בזמן שישנתם הוא טור יומי שמתמקד בשלושה אירועים מהלילה האחרון ב NBA.

 

1. אורלנדו מגי'ק (6 – 6) 104 – מינסוטה טימברוולבס (5 – 7) 101 (הארכה)

 

שתי קבוצות צעירות, מלהיבות ומבטיחות נפגשו הלילה באולנדו למשחק שלא איכזב. המשחק הזה הפגיש המון שמות שבעשור הקרוב כדאי מאוד לעקוב אחריהם: אלפריד פייטון, טוביאס האריס, ווצ'ביץ', אולדיפו, הזוניה ואארון גורדון בצד אחד, רוביו, לאבין, דיאנג, ביאליצה, וויגינס וטאונס בצד השני. שתי הקבוצות הניעו את הכדור יפה והתחילו במהלכים פנימה לגבוהים שלהן, טאונס ווצ'ביץ' לא איכזבו. אחרי פתיחה מאוזנת (12-10) מינסוטה יצאה לריצה קצרה בניהולו של רוביו עד ליתרון דו ספרתי 22-12 דקה לסוף הרבע הראשון. אם יש לכם חברים אוהדי מינסוטה ואתם כבר כמה שנים מרחמים עליהם קצת נראה שמהשנה נושבות רוחות חדשות בעיר, וגם אם הקבוצה הצעירה והמוכשרת הזו לא תגיע לפלייאוף, קשה שלא לקנא בקהל שמקבל מוויגינס – רוביו – טאונס מהלכים כאלה:

https://vine.co/v/iuJH3Ab2Uqb

 

אורלנדו הכניסה את הנשק הסודי שלה, שאבאז נאפייר, כדי לצמצם קצת את הפער עד סוף הרבע, אבל מינסוטה סירבה לוותר על היתרון גם ברבע השני, כשלאבין ורוביו מתחלקים בהובלת הכדור ושניהם עושים את זה מצוין – לאבין קולע יותר, רוביו מוסר יותר ובסופו של רבע מינסוטה יורדת למחצית מרוצה עם יתרון 52-38 מבטיח.

כמו שקורה פעמים רבות לקבוצות חסרות נסיון, היתרון הגדול לא נשמר. אורלנדו עלתה לרבע השלישי עם אנרגיות גבוהות, ופייטון הוכיח שגם הוא יודע לנהל משחק, כשהוא מוביל את אורלנדו בשני צידי המגרש:

מינסוטה לא ויתרה בקלות על היתרון שלה, והיא הלכה לשחקן הכי טוב שלה טאונס שסיפק נקודות בנסיון לעצור את הריצה של המג'יק; אבל שאר החברים שלו התקשו מול ההגנה הקשוחה שהציגה אורלנדו. המג'יק רצו והפכו כל חסימה, חטיפה או ריבאונד הגנה לנקודות קלות במתפרצת. אורלנדו כבר היתה ביתרון 71-68 דקה לסיום הרבע השלישי, אבל לאבין ומרטין עם שתי שלשות גדולות עצרו את השיטפון וקבעו 76-71 למינסוטה בסיום הרבע השלישי. אורלנדו שקלעה רק 38 נקודות כל המחצית הראשונה קלעה 33 נקודות ברבע השלישי, ופתחה את המשחק מחדש.

רוביו התקשה לשמור על פייטון גם ברבע הרביעי, ואורלנדו ממשיכה לרוץ עד 89-82 4 דקות לסיום. הריצה נעצרת בעוד אסיסט נהדר של רוביו ללאבין, ומינסוטה ממשיכה לצמצם עד 93-91. עם 6 שניות על השעון היא הולכת לקלע המוביל של הלילה, אנדו וויגינס (28), שמשווה את התוצאה במהלך יחיד של שחקן גדול:

בשתי השניות שנותרו טאונס שסיים עם 21 נקודות, 12 ריב' ו6 חסימות הראה להאריס את הדרך להארכה:

https://vine.co/v/iu1wJi10ZXU

שתי הקבוצות סירבו להראות סימני עייפות, וההארכה היתה צמודה מאוד, כשההתקפות טובות מההגנות. בשוויון 101 אורלנדו שמה את הכדור בידיים של הקלעי הכי יציב שלה העונה – אוון פורנייה לא מאכזב וקובע את תוצאת המשחק עם שלשה על הראש של טיישון פרינס 104-101.

ב3 השניות שנותרו לאבין מספיק להטיח כדור לכיוון הקרש אחרי ספק הקפצה כפולה שלא נשרקה, ואורלנדו מנצחת במותחן. פורנייה סיים עם 26 נקודות, 5-7 מעבר לקשת כולל שתי שלשות חשובות בהארכה. 

