עוד לפני שחגיגות האליפות ההירואית של לברון וקליבלנד שככו, הגיע שוק השחקנים החופשיים ב1 ביולי והפך את הליגה. חודשי הקיץ חלפו עברו ביעף, הסתיו הגיע, ויחד איתו הריח של עונת NBA חדשה. רגע לפני שהעונה נפתחת, זה הזמן לסקור את הקבוצות.

 

 

הקבוצה היום: אורלנדו מג'יק

 

 

לדף הקבוצה באתר

 

 

מאזן בעונה שעברה:35-47

 

 

עזבו: (G) ברנדון ג'נינגס , (F) ארסן אילאיסובה , (G) ויקטור אולדיפו, (F-C) ג'ייסון סמית' , (F) אנדרו ניקולסון , (G) שאבאז נאפייר ,(C) דווין דדמון ,(G) דוין מארבל

 

הגיעו(מאמן) פרנק ווגל, (G) די ג'יי אוגוסטין,(C) ביסמאק ביומבו,(F) ג'ף גרין (שוק חופשי); (G) ג'ודי מיקס, (G-F) סי ג'יי וילקוקס, (F)  סרג' איבאקה (טרייד);

 

 

 

אז מה היה לנו שם?

 

בינואר שיווקנו את אורלנדו כאחת מקבוצות העתיד בליגה. במאי סיכמנו שהם מתעדים לבינוניות בטווח הנראה לעין, באוגוסט קטלנו את הקיץ שלהם ובספטמבר הכרזנו שזו הולכת להיות קבוצה מעניינת שיהיה שווה לעקוב אחריה בעונה הקרובה.

 

כן, מוזר. אבל אנחנו רק תיארנו את העונה המשוגעת שעברה אורלנדו וההנהלה שלה. את שנת 2015 הקבוצה סיימה במאזן 20-13 ומאבק על ביתיות במזרח. מינויו של סקוט סקיילס כמאמן הכניס סדר בקבוצה הצעירה הזו ולראשונה מזה שלוש עונות כל החלקים נראו במקומם. ניקולה ווצ'ביץ' היווה אבן לבנות עליה בצבע, ומסביבו תרמו בצורה מאוזנת אוון פורנייה, אלפריד פייטון, טוביאס האריס ו-ויקטור אולדיפו. האחרון נדמה היה שמצא את מקומו הטבעי כשחקן השישי ובדצמבר אף נשמעו רינונים על בחירתו לשחקן השישי של השנה. צ'אנינג פריי הותיק סיפק ריווח בזכות יכולת הקליעה שלו מחוץ לצבע ואנדרו ניקולסון עשה קולות של שחקן ההתקפה המוכשר שאמור היה להיות כשנכנס לליגה.

 

מלבד פציעה קלה של אלפריד פייטון, שום דבר דרמטי לא קרה באורלנדו של תחילת 2016. למרות זאת כדור השלג של ההפסדים התחיל להתגלגל והקבוצה ניצחה רק 2 מתוך 17 המשחקים הראשונים של השנה החדשה. במקום טרייד שיחזיר את הקבוצה לתמונת הפלייאוף, הקבוצה שלחה את טוביאס האריס לדטרויט תמורת שני שחקנים בסוף חוזה, שלא תרמו מאומה (ארסן איליאסובה וברנדון ג'נינגס). בנוסף היא שחררה את צ'אנינג פריי לקליבלנד תמורת כלום. הדבר היחיד שאוהדי אורלנדו ירצו לזכור מהחלק השני של העונה זה דווקא את פגרת האולסטאר, ולא בגלל שזכו להפוגה של כמה ימים מהפסדים, אלא בגלל אחת התצוגות המרשימות ביותר אי-פעם בתחרות ההטבעות, שסופקה על ידי אארון גורדון.

בחודשים מרץ – אפריל באורלנדו היו עסוקים בעיקר בלשווק את גורדון ככוכב העתיד של הקבוצה, ולהריץ את ויקטור אולדיפו לצמרת הפאנטזי. את העונה הקבוצה סיימה עם 6 ניצחונות בעשרת המשחקים האחרונים, רק כדי שוב לא לבחור גבוה מדי בדראפט.

