בשנתי הראשונה בפאנטזי, גיליתי שהדירוג הרשמי (של YAHOO למשל) עוזר למשתתפים בליגה לשמור על איזושהי רמת מציאות משותפת. מצד שני, כשמגיעים לפאנטים, כל אחד נמצא בליגה משלו. אפקטים פסיכולוגיים רבים ושונים גורמים לנו להפריז בדירוגי הפאנט של שחקנים מאוד מובהקים בתחומם, ובליגה שלי כבר הכריזו שדיאנדרה ג'ורדן הוא טופ 10 עבור קבוצה בפאנט עונשין.

 

עכשיו, נחזור רגע לאחור. אם זו הפעם הראשונה שאתם נתקלים במושג פאנט, אז תדעו ש:

1. כדאי לכם להמשיך לקרוא את הכתבה הזו, כי היא תהפוך אתכם לשחקני פאנטזי טובים יותר

2. פאנט זו אסטרטגיה של חיזוק מספר קטגוריות במחיר של ויתור על קטגוריה אחת. בליגות H2H עם 9 קטגוריות, הפאנט מעניק למבצע אותו יתרון, מאחר וכמה נצחונות קטנים בקטגוריות שונות שווים הרבה יותר מאשר ההפסד הקולוסאלי בקטגוריה של הפאנט. ביצוע פאנט גם מאפשר לכם לבחור שחקנים שהתדרדרו בדראפט בגלל היותם גרועים במיוחד בקטגוריה מסוימת (כבר אמרנו דיאנדרה? לא משנה, נזכיר אותו שוב גם בהמשך), אך עבורכם הם יחזירו שווי גבוה בהרבה מהמקום בו נבחרו. ברוטיסרי המצב מסובך יותר כיוון שנצחון בקטגוריות ספציפיות לא מבטיח נצחון בתחרות. אפשר לעשות פאנט בקטגוריה אחת, אבל יותר מקטגוריה אחת זה בלתי אפשרי לנצח. בסופו של דבר תזכרו שבדרך כלל קבוצות מאוזנות מצליחות יותר ברוטיסרי מאשר קבוצות פאנט.

 

בזמן שהתפנה לי עקב מחלה הורדתי את הנתונים וניסיתי לראות איך ייראה הדירוג עבור כל פאנט. הנתונים לפניכם – מאמין שתופתעו פה ושם.

הסבר קצר על הנתונים: שחזור של דירוג YAHOO – לכל שחקן יש ציון שמתבסס על מספר סטיות התקן שלו מהממוצע הכללי בכל קטגוריה, והציון הכללי הוא סכימה של כל הקטגוריות. כדי לחשב פאנט, פשוט מחסירים את הקטגוריה המסוימת ומחשבים את הציון הכללי בלעדיה.

אלו עשרים המובילים עבור כל קטגוריה, נכון ליום רביעי בערב (שעון ישראל):

פאנטזי פאנט

ראשית כל, מילה על סטף. קארי עם פתיחת עונה כה מטורפת, שהוא מוביל את הליגה בכל פאנט. הדומיננטיות שלו בשלשות, נקודות וחטיפות בלתי רגילה בעליל.

 

הפאנט הקלאסי להתחילו עימו הוא פאנט עונשין

הסנטרים, כצפוי, מקבלים את הקרדיט שלהם, במיוחד וויטסייד, שבחסימות נמצא בליגה משלו. דיאנדרה ג'ורדן תופס את המקום ה-15 ורודי גובר, אכזבה יחסית העונה, מספק מעט עדנה. מתחת למקום 20 – אם לא סופרים עונשין, אז דוויט האוורד עולה עד למקום ה-26

 

נעבור לפאנט שני ופופולארי – פאנט איבודים

ראסל ווסטברוק זוכה לכבוד ועולה עד למקום השני. ג'יימס הארדן, למרות פתיחת עונה חלשה, ניצב כאן במקום השישי. גם ג'ון וול, על אף מספרים לא טובים השנה בחלק מהקטגוריות, הוא עשירי כשמורידים איבודים.

מתחת למקום ה-20 – אייזיאה תומאס ובראדלי ביל נמצאים במקומות 21-22, צמודים לכרמלו ולטופ-20.