אלפריד פייטון היה המצטיין במשחק וסיים עם 24 נק', 6 אס' ו7 ריב' וגם מדד 12+, הגבוה במשחק הצמוד הזה. האריס הוסיף 12 נק' ו11 ריב' למגי'ק. רוביו היה בספק למשחק כשהמתיחה בשריר שהשביתה אותו ל4 משחקים עדיין מטרידה אותו. הוא חזר לשחק שלשום נגד מיאמי וקלע 1 מ7 מהשדה ו3 אס', והלילה כבר נראה טוב יותר והגיע מרחק 2 נקודות מטריפל דאבל (8, 12, 12). הוא פתח את העונה בכושר קליעה מדהים, וכדי להשאר בתמונת הפלייאוף מינסוטה צריכה שיחזור לשם.

 

תקציר המשחק באתר ה NBA.

 

2. יוסטון רוקטס (5 – 7) 108 – פורטלנד טריילבלייזרס (4 – 9) 103 (הארכה)

 

פורטלנד פתחה את העונה טוב מהצפוי, אבל מאז שעמדה על 4-2 היא כבר עם 7 הפסדים, האחרון הגיע הלילה ביוסטון. הרוקטס מצליחים להשיג ניצחון חשוב למורל, במשחק שהגיע מיד אחרי הפיטורים של המאמן שהביא אותם עד גמר המערב בעונה שעברה, קווין מקהייל. כפי שנהוג העונה בליגת העל שלנו, גם ביוסטון המאמן היה הראשון ללכת מקבוצה שלא נראתה כמו קבוצה העונה.

דרל מורי הסביר את הפיטורים בכך שמקהייל איבד את חדר ההלבשה, והשחקנים הפסיקו להגיב להוראות שלו. הוא הוסיף שביקרסטף יהיה המאמן הראשי עד סיום העונה הנוכחית, ואז הרוקטס יחליטו על עתיד המשרה. בינתיים ביקרסטף עשה הלילה שינוי חשוב ומתבקש כשהוריד את לאוסון לספסל. הוא הסביר שהכוונה העיקרית שלו היתה להפריד בינו ובין הארדן, כיוון ששניהם צריכים את הכדור אצלם ביד כדי להיות אפקטיביים. בסופר אפקטיביות של הארדן נדון בהמשך, לאוסון מצידו רשם 2 נק' ב1-8 עם אסיסט, חטיפה ו2 איבודים ב20 דקות. בצד החיובי לאוסון התראיין אחרי המשחק ואמר שהתפקיד החדש מקובל עליו, ויתכן שאף יעזור לו לחזור לשחק את המשחק שלו. "Whatever for the team to win, I'm ready to do". אם זו האווירה החדשה בחדר ההלבשה ביוסטון, אפשר לצפות לדברים טובים.

הרבע הראשון היה צמוד כשלכל סל בצד אחד היתה תשובה בצד השני. ההחטאה הבאה של הווארד בתחילת הרבע השני נתנה את האות לבריחה של פורטלנד:

ההחטאה הזו הפכה מיד לשלשה של קראב בצד השני, וליתרון 5 נקודות שעוד יגדל. יוסטון התקשתה לעשות נקודות ברבע השני (13 בלבד), בעיקר מכיוון שהארדן ירד לספסל, ועד המחצית פורטלנד כבר הובילה 46-35. סי ג'יי מקולום היה טוב מאוד וסיים עם 19 נק' ו6 אס', וכמה מהלכים כאלה:

 

הרבע השלישי נפתח באווירה דומה כשפורטלנד מתכווצת על החדירות של הארדן בהגנה, ויוסטון לא מצליחה לנצל את זה ומחטיאה מבחוץ. באמצע הרבע השלישי היתרון של הבלייזרס צמח ל16, ונראה שכל מה שנשאר לה זה לשמור עליו עד הסיום. אבל כשלקבוצה הביתית יש בנוסף לקהל גם את ג'יימס הארדן, זו לא משימה קלה כל כך. הארדן הריץ את יוסטון בחזרה למשחק ברבע הרביעי ביחד עם ברואר (16 נק' במשחק) ואריזה (18, ו8 ריב'), כשהאוורד היה האחראי העיקרי לנקות את הלוחות וסיים אמנם עם 7 נק' בלבד ב5 זריקות, אבל גם עם 19 ריב' ו3 חסימות. 6.5 שניות לסיום אל פארוק אמינו מדייק מהקו ומחזיר את היתרון הדחוק ל3 נקודות, ולרוקטס נגמרו פסקי הזמן. הארדן רץ את המגרש ועושה מעשה לברוני במיוחד – נותן את הכדור לקלעי בפינה; רק שברואר לא בדיוק קלעי העונה, ולא ממש עומד מוכן בפינה, אבל בכל זאת עושה את זה:

https://vine.co/v/iunBaM7YiPU

סל משוגע בשניה האחרונה. הנה הוא שוב מזוית אחרת:

 

עד הלילה קורי ברואר לא פגע העונה מהשלוש. הוא קלע 3 קליעות בלבד ב11 משחקים, מתוך 23 נסיונות. לפני יומיים נגד בוסטון הוא הטיח 6 החטאות מהטווח הזה, והוסיף להן קליעה מוצלחת אחת. אפשר להניח שבלי שינוי מאמנים ברואר היה זורק פחות מ6 הנסיונות שלו הלילה, אבל זה בדיוק מה שהוא עשה והלילה באורח משונה נכנסו לו 3-6, כולל האחת המאוד חשובה הזו. 

