינון בר שירה:  התשובה היא יחסית פשוטה. עדיין נשארו שם שחקנים טובים. התקפית לפחות. מרבית קבוצות הטנקינג מכילות שחקנים ששומרים בסדר ולא מסוגלים להכניס כדור לסל. יוטה מכילה גאנרים בלי הפסקה. קונלי, קלארקסון, ביזלי, מארקנן, סקסטון, אוליניק. מספיק שאחד מהם יתפוס יום והקבוצה מהצד השני תחטיא זריקות פנויות ועוד ניצחון בלתי צפוי יגיע לחבורה של וויל הארדי הצעיר.

יחד עם שני מגנים טובים ב4-5 (ונדרבילט ו- ווקר קסלר הרוקי) זה ממש נראה כמו קבוצת כדורסל

אם דני איינג' רוצה ששוב יהיה ליוטה צרפתי גבוה (הפעם אחד שגם מתקיף מדהים) הוא יצטרך לעשות טריידים עבור הווטרנים במהרה.

 

מידן בורוכוב: קבוצות שהולכות עמוק לטנק עלולות להכשל במהלך התהליך. בתחילת עונה בעיקר ב 20 המשחקים הראשונים יש לא מעט מיקרים של קבוצות שעומדות על מאזן סביר ואז מתחילה צניחה תהומית.

לג׳אז יש מספיק זמן ומספיק מרחב תמרון אם בכוונתם לעשות סיבוב פרסה ולהסריח את הפרקט. מצד שני, יכול להיות שהג׳אז יפנימו שיש להם חומר לא כל כך גרוע וכדאי להם לנסות להיות תחרותיים.

אני בכל אופן סומך על דני איינג׳ שעם הטריידים הנכונים (מישהו אמר ווסטברוק) הוא ידאג להוריד את הקבוצה יגון שאולה

 

אריק גנות: מה שלא עובד זה שאיינג' כל כך התעקש לנצח כל טרייד שהוא מעורב בו, שבטעות יצאה לו קבוצה. מארקנן השתלב בטבעיות בתפקיד הסקורר המוביל, קלרקסון זוכה פתאום להיות אופציה שניה ויוצא מהצל של דונובן מיצ'ל, ונדרבילט מרגיש מאוד נוח בתפקיד הסטופר ההגנתי ואפילו קונלי מצליח לשחזר קצת את ימיו הטובים כמנהל משחק, גם אם הקליעה שלו פחות עובדת.

ההתחלה שלהם נחמדה, אבל הם לא יסיימו את העונה עם מאזן חיובי או קרוב לכך. ברגע שקבוצות יתרגלו לרעיון שיוטה קבוצה טובה, יתחילו לסגור יותר חזק את מארקנן וקלרקסון ולנצל את החולשות ההגנתיות של השחקנים שכן מסוגלים לקלוע, יוטה תרד.

שבוע וחצי ראשון מאחורינו, רשמים ראשונים? תגובות מוגזמות?

אריק גנות:  הלייקרס ממש בצרות.

הפליקנס מצדיקים את ההייפ סביבם מלפני העונה. יש שם קבוצה מצוינת, שאמורה להגיע לפלייאוף ואם תצליח להיות בריאה שם יכולה לעשות רעש.

הטרייד של גובר למינסוטה (עדיין) לא הוכיח את עצמו. הם אל הצליחו ממש להשתפר הגנתית, וטאונס ממש לא מסתדר בצד הזה של המגרש.

גולדן סטייט קצת ביאסטה וזה עלול לעלות להם ביוקר. אין שום סיבה שההגנה שלהם לא תהיה בטופ של הליגה, והצעירים שם לא פורצים כמו שחשבנו.

המהלכים במזרח עבדו ממש טוב. מארי פורח באטלנטה ומחזיר אותם לצמרת, מיצ'ל השתלט על העניינים בקליבלנד וההפתעה הגדולה – ג'יילן ברונסון נראה כמו גניבה של הניקס.

