בזמן שפלייאוף לא ישנים!

 

"הכיף הגדול מתחיל היום", במילים של איתי הרמתי, יצאנו לדרך עם לא פחות מ 4 משחקים.

 

קליבלנד קאבלירס 97 – אורלנדו מג'יק 83 (1-0 בסדרה לקאבס)

* עומר מעיני לאור
המשחק הראשון של הפלייאוף הפגיש בקליבלנד את המדורגות 4-5 בקונפרנס המזרחי. המשחק שכאילו יצא משנות ה-90' הדיר שינה מעיני אנליסטים רבים ובו ניצחה הקבוצה המקומית את האורחים הצעירים מאורלנדו בעיקר בעזרת עוד משחק פלייאוף טוב של דונובן מיטצ'ל (30 נקודות) ואחוזי קליעה מזעזעים של אורלנדו (32.6% מהשדה!).
המשחק נפתח בריצה מרשימה של קליבלנד שקלעו את כל חמש הזריקות הראשונות שלהם לשלוש כולל השלשה הזו של מיטצ'ל.

בצד השני פאולו באנקרו במשחק הבכורה שלו בפלייאוף (רק לגארי האריס היו הופעות פלייאוף בחמישייה של אורלנדו) התחיל טוב וסיים את הרבע הראשון עם 8 נקודות באחוזים טובים.
קליבלנד החליפה הרבה שומרים חזקים פיסית (מובלי, סטרוס, ניאנג) על באנקרו אבל הוא הסתדר יפה עם כולם.
רבע שני והמשחק מעט מתחמם – אוקורו התנגש בכוונה במו וואגנר וקיבל טכנית וכמה דקות אחר כך מרקל פולץ נכנס במתפרצת לתוך הגוף של ג'ורגי ניאנג (פלייגרנט 1) וניאנג חזר כדי להחליף מילים ודחיפות וקיבל טכנית.

https://twitter.com/ClutchPoints/status/1781745255047475347?t=4fxCzYt9IkfVyT5j2DppnA&s=19

מבחינת כדורסל אוון מובלי ניצל מיס מאצ'ים על שחקני אורלנדו נמוכים (מסיים את המחצית והמשחק עם 16 נקודות).

כמה דאנקים יפים של ג'ארט אלן ולמחצית קליבלנד ירדה ביתרון 53-41. התוצאה הזו היא למרות שחמש השלשות מהרבע הראשון הן עדיין היחידות של קליבלנד.
המחצית השנייה התחילה בהידוק ההגנה באורלנדו והעלאת האנרגיה מצד ג'יילן סאגס. בחטיפה הראשונה הוא ניסה לעלות ללייאפ וסטרוס מנע ממנו נקודות, אז בחטיפה הבאה הוא כבר הטביע לו על הראש וקיבל גם את הבונוס מהקו.

 

 

 

אולנדו רצו התחילת המחצית 9-0 והיו להם מגוון הזדמנויות לקצץ את ההפרש עוד אבל הרבה החטאות (תזכורת שחוסר היכולת של גארי האריס לקלוע בפלייאוף הביאה אותו לאורלנדו מדנבר) מנעו את המהפך וההתעוררות של קליבלנד הגיעה.
ריצת 13-2 של קליבלנד (עדיין ללא שלשות מאז הרבע הראשון), כולל שני מהלכי סל ועבירה של קריס לוורט, והרבע הסתיים ביתרון המבטיח 73-58 לקליבלנד.
הרבע הרביעי נפתח כמו סוף השלישי וההפרש הגיע כבר ל-20 נקודות אבל ריצה יפה של אורלנדו (פרנץ' וואגנר הגיע) השאירו את המשחק תחרותי כמעט עד הסוף.
בסוף המשחק זה היה מיטצ'ל שיצא עם ידו על העליונה מול הגנת אורלנדו ותוצאת הסיום 97-83.