 

קיץ חם

לקיץ הגיע רוב הניגן, הGM של הקבוצה, עם מטרה ברורה: להגיע לפלייאוף ובכך לשמור על משרתו. שני המהלכים הראשונים שלו נראו הגיוניים ומשרתים את המטרה. סקוט סקיילס התפוטר ובמקומו הגיע פרנק ווגל, מאמן מעולה שהביא את אינדיאנה לטופ של הליגה בזכות משחק קבוצתי והגנת ברזל. אולדיפו נשלח לאוקלהומה סיטי ויחד עימו גם הבחירה ה-11 בדראפט (סאבוניס ג'וניור) ואיליאסובה, בתמורה לשחקן שהיה נחוץ למג'יק יותר מכל. סרג' איבאקה הוא ההתאמה המושלמת בעמדה 4 לווצ'ביץ', בזכות היכולת שלו להגן על הטבעת בצד אחד של המגרש ולרווח את המשחק בצד השני שלו. יחד עם אארון גורדון והפוטנציאל שלו כגבוה עתידי, האתגר האחרון שעמד בפני ההנהלה הוא להביא שחקן כנף איכותי שמסוגל לעשות נקודות כשההתקפה נתקעת. אלא שאת מה שקרה אחר כך גם טובי המומחים לא הצליחו להסביר.

 

הפלייאוף המצוין של ביסמק ביומבו הפך אותו למצרך מבוקש בליגה ואורלנדו הצליחו להחתים אותו תמורת 72 מיליון ל-4 עונות. ישנן קבוצות רבות שהיו יכולות להיעזר בכישוריו של ביומבו, אבל יש סימן שאלה לגבי מה הוא מביא לקבוצה שכבר מחזיקה באחד החוסמים הבכירים בליגה ומנגד, מחזיקה במעט שחקנים שמסוגלים לייצר נקודות. הבכיר שבהם משחק על העמדה של ביומבו ואמור (מאחר והקונגולזי קיבל הבטחה שיפתח) לרדת לספסל. מאחר שווצ'ביץ' לא הועבר בטרייד עמדות הפנים באורלנדו נסתמו לחלוטין, מה שמחייב את העברתו של גורדון לעמדת הסמול פורוורד. גורדון אתלטי מספיק כדי לשמור על כל עמדה, אולם הוא עדיין גולמי התקפית וקטלני רק כאשר מקבל את הכדור קרוב לטבעת.

 

הקו האחורי הוא נקודת התורפה של הקבוצה, וג'ודי מיקס ודי ג'יי אוגוסטין הגיעו כדי להשלים אותו מהספסל בעלות כוללת של קרוב ל-15 מיליון דולר בעונה. סכום כסף דומה הקבוצה השקיעה על חוזה לעונה אחת עבור ג'ף גרין, שהפעם האחרונה שהצליח בקבוצה הייתה אי שם ב-2009. אוון פורנייה, קיבל הקיץ חוזה של 85 מיליון ל-5 עונות וצפוי לפתוח בתור שוטינג גארד, כאשר מריו הזוניה המתפתח צפוי לקבל יותר דקות אחריו.

 

 

 

ועכשיו מה, מה עכשיו?

מה באמת יקרה עכשיו? ישנן הרבה שאלות שצריכות לקבל תשובה. האם הקבוצה תקיים את ההבטחה לביומבו ותעלה אותו בחמישייה, מה שיגרור את הורדתו של ווצ'ביץ' לספסל? האם הקבוצה תעביר את ווצ'ביץ' בטרייד, למרות ההתבטאויות הרשמיות שלא תעשה זאת? איך יתפתח אארון גורדון, מה שתלוי ישירות במספר דקות המשחק שיקבל וביכולת שלו להתאים את עצמו לעמדה 3 מבחינה התקפית? איך אורלנדו תעשה נקודות השנה?