 

ניל קרמר:   הפליקנס הם הפיגמליון של כל הפרשנים. כולם רוצים להאמין שהכל יתחבר שם לאחר התצוגות שלהם בשנה שעברה, לאחר פתיחת עונה מזעזעת. גם אני הנחתי שהקבוצה הזאת תהיה מספיק טובה להגיע לפלייאוף במקום מכובד (6), אך כפי שזה נראה לאחר שבוע – הם כאן כדי להסתער על הטופ 4.

פורטלנד – איטס דיים טיים. איזה כיף שהוא חזר אלינו לאחר שנת הטנקינג שלהם. שיידון שארפ (בחירת הדראפט) נראה מעולה, אנפרני סיימונס ממשיך בפריחה ובכלל – זהו הסגל הכי אתלטי שהיה לליארד בכל עונותיו בליגה. לילארד נפצע לשבועיים ועכשיו נראה (שוב) סימונס מנסה להוביל את הקבוצה.

 

אורן לוי: ג'ה מוראנט יכול להיות אם.וי.פי. פאולו בנקרו יכול להיות אולסטאר. לג'בארי סמית'  יש עבודה לעשות לפני שהוא שחקן רוטציה בקבוצת פלייאוף ממוצעת. טעיתי לגבי טייריס האליברטון. ג'ייסון קיד מוריד את התקרה של דאלאס והג'אמפשוט של ג'וש גרין עדיין לא פתור. ביל קנדי שרמנטי בקטע אחר. ג'ימי באטלר קורע מצחוק. NBA זה כיף.

 

ינון בר שירה: כמה דברים שמאוד מגניב לראות בפורטלנד שהיא בעיניי הפתעת העונה עד עכשיו. קודם כל, ברוך הבא דמיאן לילארד! איזה כיף שחזרת. דיים נראה נהדר, שולט בקצב המשחק, קולע כמו עצמו וכרגיל מדהים בקלאץ'. סיימונס עושה חיקוי נחמד לסיג'יי מקולום. אבל ההפתעה הגדולה ביותר היא התפקוד של כל הווינגים. ג'רמי גראנט השתלב נהדר, ג'וש הארט לוקח כל ריבאונד שקיים פחות או יותר, הרוקי שיידון שארפ בינתיים מתעלה על הציפיות ומזכיר את התקווה הגדולה לגביו ואפילו ג'סטיס ווינסלו שהיה נראה בדרך החוצה מהליגה קם לתחייה ומצליח להיות יעיל מאוד בהרכבי סמול בול כ-5 מחליף.

אל תופתעו אם יגיעו לפלייאוף

 

מידן בורוכוב:  רושם ראשוני הוא שקבוצות המזרח נראות קצת פחות טוב העונה, יש עוד מספיק זמן לתקן אבל משהו לא עובד בנטס,פילי ומיאמי.

אני מופתע מהתגובות לכשלון בפתיחת העונה של הלייקרס, מה היו הציפיות? יגיעו משחקים שהם יתפסו יום מ 3 וינצחו אבל בכללי הם בהתאם לציפיות המוקדמות.

סקרמנטו? כל מילה מיותרת, אם לא עכשיו אז אימתי?

מוקדם להסיק מסקנות עד לתעודת השליש של הליגה אבל ג׳ה מוראנט מתחיל להראות כמו הדבר הבא על אמת, פה אני דווקא לא מגזים.

מי הרוקיז שהרשימו מהפתיחה?

מידן בורוכוב: כרגע אין הפתעות גדולות בגזרת הרוקיס׳ הטופ 5 (בנטרול הולמגרן) נראים בסדר גמור ובהתאם לציפיות: פאולו באנצ׳רו עם פתיחת עונה היסטורית ואני מחזיק לו אצבעות שלא יגמור כמו MCW. הוא הציג שורה סטטיסטית יפה במשחק הפתיחה אבל ההשוואות לרוקיס אחרים שהם HOF כיום קצת מוגזמת.

אייבי וקיגן מארי נראים בסדר. בנדיקט מטרין לוקח את הסיטואציה באינדיאנה ומספק פתיחת עונה מצויינת. ג׳אברי סמית נראה טוב, הוא צריך לשפר את הקליעה ויש ליוסטון גבוה לשנים הבאות.

