טור בו אני מנסה להסב את תשומת הלב לנקודות אליהן אולי פחות שמים לב. העמדות מייצגות סדר חשיבות יורד: סנטר-חמישייה-ספסל.

 

 

סנטר: העמדות מייצגות סדר חשיבות בפוסט בלבד. אבל הפעם גם עוסקים בסנטר. האם "בוגי" קאזינס הוא הסנטר הטוב בליגה? אין ספק שלפחות לגבי ינואר בינתיים, התשובה היא חיובית. המספרים של קאזינס בחודש ינואר:

31.5 נק' ב48% מהשדה, 42.2% ל-3 וזורק בממוצע 3 זריקות במשחק, 12.9 ריב', 3.1 אס', 1.6 חט' ו1.3 חס' במשחק. ככה זה נראה בשוטצ'ארט:

שוטצ'ארט קאזינס מחודש ינואר

שוטצ'ארט קאזינס מחודש ינואר

 

מה עוד קאזינס עשה בינואר? 18 שלשות במהלך החודש. אל העונה הזו הוא נכנס כשבכל 5 העונות הקודמות ביחד, הוא קלע 11.

הצטרף למייקל ג'ורדן, צ'ארלס בארקלי ואנטואן ג'יימיסון, בתור השחקנים היחידים עם שני משחקים עוקבים של 45 נק' ו10 ריב'.

השחקן הצעיר מזה למעלה מעשור שקולע 50 נק' בלפחות 70% מהשדה. אחרון היה סטודמאייר ב2005, והוא לא זרק מהשלוש כמו בוגי.

היו לו תצוגות כאלו:

 

בינתיים העונה קאזינס כבר עבר את 1000 הנק', מקום רביעי בליגה עונתי בנק' (27 למשחק) וריב' (11.3). אחוזים טובים בצבע, וקולע די טוב ל3. סנטר דומיננטי, וללא ספק מפלצת רחבות וכלי התקפי כמעט בלתי עציר. 63.4% מהזריקות שלו נזרקות כשהשומר 'צמוד' או 'מאוד צמוד'.

https://twitter.com/MattJ_onNFL/status/691113254463012864

 

ואם עדיין צריכים, אז יש גם פוסט טוב שמסביר עד כמה קאזינס דומיננטי. וגם יש לו לב טוב

 

 

אבל משהו מפריע, משהו עדיין חסר. עם כמה שקאזינס מפלצתי ויעיל, הוא עושה רושם, הרבה יותר הסימן לעידן החדש, למותה של עמדת הסנטר. יותר מ'הפייס אנד ספייס', הסמול בול ומטח השלשות. זה הוא המצפן שמראה עד כמה הסנטר כבר לא רלוונטי.
המאזן של סקרמנטו בחודש ינואר? 8-7. זה כל מה שהם עשו עם סנטר דומיננטי מפלצתי בחודש הזה. הקינגס במקום 10 כרגע במערב. תחשבו רגע אחורה, על כל סנטר דומיננטי בהיסטוריה שאתם זוכרים. מישהו מהם אי פעם לא לקח את הקבוצה שלו לפחות לפלייאוף?

אז נכון שלשאק היה את ווייד\קובי\פני, ולאולאג'וואן היה את דרקסלר, ולרובינסון היה את דאנקן ואייברי ג'ונסון (וואו הרבה זמן לא היה לנו סנטר דומיננטי ראוי). ל"בוגי" יש מקסימום את כספי. ולא שיש לי משהו נגד כספי, להיפך! הוא פשוט לא דרקסלר. ובואו נסתכל על שאר הליגה: איפה הקבוצה של דייוויס? הפיסטונס של דראמונד? מילווקי של מונרו?  איזו קבוצה בליגה שמסתמכת על הביג מן שלה נמצאת למעלה? ולא, דיאנדרה אמנם סנטר דומיננטי מאוד, אבל קצת לא נחשב כשהוא עדיין אופציה שלישית בהתקפה, גם כשבלייק גריפין פצוע. בספרס פופ מספר 1, ועל המגרש זה קוואי, לא אולדריג'. ומי זה לעזאזל דווייט הווארד?!

 

בעבר ידעתם שאם אתם רוצים לקחת אליפות, אתם צריכים ביגמן טוב. או לפחות את ג'ורדן. אפילו לברון עם מיאמי היה צריך ביגמן טוב ויעיל בשני צידי המגרש בדמות כריס בוש ברחבות.

