המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם: אריק גנות, עודד רז, דני אייזיקוביץ' והאורחים המיוחדים איציק גרינוולד מבטח – 'הדורבן', ומידן בורוכוב מ'פוסט אפ'

 

 פחות מ-20 משחקים לסיום העונה הרגילה, והמזרח צפוף ותחרותי. מי הפייבוריטים שלכם למקומות הראשונות בעונה הרגילה?

מידן בורוכוב: הסיטואציה במזרח מזכירה לי את העונה המקוצרת של 99, אז 6 משחקים הפרידו בין מקום 1 למקום 8. המזרח צפוף ובוער, כל מומנטום חיובי/שלילי של קבוצה משנה את מפת הסיכויים באופן קיצוני (ברוקלין כדוגמא).

כרגע פילדלפיה ומיאמי נראות הקבוצות הבשלות ביותר לסיים 1-2 כשמילווקי תסיים 3. אני חושב שהבולס תרד למקום 4.

מיאמי קבוצה שלמה וספולסטרה מדהים, הוא מצליח להתגבר על פציעות ולהוציא את המקסימום מהסגל.

פילי מקבלת את הארדן בקילינג מוד ואמביד במוד MVP כבר שנתיים.

בודנהולצר למד שהעונה הרגילה אינה מאסט ונראה שמילווקי תעלה הילוך לקראת הפלייאוף, הבולס מדהימים! אבל פחות טובים מה-4.

 

עודד רז: לכל אחת מארבעת הקבוצות במקומות הראשונים ניתן לבנות קייס לגיטימי למקום הראשון, אבל אני הולך עם מיאמי משתי סיבות עיקריות. הראשונה, הם עמוקים. לאורך כל העונה הם התמודדו עם שלל פציעות, ובכל פעם הם מצאו/המציאו עוד שחקן שיתרום. מקס סטרוס, קיילב מרטין, עומר יורטסבן, גייל בנסן ועוד. העומק הזה יאפשר להם לתת לכוכבים לנוח לפני הפלייאוף ועדיין לא להוריד רגל מהגז. בנוסף, גם ויקטור אולדיפו אמור לחזור בקרוב ולהתווסף לרוטציה העמוקה. השנייה, להיט נשאר הלו״ז השני הכי קל בליגה (לפי האתר Positive Residual) ומשמעותית קל יותר משאר יריבותיה בצמרת שנמצאות בשליש התחתון בליגה במדד זה.

 

אריק גנות: מיאמי מובילה כרגע את המזרח ונראית טוב, אבל סובלת מפציעות ולמרות העומק האדיר שלה עלולה לאבד גובה. מי שנושפת בעורפה זו פילדלפיה, שאחרי פתיחה ככה ככה לעונה נכנסה לקצב עוד לפני שהארדן הגיע, ונראית מדהימה איתו. בעיני השינוי הוא אמיתי, ואם לא יהיו פציעות רציניות (ובמקרה של אמביד והארדן, זה אם רציני) – היא אמורה לסיים במקום הראשון. מיאמי כנראה תסיים אחריה.

אחריהן הבולס נראים קצת פחות טוב מהבאקס, שכנראה יסיימו במקום השלישי. הסלטיקס מוינים מאז הטרייד דדליין אבל לא בטוח שיצליחו לסגור פער של שני משחקים מהבולס פחות מ-20 משחקים לסיום העונה, וכנראה יצטרכו להסתפק במקום החמישי.

 

איציד גרינוולד מבטח: קליבלנד איבדה מומנטום ובוסטון חפרה לעצמה בור גדול מדי, כך שבעצם השאלה היא סביב ארבע הראשונות כרגע. מפתה להגיד מילווקי אחרי הניצחון על מיאמי, אבל נשאר לה את הלו"ז הכי קשה, כולל שלושה מול שיקגו. גם לשיקגו יש לו"ז קשה יחסית, ופצועים חשובים שיחזרו רק בסוף העונה.

אז ההימור שלי הוא על מיאמי. על פניו יש לה את הלו"ז הכי קל מבין הארבע ואת העומק בלי אף פצוע משמעותי (סליחה מרקיף) וניצחונות על פילי/פיניקס בשבוע הקרוב יכולים לפתוח לה פער. למרות שפילדלפיה נראית כמו המניה הבטוחה אחרי הטרייד, המשחקים הקלים שלה הם השלמות שיידחסו בשלושה ימים בסוף העונה.