 

 

מה הכריע את המשחק לטובת קליבלנד?
אחוזי הקליעה ודונובן מיטצ'ל.
אחוזי קליעה היו הסיפור המרכזי של הערב. קליבלנד בערב בינוני מאוד עם 44.4% – 26.7% – 81% (שדה – שלוש – עונשין) אבל אורלנדו סיימה עם 32.6% – 26.7% – 63.3% וככה אי אפשר לנצח משחק כדורסל. אורלנדו השאירה 11 נקודות על הקו וכל הריצות ההתקפיות שלה נעצרו מהר בגלל חוסר היכולת לקלוע.
דונובן מיטצ'ל סיים את המשחק עם 30 נקודות, 2 ריבאונדים, 3 אסיסטים ו-3 חטיפות. את הכל הוא עשה באחוזים טובים וסיים עם פלוס מינוס של +10. מיטצ'ל כבר הוכיח לאורך השנים שהוא יכול להיות מעולה בפלייאוף אבל גם שהוא יכול להיעלם. אם המשחק הזה מבשר את היכולת שלו בסדרה בקליבלנד יכולים להיות אופטימיים.

עוד כמה נקודות לקחת מהמשחק:
הצעירים של אורלנדו – אפשר להאשים את אחוזי הקליעה של המגי'ק בעובדה שלרובם זו הייתה הופעת הבכורה בפלייאוף. באנקרו נראה מוכן לפלייאוף וברבע הרביעי ראינו גם התעוררות חשובה של פראנץ' וואגנר. אם זו הייתה התעוררות אמיתית ולא הבלחה של רבע אחד ואם סאגס ישפר את קבלת ההחלטות ההתקפית (ואת אחוזי הקליעה) אז יהיה להם מה למכור בסדרה.
באנקרו בהגנה – לקראת סוף המשחק נראה היה שקליבלנד החליטה לעצור את פאולו דרך ההגנה שלו. הם בודדו אותו מול מיטצ'ל וזה נגמר לרוב לא טוב לבאנקרו. נקודה לעקוב אחריה.
שלשות VS הגנת הצבע – סופר משמעותי לשתי הקבוצות. כל פעם שקבוצה קלעה כמה שלשות ברצף הייתה ריצה משמעותית. הצבע בסדרה הזו עמוס בשחקני הגנה מעולים ומאוד קשה לקלוע שם. הקבוצה שתצליח לרווח את המגרש בצורה היעילה יותר תקבל יתרון חשוב מאוד בסדרה.
אוון מובלי – רבע שני פנטסטי של ניצול מיס מאצ'ים בצבע הראה את הפוטנציאל הידוע שלו, אבל בשאר המשחק הוא נעלם התקפית (ללא נקודה במחצית השנייה). אולי מול אורלנדו זה יכול להספיק אבל שחקן ברמתו חייב לתת תפוקה יותר יציבה.

לסיכום – טבילת אש לא קלה בכלל לחבורה הצעירה מאורלנדו. מיטצ'ל הגיע חד, הכדורים לא נכנסו ובצבע חיכו כל הזמן להרביץ למי שמתקרב. קשה להאמין שאחוזי הקליעה של שתי הקבוצות לא יעלו אבל גם אין מה לצפות לתצוגות התקפיות בסדרה. נצחון חשוב לקאבס שלוקחים את השליטה על הסדרה.

