השבוע לפני 66 שנים נקבע שיא NBA שלא נשבר מאז, וגם לא ישבר לעולם. ב-22.11.1950 מיניאפוליס לייקרס ופורט ווין פיסטונס שיחקו את משחק הכדורסל הגרוע בהיסטוריית ה – NBA.

 

הלייקרס הגיעו למשחק לאחר שזכו בשתי אליפויות רצופות בהובלת השחקן הטוב ביותר בליגה, ג'ורג' מייקן. מייקן היה הכוכב הראשון של ליגת ה – NBA הצעירה, שהוקמה ב-1947. הוא שלט בליגה ביד רמה בזכות זריקת הוו שלו, יכולות הריבאונד והבלוקים שלו. מייקן היה הסנטר האמיתי הראשון, ובשנותיה הראשונות של הליגה הוא היה בלתי עציר. מיניאפוליס אפילו התאימה את מגרשה הביתי אליו – המגרש היה קטן יותר מהמגרשים האחרים, גם לרוחבו וגם לאורכו, כך שיכולותיו של מייקן יוכלו לבוא לידי ביטוי באופן הטוב ביותר.

 

אחרי שכשל בכל ניסיונותיו לעצור את מייקן במפגשיהם בשנים הקודמות, הגיע מארי מנדנהאל, מאמן הפיסטונס, מוכן עם שיטה חדשה לעצור את הלייקרס האימתניים. מנדנהאל הבין שאם ברצונו לנצח את מייקן והלייקרס, אסור לתת להם לגעת בכדור. כדור הביניים נזרק ולארי פאוסט, שחקנה של הפיסטונס, השתלט עליו. ואז, הוא לא עשה כלום. פאוסט עמד במשך דקות ארוכות עם הכדור בידיו, מבלי לעשות דבר – בדיוק על פי הוראותיו של המאמן מנדנהאל.

 

השופטים צעקו על פאוסט להתחיל לשחק כדורסל, ו – 7,000 הצופים שהגיעו לראות את המשחק החלו בקריאות בוז. לשחקני הפיסטונס זה לא הפריע, כשכל אחד מהם החזיק את הכדור בידיו, עד שמאס בו והעביר אותו לאחד מחבריו לקבוצה. הפיסטונס החזיקו בכדור כ-3 דקות שלמות לפני שניסו לזרוק לסל, וכך עשו גם בהתקפות הבאות. הלייקרס המתוסכלים ניסו לגרום לפיסטונס לאבד כדורים. הם עשו עבירות על שחקני הפיסטונס, כדי שיהיה להם סיכוי לחטוף את הכדור בעת הוצאתו מהחוץ (בתקופה ההיא לא היה חוק ששולח את השחקן לקו העונשין לאחר חמש עבירות ברבע).

 

הרבע הראשון נגמר בתוצאה 8-7 לפיסטונס, ולמחצית ירדו הקבוצות בתוצאה 13-11 ללייקרס. מייקן היה הקלע המצטיין, כמו תמיד, עם 12 מתוך 13 הנקודות של הלייקרס. למרות הפיגור, הפיסטונס המשיכו באסטרטגיית שמירת הכדור, כששחקני הלייקרס אפילו לא מנסים להפריע להם. ורן מיקלסן, ששיחק באותו משחק, אמר לאחר מכן ש"כל עוד היינו ביתרון והם החזיקו בכדור, לא הייתה כל סיבה לנסות ליצור משהו". הלייקרס אפילו לא טרחו לבצע חילופים, שכן השחקנים לא התאמצו ולא התעייפו. לאחר שהרבע השלישי נגמר גם הוא ביתרון של הלייקרס (17-16), הקבוצות נכנסו אל הרבע האחרון.

 

ברבע האחרון העניינים התנהלו בקצב איטי עוד יותר, כאשר הנקודות הראשונות שנקלעו הגיעו לאחר 6 דקות, כשקליעת עונשין של הפיסטונס השוותה את המשחק. 12 שניות לאחר מכן קליעת עונשין של הלייקרס החזירה להם את היתרון, וביתרון 18-17, כשנשארו דקות בודדות לסיום המשחק המייגע, הלייקרס קיבלו את הכדור והתכוונו להחזיק בו עד לסוף המשחק. 9 שניות לסיום, לחץ של הפיסטונס הוביל לאיבוד כדור, וסל של לארי פאוסט שהעלה את הפיסטונס ליתרון 19-18. מייקן עוד הספיק להחטיא זריקה על הבאזר, וכך הושלם לו משחק הכדורסל הגרוע בהיסטוריה, שנרשם בספר השיאים בתור המשחק שבו נקלעו הכי מעט נקודות. הרבע האחרון, שבו נקלעו 4 נקודות בלבד, הוא הרבע שבו נקלעו הכי מעט נקודות.

 

הבוקס סקור של המשחק

 

 

למרות השעמום שיצר, מנדנהאל, מאמן הפיסטונס, השיג את מטרתו – הוא חולל סנסציה וניצח את הלייקרס האימתניים במגרשם הביתי. הוא "עצר" את ג'ורג' מייקן, שקלע את ארבעת סלי השדה היחידים של הלייקרס במשחק, על 15 נקודות. מנדנהאל אפילו לא הפסיד את אהדת הקהל של קבוצתו בגלל המשחק, משום שהוא שוחק במינסוטה ולא צולם.

 

בהמשך אותה עונה, ב – 6.1.1951, קרה מקרה דומה בין רוצ'סטר רויאלס לאינדיאנאפוליס אולימפיאנס. המשחק אמנם נגמר בתוצאה סבירה, 75-73, אך הוא הגיע לתוצאה הזו אחרי 78 דקות. במשחק הזה נקבע שיא NBA עם 6 (!) הארכות, כאשר בתחילת כל הארכה, הקבוצה שהשתלטה על הכדור החזיקה בו כמעט לכל אורכו. לאחר ארבעה רבעים עם קצב יחסית סביר של התקפות, נקלעו, במהלך 30 הדקות הבאות, 16 נקודות בלבד. בהארכות השנייה והרביעית לא נקלעה אפילו נקודה אחת.

 

שני המשחקים הללו, ועוד מקרים אחרים, שהיו פחות קיצוניים סיכנו את עתיד הליגה, שגם כך התקשתה למשוך צופים. הליגה ניסתה כל מיני חוקים על מנת למנוע מקרים כאלו, עד שבעונה 1954-55 נכנס שעון ה-24 ושינה את פני הליגה לנצח. מספר הנקודות שנקלעו בממוצע למשחק קפץ בצורה חסרת תקדים. דבר שגרם ליותר צופים להגיע למגרשים והצילה את הכדורסל.

 

הבוקס סקור של המשחק

 

אז בפעם הבאה שאתם מתעצבנים על עוד האק-א-דאנדרה/דראמונד/כל גבוה אחר, תזכרו שהיו ימים שבהם דקות הקלאץ' ב – NBA התאפיינו בשחקנים שבוהים אחד בשני בזמן שהם מעבירים את הזמן עד לסיום המשחק.