בעבר אם היה לך סנטר דומיננטי? אחד מהטובים בליגה אם לא מספר 1? אתה לא צריך להוסיף כמעט כלום ואתה כבר בפלייאוף בוודאות. יש לך את אחת הקבוצות הטובות בליגה כבר מהשחקן הראשון. היום? זה בגדר נחמד ועוזר. כנראה לא הרבה מעבר.

 

לאחר פרסום החמישיות לאולסטאר, קאזינס אמר שללא ספק זה מצביע על כך שעמדת הסנטר מתה. לדעתי, הוא הסתכל בכיוון הלא נכון.

 

 

 

 

 

 

 

פאוואר פורוורדבשנה שעברה בוסטון פלירטטה עם מקום בפלייאוף כל העונה, וזו נחשבה הפתעה, בטח עבור קבוצה בבנייה. השנה, הם כרגע במקום ה6, עם מאזן 27 – 22 וזה עוד בעונה בה המזרח התחזק וטוב יותר מהעונה שעברה. למרות זאת, אף אחד לא ממש מופתע. הסיבה ליכולת ולעובדה שלא מופתעים מתחלקת לשניים: הראשון זה כמובן בראד סטיבנס המאמן שכבר זכה בשבחים, והשני הוא הרכז אייזיאה תומאס.

 

אייזיאה תומאס שחקן מאוד יעיל, אני לא חושב שצריך אפילו לציין. הוא קולע 21.5 נק' למשחק ב42.3% מהשדה, 35% מהשלוש (זה נחשב סביר, ממוצע הליגה עומד על 34%), 6.6 אס' על 2.8 איב' בלבד. ואפילו נחשב שומר סביר עם דירוג הגנה של 101.2 שבמשחקי בית משתפר ל96.3. על פי מצלמות המעקב הוא מוריד ב8.8 את אחוזי השחקנים עליהם הוא שומר. הוא אחד הרכזים הטובים בפיקנרול בליגה, והחדירה שלו קטלנית מאוד. מוזמנים לצפות בסרטון שהכינו ב'ספורטס סאיינס' על ה"פלואוטר" שלו.

 

 

הבחירה שלו לאולסטאר הייתה די מתבקשת, והקהל אוהב אותו ואף כתב לו שיר בעקבות הפלייאוף האחרון: (על פי המנגינה של 'בוהמיין ראפסודי')

Is this the playoffs? Is this just fantasy?

Caught in the first round, with the good sports man’s team

Play the good sports, look up at the score and see

I’m just a point guard, Brad Stevens coaches me

Because I’m very small, very short, little man, big sport

Anyway the game goes, doesn’t really matter to me

Isaiah, just fouled LeBron

Hit him on the arm real bad

Now the Cavs fans are real mad

Isaiah, the fun had just begun

And now we’ve gone and tweeted every day

Isaiah, ooh, you make us laugh and cry

If I’m not logged on again this time tomorrow

Tweet on, tweet on, as if memes are all that matters

Too late, the meme has come

Sends shivers down my spine, memes tweeting all the time

Goodbye, everybody, I’ve got to go

Gotta leave you all behind, and face the truth

Isaiah, ooh, I don’t want to die

I sometimes wish I’d never memed at all

I see Olynyk with a very goofy headband

Cut your hair, cut your hair, don’t you know it looks frightening

Porous D and long locks, Kevin Love in arm locks (ROTATOR CUFF)

(David Blatt-o) David Blatt-o (David Blatt-o) David Blatt-o. David Blatt is very mad

Isaiah’s just a small man, everybody loves him

Isaiah’s just a small man, smiling with his goofy grin

He changed our life with that glorious meme

Easy tweet, easy meme, will you let me meme?

Isaiah! No we will not let you meme

(Let me meme!) Isaiah! We will not let you meme

(Let me meme!) Isaiah! We will not let you meme

(Let me meme) Will not let you meme

(Let me meme) Will not let you meme (Let me meme) Ah

No, no, no, no, no, no, no

(Oh Isaiah meme, Isaiah meme) Isaiah meme, let me tweet

LeBron has a devil put aside for me, for me, for me!

(J.R. Smith has a backhand set aside for Jae)

{LeBron James}

So you think you can foul me and smirk in my eye?