 

דני אייזיקוביץ': מיאמי השתלטה על המקום הראשון במזרח ונראית נהדר, הבולס ממשיכים בעונה המצויינת שלהם ודרוזן ממשיך להפתיע. מילווקי עוברת מתחת לרדאר וגם בוסטון נמצאת בכושר הכי טוב שלה מזה המון זמן. למרות זאת, הפייבוריטית היחידה שיש לי כרגע זו פילדלפיה. הטרייד של הארדן למעשה החליף את קארי בהארדן, סימונס לא שיחק דקה אחת כל העונה. הארדן משחק כרגע כדי להוכיח, אמביד רוצה את ה MVP, זה צריך להספיק להם כדי להשתלט על המזרח. בייחוד שהבולס סוחבים פציעות (לונזו, קארוסו) ומילווקי סוג של מחכה לפלייאוף ונראית קצת חסרת עניין בעונה הסדירה.

ג'ה מוראנט ממשיך לשבור שיאים, הפעם עם 52 נק' וכניסה להיסטוריה כגריזלי הראשון לקלוע 50 במשחק. מה התקרה שלו ושל הגריזליס, העונה ובכלל?

דני אייזיקוביץ': שאלה קשה מכיוון שהמערב רק הולך ומתפרק מיום ליום וממפיס תוקעת יתד חזק יותר בצמרת. עדיין, אני חושב שבפלייאוף הניסיון של פיניקס וגולדן סטייט צריך להספיק לשתיהן כדי לשמור על גמר המערב. לכן העונה הם לטעמי עדיין לא מועמדים לתואר והתקרה תהיה חצי גמר המערב.

בעונה הבאה לעומת זאת. הם באמת נמצאים מרחק פסיעה מלהיות קבוצה שתאיים על התואר באופן קבוע לתקופה של כמה עונות עד שהצעירים יתחילו לבקש חוזים גדולים יותר ויהיה בלתי אפשרי להחזיק אותם. בינתיים זו אחת הקבוצות והבניות הנהדרות שראינו לאחרונה.

 

מידן בורוכוב: מוראנט שחקן עצום. ברמה האישית הוא התקרה הגבוהה לכל שחקן הוא MVP. זה אולי לא יקרה העונה אבל אני מעריך שזה יקרה בשנים הקרובות (ספוילר, לפני 4 שנים חשבתי שגם KAT וגם אמביד יהיו שם)

ממפיס קבוצה אדירה, לדעתי המקום ה-2 בהישג יד. כל הישג מעבר לחצי גמר מערב יהיה הישג מדהים. הגריזליס קבוצה צעירה שצריכה לעבור תהליך. בדרך כלל חוסר ניסון בא לרועץ בקבוצת כאלו וכרגע נראה שיהיה להם קשה לעבור את גולדן סטייט בסדרה.

 

עודד רז: הגריזליס נמצאים במקום מעניין. מצד אחד, הם בטופ 8 ברייטינג התקפי והגנתי, טופ 4 בנקודות מהצבע ובאופן כללי מנצחים ללא הפסקה. מהצד השני, ההתקפה שלהם מתבססת על התקפות מעבר, בעוד שהם מתקשים בהתקפה עומדת (מקום 23 ביעילות התקפית בהתקפה עומדת). בפלייאוף המשחק מאט, קבוצות מאבדות פחות ויורדות טוב יותר להגנה, דבר שלא עובד לטובתם. בנוסף, הרוטציות מתקצרות וגם העומק שלהם לא יהווה יתרון, ולכן אני לא רואה אותם עוברים את הסיבוב השני.

במבט לעתיד, אוסף השחקנים הצעירים שלהם בשילוב בחירות הדאפט העודפות ממצב אותם כמועמדת הבחירה לקליטת הכוכב הממומר הבא, שבשילוב עם ג׳א ו-JJJ יהפוך אותם לקונטנדרית לגיטימית.