 

אחד הפאנטים המעניינים הוא פאנט נקודות

כמו בפאנט עונשין, קטגוריה שמאפשרת לבחור שחקנים שתורמים הרבה יותר מהמיקום שלהם בדירוג. דריימונד גרין, שקולע העונה 12 נקודות למשחק, עולה מהמקום ה-12 בדירוג הכללי למקום שישי בפאנט נקודות.

מתחת למקום ה20 – אוטו פורטר במקום ה23 ורודי גובר 27. אנדרה איגואדלה אמנם זכה ב אם.וי.פי של הגמר, אבל בתחילת העונה רוטוורלד כינו אותו כמעט חסר ערך בפאנטזי. עם זאת, ללא צורך בתרומת נקודות השווי שלו עולה עד למקום ה50.

 

פאנט אחוזים מציג שחקן שמי שבחר אותו בסיבוב השני הרוויח בגדול. קייל לאורי נותן מספרים נהדרים ויעיל בכמה פאנטים, במיוחד באחוזי שדה שמציב אותו במקום השני בליגה. אייזאה תומאס עולה למקום ה-13, לשמחת אוהדי בוסטון שבחרו אותו במקום גבוה יותר ממה שהיה ראוי לפני תחילת העונה. ריקי רוביו, מקום אחד אחריו, הוא רכז נוסף שמרוויח מהפאנט.

מתחת למקום 20 – קווין לאב מדורג 22, וטרבור אריזה, למרות האכזבה היחסית העונה, מדורג 31.

 

פאנט שלשות מחזיר את הכבוד לגבוהים של הליגה, בראשות הג'אמפ-שוטר אבל לא קולע שלשות – בלייק גריפין. גרג מונרו נמצא במקום ה-13, ואפילו טאונס נכנס לדירוג, במקום ה-15.

 

ממשיכים עם גבוהים, ואין דרך טובה מלשלב פאנט אסיסטים עם פאנט חטיפות

במקום ה-13 בשתי הקטגוריות הללו אפשר למצוא את דירק נוביצקי. בליגה שלי הוא כבר עבר תמורת גורדון היוורד, בטרייד שזכה לביקורת רבה (העריכו את היוורד הרבה יותר). למרות שהמספרים שלו כנראה ירדו ככל שהעונה תתקדם, נוביצקי מחזיר תפוקה רבה לבעלים שמוכנים לוותר באחת משתי הקטגוריות. דמארקוס קאזינס אמנם עדיין לא השחקן הטופ-11 בפאנטזי כפי שציפו ממנו בתחילת העונה, אבל הוא טופ 11 בשתי הקטגוריות הללו, וזה גם משהו..

מתחת למקום 20 – ברוק לופז ודנילו גאלינארי הם שניים מהשחקנים הטובים ביותר כאשר מורידים חטיפות, ונמצאים במקומות 21 ו-22 בהתאמה בפאנט אסיסטים. סרג' איבאקה מתרפק על עשרים הראשונים בכל אחד מהפאנטים ורוי היברט, שהפך לנשק עונשין רציני, ממוקם 28 ללא חישוב אסיסטים.

 

חוזרים לנמוכים, ל-2 קטגוריות אחרונות. פאנט ריבאונד ופאנט חסימות

אייזאה תומאס נפלא גם כאן, עם מקומות 10 ו-11 בהתאמה. גם גלינארי שוב מככב, ואפילו קמבה ווקר כוכב בעולם ללא ריבאונדים.

מתחת למקום 20 – כאן נמצאים השוטינג גארדס, במיוחד אריק גורדון ואוון פורנייה שעולים למקום ה-24 (הראשון בריבאונד, השני בחסימות) ולסביבות המקום ה-30 בקטגוריה השנייה. בראדלי ביל ממוקם 30 בשתיהן.

הערה אחרונה לסיום: מן הסתם, הדירוג הנ"ל הוא נזיל וישתנה ככל שהמספרים יתיישרו. עם זאת, מעניין לראות את הערך שנוסף לשחקן בפאנט מסוים, ואני מקווה שאם אתם עושים טריידים על בסיס רעיון של פאנט, הדירוג יכול לעזור ביצירת מציאות משותפת וטריידים שיוויוניים יותר.