איך מסכמים הופעה נדירה כזו של שתי נבחרות אדירות על הבמה הכי גדולה באירופה? משחק לפנתאון. שתי היריבות הותיקות במפגש חסר פשרות על הזכות לשחק בגמר היורובאסקט, והכרטיס האוטומטי לריו 2016. ב2013 המנצחת של חצי הגמר הזה זכתה באליפות. לסרביה או ליטא יש הרבה ממה לחשוש. בצד אחד נבחרת צרפתית ביתית עם טוני פארקר, ניקולה באטום ורודי גובר. בצד השני נבחרת ספרדית שחיה סביב פאו גאסול בן ה35, שמשחק כאילו חייו תלויים בזה.

 

אי אפשר לדבר על הנבחרת הספרדית בלי לדבר על (כנראה) הMVP של הטורניר. נבחרת ספרד כבר שנים רבות בטופ האירופאי ואף העולמי. פאו גאסול היה שם לאורך כל התקופה הזו, אבל מעולם הוא לא היה כל כך דומיננטי, ומעולם הנבחרת הזו לא הייתה צריכה אותו כל כך דומיננטי. לספרד יש לא מעט כוכבי NBA ושחקנים מהטופ האירופי. עד האליפות הזו הם התחלקו בנטל. באליפות הזו גאסול סוחב על הגב את הנבחרת הזו. הופעות שמזכירות את נוביצקי של גרמניה בגדולתו. בעבר פאו היה נעלם במשחקים גדולים (ההפסד לרוסיה ב2007 נצרב בזכרון), וגם ב2006 כשספרד לקחה את אליפות העולם גאסול לא שיחק בגמר עקב פציעה. לא עוד. הספרדי דואג להשכיח את כל מה שהיה ולהשאיר מורשת של ווינר גדול. אז מה עם הוא בן 35? אז מה אם הוא אחרי עונה של 94 משחקים? כל זה לא משנה כשהוא לובש את המדים של ספרד ועולה למגרש.

בצד השני יש עוד כוכב אירופאי גדול, השחקן שאחראי יותר מכולם לאליפות של צרפת ב2013. פארקר רק בן 33, אבל נראה שבשנתיים האחרונות משהו במשחק שלו נכבה. גם בNBA הוא לא דומיננטי כשהיה, ומרבה להפצע. באליפות הזו הוא היה פושר לכל היותר. 11.9 נקודות למשחק, 37% מהשדה, 67% מהקו. פארקר היה שחקן שמאז ומעולם הסתמך על המהירות שלו, וכנראה שהיא כבר לא משרתת אותו כשהיה. לעומת המהירות של פארקר, את הגובה וחוכמת המשחק של גאסול אי אפשר לקחת. ועדיין, זו כנראה האליפות הגדולה האחרונה שלו. אין לי ספק שנראה אותו בריו 2016, אבל לא ברור מה הלאה.

 

ויש גם את הגיבור הטראגי של המשחק, ניקולה באטום. 14 שניות לסיום הזמן הרגיל, כשצרפת הייתה במינוס שלוש, הוא היה שם בשביל לתת לה את השיוויון הנכסף. 15 שניות הוא ניסה לעשות את זה שוב, ונשלח לקו ל3 זריקות. הוא החטיא את הראשונה. כשהחטיא את השניה כל האוויר באולם וכנראה בצרפת יצא. את השלישית הוא החטיא בכוונה, אבל צרפת אפילו לא הצליחה לעשות עבירה, ושוב היה זה הענק הספרדי שקבע את תוצאת המשחק 80-75.

