ז'אן טבק, מאמנה החדש של מכבי תל אביב, אמר לפני המשחק שצריך לעשות דברים פשוטים – וזה אכן מה שקרה. טבק פה רק יומיים, ועדיין אפשר לראות את הנגיעות שלו. אז מה השתנה? 

 

הפרסומים מספרים לנו שהוא התעסק בעיקר בהגנה. במשחק ראינו לחץ של מכבי על הכדור מהרגע הראשון. מכבי שיחקה הגנה אישית לאורך רוב המשחק, כמעט בלי חילופים ובלי אזורית או הגנות מעורבות. מעבר לסוג ההגנה, היא פשוט הייתה יותר טובה, כשהשיפור העיקרי ניכר בהגנה על הפיק אנד רול, ובעזרה מהצד החלש, שלא הייתה קיימת במשחקים הקודמים. העזרה אפשרה לגארדים, שבראשם אוחיון, ללחוץ על הכדור, מה שהפריע מאוד לגארדים של צסק"א. כשהיא לא הגיעה, מכבי חטפה סל קל, אבל אפשר ליחס את זה לזמן הקצר שהיה לטבק לעבוד עם השחקנים. בהמשך אנחנו אמורים לראות את זה קורה בתדירות גבוהה יותר.

 

שיפור נוסף בהגנה זה האגרסיביות. במשחקים הקודמים ראינו את מכבי מסיימת רבע עם מעט מאוד עבירות ומאפשרת ליריבה סלים קלים. אתמול מכבי הייתה הרבה יותר אגרסיבית, כשהיא מבצעת 30 עבירות. הממוצע שלה עד עכשיו היה 21.2. האגרסיביות הניבה גם חטיפות – מכבי חטפה 7 כדורים, כשהממוצע שלה עמד על 3.6. אוחיון סיים עם שתיים מהחטיפות הללו, כשהוא מוסיף גם דפלקטיונס – נגיעות בכדור שמסיטות את המסירה ממסלולה.כדי להשלים את השינוי, מכבי החלה לנצח גם בקרבות על כדורי ה50-50.

 

לראשונה אחרי הרבה זמן ראינו סלים במתפרצות. זה תוצאה של הגנה טובה יותר. היו גם סלים קלים בהתקפות מעבר, מה שתחת גודס היה הופך להתקפה מסורבלת. בתקציר (בסוף) אפשר לראות את זה במהלך הראשון (0:35). ריבאונד הגנה רגיל, אבל אוחיון דוחף את הכדור ומצליח למצוא את ראנדל לפני השומר שלו ל2 נקודות קלות. הגבוהים של מכבי רצים קדימה ויוצרים יתרון מספרי.  כך קל למכבי ליצור נקודות קלות. המתפרצות יוצרות גלגל שמזין את עצמו – המתפרצות מכניסות אנרגיות לקהל, שמכניס אנרגיה לשחקנים וחוזר חלילה. כבר בתחילת המשחק יש תחושה של אווירה אחרת בהיכל.

 

מכבי רצה אחרי חטיפות, החטאות ואפילו אחרי סלים. גם אם ההתקפה לא נגמרת בתוך שניות ספורות, ההתקפה המסודרת מתחילה עם תנועה שמקלה על הריווח ומיס מאצ'ים (אי התאמות בין השומר לשחקן ההתקפה), שהיא יכלה לנצל. הצפי הוא שככל שלטבק יהיה זמן להטמיע את הדברים יותר, זה יראה טוב יותר. כרגע ההתקפות המסודרות עדיין מסורבלות.  רוצ׳סטי קיבל יותר חופש, יזם ולקח את ההתקפה עליו בסוף הרבע השלישי ושמר את מכבי במשחק. הוא הזכיר לכולנו שהוא יודע לקלוע – זאת בכל זאת הגדרת תפקידו – וסיים עם 20 נקודות ב8-16 מהשדה, כולל 2-4 מהשלוש.

 

נגד קבוצה ללא גבוהים דומיננטיים כמו צסק"א, אמבקווה חזר לזנק לכל ריבאונד (סיים עם 6 ריבאונדים), כשאופייבו מסייע לו (סיים עם 5 ריבאונדים). האגרסיביות התבטאה גם בהתקפה בדמות הגעה תכופה הרבה יותר לקו העונשין – מכבי הגיעה אתמול 35 פעמים לקו (!), הרבה יותר מהממוצע שלה במשחקים הקודמים שעמד על 15.6.

 

מכבי לא חפה מטעויות – אונואקו עדיין לא מסוגל לשמור וגורם להתפרקות הגנתית פעם אחר פעם, פארמר עדיין נראה כמו הצל של עצמו ולנדסברג סיים אתמול עם 1-8 מהשדה, אבל ראינו שיפור ענק בהשוואה למשחקים הקודמים. הזעזוע שנוצר מעצם פיטורי מאמן עזר לעניין, אבל טבק הצליח לתת לשחקנים ביטחון. הוא נתן לרוצ'סטי אשראי וקיבל חזרה 20 נקודות. הוא קיצר את הרוטציה (בנדר ופבראני לא שיחקו, פארמר קיבל 10 דקות בלבד) ונתן לאופייבו 21 דקות, הכי הרבה שהוא שיחק ביורוליג עד כה, וקיבל חזרה 15 נקודות.

 

העובדה שאחרי שלושה רבעים בהם התוצאה הייתה צמודה מכבי הפסידה את המשחק קצת העיבה על השיפור הגדול, אבל צסק״א גדולה על מכבי בכמה רמות, ולכן זה היה צפוי מראש. המבחן האמיתי יהיה בשבועות הקרובים, כשמכבי תפגוש יריבות שהיא מסוגלת לנצח כמו באמברג, דרושפאקה, ססארי ואולי מלאגה. השיפור הורגש, אבל כדי שהקבוצה תגיע לטופ 16, היא צריכה להמשיך בקו שהחלה.