התפקידים הקלאסיים:

PG ( רכז, עמדה 1) – מוביל הכדור העיקרי של הקבוצה. שחקן שתפקידו לנהל את המשחק. דוגמאות בולטות : כריס פול, סטיב נאש, מג'יק ג'ונסון, סטף קארי.

SG (בזמני קראו לזה קלעי, סקונד גארד, עמדה 2) – תפקידיו העיקריים לעזור בהובלת כדור ולקלוע. דוגמאות בולטות : קליי תומפסון, ג'יימס הארדן, מייקל ג'ורדן.

SF (סמול פורוורד, חצי פינה, עמדה 3) – שחקן שצריך להיות קצת מהכל. יכול להוביל כדור וטווח קליעה (בדומה לגארדים), וגם עוזר בריבאונד גודל וכח. דוגמאות בולטות : לברון ג'יימס, קווין דוראנט, לארי בירד, ג'יימס וורת'י.

PF (פאוור פורוורד, פינה, עמדה 4) – שחקן פנים שאמור לשחק באיזור הביניים. גבוה שני, תפקידיו עזרה בריבאונד ונקודות בפוסט.

C(סנטר, עמדה 5) – השחקן הגבוה. אחראי על ריבאונדים, הגנה על הטבעת, ומשחק הפנים בהתקפה.

 

GM – ג'נרל מנג'ר – האיש שעומד בראש הפירמידה המקצועית. אחראי על סגל השחקנים ובחירת המאמן.

 

מונחים נוספים

Shot first/Pass first – בדרך כלל משתמשים במושגים האלו כשמדברים על רכז. הכוונה, האם הוא רכז שחושב קודם כל מסירה, או קודם כל זריקה. דוגמאות לרכזים שנחשבים לpass first : כריס פול, סטיב נאש, ג'ון סטוקטון. דוגמאות לרכזים שנחשבים shot first : קמבה ווקר, ראסל ווסטברוק, אלן אייברסון.

Franchise player – הכוכב הגדול של המועדון. השחקן שמוביל את הפרנצ'ייז ועליו בונים קדימה. דוגמאות בולטות : לברון ג'יימס, סטף קארי, קווין דוראנט, ג'יימס הארדן, אנתוני דייויס.

Roll player –בדרך כלל הכוונה לשחקנים שיש להם תפקיד מוגדר במערכת, דבר אחד שהם עושים טוב. דוגמאות בולטות : טוני אלן (הגנה), קייל קורבר (קליעה). לעיתים מתייחס גם לשחקנים משניים במועדון, שחקנים שאינם הכוכבים המובילים שלו.

Swingman – ביטוי נפוץ בספורט שמשמעותי שחקן שיכול לשחק במספר עמדות (SWING-להחליף בין עמדות). בכדורסל מתייחס בדרך כלל לשחקנים שיכולים לשחק SG וSF, מה שמכונה גארד-פורוורד.

Wingman – כינוי נוסף לשחקן שיכול לשחק גארד פורוורד. אלו בדרך כלל השחקנים שיהיו בWing(ע"ע).

Twiner – שחקן שתקוע בין שתי עמדות ולא מספיק טוב לשחק באף אחת בהן. בדרך כלל מתייחס לשחקנים שבמכללות משחקים ב4, אבל לא גבוהים מספיק בשביל לשחק 4 בNBA, ולא מהירים מספיק בשביל לשחק 3. דוגמאות לשחקנים שנחשבים טווינרים אבל הצליחו : דריימונד גרין, פול מילסאפ.

High volume scorer – שחקן שזורק הרבה וכתוצאה מכך גם קולע הרבה. קובי בראיינט למשל נחשב לכזה.

D&3 – שחקן קו אחורי שהתפקיד שלו זה לשמור ולזרוק שלשות. מתכוונים בד"כ לשחקן הגנה שיכול לשמור טוב על 2 או על שלושת עמדות הקו האחורי (רכז וכנף) בדרך כלל מדובר על סווינגמן כמו דני גרין, אבל יכול להיות גם רכז כמו פטריק בברלי.

Stretch 4 – זהו PF שיש לו את היכולת לקלוע שלשות. מרקיף מוריס, ראשיד וואלאס, צ'אנדלר פריי הם דוגמאות. תפקיד מבוקש מאוד בכדורסל של היום. מקור השם הוא מכיוון שהPF מעשית מותח את המגרש. כיום מתחילים לדבר כבר על סטרץ' 5.