פורטלנד לא האמינה שזה קורה לה, ובהארכה קלעה 4 בלבד מול ההגנה הנחושה (סוף סוף) של יוסטון. בהתקפה יוסטון נתנה את הכדור להארדן וזזה הצידה, וזה מתכון די טוב לנקודות. הארדן סיים לילה ענק עם 45 נק', 11 אס', 8 ריב', ו5 חטיפות.

יוסטון תנסה לבנות על רוח הלחימה מסיום המשחק להמשכיות למשחקים הבאים. לבד מהגדולה של הארדן, פורטלנד יכולה להאשים רק את עצמה בשמיטת היתרון.

portland houston 181115

לילארד מצידו ניסה להסביר אחרי המשחק את הקשר בין פילוסופיה של אגרוף לזו של כדורסל:

תקציר המשחק באתר ה NBA.

 

3. טורונטו ראפטורס (7 – 6) 89 – יוטה ג'אז (6 – 5) 93

 

טורונטו אירחה למשחק הזה את קבוצת ההגנה הטובה בליגה, והבינה על בשרה מה זה אומר. יוטה מצליחה לחשוף קשיים התקפיים גם אצל קבוצות שבקושי סובלות מכאלה. כמו אצל יוסטון גם הרפטורס התקשו מאוד לעשות נקודות בדקות בהן עושה המשחק שלה ישב לנוח.

הרפטורס דווקא נראו טוב בפתיחה ועוד הובילו 13-8 לפני ריצת 14-0 של יוטה, הריצה היחידה במשחק שרובו היה צמוד. יוטה ניצחה את הרבע הראשון ב5 (פייבורס היה מצוין), וטורונטו בהובלתם של דרוזן ולאורי ניצחה את השני ב8 וירדה מרוצה ביתרון 3 למחצית. הרבע השלישי היה שקול, כשיוטה מהדקת את ההגנה אבל לא מצליחה לתרגם את זה לנקודות קלות בצד השני. בין השאר קרה ברבע הזה גם הדבר המוזר הבא:

https://vine.co/v/iunWxIWqtrw

ברק מוציא עבירה, אבל סל הוא לא קיבל. מוזר, כי הכדור דווקא נכנס לטבעת בסוף המהלך, עם קצת עזרה מטרבור בוקר:

https://vine.co/v/iun75J0jAQw

המשחק נשאר צמוד צמוד, הרבה בזכות ההגנה של הג'אז. כדי להבין את הקושי שחוותה בחלקים מהמשחק טורונטו בהשגת נקודות אפשר להציץ על הציוץ הבא שמראה יפה את ההשפעה העצומה שיש לגובר ליד הטבעת.

דרוזן כנראה ראה את הנתון הזה, והחליט מראש שזה חסר סיכוי ללכת ללייאפ מול הסטייפל טאואר. אז ביתרון נקודה ליוטה, 4 דקות לסיום המשחק הוא פשוט הולך עד הסוף, על הראש של החוסם הטוב בליגה:

https://vine.co/v/iunMrPdziq9

דאנק השנה? לכל הפחות מועמד ראוי. האוויר מתרוקן מהאולם ביוטה, אבל הג'אז לא מתכוונים לוותר, וברקס מחזיר להם את היתרון בדיוק בזמן, דקה לסיום, ויוטה שומרת עליו עד הבאזר. עוד משחק אותו יוטה ניצחה קודם כל בהגנה. 5 ג'אז קלעו בספרות כפולות (הוד, הייוורד, פייבורס וגם ברק וברקס מהספסל) שנהנתה מעבר להגנה גם ממשחק קבוצתי יותר משל טורנטו, ניצחה בריבאונד (34-28) וקלעה באחוזים טובים יותר.

טורונטו לא ניצלה משחק מצוין של סקולה שסיים עם 22 נקודות. לאורי סיים עם 20 נק' ו6 אס' (רק 1-7 מהשלוש), כששאר הרפטורים היו חלשים מהרגיל. את החולשה היחסית בהתקפה יהיה קל לטורונטו לתקן כשמולה לא תעמוד במשחק הבא ההגנה הכל כך חזקה של יוטה.

 

תקציר המשחק באתר ה NBA.

 

בקטנה –

סלטיקס רונדו איז בק? לא בטוח. טריפל דאבל 4 ב12 משחקים זה מרשים, אבל הקינגס צריכים נצחונות יותר מסטטיסטיקה.

עוד קטנה –

דיון וויטרס עם יותר החטאות לייאפים העונה (14) מאשר לייאפים מוצלחים (13). הנה האחד המבדיל מהלילה, חופשי לגמרי. SMH

https://vine.co/v/iu1uZ1uX3wL

 

טופ 10 מהלילה

צעירים, וינטאג' פרקר, והקריין הטוב בעולם