תפקחו את העיניים, תסתכלו סביב

פה ושם נגמר הטנקינג ונכנס אביב

במזרח מחוץ לפלייאוף יש קבוצה חיובית

אל תגידו לי שכל זה לא יכול להיות

 

שחקנים טובים באמצע הדרך

שחקנים טובים מאוד

שחקנים טובים יודעים את הדרך

ואיתם אפשר להגיע לפלייאוף (או ללוטרי).

 

מזרח מול מערב

 

זה לא סוד שנראה שמשהו בליגה השתנה. במזרח, בוסטון סלטיקס, עם מאזן 19 – 17, נמצאת במקום התשיעי ומחוץ לפלייאוף. במערב, יוטה, עם מאזן 15 – 20, נמצאת במקום השמיני שמוביל לפלייאוף. אחרי שנים שהתרגלנו שהמערב משאיר בלוטרי קבוצות עם מאזן חיובי, והמזרח שולח לפלייאוף קבוצות עם מאזן שלילי, יש ריח של אביב במזרח. אז מה בדיוק השתנה?

 

מערב

 

במערב הייתה נפילה בו זמנית של יותר מדי קבוצות. 9 קבוצות סיימו במאזן חיובי בעונה שעברה, וזה היה הדירוג: גולדן סטייט, יוסטון, לוס אנג'לס קליפרס, ממפיס, סן אנטוניו, פורטלנד, דאלאס, ניו אורלינס, אוקלהומה סיטי.

 

נתחיל מהטוב: גולדן סטייט וסן אנטוניו פתחו את העונה מצוין ושתיהן בקצב למאזן היסטורי (מי יותר, מי פחות). אוקלהומה סיטי קיבלה בחזרה את קווין דוראנט, ואחרי שהחמיצה את הפלייאוף עונה שעברה, הם חזרו למקומם הראוי. הם אמנם החליפו מאמן, אבל עם כמות הכשרון של דוראנט וווסטברוק, גם פטר בוס היה מביא אותם לפלייאוף (כמו בוס אמיתי כמובן). הקליפרס בסך הכל במקום המצופה מהם. דאלאס עולים על הציפיות, ומשחזרים את מה שעשו בעונה שעברה, עם סגל פחות טוב, ובלי דיאנדרה. ממפיס פתחה את העונה רע, אבל ייגר ייצב את המערכת כשעבר לשחק עם גבוה אחד בלבד במקום השניים המסורתיים. ראנדולף נשלח לספסל ובארנס פותח במקומו. היא עדיין במאזן חיובי.

 

עכשיו בוא נעבור לרע : יוסטון פתחו את העונה בצורה נוראית. קווין מקהייל פוטר, אבל כל זמן שאף אחד שם לא שומר, שום דבר לא יעזור. החיזוק היחיד שהיה להם בקיץ התברר כחילוש. ג'יימס הארדן שטען שהוא היה צריך להיות הMVP, נראה כמו סקורר טוב של קבוצה חלשה. פורטלנד התפרקה בקיץ, איבדה 4 שחקני חמישיה ואת הכוכב הגדול (לאמרכוס), והנפילה שלהם מובנת לחלוטין. ניו אורלינס פתחה את העונה עם יותר מדי פציעות (טייריק, אשיק, אג'ינסה, פוינדקסטר) ומאמן חדש. זה מתכון בטוח לנפילה. שחקנים לא חלק ממחנה האימונים, צריך זמן להתחבר, ובינתיים צוברים הפסדים.

 

מישהו היה אמור להכנס לואקום הזה. המועמדות שציפינו מהם להתקדם הן יוטה, פיניקס, וסקרמנטו. יוטה מופתעת בעצמה למצוא את עצמה במקום השמיני עם המאזן שיש לה. העונה נפתחה בצורה בינונית אבל יש להם חור עצום בעמדה 1, עמדה שנחשבת בין החשובות במשחק. אקזום סיים את העונה בקיץ, ברק לא יציב, ונטו זה סתימת חור (נטו). מעבר לזה, גובר נפצע ונעדר חודש, ואחריו גם פייבורס התחיל להחמיץ משחקים. בלי הקו הפנימי שלהם אין להם מה למכור. פיניקס קרסה לתוך עצמה עם בעיות האחים מרכוס. זה התחיל רע, ואז הגיע הפציעה של בלדסו שסיים את העונה, ומכאן הכיוון הוא אחד. סקרמנטו לא מנצלת את הכשרון שיש לה בידיים, בעיקר בגלל מה שחסר לה בין האוזניים. רונדו מוסר מליון אסיסטים, קאזינס עם מספרים אדירים, עמרי יעיל, ועדיין מפסידים פעם אחרי פעם. בין אם זה חוסר הגנה, או סתם טמטום, זה לא קבוצת פלייאוף. מהלייקרס לא היו ציפיות והם עומדים באין (עסוקים בפרישה של קובי, כדורסל יחכה לעונה הבאה). דנבר הלכה לבניה ומפתיעה לטובה, אבל יש גבול ליכולת שלה עם הכשרון שיש (או אין) לה. מיניסוטה צעירה ולא בשלה בשביל לקפוץ שנה אחרי שהייתה אחרונה בליגה. היא מתקדמת, אבל זה לא מספיק לפלייאוף.

 

בסופו של דבר נשארנו בדיוק במקום שבו היינו בעונה שעברה. 2 קונטנדריות (גולדן סטייט וסן אנטוניו), 2 סמי קונטדריות (אוקלהומה סיטי והקליפרס). בשנה שעברה קיבלנו כבר בסיבוב הראשון מאבק של הקליפרס וסן אנטוניו, מה ששינה את כל הפלייאוף במערב. 2 מהטוענות לכתר בסיבוב הראשון, אפשר לממפיס וליוסטון הגעה לחצי הגמר. השנה זה כבר לא יקרה. הפתעות בסיבוב הראשון יהיו סנסציות, והקרבות הטובים ישמרו לסיבובי הפלייאוף המאוחרים.

