אם לא מספיק הבלאגן בשיקגו, ראג'ון רונדו נכנס בחזרה בוייד ובאטלר, שביקרו אחרי ההפסד לאטלנטה את המחוייבות של שחקנים אחרים בקבוצה.

My vets would never go to the media. They would come to the team. My vets didn't pick and choose when they wanted to bring it. They brought it every time they stepped in the gym whether it was practice or a game. They didn't take days off. My vets didn't care about their numbers. My vets played for the team. When we lost, they wouldn't blame us. They took responsibility and got in the gym. They showed the young guys what it meant to work. Even in Boston when we had the best record in the league, if we lost a game, you could hear a pin drop on the bus. They showed us the seriousness of the game. My vets didn't have an influence on the coaching staff. They couldn't change the plan because it didn't work for them. I played under one of the greatest coaches, and he held everyone accountable. It takes 1-15 to win. When you isolate everyone, you can't win consistently. I may be a lot of things, but I'm not a bad teammate. My goal is to pass what I learned along. The young guys work. They show up. They don't deserve blame. If anything is questionable, it's the leadership.

A photo posted by Rajon Rondo (@rajonrondo) on

רונדו בנאום תוכחה חריף מבקר את באטלר ווייד על ההתנהלות שלהם בתקשורת, כמו גם על המחוייבות שלהם למשחק. הוא מביא תמונה של גארנט ופירס כדי שלא יהיה ספק על מי הוא מדבר. כמה משפטים נבחרים:

הותקים שלי לא בחרו מתי הם רוצים להביא את זה. הם הביאו את זה כל פעם שהם דרכו באולם אם זה היה אימון או משחק. הם לא לקחו ימי חופש.

הותיקים שלי שיחקו בשביל הקבוצה. כשהפסדנו הם לא האשימו אותנו. הם לקחו אחריות וחזרו להתאמן.