לאחרונה קיבלנו מספר שאלות ובקשות להמלצות על אתרי סטטיסטיקה והיכן מוצאים את הנתון ההוא או הנתון הזה, אז להלן הפוסט הזה.

 

ה NBA כמו כל ספורט אמריקאי, עתיר סטטיסטיקות. האמריקאים מוציאים מיליונים על ניתוח המשבצת היעילה יותר לזרוק ממנה, מיליונים אחרים על יש יד חמה או אין, או האם משתלם לעשות עבירה 5 שניות לסיום בהפרש שלוש, או לקחת סיכון עם זריקה? (כן, על כל אלו יש מחקרים אקדמאיים) יש אפילו את כנס סלואן ב MIT הדן בסטטיסטיקה בספורט, שבד"כ מתקיים בפברואר והשנה במרץ, ובו גם דנים במחקרים ופריצות דרך חשובות בנושאי סטטיסטיקת ספורט. (אם מתעניינים בכנס או במקרה תהיו בבוסטון חודש הבא אז תציצו)

 

אלא שאנחנו כאוהדי כדורסל, ואף עכברים, קצת פחות צריכים ברמה האקדמית, גם אם זה נחמד מדי פעם לצפות או לקרוא ברמה הזאת. אם קראתם מספיק ברמה נמוכה יותר. סטטיסטיקה לספורט זה כמו רטבים להמבורגר. אפשר לאכול המבורגר בלי רטבים, וזה בסדר גמור ויש מי שמעדיף ככה, אבל לפעמים זה מוסיף מעט טעם. לעומת זאת אם אתם רק אוכלים את הרטבים ולא נוגעים בהמבורגר, אתם קצת מוזרים… (או בקיצור – זה מוסיף לחוויית הצפייה, אף אחד לא מנסה לטעון שזה מחליף אותה).

 

 

אז אילו אתרים יש שיכולים לסייע ולתת נקודת מבט נוספת על הליגה?

 

 

NBA.com/Stats

 

תמיד מומלץ להתחיל באתר הליגה. מה גם שיש בו לבד את כל המידע שכנראה יעניין אתכם. יכולים להיכנס משם לסטט' שחקנים,  לסטטיסטיקות קבוצות או לסוגי מהלכים ממצלמות המעקב.  מומלץ לבדוק וללחוץ על כל האופציות בכל מקום, גם כשנכנסים לפרופילי סטט' של שחקנים. כדי שתכירו הכל.

 

basketball-reference.com

 

אתר נוסף הכולל גם כן כמעט את כל הטבלאות שתזדקקו להן, כולל טבלאות המובילים העונתית בכל קטגוריה כמובן. ובאתר זה מוצאים בד"כ תשובות לשאילתות היסטוריות, כמו נניח רצפים של טריפל דאבל בשנים האחרונות.

 

 

ESPN

 

אזור הסטטיסטיקה של אתר הספורט. מעבר לטבלאות הרגילות שגם פה יש, יש גם את הטבלאות דירוג הגנה\התקפה, קצב משחק ועוד קצת של קבוצות, מדד יעילות הולינג'ר של שחקנים, וטבלאות של מדד הRPM, המודד פלוס מינוס משוקלל ללא השפעת שחקנים נוספים שעם השחקן בחמישייה.

 

 

TEAMRANKINGS

 

 

אתר שלרוב מציג מידע שיש גם במקומות אחרים, אם כי מציג אותו בצורה מאוד מסודרת ונוחה. זהו אתר המיועד למהמרים ומשום כך מציג סטטיסטיקות בצורה מסודרת, כמו גם סטטיסטיקות שאולי לא תמצאו במקום אחר כגון יחס בין מהלכים הגנתיים לעבירות של שחקנים, או פיגור הכי גדול בממוצע לכל קבוצה.

 

 

 

NBAsavant.com

האתר הזה לוקח בעיקר נתונים ממצלמות המעקב, ומסדר אותם בצורה מעט נוחה יותר. מאפשר להכין גם שוטצ'ארטס השוואתיים (החלק שלו שאני הכי אוהב כמובן) ויש גם סטטיסטיקות אחרות, כגון: ממוצע שריקת עבירות לכל שופט בליגה.

 

nbawowy!

 

אתר שאני מאוד אוהב, מכיוון שהוא לוקח מידע שאולי יש במקומות אחרים, אבל מציג ומסדר שאין בשום מקום אחר. המטרה באתר היא לבדוק השפעה של שחקנים על המגרש או כשיורדים מהמגרש. מתחיל בכך שאתם בוחרים קבוצה, ואמנם אתם יכולים פשוט שאילתה כזאת, אבל לא בשביל זה אתם פה. ואז בוחרים איזה שחקן\ים אתם רוצים לבדוק השפעה על או מחוץ למגרש. כשאפשר כמובן גם וגם. נניח איך הווריורס נראים כשגרין על המגרש וקארי בחוץ? איך הם נראים כשהמצב הפוך? איך לאב מתפקד כשקיירי על המגרש? ואיך הוא מתפקד ללא קיירי?

 

 

 

Buckets

 

אתר הסטטיסטיקה של קואצ' ניק. ויזואליזציה מטורפת של רמת ויכולת קליעה עד לדברים שלא ידעתם שקיימים. פייר, גם אני קצת הלכתי שם לאיבוד.

 

Nylon Calculus

בלוג סטטיסטי עם פוסטים וניתוחים מעניינים ולא רק סטטיסטיים, כולל בחלק הסטטיסטי שלו כמה טבלאות שהם פיתחו, כגון הגנה על הטבעת, או USAGE אמיתי.

 

 

BOXSCORE GEEKS

 

בלוג NBA נוסף שהוא דווקא לא בהכרח בלוג סטטיסטי, למרות שהוא בדיוק מה שאתם מצפים מבלוג שמנוהל על ידי חבר'ה ששיחקו כדורסל במכללות, אבל היו טובים יותר בלימודי כלכלה ותוכנה. אני אוהב את הנתונים שלהם בעיקר לצורך מעקב אחר רוקיז בטבלת השחקנים שלהם, או שימוש בכלי השוואת השחקנים שלהם, המשקללת ל48 דקות ומשווה לשחקן הממוצע בליגה. אם קראתם את טור העשיריה האחרון, אז טבלת ההשוואה שם בין טאונס לפורזינגיס ועוד, היא מכאן.

 

Shot Analytics

האתר אולי הכי מקצועי, עם מידע שלא תמצאו בשום מקום אחר, ויכולת להציג כל דבר כמעט בצורה גרפית נוחה, כולל שוטצ'ארטס התקפי, הגנתי של ה NBA ושל המכללות. החסרון הבולט שלו? הוא בתשלום והוא יקר. אם ממש ממש אתם מסוקרנים לגבי הכלים שלהם, והם מסבירים עליהם באתר, אז תרגישו חופשי. אם לא, לדעתי האתרים הקודמים עושים אחלה עבודה.

 

יש אתר שאתם מכירים ונהנים ממנו ואני לא מכיר? אני ממש אשמח לשמוע עליו.