 

אריק גנות: המחשבה הראשונה שלי בצפיה המשחקים של ג'ה מוראנט היתה שהוא בעצם השחקן שראסל ווסטברוק אמור היה להיות. עם האתלטיות הפנומנלית והיכולת להגיע לסל כשהוא רוצה, הוא הזכיר את ראסל הצעיר – זה שלקח MVP, לא הסטאט פאדר המזדקן מהלייקרס.

אבל אולי השוואה טובה יותר תהיה דרק רוז לפני שנפצע. וכן, לא במקרה מוזכרים פה שני MVP לשעבר. ג'א יכול להגיע לשם,.

ממפיס וג'ה יצטרכו כנראה לשלם איזשהו שכר לימוד העונה, וגם אם יעברו סיבוב בפלייאוף כנראה ששם התקרה שלהם. אבל זו קבוצה צעירה, מצוינת בשני צידי המגרש, ועם כסף מתחת לתקרה לעשות ספלאש רציני בקיץ. בעונה הבאה הם יכולים להיות קונטנדרים.

 

איציד גרינוולד מבטח: אלן אייברסון צייץ השבוע שזה רק עניין של זמן עד שג'ה יהיה ה-MVP וג'ה ענה לו "להעביר את הלפיד". אני מאלה שחושבים שההשוואה היותר ברורה היא לדרק רוז, אבל גם ההשוואה לאייברסון מחמיאה. אני רק מקווה שהגריזליס ישמרו על יותר עקביות מפילי של "התשובה" ואולי גם יניפו גביע.

מבלי לזלזל בהגעה הבודדת לגמר ולהפסד הבלתי נמנע ללייקרס של קו-שאק, נראה שבממפיס יש גרעין צעיר טוב ומלוכד שיכול להחזיק כמה שנים טובות בצמרת ואפילו כבר השנה להתקדם עד גמר המערב בתסריט מסוים. החשש היחיד הוא עד כמה הגוף של ג'ה יאפשר לו לנגוד את חוקי הטבע מבלי להיפצע.

הלייקרס ממשיכים להדרדר, ומאז פגרת האולסטאר הפסידו לקליפרס והובסו בצורה משפילה על ידי הפליקנס. יש להם סיכוי להתאושש העונה? והאם זה אומר שלברון יעזוב בקיץ?

איציד גרינוולד מבטח: מצד אחד, לפלייאוף חוקים משלו ואל תספידו אף פעם את לברון. מצד שני, הלייקרס היו בסיטואציה דומה בעונה שעברה, אף אחד לא הספיד את לברון והוא עף בסיבוב הראשון לפיניקס, ובצדק. הפעם נראה שללייקרס יש סגל אפילו פחות טוב מהשנה שעברה וסיבוב ראשון נראה כמו חלום רטוב לאוהדים כרגע. על אליפות אין מה לחלום.

לברון עזב את מיאמי אחרי ארבע שנים וגם את קליבלנד (בפעם השנייה) אחרי קדנציה דומה. בטוח יש לו כמה תוכניות מגירה לקיץ ואם אחת מהן תקרום עור וגידים בצורה שתשביע את רעבונו, הוא יסתכל לרוב פלניקה בעיניים ויגיד "מצטער, זה לא אני, זה אתה".

 

דני אייזיקוביץ': אכן רק הולך ומתדרדר. לברון נראה חסר חשק בטירוף ולמרות שהוא ממשיך לקלוע 25+ בכל משחק וכולם מהללים אותו, בפועל הפלוס מינוס שלו נוראי. במקרים רבים הנמוך ביותר על המגרש, מהסיבה הפשוטה שהוא לא ממש שומר בהגנה והלייקרס דוהרת בצעדי ענק להיות קבוצת ההגנה הרעה של העונה.

לא רואה אותם מתאוששים גם אם דיוויס חוזר ואפילו אם קנדריק נאן איכשהו יצוץ לפני תום העונה. מה זה אומר על הקיץ? כלום. לברון לא יעזוב, הוא יחתום על חוזה לעונה אחת. מכיוון שהוא במצב המתנה לראות מה קורה עם ברוני ג'וניור ולכן אין סיבה להזיז את כולם לשנה בודדת.

 

מידן בורוכוב:  אני עצבני על המצב בלייקרס, הם נראו מזעזע מדיי 0. כבר בפריסיזן זה נראה נוראי. הלייקרס היו במוד של – תחזיקו אותי או שאני מתפוצץ! אף אחד לא חושש מהם. אין להם סיכוי להתאושש, גם הפלייאין נראה ממש לא בהישג יד.

