הספרס ניצחו הלילה את ניו אורלינס ובכך הדיחו אותה סופית מהמירוץ כך שנותרנו עם פורטלנד, ממפיס, פיניקס וסן אנטוניו שנלחמות על המקום האחרון בפלייאוף. לכולן, חוץ מלפיניקס, נותרו עוד שני משחקים. לפיניקס נותרו שלושה. הדורבן מנסה לעשות לנו סדר ולהסביר מה כל אחת מהן צריכה לקוות שיקרה כדי שהיא תראה את הפלייאוף מהבועה באורלנדו ולא מהבית:

מכיוון שלכל קבוצה היה מספר משחקים שונה כשהליגה נעצרה (וחזרה לבועה), הן גם יסיימו בהכרח עם מספר משחקים שונה – פורטלנד עם 74, פיניקס וממפיס עם 73 והספרס עם 71 בלבד. לכן הקריטריון לא יהיה מספר הניצחונות או ההפסדים אלא אחוזי ההצלחה. או במילים פשוטות: כמה אחוזים מהמשחקים שהן שיחקו הקבוצות ניצחו.

לפני שנתחיל, אלו אחוזי ההצלחה שכל קבוצה יכולה להגיע אליהם:

פורטלנד (33-39)

נשאר: דאלאס, ברוקלין

פיניקס (31-39)

נשאר: אוקייסי, פילי, דאלאס

ממפיס (33-38)

נשאר: בוסטון, מילווקי

סן אנטוניו (31-38)

נשאר: יוסטון, יוטה

3 ניצחונות = 46.6%
2 ניצחונות = 47.2% 2 ניצחונות = 45.2% 2 ניצחונות = 47.9% 2 ניצחונות = 46.5%
ניצחון אחד = 45.9% 2 הפסדים = 43.8% ניצחון אחד = 46.6% ניצחון אחד = 45.1%
2 הפסדים = 44.6% 3 הפסדים = 42.5% 2 הפסדים = 45.2% 2 הפסדים = 43.7%

 

היחידות שתלויות לגמרי בעצמן הן ממפיס ופורטלנד. אם הן ינצחו את שני המשחקים שלהן (נגד בוסטון ומילווקי / דאלאס וברוקלין, בהתאמה) הן יהיו עם 47.9% ו-47.2% ויילחמו ביניהן על הכרטיס האחרון, לא משנה מה יקרה לשתי הקבוצות האחרות. במצב כזה ממפיס תהיה במקום ה-8. כאן המשחק העודף של פורטלנד ישחק לרעתה, כי היא הפסידה אותו.

עד כאן החלק הקל להסבר ולהבנה.

הדרך היחידה של פיניקס להגיע לדו-קרב היא אם כל אחת משלוש הקבוצות יפסידו לפחות משחק אחד והיא תנצח את כל שלושת משחקיה הנותרים (מול אוקייסי, פילדלפיה ודאלאס). במקרה כזה יהיו לה 46.6%. בנוסף, אם ממפיס תפסיד רק משחק אחד, היא עדיין תהיה עם אותם אחוזי הצלחה כמו פיניקס ותעפיל על חשבונה כי היא ניצחה את הסדרה העונתית ביניהן (וזה שובר השוויון). הפסד אחד של פיניקס והיא כבר תהיה עם 45.2% הצלחה בלבד ותצטרך להתפלל שממפיס או פורטלנד יפסידו פעמיים, אחרת לפחות לאחת מהן יהיו אחוזי הצלחה טובים יותר. על שני הפסדים אין מה לדבר. במקרה כזה גם אם כולן יפסידו את כל המשחקים, פיניקס לא תסיים במקום ה-9.

אם הספרס ינצחו את שני המשחקים שנותרו יהיו להם 46.5%. שימו לב שזה עשירית אחוז פחות ממה שיהיה לפיניקס אם היא תנצח את כל משחקיה. זאת אומרת שהספרס צריכים שגם ממפיס, גם פיניקס וגם פורטלנד יפסידו לפחות משחק אחד כדי להישאר בתמונה. הם יכולים להרשות לעצמם שרק אחת משלוש הקבוצות לא תפסיד בכלל כדי לסיים במקום ה-9, אבל אם שתיים מהן ינצחו את כל המשחקים שנותרו, לספרס לא יעזור לנצח כי עדיין יהיו להם פחות אחוזי הצלחה.

