רוקיס הם גורם ההפתעה של הפאנטזי. הרבה פעמים מעריכים אותם יתר על המידה, אבל כשנופלים על אחד טוב, זוכרים את זה לכל החיים. ככה קרה למי שנפל על עונת הרוקי של סטף קארי וטייריק אוונס. הם נבחרו במקומות 120 ומטה, ונתנו ערך של עשיריה שלישית. אי אפשר לחזות את זה, וכמו בפוקר, זה הולך על מום. אנתוני בנט הוא דוגמא הפוכה. בחירה ראשונה בדראפט ואכזבה אכזבה אכזבה. צריך לזכור שרוקיס זה לא רק עניין של כשרון, זה גם עניין של סיטואציה, או כמו שאומרים בנדלן, מיקום מיקום מיקום. לפעמים עדיף רוקי בינוני בקבוצה רעה, על רוקי טוב בקבוצה טובה. פשוט כי יהיו לו יותר נגיעות בכדור. צריך לזכור שרוקיס מביאים איתם גם צד נוסף: איבודים ואחוזים של גבינה רזה. מייקל קרטר וויליאמס היה רוקי העונה עם ממוצעים של 16.7 נקודות, 6.3 ריבואנדים, 6.5 אסיסטים ו1.9 חטיפות. מספרים יפים לכל דבר ועניין. אלא שהתלווה לזה 3.5 איבודים, 40% מהשדה ו70% מהקו. על שלשות אפשר היה לחלום.

 

על איזה רוקיס שווה לשים עין בדראפט הקרוב? איזה תוצרת הם יתנו? על מי לותר? מי יאכזב? זו התחזית שלי. קחו אותה בערבון מוגבל כיוון שאני מודה שבתחזיות רוקיס אני גרוע (ומתנצל בפני כל מי שהמלצתי לו להפטר מנרלנס נואל בתחילת העונה שעברה. שרון תסלח לי!)

 

המבטיחים

 

1. עמנואל מודיאי (מדורג ביאהו 93) – השילוב הכי מבטיח של כשרון עם מיקום. הרבה לא ראינו ממודיאי בעונה שעברה, כיוון שהוא בחר לשחק בסין הרחוקה, וכל מה שעשה שם בטל בשישים. אין ספק שכשרון יש, אבל מה שיותר מפתה זה העובדה שיש לו את המפתחות לעמדת הרכז הפותח, והמפתחות לקבוצה. ג'אמיר נלסון אמור לגדל אותו, וגם רנדי פוי שם ויכול לשחק 1, אבל דנבר לא הולכת לשום מקום, ומודיאי הוא העתיד. סבירות גבוהה שהוא יקבל המון דקות. קחו בחשבון שמייק מלון מאמן קשוח ויכול להתחיל בסדרות חינוך, ועדיין אני מאמין במודיאי. יש שם את גאלינרי שיעזור בניהול המשחק, אבל לא אמור לקחת למודיאי את הכדור מהיד.

 

2. ג'אליל אוקאפור (מדורג ביאהו 77)- אוקאפור הוא אחד הרוקיס המוכנים לליגה, אבל לא ברור אם הוא מוכן לפילדלפיה. בעקרון הוא אמור לראות המון כדורים, השאלה היחידה היא מי בדיוק אמור למסור לו. אין גארדים דומיננטיים, ואלה שיש הם בול הוגס יותר מאשר מנהלי משחק. הוא הימור מעניין עם אפסייד גבוה, כשמצד שני הוא יכול לתת המון משחקים של כלום ושום דבר. סנטר התקפי, מלוטש ככל שיהיה, לא שווה כלום אם אין מי שיוביל את הכדור וימסור לו אותו בעמדות שהוא אוהב.

