ההצטיינות של סי.ג'יי מקלום בפלייאוף עד כה, יחד עם הנפילה המוקדמת של הרוקטס, הובילה לא מעט פרשנים (ברובם שחקני עבר) ושחקני הווה לצעוק 'חה חה, תראו את האנליסטים המטומטמים האלו, שלא שיחקו כדורסל יום בחיים שלהם, באו לקבור את המיד ריינג'. חנונים'. אם ההייפ בכמה שנים האחרונות גרם לליגה להראות כמו סרט המשך של 'נקמת היורמים', עכשיו הגיע הזמן של הספורטאים לתבוע את שלהם.

 

אבל להגיד שאנליטיקס = אנטי מיד ריינג' זה טיפשי. למעשה, אנליטיקס נועד להבין מה הדבר היעיל ביותר ששחקן יכול לעשות בזמן נתון – גם בהגנה וגם בהתקפה.

 

בואו ניקח נניח מהלך של סי.ג'יי מקלום, נניח ששומר עליו ג'מאל מוריי. מקלום מקבל את הכדור מחוץ לקשת, בחצי פינה השמאלית. הסטטיסטיקה שלו אומרת שהוא קלע משם בעונה הרגילה ב40.5%, כלומר בממוצע, זריקה שלו מהנקודה הזו תתן לו 1.215 זריקות לפוזשן, אז מוריי יוצא אליו כדי לסגור לו את הזריקה הזו. מקלום אולי לא מודע לזה, אבל מוריי הוא בגובה 1.93 עם מוטת ידיים לא מאד ארוכה (יחסית לשחקני NBA) של 1.99 בלבד, מה שאומר שהוא צריך להתקרב לסי.ג'יי כדי לסגור אותו. אז סי.ג'יי נותן הטעיית זריקה, שקצת מוציאה את מוריי מאיזון, ומקלום עובר את הקלוז אאוט של מוריי.

כשמוריי סגר, במודע או לא, הוא כיוון את סי.ג'יי לכיוון יד שמאל, החלשה שלו. כל שחקן יודע שעדיף לו לנסות להגיע לאמצע (כי זה פותח יותר אפשרויות) אז מקולום מנסה לעשות סנייק דריבל שיקח אותו לכיוון האמצע.

בשלב הזה פול מילסאפ צריך לקבל החלטה – האם הוא נשאר בצבע ומונע את החדירה, או יוצא על הזריקה של המידריינג' של מקולום. נכון שמאחוריו יש גם את יוקיץ', אבל הוא לא מוריד את אחוזי הקליעה של הגארדים*

באופן מודע או לא, מילסאפ עושה חצי צעד לכיוון אמצע הצבע, לסגור לסי.ג'יי את נתיב הכניסה לטבעת, בזה הוא מנע מסי.ג'יי לעלות ללייאפ, אותם הוא קולע באחוזים של 52.5% – כלומר 1.05 נקודות לפוזשן. סי ג'יי עושה קרוס אובר וחוזר שמאלה, עולה לג'אמפ מצד שמאל של הטבעת, מתחת לגובה קו העונשין – וקולע. סי.ג'יי קולע משם ב47.4%, הרבה מעל ממוצע הליגה, אבל עדיין רק 0.948 נקודות לזריקה

 

בסוף – דנבר השיגו את הזריקה שהם רצו. הם מנעו את הכניסה לטבעת ואת השלשה, ואפילו את העליה מאזור קו העונשין או מעליו (שבו סי.ג'יי קולע ב50%, כלומר נקודה לזריקה).

 

סי.ג'יי מבחינתו, יודע שהאחוזים שלו יורדים מתחת לטבעת אם יש מולו שומר גבוה ואם הוא מגיע מצד שמאל. העובדה שמדובר ברבע רביעי של משחק פלייאוף גם מקטין את הסיכוי לשריקה לעבירה.
לעומת זאת, המרחק שיש לו מהשומר כשהוא עלה לג'אמפ הזה העלה את הסיכוי של הזריקה להכנס בעוד אחוז או שניים.

 

אלו נתונים מאד רדודים, שהוצאתי מהשוט צ'ארט של מקולום, החלק המסומן ב* (על ההגנה של יוקיץ') הוא סוג של קומון נולדג' שלא ביססתי על סטטיסטיקה

 

על פוטבול נהוג להגיד שזה משחק של אינצ'ים, בכדורגל הכל 'נמצא בשפיץ של הנעל', כדורסל, יותר מהכל, הוא משחק של קבלת החלטות. למי למסור. מתי. מה הזריקה הנכונה לקחת ואיך נכון לחלק את דקות המנוחה.
כל הדברים האלו ניתנים למדידה, וזו המהות של אנליטיקס. אף קבוצה לא תנצח אם היא תרדד את האנליטיקס לרמה של "כן או לא לזרוק מהמיד ריינג'", כל דבר שיכול לעזור לשחקן לקבל את ההחלטה הנכונה עבור הקבוצה שלו הוא כלי שחייב להיות בשימוש.

 

לפוסט המקורי