 

פרנק ווגל כבר אמר שהוא מצפה מביומבו להנהיג את הקבוצה. אפשר לראות את ביומבו הופך תחת ווגל לרוי היברט 2, זה שחוסם את הצבע ומעגן בכוחות עצמו את אחת ההגנות הטובות בליגה. מצד שני, לא ברור כיצד תיראה ההתקפה של אורלנדו בהרכב כזה. איבאקה, פורנייה ואארון גורדון הם שחקנים שצריכים שיצרו עבורם ולא שחקנים יוצרים בעצמם, ותחת ווגל כמאמן אורלנדו לא צפויה לשחק מהר. התרשים הבא מציג את יכולות החמישייה המשוערת הזו ליצור לעצמה, באמצעות התפלגות מספר הכדרורים שהשחקנים כדררו לפני זריקה:

orlando-starting-five-shot-creation

 

 

אלפריד פייטון נכנס למה שתהיה עבורו עונת מייק-איט אור ברייק-איט. במיטבו הוא רכז מחשמל, אתלט בעל יכולת כדרור נהדרת. הבעיה היא בחוסר היכולת שלו לקלוע. פייטון הוא זה שאמור ליצור את המצבים עבור הקבוצה והקליעה השבורה שלו מאפשרת ליריבות לתת לו מטר. עדיין לא מאוחר עבורו לשפר את הקליעה ולהיות כוכב בליגה, אבל אין שום ביטחון שזה מה שיקרה. באותה המידה אוגוסטין החביב יכול לתפוס את מקומו בחמישייה במהלך העונה.

 

 

את התקווה יכולים אוהדי אורלנדו לשאוב מהמאמן ומהפוטנציאל ההגנתי של הקבוצה. תחת ווגל, אינדיאנה הגיעה לפלייאוף בחמש מתוך שש השנים שלו בקבוצה ובאחת מהעונות לא הייתה רחוקה מלהדיח את מיאמי ולהעפיל לגמר הפלייאוף. מדובר במאמן מעולה לפיתוח צעירים ובאורלנדו יש המון צעירים שיכולים לפרוץ השנה, בהתאם לנסיבות. האם ביומבו יהפוך לעוגן ההגנתי הטוב בליגה? האם איבאקה יממש את הציפיות שחזו לו עד לפני שנתיים  בלבד? האם הזוניה יעשה את הקפיצה בדרך להיות אחד השוטינג – גארדים הטובים בליגה בעוד כמה שנים? או אארון גורדון יעשה צעד לכיוון אולסטאר עתידי?

 

 

לא ברור האם אורלנדו תצליח לנצח השנה, אבל ברור שישנם הרבה שחקנים מעניינים ששווה לעקוב אחרי ההתפתחות שלהם. ובנוגע לניצחונות, אני מזמין אתכם לעשות תרגיל מחשבתי קטן – דמיינו לעצמכם את הטור הזה נכתב בעולם שבו אורלנדו לא הייתה מחתימה את ביומבו. כנראה שהיה מתואר בו אחד הקווים הקדמיים הטובים במזרח, מחוזק בקליעה מבחוץ, ספסל מאוזן ומאמן עם רקורד הגנתי. לא היה מופרך לחזות לקבוצה הזו מאבק על הפלייאוף במזרח. למרות הבעיות הפוטנציאליות ברוטציה, לקבוצה הזו יש סגל עמוק שבהחלט מסוגל לחפות על החסרונות שבו ולהעפיל לפלייאוף לראשונה בעידן פוסט דוויט האוורד. מאחר ועתיד ההנהלה תלוי בכך, אני מהמר שהם יעשו זאת הכול כדי להשיג זאת, גם אם יצטרכו למכור נכסים עתידיים עבור חיזוק במהלך העונה.

 

 

תחזית: 41 ניצחונות. בנוסף, לפחות שני שחקנים עושים קפיצת מדרגה לרמות הגבוהות של הליגה.

 

 

וגאס חזתה לאורלנדו 36.5 ניצחונות. חושבים שאתם יודעים טוב יותר? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו.

 

אוהבים את הטורים, הכתבות והמשחקים שלנו? הזמדנות כמעט אחרונה לתמוך בנו. פרוייקט המימון שלנו במימונה עדיין רץ. גייסנו 10600 ש"ח מתוך 12000. הפרוייקט מסתיים בלילה שבין חמישי לשישי ב1 בלילה.