 

מינסוטה טימברוולבס 120 – פיניקס סאנס 95 (1-0 למינסוטה)

* איתי הרמתי

המשחק הראשון בצד המערבי של הפלייאוף בין המדורגות 3 ו-6 לא אכזב שמינוסוטה באחד המשחקים הטובים ביותר שלה העונה מפגינה דומיננטיות מרשימה ומפרקת את פיניקס,כאשר היא שומרת על הבית ועולה ליתרון 1-0 בסדרה.
פיניקס, למעט משחק מעולה של דוראנט, לא הופיעה בכלל היום למשחק כאשר שאר הכוכבים שלה ובראשם דווין בוקר עם משחק רע של 18 נקודות ב-31% שדה וברדלי ביל שלא לקח על עצמו מספיק וסיים עם 15 נקודות.
דבר נוסף, שהורגש מאוד והיה חלק מרכזי מההפסד של הסאנס הוא החוסר תרומה המשווע של הספסל של פיניקס שקלע 18! נקודות בלבד , ביניהם 0!!! נקודות של אריק גורדון ב21 דקות אל מול 41 הנקודות של הספסל של הטימברוולבס שהיווה עבורם חלק משמעותי מהניצחון.
המפתחות לניצחון של מינסוטה:
מינסוטה, שהייתה אחת ממצטיינות העונה הבינה היום שבשביל לנצח את המשחק ובכלל לעבור את הסדרה הם יצטרכו קודם כל לתת משחק ענק בהגנה והיום זה בהחלט היה כך. שחקני הטימברוולבס הכריחו את שחקני הסאנס לקחת זריקות רעות כאשר הקבוצה ובעיקר צמד הגבוהים גובר את טאונס עשו חיים קשים בצבע לשחקני פיניקס והשאירו אותם על 34 נקודות בצבע בלבד.
פן נוסף, לניצחון ההגנתי המובהק של הטימברוולבס בא לידי ביטוי בההבדל העצום בריבאונדים : 52 ריבאונדים! אל מול 28 ריבאונדים של הסאנס (כמעט פי 2 ריבאונדים יותר) שכללו גם 13 ריבאונדי התקפה שהובילו ל20 נקודות מהזדמנות שנייה.
אנתוני אדוארדס – הכוכב הצעיר הגדול של הקבוצה שנתן העונה את העונה הטובה ביותר שלו בקריירה והוביל את מינסוטה לעונה סדירה מופלאה שאף אחד לא ציפה לה, הראה שהוא בא להופיע גם בפלייאוף והמשיך את המגמה מהעונה הסדירה כאשר הוא הפגין תצוגת עוצמה מרשימה שכללה ניהול נהדר של המשחק, קליעה מכל מקום במגרש באחוזים גבוהים של 58% מהשדה ו50% מהשלוש וסיים את הערב עם 33 נקודות, 9 ריבאונדים 6 אסיסטים ו-2 חטיפות.
הצמד גובר-טאונס: אחד הגורמים המשמעותיים היום לניצחון הטימברוולבס הוא הניצחון הענק במצ'אפ של צמד שחקני הפנים שלהם אל מול שחקן הפנים של הסאנס – גובר וטאונס שלטו ללא עוררין בצבע בשתי צידי המגרש וסיימו את ההתמודדות עם 33 נקודות משותפות, 23 ריבאונדים לעומת 9 נקודות ו-4 ריבאונדים בלבד של נורקיץ'.

 

בקטנה על המשחק:
המהלך שמשקף בצורה מעולה את המשחק של מינסוטה הוא המהלך הבא שמתחיל בהגנה מעולה של גובר על דוראנט, ממשיך בחטיפה של אדוארדס ומסתיים בהתעופפות שלו על הטבעת:

 

נאז ריד, אחד השחקנים האהובים על קהל הטימברוולבס מצדיק בהחלט את האהבה שהוא מקבל במהלך הנהדר הזה:

ולקינוח, נסיים במיד ריינג ענק וקשה של אדוארדס על הפרצוף של KD :

https://twitter.com/Timberwolves/status/1781800878564864499

כעת, מינסוטה מחכה אצלה בבית לסאנס למשחק 2 בסדרה ביום רביעי לפנות בוקר, והסאנס חייבים לעשות שינוי משמעותי בתוכנית המשחק ובביצוע, לפני שהסדרה תברח להם מבין הידיים.