יש בעיה חריפה עם ווסטברוק, הסגל המסייע לא פוגע וווגל מחפש רוטציית משחק מאמצע העונה הקודמת.

לברון מעולם לא עזב בטרייד, וכן זה מתבקש שהוא לא ישאר בקבוצה. אין שום סיכוי ללייקרס להתחזק בקיץ ללא בחירות דרפאט וללא מקום תחת תקרת השכר.

לברון אאוט, מוטב שהלייקרס תחפש גם 2-3 בחירות דרפאט עבורו למען העתיד הרעוע שלה.

 

עודד רז: המצב של לייקרס רע מאוד, ולא ברור בכלל איך הם יצאו ממנו. אפשר לדבר על החולשות המקצועיות. על איך שחמישיות עם לברון כסנטר עובדות התקפית, אבל הורסות הכל בהגנה, שראסל ווסטברוק כבר לא יהפוך לשחקן אוף בול שכולנו חיכינו שיהיה אם הוא רק יקבל על עצמו תפקיד משני וש-AD עוד פעם פצוע וגם כשהוא על המגרש הוא לא מזכיר את היכולות מלפני שנתיים. אבל מעל כל זה בולטת ההתנהגות של לברון. ההצהרות שלו בתקשורת מעבירות את המסר שהוא כבר לא מאמין שהקבוצה תצליח להתאושש, ואם הכוכב של הקבוצה לא מאמין כנראה שהסיפור גמור.

 

אריק גנות: הלייקרס כרגע הם ההגדרה המילונית של קבוצה מפורקת. סופגת בוז מהאוהדים. דיוויס פצוע, וזה הפך להרגל בשנתיים האחרונות. לברון מפזר רמזים על חזרה אפשרית לקליבלנד, ומכחיש אותם. וחוץ משלושת אלה אין שם כלום. ציה.

קשה מאוד לראות אותם משתפרים העונה. מן הסתם חזרה של דיוויס תעזור, ואולי זה יספיק כדי לשרוד את הפליי אין, אבל לעבור את פיניקס או גולדן סטייט? ביכולת הנוכחית זה נראה מופרך לגמרי.

קשה לדעת מה עובר ללברון בראש, אבל כל הסימנים מעידים על פרידה בקיץ. הוא בעמדה מאוד נוחה לדרוש טרייד, וקליבלנד נראית ממש מוכנה לכוכב ראשי שיכול להוביל אותה לצמרת המזרח.

https://www.youtube.com/watch?v=HsHc-U5aAIc

דאלאס נראים ממש לא רע אחרי הטרייד על פורזינגיס, ורבים חושבים שלוקה מכניס את עצמו לדיון על ה-MVP. יכול להיות שהטרייד הזה טוב להם?

אריק גנות: בהחלט יכול להיות, וזה לא בהכרח מבשר טובות בטווח הארוך. בלי פורזינגיס, דאלאס הפכה לקבוצה שבנויה כמעט אך ורק על לוקה והגנה. הם ממשיכים להציג את ההגנה השניה בטיבה בליגה (בנק' למשחק), היוסג' של לוקה קפץ לרמות של הארדן ביוסטון, ואף שחקן חוץ ממנו לא קולע או מוסר יותר מדי.

זה עובד, אבל אנחנו מכירים את המגבלות של קבוצות שבנויות על כוכב אחד שעושה הכל, ואת המגבלות של כוכבים שאף אחד לא מצליח לשחק איתם חוץ ממי שמוכן להסתפק בהגנה וקליעה כשהוא פנוי. חסר לדאלאס כוכב, ולוקה עוד צריך להוכיח שהוא יכול לשחק עם אחד.

 

איציד גרינוולד מבטח:  יכול להיות שהמהלך שעל פניו היה מונע משיקולים כלכליים אשכרה מצליח? דינווידי נראה בינגו במשחקים האחרונים (כולל 9 אסיסטים מול הלייקרס ושני משחקים טובים עם ניצחונות על גולדן סטייט), אבל צריך לסייג שזה עדיין מדגם קטן מדי. צריך לראות איך זה עובד במשך עונה מלאה מול מערב בריא.