 

בשיוויון 39 ברבע השלישי, הנבחרת הצרפתית רצה ל12-1 ויתרון 51-40. ראינו את זה גם במשחק נגד יוון. נבחרת ספרד לא הייתה טובה ברבע השלישי, וכל המומנטום היה אצל היריבה. בסוף הרבע צרפת הובילה ב8, אבל את הנבחרת הספרדית לא קל לשבור. הספרדים העיקשים מגיעים פעם אחר פעם לקו, בזמן שהנבחרת הצרפתית לא מצליחה לקלוע, והיתרון של צרפת הוא רק 61-58 4 דקות לסוף. פאו גאסול בשלב הזה הכי אגרסיבי שיש מייצר את המהלך הזה:

גאסול ממשיך ומעלה את ספרד ליתרון 64-63, ואז מגיע סרחיו רודריגז בסל ענק ומעלה את ספרד ל66-63, כשעל השעון נותרו רק 15 שניות. רודריגז שחקן שלא הצליח למצוא את מקומו בNBA, וגם בנבחרת ספרד עולה מהספסל מאחורי יול, ריבאס ופרננדז. זה עדיין לא משפיע על איכות המשחק שלו, ורודריגז הוא זה שמקבל את מירב הדקות בעמדה 1. הוא מחזיק 10.6 נקודות ו4.1 אסיסטים.

 

כאן כאמור מגיע באטום שלא מחכה יותר מדי בשביל לתת לספרד לעשות עבירה ומשווה את המשחק בשלשה נהדרת מהפינה.

הנה זה מזווית אחרת

לספרד יש כדור אחרון ועכשיו הסטייפל טוואר צריך להוכיח את יכולתו בהגנה. זה מה שהוא עשה למירוטיץ' בחצי הראשון:

וזה מה שהוא עושה לגיבור הספרדי שמנסה לנצח את המשחק:

לא פלא שבNBA כל כך מתלהבים מהפוטנציאל שלו. המשחק הולך להארכה.

 

בהארכה אנחנו מקבלי נדנדה. ספרד קולעת ראשונה  ועולה ליתרון 68-66. צרפת מחזירה את היתרון ל70-68. שוב ספרד מובילה 72-70, אבל צרפת לא אומרת נואש ותורה עכשיו לכבוש את היתרון והיא עולה ל75-72, 1:30 לסיום ההארכה. כאן מגיע שוב האיש הגדול של ספרד עם 2 קליעות עונשין הוא מצמצם את התוצאה. צרפת מאבדת את הכדור, וגאסול רץ את המגרש כאילו הוא בן 20 כדי להטביע במתפרצת. טוני פארקר לא מצליח להשתחרר לזריקה ועולה על שני שומרים שלוקחים לו את הכדור. שוב גאסול הפעם בריבאונד התקפה מעלה את ספרד ליתרון 3.  צרפת שוב הולכת לבאטום שהפעם מקבל עבירה ל3 זריקות. עד אותו רגע באטום עם 6 מ6 מהקו. את המשחק הוא יסיים עם  6 מ9, ועם הציוץ הזה:

הנה הדקה האחרונה במלואה:

https://www.youtube.com/watch?v=FC3-Aodk-7A

 

אירופה לא יכלה לבקש משחק טוב יותר, ותצוגה גדולה יותר. גאסול מסיים את המשחק עם 40 נקודות ו11 ריבאונדים. הוא קולע 12 מ21 מהשדה ו16 מ18 מהקו כשהוא מושך 11 עבירות. ה+- שלו הוא 10, כיאה לשחקן הכי טוב על המגרש.

רודריגז עם 15 היה העוזר הראשי, כשיול, פרננדז ומירוטיץ' קולעים 7 כל אחד.

 

באטום ודה קולו מובילים את צרפת עם 14 כל אחד. טוני פארקר קולע 10 אבל ב4 מ17 מהשדה. הוא קלע 3 שלשות אבל לקח 13 זריקות מהטווח, ואף פעם לא היה קלע גדול. רודי גובר עם 8 נקודות, 13 ריבאונדים ו2 חסימות, אבל המרשים ביותר הוא ה+- שעומד על 11. את המשחק הוא סיים ב5 עבירות, וכל דקה שהוא על הספסל, פוגעת בנבחרת הצרפתית.