 

מזרח

 

במזרח קרה תהליך הפוך, שבו הרבה קבוצות צעירות הבשילו בבת אחת, אבל מעשית אף קבוצה לא מאיימת על קליבלנד. מכיוון שלא היו קבוצות בינוניות שיכולות להתקדם, נשארנו עם הרבה קבוצות רעות שהפכו לבינוניות, ופילדלפיה אחת. זה היה דירוג הפלייאוף בעונה שעברה: אטלנטה, קליבלנד, שיקגו, טורונטו, וושינגטון, מילווקי, בוסטון, ברוקלין.

 

נתחיל מהנורא: פילדלפיה. אני חייב לציין שדווקא המהלכים האחרונים קצת מעודדים. דובר על המחסור בוטרנים בחדר ההלבשה, ולכן ההחתמה של אלטון בראנד, מגוחכת ככל שתהיה, היא החתמה טובה. בראנד לא אמור לקלוע, הוא בא להנהיג ולהרביץ תורה בצעירים, סטייל גארנט במיניסוטה. ההבדל היחידי הוא שבזמן שגארנט מלמד איך לנצח, הדבר העיקרי שבראנד יכול ללמד זה איך לברוח עם הכסף.

 

נמשיך ברע:ברוקלין ודרון וויליאמס נפרדו בשמחה, וג'ארט ג'ק הפך לרכז הפותח של הקבוצה. ג'ק מחליף מעולה, אבל לא רכז פותח בליגה הזו. אחרי שסיים את העונה, ברוקלין בדרך הבטוחה ללוטרי, רק בלי בחירת דראפט (שייכת לבוסטון, לא מוגנת). מילווקי נחשבה לכח עולה בשנה שעברה, בעיקר בזכות הגיל, האורך וההגנה. הם החתימו את מונרו בקיץ במה שנראה כמו גניבה, וכרגע נראה יותר כמו פריצה, פריצה של ההגנה של הבאקס. הלכה ההגנה, קליעה לא הייתה, ומילווקי חזרה לטריטוריה מוכרה מדי באיזור הלוטרי. וושינגטון עשתה 8 צעדים אחורה. בקיץ הם לא רצו לתת לביל חוזה מקסימום, וכנראה שידעו למה. הוא פשוט נפצע יותר מדי. הם ניסו את ההרכב שהצליח להם בפלייאוף כל כך יפה, אבל בלי פירס זה עובד הרבה פחות טוב.

 

מכאן הכל טוב:שארלוט הביאה את ניקולה באטום, ואיבדה את הנדרסון ומק"ג. גם ג'פרסון פצוע יותר מבריא. איכשהו זה הופך אותה לקבוצת קליעה, וקמבה ווקר וג'רמי לין מריצים את זה טוב. ניו יורק עברה השבוע את מספר הנצחונות שלה מהעונה שעברה. ככה זה כשמקבלים את כרמלו בחזרה, ומוסיפים עוד 3 שחקני חמישיה ראויים. בעונה שעברה היה מדובר על קבוצת D ליג. בוסטון עשתה את הקפיצה בחצי השני של העונה שעברה, וממשיכה את הקו. היא לא מוטרדת מבחירת הדראפט שכן זה יגיע מברוקלין. אורלנדו הביאה את סקוט סקיילס והוא מוכיח שוב שהוא יודע להפוך קבוצה רעה לקבוצה בינונית. נראה אם הקפיצה הבאה תהיה גדולה עליו או לא. יש שם כשרון נחמד, אבל נראה שאין להם את מה שצריך בשביל לעשות עוד קפיצה בכל מקרה. דטרויט בריאה, עם חמישיה מצויינת, ומשחקת את הכדורסל הSVG-י .הפייסרס של ג'ורג' זה ממש לא הפייסרס של אין ג'ורג'. אטלנטה אמנם הלכה אחורה, אבל עדיין באיזור צמרת המערב. זה נראה כאילו זה הגודל הטבעי שלה ועונה שעברה הייתה קפיצה מעל הפופיק. טורונטו ממשיכה בסטטוס קוו מהעונות הקודמות, אמצע הצמרת. מיאמי חוזרת לצמרת עם חמישיה מצויינת ועונה בריאה עד כה. שיקגו אולי עכשיו מתחילה להתחבר, אבל צריך לקרות איזה טרייד או שניים כדי שהיא באמת תוכל לאיים על קליבלנד. קליבלנד זה לברון. ולברון זה מספיק בשביל הצמרת. כרגע אין אף קבוצה שאמורה לאיים על קליבלנד בפלייאוף.

 

אז מי יותר טוב?

 

ובכן, כאן התשובה תלויה באיך אתם מגדירים יותר טוב. האם המזרח יותר טוב כי בממוצע הקבוצות שלו יותר טובות מהממוצע של הקבוצות במערב? האם מאזן מזרח-מערב קובע מי יותר טוב? האם פשוט להסתכל על המאזן של הקבוצה במקום השמיני מספיק? לדעתי התשובה לא משנה, בעיקר כיוון שאין חדש תחת השמש. המועמדות הבכירות לאליפות ממשיכות להגיע מהמערב (גולדן סטייט, סן אנטוניו), ובגל השני למזרח יש רק את קליבלנד בזמן שלמערב יש גם את אוקלהומה סיטי וגם את הקליפרס (לדעתי הם שם). אחרי זה המזרח מנצח בגדול, אבל האם זה מעניין?