יש השנה יותר מדי משתתפים ראויים ל-MVP כך שהריצה האחרונה לא תספיק ללוקה בעיניי, אבל בטווח הארוך נראה שלפחות על דבר אחד דאלאס סימנה וי: לסמן ללוקה שמחשבים סביבו מסלול מחדש. איך אמר עודד רז בטוויטר? "עדיף דינווידי וברטאנס ביד מאשר פורזינגס פצוע על העץ".

 

דני אייזיקוביץ': כן. הטרייד נהדר. אבל לא בגלל שפורזינגיס לא שחקן טוב. פשוט בגלל שדאלאס צריכים בסיס בריא ויציב יותר ופורזיניגס לא מספק את זה, עוד סיבה חשובה להצלחה זה ההגנה הנהדרת שלהם בסטרץ' הנוכחי. מצד שני, צריך לזכור שגם לפני הטרייד הם נכנסו לכושר מצויין ועוד נקודה חשובה זה שחלק גדול מהניצחונות הגיעו על קבוצות שכבר מתכוננות לעונה הבאה (לייקרס, קליפרס, דטרויט, פליקנס, אטלנטה, סקרמנטו) ניצלו פציעות של קבוצות שמחכות לפלייאוף (גולדן סטייט, יוטה). 

עדיין הם משחקים כרגע את הכדורסל הטוב שלהם העונה והיתרון העיקרי זה שהם מבינים שחסרה להם הצלע השנייה לצידו של לוקה.

 

מידן בורוכוב: במבחן התוצאה ייתכן שכן, השאלה מה דאלאס מחפשת עבורה ועבור דונציץ.

כרגע היא נראית כמו קבוצה שלא מסוגלת לעבור יותר מסיבוב פלייאוף אחד. השיפור המשמעותי בדאלס בחלק ההגנתי. דינוודי נראה יותר טוב מימיו בויזארדס ודאלס לא מפסיקה לנצח. לגביי ה MVP, כבודם שלא הרבה שחקנים מונח בכבודם. יש 6-7 שחקנים ראוים, לוקה אחד מהם. אם דוראנט לא היה נפצע זה שלו וביג טיים.

 

עודד רז: בראש ובראשונה הטרייד הזה היה ניהול נכסים וקיצוץ הפסדים. הערך של KP צנח, ודאלאס החליטו להיפרד ממנו לפני שיהיה מאוחר מידי. אחרי שישה משחקים, נראה שהטרייד השתלם גם מבחינה מקצועית. שניהם מספקים למאבס מימד שעד עכשיו לא היה להם. דינווידי מסוגל להגיע לטבעת וליצור לעצמו ולאחרים (בניגוד לברונסון שיוצר לעצמו, אבל עושה את זה מהמיד-ריינג׳ ולא מכניס את ההגנה לרוטציה), והנכונות של ברטאנס לקחת זריקות קשות, גם אם הן לא נכנסות באחוזים מדהימים, מוסיפה אספקט נוסף להתקפה. שניהם נראים משמעותית טוב יותר מאיך שהם שיחקו העונה בוושינגטון, וגם הגנתית דאלאס לא מקריבה יותר מידי כאשר הם על המגרש.

לפחות שש קבוצות איבדו סיכוי ריאלי לפליי אין ונמצאו עם הפנים לעונה הבאה. מעבר למקסימום הפסדים, מה הן ירצו לבחון בהמשך העונה לקראת הקיץ והעונה הבאה?

עודד רז: עבור קבוצות כאלה החלק הזה של השנה זה זמן מעולה כדי להעריך את השחקנים של עצמן ולהחליט לאיזה כיוון הן רוצות ללכת. אורלנדו למשל, תצטרך להחליט בקרוב מה היא רוצה לעשות עם העומס שיש לה בקו האחורי, והחזרה של מרקל פולץ מפציעה תאפשר להם לבחון למי מבין ארבעת הגארדים הצעירים שלה היא תרצה לתת את המושכות.

בנוסף, עכשיו זה גם הזמן לנסות לפתח אצל השחקנים יכולות שעד עכשיו הם נמנעו מלפתח. הקבוצות גם ככה מנסות להפסיד, אז עדיף שבזמן הזה כריס דוארטה יתנסה בהובלת כדור בפיק אנד רול מאשר שלאנס סבטיבנסון יוביל את החמישייה השניה בדרך לשום מקום.