 

3. דיאנג'לו ראסל (מדורג ביאהו 94)- כמו מודיאי הוא אמור לקבל את עמדת הרכז הפותח כשעל פי הדיווחים הלייקרס יפתחו איתו ועם קלארקסון ביחד, כשקובי פותח ב3. אלא שבלייקרס יש כמה קטצ'ים קטנים אבל מפריעים. קובי עדיין שם, ועדיין ידרוש את הכדור בכל התקפה. זה יכול להפוך את ראסל למכונת אסיסטים, ויכול להפוך אותו לסטטיסט. קובי מעולם לא שיחק ליד רכז דומיננטי, ולא ברור איך זה יעבוד. קטצ' נוסף הוא קלארקסון שנתן יופי של עונת רוקי ויחלוק את ניהול המשחק עם ראסל. קטץ' שלישי הוא לו וויליאמס שינגוס לו בדקות מהספסל. קטץ' רביעי הוא רוי היברט שהוא לא שחקן פיק אנד רול טוב, וללייקרס אין ממש אופציות בגבוהים לפיק אנד רול. קטץ' חמישי ואחרון הוא ליגת הקיץ הלא מעודדת. מצד אחד כל זה אמור להוריד את ההייפ ואני חושב שאפשר יהיה לחפש את ראסל בבחירות נמוכות יותר, מצד שני, לכו תדעו איך זה יתפתח.

 

4. מיילס טרנר(מדורג ביאהו 170) – בניגוד לקודמים, לטרנר שום דבר לא מובטח. מצד שני אם אינדיאנה הולכת לשחק סמול בול, אין מתאים ממנו. חוסם מצויין, אתלט אדיר, ויש לו טווח 3 של הNBA כפי שהוכיח בליגת הקיץ המצויינת שלו. לא בטוח שהוא על הכוונת של כולם, ושווה להמר עליו בסיבובים מאוחרים, הוא יכול להפתיע.

 

 

קבורים ברוטציה

 

יש המון כשרון בסיבוב הראשון, אבל גם בעיות רוטציה לא פשוטות לכמה שנבחרו גבוה.

 

1. קארל אנתוני טאונס (מדורג ביאהו 71)- לבחירה הראשונה בדראפט כנראה יש עתיד מבטיח. בליגת קיפר שווה להשקיע בו. ההווה קצת בעייתי. ניקולה פקוביץ' עדיין שם ומיניסוטה עדיין תשלם לו 36 מליון דולר ב3 העונות הקרובות. אם הטימברוולבס רוצים להפטר ממנו הם חייבים לתת לו דקות וזה אומר פחות דקות לטאונס בתחילת העונה. גם כשתגיע הפציעה השנתית (והיא תגיע), עדיין למיניסוטה יש את גורגי ז'אנג שבפני עצמו הוא צעיר כשרוני מאוד. טאונס יכול להחזיר דיבדנדים, אבל יכול להיות שזה יקרה רק אחרי ינואר.

 

2. מריו הזוניה (מדורג ביאהו 173) – לקרואטי הצעיר יש טונה בטחון, הבעיה היא שלאורלנדו יש את טוביאס האריס שקיבל חוזה דנדש ויקבל את רוב הדקות ב3. ב2 יש את אולדיפו וגם אותו סופר מריו לא אמור להזיז. להזוניה ייקח זמן להכנס לעניינים.

 

3. ווילי קאולי סטיין (מדורג ביאהו 156)- אם כבר מדברים על שחקנים שקבורים ברוטציה, לא פשוט להיות קבור ברוטציה אחרי הכוכב של הקבוצה, ושחקן שהגיע בקיץ תמורת חוזה לא קטן. קאזינס וקופוס אמורים להקדים את קאולי סטיין בעמדת הסנטר, ולא ברור מה זה ישאיר לו. בחלק מהאתרים הוא מופיע כ4 פותח, אבל אני בספק אם הוא מסוגל לשחק 4, בטח בכדורסל המהיר שג'ורג' קארל אוהב.