 

 

ניו יורק ניקס 111  – פילדלפיה 76' 104 (1-0 לניקס בסדרה)

אור עמית

הסדרה בין המדורגת 2 למדורגת 7 במזרח יצאה לדרך במדיסון סקוור גארדן. פילדלפיה, שהדרדרה לפלייאין רק בגלל הפציעה של אמביד, הראתה למה יש לא מעט שמאמינים שזו תהיה הסדרה הטובה ביותר בסיבוב הראשון.
הניקס מתגברים על משחק רע מצד הבק קורט הפותח ג'יילן ברונסון (22 נקודות אבל ב 8/26 מהשדה ו-5 איבודים) ודונטה דיווינצ'נזו (8 ב3/10 מהשדה) בזכות תרומה מהספסל, או במילותיו של ברונסון

https://twitter.com/NBA/status/1781854447066394849

המפתחות למשחק:

זה היה המשחק של האקס פקטורים. קלי אוברה אמנם קלע רק 10 נקודות בכמעט 39 דקות של משחק, אבל הוציא את ברונסון מהקצב שלו וניק נרס דאג למקד את כל הקו האחורי של הסיקסרס במשימה.
בצד של הניקס – דוס מקברייד כבר אמרנו (21 נקודות ב-28 דקות, 5/7 מחוץ לקשת) אבל גם מיטשל רובינסון שעלה מהספסל (8 נקודות, 12 ריבאונדים – 7 מתוכם בהתקפה, 4 חסימות) וגם בויאן בוגדנוביץ' (13 נק' ו-7 ריב' ב-24 דקות). האקס פקטור בחמישיה היה ג'וש הארט שקלע 22 נקודות עם 13 ריבאונדים ו-4 שלשות.
כמובן הרגע החשוב במשחק היה הפציעה של אמביד (סרטון בהמשך) בסוף המחצית הראשונה. הוא אמנם חזר לשחק בחצי השני אבל אחרי 18 נקודות (6/11 מהשדה) ו-5 ריבאונדים במחצית הראשונה הוא הסתפק ב11 נקודות (2/11) ו-3 ריבאונדים במחצית השניה. צריך לראות אם ואיך יגיע לשארית הסדרה.

 

מהלך המשחק:

אמביד נכנס למשחק בצורה מאד דומיננטית כשקלע שלשה במהלך הראשון ואז את הדבר הזה במהלך השני

ועוד סל ועבירה במהלך הבא. אחר כך הגיע תורו של טייריס מאקסי עם אסיסט לשלשה של טוביאס האריס וחמש נקודות רצופות שנתנו לסיקסרס יתרון של 10 נקודות אחרי חמש דקות משחק

הניקס ניסו לצמצם אבל אמביד דאג שהם לא יתקרבו מדי. היתרון צמח ל-13 עם דקה לסיום הרבע הראשון כשדוס מקברייד קלע שלשה שנתנה פריוויו להמשך. בסיום הרבע 34-25 לאורחת

הרבע השני נפתח עם שלשה של בוגדנוביץ', ואז עוד אחת של דוס, ואז עוד אחת של בוגדנוביץ' ובתוך שתי דקות אנחנו שוב במשחק צמוד

גם החזרה של אמביד למגרש לא עוצרת את המומנטום של הניקס. חטיפה ודאנק של או.ג'י אנונובי מעלה את הניקס ליתרון 6, מאקסי עונה עם שלשה לצד השני ודוס מקברייד לוקח הפסקה מהשלשות ובדאנק נותן לניקס יתרון 5

ואז הסיקסרס יוצאים להתקפה. כשקנדריק פרקינס דיבר על הכושר שבו אמביד חזר הוא הצביע על זה שמאז החזרה שלו הוא לא הטביע. אז הפעם אמביד מטביע, אבל כמו שוינס קרטר אמר פעם: לקפוץ זה החלק הקל. הבעיה זה לנחות בחזרה. אמביד נוחת על הברך שעברה ניתוח מניסקוס ונשכב על הרצפה.

https://twitter.com/OfficialNBABuzz/status/1781827677676257284

 

הניקס מנצלים את היתרון המספרי וקולעים בצד השני. פילדלפיה לוקחים פסק זמן ואמביד יורד לחדר ההלבשה. שחקני הסיקסרס מודאגים, הניקס מריחים דם במים ומנצלים את ההזדמנות לריצת 9-0 שנותנת להם יתרון 12 במחצית.