 

אריק גנות: אורלנדו צריכה להבין מי רכז העתיד שלה. סאגס לא נראה טוב בעונת הרוקי, אנתוני התחיל טוב ונחלש, ועכשיו פולץ חזר ודווקא נראה לא רע בדקות מוגבלות. סביר להניח שמתישהו יהיה שם טרייד על אחד מהם, והם יצטרכו להבין מי.

יוסטון ואוק' סיטי ירצו להמשיך לתת כמה שיותר דקות לצעירים, ואולי לנסות לראות האם פוקושבסקי, טריי מאן, שנגון או מת'יוז מצליחים להגיע לרמת שחקני הרכב שאפשר לסמוך עליהם.

דטרויט החליטה לו לוותר על ג'רמי גראנט בקיץ, ותצטרך לבדוק האם השילוב שלו עם קאנינגהאם מספיק טוב כדי לבנות עליו ואם אייזיאה סטיוארט הוא האיש להמשך או שצריך עוד ביג מן.

 

איציד גרינוולד מבטח: עם כל הכבוד לדטרויט, יוסטון ושות', הקבוצה שהכי מעניינת אותי מבין אלה היא אינדיאנה. היא פירקה את החבילה וקיבלה צעירים מעניינים – טייריס האליברטון וג'יילן סמית'. שניהם פתחו את הקריירה בפייסרס ברגל ימין, כשהאליברטון מסיים 4 מ-5 המשחקים האחרונים עם 20+ נקודות, וג'יילן סמית' רושם דאבל-דאבל 15-15 על אורלנדו. זה זמן טוב לבחון לעומק את השתלבותם כחלק מהגרעין הצעיר בבנייה מחדש.

עוד קבוצה ששווה לציין, אבל קצת פחות, היא אורלנדו. כל העונה הזו הייתה בבחינת הפריחה של קול אנת'וני ושל שאר הגרעין הצעיר (פרנץ וגנר, מו במבה, וונדל קרטר) ועכשיו כשמרקל פולץ חזר – זה הזמן לבדוק איך הוא משתלב בחבורה.

 

דני אייזיקוביץ': עבור רובן זה עוד מאותו דבר. דטרויט, ספרס, פורטלנד, אורלנדו, ת'אנדר מתחילת העונה נותנות לצעירים לרוץ, להשתפר ולצבור ניסיון. אבל עבור כמה מהן יש באמת סימני שאלה מעניינים.

הפליקנס בינתיים רואים ניצוצות נהדרים עם מקולום. סקרמנטו ספגה טונות של ביקורות על הטרייד, אבל סבוניס משלים טריו מעניין עם פוקס ובארנס, והם צריכים להבין מה החתיכות החסרות כדי שהטריו הזה סוף סוף יביא את הקבוצה לפלייאוף. אבל אולי הכי מעניין, יהיה הקיץ של הניקס. הם צריכים להחליט אם הולכים לטנקינג מוד, אחרי הפיאסקו של העונה הנוכחית, ולנסות להבין מי ישאר שם אחרי הקיץ ומי יעבור הלאה, ואולי, אלו דווקא לא השחקנים.

 

מידן בורוכוב: הטופ דאון של הליגה, אני חושב שלכל קבוצה יש סיכוי שווה לעשות מייק-אובר בעונה הבאה.

יוסטון, דטרויט עם שחקן שעשוי להיות שחקן מוביל בליגה. תוספת של סטאר נוסף והן יכולות להיות תוך שנתיים במצב של ממפיס.

אורלנדו לא ממש מתחברת אבל יש לה סיכוי לעבור שינוי לטובה למרות שמרגיש שיש לו עוד דרך ארוכה לפנייה.

אוקלהומה עם טונה של בחירות דראפט וצעירים מבטיחים מאוד יכולה להפסיק את משחק הטנק ולהיות תחרותית כבר בשנה הבאה (בתוספת של כוכב/וטרנים על חשבון בחירות עתידיות)

אינדיאנה הלכו לפירוק, יש להם נכסים ועם השחקן הנכון בדרפאט הם יכולים לעלות שוב על מסלול התחרותיות.