 

אריק גנות:  מי לא?

בנקרו עם ממוצעים של 24, 7, 3 ו-1.6 חסימות. השחקן היחיד בליגה עם מספרים כאלה הוא יאניס.

בן מת'ורין השווה את עצמו לג'ורדן לפני העונה, ונראה כמו מקרה קלאסי של עודף בטחון עצמי, אבל מוכיח את עצמו עם מעל 20 נק' למשחק ביעילות מרשימה.

קיגן מארי נראה פשוט נפלא בסקרמנטו. ההגנה לא איפה שחשבנו שתהיה אבל התקפית אי אפשר לבקש יותר.

ג'יידן אייבי מצליח הרבה יותר מהמצופה בדטרויט. ציפו ממנו לקלוע הרבה, אבל היעילות – 48% מהשדה, 43% ל-3 – הרבה יותר ממה שמישהו ציפה. הוא גם מוכיח את עצמו כפליימייקר ומתקדם הרבה יותר מהציפיות.

 

ניל קרמר:    פאולו בנקרו הוא הדבר האמיתי. אולי הגיע הזמן שהקבוצה שלו תעזור לו לנצח איזה משחק? מרגיש לי שההייפ עליו לא היה מוגזם לפני שנבחר לעומת בחירות ראשונות קודמות.

בן (בנדיקט) מת'ורין, שעולה כרגע מהספסל, הוא ווליום שוטר איכותי ביותר (7 נסיונות אותן קולע ב43%) שיכול להפתח לפרנצ'ייז פלייר לצידו של טייריס הליברתון.

ג'יילן דורן הסנטר של דטרויט (בחירה 13 בדראפט האחרון), שואב בממוצע 3.5 כדורים חוזרים בהתקפה. בעונה שעברה, סטיבן אדמס ממפיס הוביל את הליגה עם 3.6 כדורים חוזרים בהתקפה.

ג'בארי סמית הוא בעל פוטנציאל גבוה, כאשר רק המשחק הראשון שלו היה יחסית חלש (35% מהשדה)

 

אורן לוי: בנקרו, אמרתי כבר. אני מת עליו. הג'אמפ שוט יכול להיות נקי יותר, אבל יש לו פיל מטורף למשחק. הוא טנק שזז כמו טרקטורון. לא היה לי סיכוי, אני חייב לאהוב אותו. לא ראיתי המון מהאחרים אבל האתלטיות של ג'יידן אייבי בהחלט עוברת מסך. בנדיקט מאת'ורין (צחקנו על השם שלו כבר?) נראה מעולה ועושה לבאדי הילד פלאשבקים של ספסל. ובואו לא נשכח את שיידון שארפ, שנראה כמו כל מה שההייפ שלו הבטיח לנו, גם אם הוא צריך עוד קצת זמן אפיה. לסיכום, יש עתיד אבל הוא לא כאן עדיין, כי אז הוא היה הווה. קיצר הסלוגן הזה בעייתי מבחינה לוגית.

 

ינון בר שירה: . מחזור הרוקי הנוכחי שבתיאוריה היה אמור להיות חלש מתעלה בינתיים על כל הציפיות. זה מתחיל מפאולו בנקרו שמעבר לנתוני סקורינג מדהימים (הרוקי הראשון שפתח עונה עם חמישה משחקי 20+ מאז 1968), הוא נראה בשליטה, משחק כמו וטרן בהתקפה ומוסר מצויין. נראה בינתיים שאורלנדו עשו את הבחירה הנכונה ופאולו בדרך לרוקי העונה. גם ג'יידן אייבי פתח בסערה ומצליח מעבר לאתלטיות גם לקלוע בביטחון, יחד איתו בדטרויט ג'יילן דוראן בדטרויט ומביא פיזיות, אתלטיות ואנרגיות מצויינות. קיגאן מארי נכנס חזק לעניינים ובנדיקט מת'ורין בינתיים לוהט ומשחק נפלא וללא פחד. עוד בולטים- ג'רמי סוהן בספרס שומר מצויין ו-ווקר קסלר בג'אז מסתמן כאחלה סנטר מחליף