So you think you can mess with The King and not die?

Oh, Isaiah, can’t do this to me, Isaiah

Just gotta get out, just gotta get out of this round

Isaiah’s all that matters, anyone can see

Isaiah’s all that matters

Isaiah’s all that matters to me

Any way the memes go

 

 

 

אבל, ויש פה אבל, יש בעיה. הסלטיקס העונה אחת הקבוצות הגרועות בליגה בקלאצ'. אחת הקבוצות הגרועות בליגה מבחינת מאזן משחקים המסתיימים בתוצאה עם הפרש נקודות של 5 או פחות. כשיורדים להפרש של 3 נק' או פחות, היא אף מדרדרת למקום האחרון בליגה. כן, אחרון.

יש לא מעט אנשים שחושבים שבדיוק כמו שאייזיאה אחראי למצב הטוב של בוסטון העונה, הוא גם האחראי לקושי של הקבוצה לנצח משחקים צמודים.

 

שימו לב מה מארק סטיין כותב בדירוג הקבוצות לפני 3 שבועות על בוסטון. נכון לאותה נקודת זמן, הסלטיקס 0-5 במשחקים שמסתיימים בהפרש של 3 נק' או פחות, וזה לא ממש השתפר מאז.

 

תומאס הוא השחקן הטוב בבוסטון והאופציה ההתקפית מספר 1. אלא שהוא לא כזה יעיל כ'גו טו גאי' ברגעי ההכרעה. או אם לסכם:

 

זה אמנם כללי, אך הציוץ הזה הגיע במשחק מול ממפיס. 33 שניות לסיום, בוסטון בפיגור 3 סטיבנס קורא לטיימאאוט ואז תומאס עושה את זה

 

ובזה זה נגמר. בחודש האחרון בראדלי (גם אחרי המשחק ההוא נגד ממפיס) ושחקנים אחרים ציינו שצריך להפסיק עם ה"הירו בול"' ואפילו דני איינג' רמז על כך שלקבוצה דרוש "גו טו גאי" אמיתי.

אני עדיין מאוד מחבב אותו, ואין ספק שהוא שחקן טוב מאוד. אני גם לא בטוח שכל האשמה נופלת על כתפיו הנמוכות, אבל מה שכן בטוח זה, שצריך ברגעי ההכרעה מישהו אחר, אמין יותר.

 

 

 

 

סמול פורוורד: מה הרוקיז עשו השבוע? או לאחרונה בכללי. בפוסט היום דני כבר כתב כמה דברים על הרוקיז. ואין ספק, זהו מחזור רוקיז מצויין, אם זה מה שיש בעשירייה השניה

 

מיילס טרנר מראה שיש סיבה נוספת להחזיק את פול ג'ורג' בעמדה 3

 

וגם קלי אוברה הראה שיש בו הרבה יותר מווינגספאן מדהים

 

 

רוקי נוסף שמרשים הוא דווין בוקר, שלקח את ההזדמנות והפציעות של פניקס ומככב. היכולת שלו מעודדת את המועדון החבול ומראה שיש על מה לבנות, ובעתיד כנראה יהיה גם גארד שלישי חזק מאוד. בוקר צפוי גם להשתתף בתחרות השלשות. פוסט מעולה עליו יכולים לקרוא כאן.

חוץ ממיילס טרנר, יש כמובן את פורזינגיס, טאונס אוקאפור, קאולי סטיין שחזר לחמישיית סקרמנטו וג'וקיץ' שמככב בדנבר ודחק את הסנטר הרוקי המפתיע משנה שעברה אל הספסל. ואיך הם בהשוואה אחד לשני? להלן טבלה המציגה אותם בשקלול ל48 דקות למשחק. שימו לב שזה גם בהשוואה ל4 ו5 ממוצעים בליגה, כאלו ששיחקו לפחות 400 דקות עד כה העונה.

 

רוקיז ביגמנים

 

זוכרים שדיברו על הקליעה של קאולי סטיין? אז מסתבר שהיא לא כזו רעה. גם היכולות של אחרים, ומה שמרשים זה שרובם בלט מעט קטגוריות, מסתכלים על ממוצע העמדה שלהם בליגה (לא רק רוקיז, כן?) מלמעלה. העתיד נראה מצויין. 