 

הימורים לליגות קטנות (12-14 קבוצות)

 

1. קריסטאפס פורזינגיס (מדורג ביאהו 152)- הרבה דיבורים סביבו. דירק נוביצקי? אנדראה ברניאני? ואיך בכלל תראה עונת הרוקי שלו. אם יהיה סביר, אין ממש מי שיפריע לו בניקס לקבל דקות. השאלה היחידה היא האם הוא מוכן לליגה. דרק וויליאמס, אחד שלא ממש הצליח להתאים את עצמו לליגה יחכה להזדמנות שלו וישמח לגנוב ללטבי דקות.

 

2. סטנלי ג'ונסון (מדורג ביאהו 159)- לרגע היה נראה כאילו ג'ונסון צריך להופיע במבטיחים. אין שם יותר מדי סמול פורוורדים. אלא שלSVG יש המון אופציות. אחת היא לפתוח עם מרכוס מוריס ב3. מוריס מגיע לעונה כועס וזה יכול להשתלם לכל הצדדים. אופציה שניה היא לשחק עם מיקס וקולדוול פופ בהרכבים נמוכים, או עם אילאיסובה ב3 בהרכבים גבוהים (אלא אם כן הרכבים גבוהים הפכו לטאבו בדטרויט). כמובן כשג'נינגס יחזור זה כנראה יגרום למיקס וקולדוול פופ לגנוב יותר דקות ב3. בקיצור יכול להיות חלומי, יכול להיות קטסטרופה.

 

3. פרנק קמינסקי (מדורג ביאהו 135)- סנטר שקולע שלשות זה תמיד טוב. אלא אם כן יש כבר עוד אחד כזה (הוואז), ועוד אחד עם טווח קליעה שכמעט מגיע ל3 (זלר), אה וגם הכוכב של הקבוצה הוא סנטר. וחוץ מזה, מישהו מוכן להמר על שחקן שמייקל ג'ורדן בחר?

 

4. ג'אסטיס ווינסלו (מדורג ביאהו 151) – ווינסלו אמנם מאחורי דאנג וגם ג'רלד גרין שם, אבל הבריאות במיאמי היא פאקטור משמעותי. וייד יחמיץ את ה30 משחקים המסורתיים שלו, וגם דאנג לא עמיד כבעבר. הדקות של ווינסלו תלויות בעיקר בפציעות. שווה להחזיק אותו ברוטו על הספסל ולחכות לאלה שיגיעו.

 

הימורים לליגות גדולות (16-20 קבוצות)

 

כאן כבר מגיעים לתחתית של התחתית. מתחילים לשקול שחקנים כמו דווין דדמון וטאריק בלאק. הנה כמה רוקיס שנבחרו מאוחר ויכולים להפתיע.

 

1. ג'ריאן גראנט (מדורג ביאהו 521) – הבחירה ה19 הגיעה לניקס תמורת טים הארדאווי ג'וניור. בעקרון הוא אמור לגבות את חוזה קלדרון, אבל קלדרון כבר מבוגר ופציעה יכולה בקלות להשבית אותו לפרקי זמן ממושכים. אם גראנט יראה בגרות כבר בעונת הרוקיס, יכול להיות שבניקס יחליטו שהזמן להעביר את השרביט הוא עכשיו ולא יחכו לפציעה. כמו בכל הרוקיס שנבחרים מאוחר, צריך פה סובלנות.

 

2. ג'וזף יאנג (מדורג 426 ביאהו) – הבחירה ה43 בדראפט האחרון מאוד הרשים ביכולות הסקורינג שלו בליגת הקיץ. יאנג קיבל חוזה מובטח לשנתיים ולא הרבה מקבלים את זה. אם אינדיאנה תשחק סמול בול, יעלה אחרי סטאקי מהספסל. אם היא תלך עם היל ב4 יש גם את מיילס. צריך לחכות לראות מה יקרה במחנה אימונים, אבל יאנג הימור מעניין.

 

3. ראקים כריסטמס (מדורג 537 ביאהו) – ראו סעיף 2. כמו יאנג גם הוא קיבל חוזה מובטח לשנתיים. פחות כדורסל מיאנג, אבל הדלילות בקו הקדמי של אינדיאנה יכולה לתת לו דקות.