אמביד עולה למחצית השניה, אבל לא מצליח לסחוב את הסיקסרס כמו שעשה בפתיחת הרבע הראשון. שלשה של ברונסון נותנת לניקס יתרון 14

שם נכנסים לפעולה צמד הבק-קורט של פילדלפיה: המועמד המוביל לתואר השחקן המשתפר של 2024, טייריס מאקסי, וקייל לאורי הותיק שהצטרף אחרי שקיבל ביי-אאוט ממיאמי. הם קולעים את 15 הנקודות הבאות של פילדלפיה כשאסיסט של מאקסי לשלשה של אמביד משווה את התוצאה

המשחק נשאר צמוד כשלייאפ של מאקסי נותן לסיקסרס יתרון שלוש נקודות לפני בסיום הרבע השלישי. בויאן בוגדנוביץ' משווה עם תחילת הרבע האחרון

הרבע האחרון הוא הרבע של דוס ובעיקר של ג'וש הארט. במשך כל המשחק פילדלפיה הביאו את השחקן שלו לעזרה ואיפשרו לו לזרוק בחופשיות, אבל הוא ויתר על הזריקה. ברבע האחרון זה היה סיפור אחר. אסיסט של מקברייד ושלשה שלו והניקס שוב ביתרון 4 עם חמש דקות לסיום

אמביד ניסה לקחת עליו את המשחק אבל החטיא ארבע זריקות שדה רצופות. מהצד השני ברונסון הגיע ונתן לניקס יתרון שש נקודות עם שלוש וחצי דקות על השעון

לזכותו של אמביד יאמר שהוא לא ויתר: חטיפה שלו הפכה לשלשה של מאקסי, הוא הוציא עבירה ממיטשל רובינסון (אבל דייק רק פעם אחת מהקו) ואז הנדאוף שלו עם קייל לאורי שצמצם את היתרון של הניקס בחזרה ל-4 נקודות בלבד, דקה וחצי לסיום

ואז ג'וש הארט קיבל את הכדור מול אמביד, קיבל חסימה ועלה לזריקה שראתה רק רשת

הארט עוד הספיק לדייק בשתי זריקות מהקו שקבעו את התוצאה הסופית: 111-104 לניו יורק. 13 נקודות מה-22 של הארט במשחק הגיעו ברבע האחרון. אמביד סיים את הרבע הזה עם 0-5 מהשדה. המשחק השני ייערך בגארדן בלילה בין שני לשלישי ב2:30

 

 

דנבר נאגטס 114 – לוס אנג'לס לייקרס 103 (1-0 לדנבר בסדרה)

איתי הרמתי

המשחק הראשון בסדרה בין המדורגות 2 ו7 במערב, שנפגשו שנה שעברה בגמר המערב הסתיים שידה של דנבר על העליונה שעשו קאמבק ברבע השני, שהסתיים בתחילת הרבע השלישי ממנו לייקרס נשארו קרובים אך לא הצליחו לחזור ודנבר עולה ל1-0 בסדרה המרתקת.
משחק ענק של דיוויס (32 נקודותך, 14 ריבאונדים ו5 אסיסטים) ומשחק טוב מאוד של לברון (27 נקודות,6 ריבאונדים ו8 אסיסטים) לא הספיקו לחבורה מל.א כאשר למעט צמד הכוכבים שאר השחקנים לא הופיעו להתמודדות, דבר שיקשה מאוד על המשך הסדרה ולדעתי אם ימשיך ככה סיכוייהם של לייקרס לעבור את הסדרה יהיו קלושים. אחד השחקנים המשמעותיים בקבוצה שפשוט נתן משחק מזעזע הוא די לו , שלאחר תצוגת הקלאץ' בפלייאין מול ניו אורלינס היה היום נוראי כאשר קלע 13 נקודות באחוזים מחרידים של 33% מהשדה ו14%!! מהשלוש.
שתי דברים נוספים שהיו קריטיים בהפסד של לייקרס הם יום חושך מהשלוש, עם 8 שלשות בלבד ב27% ו12 איבודי כדור שהובילו לנקודות קלות של דנבר במתפרצת.