 

 

שוטינג גארד: אם דיברנו על רוקיז, חייבים להזכיר משהו. או יותר נכון מישהו ואפילו להקדיש לו פסקה בנפרד, גם אם קצרצרה.

ג'האליל אוקאפור התחיל את העונה לא משהו בלשון המעטה, ומעט איכזב. עד כדי כך שהיו שמועות שהסיקסרס מחפשים עבורו בית חדש. אוקאפור לא הסתדר עם נואל, לא הסתדר עם ההגנה ולא עם הקבוצה. ואז… הביאו לו את איש סמית'.  ההשפעה של סמית' על המשחק של אוקאפור מדהימה. הוא התחיל לממש את הפוטנציאל שלו, להיות שחקן התקפי טוב יותר והתאום ביניהם נהדר

 

הייתי מפרט יותר אבל קואצ' ניק כבר כתב על זה פוסט, וגם איאן לוי המעולה הסביר את זה בצורה טובה כאן. ופה אולי המקום להזכיר שסמית' היה גם חלק מפניקס המפתיעה שהשיגה 44 נצחונות לפני שנתיים. האם יתכן שעדיין לא נותנים לסמית' את הקרדיט הראוי לו כגנרל על המגרש? מה שבטוח שפילדלפיה מאוד מרוצה ממנו. וגם אוקאפור.

 

 

פוינט גארד: כולם סובלים מהפציעות, כי זה הורס את הכיף ופוגע בהנאה. העניין הוא שכפי שכבר ציינתי בעבר, דווקא רוב הפציעות הרציניות מתרחשות בתחילת העונה, ונובעות בשל הכנה לקויה. אגב אחת הסכנות שהתריעו בפניהן כשעברו לשבוע מנוחה באולסטאר, הוא ששחקנים יזניחו את עצמם ויחזרו לעומס אחרי שלא עשו כלום שבוע ויפצעו. מאפיין נוסף הוא כמובן הקבוצות. שימו לב לטבלה הזו:

 

הטבלה נלקחה מהבלוג הזה העוסק בפציעות ספורט ובעיקר פציעות ב NBA. אם תבדקו שם גם לגבי עונות קודמות, תראו שיש קבוצות שבאופן עקבי נמצאות בתחתית הטבלה, וקבוצות אחרות שנמצאות בראש הטבלה. (וכמה שהשנה החליפו מיקום) העובדה שקבוצות מסויימות כמו ממפיס או הפליקנס, באופן עקבי סובלות מפציעות, עשויה להצביע על הצוות הרפואי ועל ההכנה באותה קבוצה.

 

השחקן השישי: זוכרים את המהלך של רונדו, שניחש את ההתקפה של אטלנטה ושלח את קאזינס לעמוד במקום? אם לא אז הנה

https://twitter.com/BleacherReport/status/690582645655281664

וההסבר

 

זה הזכיר לי שיחה של מאמנים שעשו בערוץ ה NBA, והיו כמה מאמנים שדיברו על השחקן החכם בליגה ואז הזכירו בהקשר הזה את כריס פול, שלא רק שכמעט תמיד מכיר את כל תרגילי היריבה, אלא שכשהוא שם לב שאחד משחקני היריבה שוכח, הוא דואג לתקן אותו ולהזכיר לו היכן הוא צריך לעמוד ומה עליו לעשות על פי התרגיל. יעיל יותר מסתם טראש טוק, לא?

 

 

 

 

 

ספסל:

 

7. הסימפסונס עוקצים את הסיקסרס:

אגב במקור בדיחה על הניקס. כך על פי אחד היוצרים. והכל בזכות פורזינגיס.

 

 

 

 

 

8. כשמישהו משדר כדורסל מכללות, מצפים ממנו להבין בכדורסל, לא? או לפחות לדעת שדוראנט ושאק לא היו בספייס ג'אם

 

 

 

9. כתבתי בטור הזה קצת על רכזים, אז להלן כל התצוגות העונה של לפחות 15 אסיסטים במשחק. תהנו. חייב לציין שדי לא מפתיע התוצאות.

 

 

10.  שחקן קולורדו סטייט איבד את הוריו ושני אחייניו (מצד אחותו שקפצה מחלון קומה שניה ושרדה) בשריפה לאחרונה. הדברים הקטנים לפעמים משפיעים, והשבוע הוא צייץ את זה

 

https://twitter.com/longmoney_e/status/693844893928595456