הספרס עשויים למצוא עצמם בכלל במקום ה-8 אם ממפיס תפסיד פעמיים וגם האחרות יפסידו לפחות פעם אחת. הכל בתנאי שהם ינצחו פעמיים, כמובן. הפסד אחד והטקסנים יהיו רק עם 45.1% ויצטרכו לשים פתק בכותל שהשאר יפסידו כמה שיותר. במצב כזה מספיק שפורטלנד וממפיס ינצחו פעם אחת כדי שחניכיו של פופ יחזרו בסוף השבוע לטקסס. נזכיר שהמשחק הקרוב שלהם הוא מול יוסטון, ותסמכו על הארדן שהוא ירצה לנקום את מה שקרה אי שם בתחילת דצמבר 2019.

מה סביר שיקרה?

אחת מהביקורות שקראתי בטוויטר היא על כך שהמשחקים שנותרו לא יהיו הכי ספורטיביים, כי חלק מהיריבות של ארבע הקבוצות למעשה כבר הבטיחו את מיקומן הסופי ואולי ירצו לשמור כוחות. זו ביקורת לגיטימית, אבל היי, שום דבר חדש שלא קורה גם בעונה רגילה בלי בועה.

החשודות המיידיות הן היריבות של ממפיס, מילווקי ובוסטון, שיסיימו בוודאות במקום ה-1 וה-3 במזרח בהתאמה גם אם יפסידו את המשחקים שנותרו, כך שאולי-אולי לממפיס יש עוד טיפת אור בקצה המנהרה. גם פורטלנד לא אמורה להפסיד, כי היא ניצחה עד עכשיו קבוצות יותר קשות מדאלאס וברוקלין. מצד שני, ברוקלין כבר הראתה לנו הלילה שהיא לא פה בשביל להיות בשר תותחים כשניצחה את הקליפרס, ובשבוע שעבר הפתיעה גם את מילווקי. גם יאניס וגם קוואי שותפו במשחקים האלה, למי ששכח או תהה.

פיניקס היא היחידה שלא הפסידה עד כה בבועה, ולא סתם לא הפסידה – ניצחה קבוצות מרשימות. רוב הסיכויים שהיא תנצח את פילדלפיה החבולה, במיוחד אם אמביד לא ישותף אחרי הפציעה שגרמה לו לעזוב את המשחק הלילה. המשחק שלה מול אוקייסי יכול ללכת לכאן או לכאן, והמשחק האחרון מול דאלאס עשוי להיות לפרוטקול בלבד, כי אם דאלאס תפסיד לפורטלנד, היא תסיים בוודאות במקום ה-7 ולא יישאר לה על מה לשחק מול פיניקס. למה לסכן את הרגליים של לוקה?

נשארנו עם הספרס חביביי. הם גם לא תלויים בעצמם וגם קיבלו, כאמור, יריבה שתשמח לעזור להם להחמיץ את הפלייאוף. במיוחד אם זה אומר סיכוי תיאורטי לטפס מעל דנבר למקום ה-3 ולפגוש את יוטה בסיבוב הראשון. לא יהיה להם קל, והסיכויים של פופוביץ' לשמור על רצף הופעות הפלייאוף קטנים משורה לשורה בכתבה.

אז הנה, אחרי שבוע וחצי של בועה קיבלנו סיום הכי מותח שיכולנו לבקש לעונה. לפחות למי שמתעניין במאבקי הפלייאוף. כבר הלילה כשפיניקס תארח את אוקייסי נהיה קצת יותר חכמים, וסביר מאוד שאחרי הלילה שבין שלישי לרביעי התמונה תהיה כמעט סגורה. אלא אם כן, כמובן, הקומישינר הגדול שם למעלה מתכנן לנו איזו הפתעה.