המפתחות לניצחון של דנבר:
ניקולה יוקיץ' – השחקן הטוב בעולם, והמועמד הבכיר לMVP בפעם השלישית ברציפות, המשיך את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב בעולם וזה להיות כל כך דומיננטי באופן שגורם לכל מי שצופה בו להתהפנט ולהפוך את השחקנים שלידו לטובים יותר. יוקיץ' עם תצוגה מרשימה בשתי צידי המשחק ניהל את המשחק ביד רמה והיה היום בלתי ניתן לעצירה כאשר הוא פלירטט עם טריפל דאבל וסיים את המשחק עם עם 32 נקודות ב-65% מהשדה, 12 ריבאונדים ו-7 אסיסטים.
תרומה מכל שחקני החמישייה – בניגוד ללייקרס בדנבר כל שחקני החמישייה תרמו לניצחון כאשר כולם סיימו בדאבל פיגרס. מארי ומייקל פורטר גוניור' היו נהדרים כאשר מארי עזר ליוקיץ בניהול המשחק וסידר את חבריו במצבים קלים , כאשר הוא סיים את המשחק עם 22 נקודותף 6 ריבאונדים ו-10 אסיסטים. MPJ היה מעולה בשני צידי המגרש שבנוסף ל-19 נקודות , הוא גם הוריד 8 ריבאונדים ונתן 2 חסימות!
גם ארון גורדון היה מעולה וקרוב לטריפל דאבל עם 12 נקודות, 11 ריבאונדים ו-7 אסיסטים ויותר חשוב מכך סיים עם המדד הטוב ביותר במשחק – +20 כאשר הוא על המגרש וקלדוול פופ נתן משחק הגנתי מבריק.
הניצחון של דנבר התבטא בעיקר גם בכך שהם פשוט רצו יותר מהלייקרס. רצון זה התבטא בניצחון מובהק בחטיפות (7 של דנבר אל מול 3 של הלייקרס) שהוביל ל-21 נקודות קלות במתפרצת, וגם עם הבדל משמעותי בריבאונד התקפה בין הקבוצות (15 של דנבר אל מול 6 של הלייקרס) שהוביל ל18 נקודות מהזדמנות שנייה.
בקטנה על המשחק:
בתחילת הרבע הרביעי , ג'מאל מארי כמו שהוא אוהב לקח זריקה קשה ונתן שלשה ענקית על הפרצוף של דיוויס :

המהלך הבא מתחיל בבלוק נהדר של MPJ, שגורם להתקפה מתפרצת בה יוקיץ' נותן כדור נהדר לקולדוול פופ שמסיים בשלשה מהירה:

ולסיום, ההייליט של המשחק – מארי עם מסירה נהדרת ליוקיץ, יוקיץ' מרים Alleyoop נהדר שנגמר בהטבעה מפלצתית של מי עם לא ארון גורדון!

https://twitter.com/nuggets/status/1781868938147553488

כעת, דנבר מחכה ללייקרס למשחק השני ביום שלישי לפנות בוקר, כאשר לייקרס צריכה לתת יותר ממה שנתנה היום כדי לתת פייט אמיתי בסדרה.

 

 

 

הטופ 10 היומי