ההופעות הנרפות של הסופרסטארים בסדרת הגמר אכזבו חלק גדול מהאוהדים והציתו דיונים ערים על מקומם ההיסטורי של לברון ג'יימס וסטף קרי. בפועל, מדובר בתוצאה די טבעית של המאצ'אפים על המגרש. הכישרון הוא אולי המלך בליגה הזו, אבל הממלכה עצמה חשובה יותר.

 

אז מי הקבוצה המוכשרת יותר בסדרת הגמר? המפגש בין גולדן סטייט לקליבלנד מראה לנו, ולא בפעם הראשונה בפלייאוף הזה, איך כל הפרמטרים שלנו להערכת שחקנים מושפעים ממאצ' אפים ספציפיים ושטף משחק של קבוצה. דריימונד גרין, שנראה לפרקים לא רלוונטי בגמר המערב מול אוקלהומה סיטי, היה השחקן הטוב ביותר על המגרש הבוקר וכנראה החזיר לעצמו את תווית הטופ-10 בליגה. קווין לאב, האיש בגינו רעדו אמות הסיפים בעונה שעברה כשדיוויד בלאט הכריז שהוא לא שחקן מקסימום, הוא החלק הפגיע בחמישייה של קליבלנד וכנראה שהם היו מחליפים אותו בכיף כעת תמורת סטרץ' 4 עם יכולת אתלטית שמאפשרת לו לחזור אל קלעי ה-3 בזמן ולמנוע את השלשה. ועל התפקוד של שני הסופרסטארים הגדולים ביותר – סטף קרי ולברון ג'יימס – מוסר ההשכל שאפשר ללמוד מהסיפור שלהם דורש הרחבה בפני עצמו.

 

שגיא רפאל כבר כתב רבות על השוני בין סטף ולברון ג'יימס. בעיניי השוני העיקרי ביניהם הוא שבעוד לברון יתמודד על תואר השחקן הטוב ביותר בליגה בכל קבוצה שבה ישחק, הפוטנציאל של סטף נע איפשהו בין השוואה לג'ורדן לעומת חמישיית עונה שלישית. אחרי הכול, קרי הוא רכז בגובה 1.90 בעל יכולת פיזית מוגבלת שמקשה עליו ביצירת מצבים וסיום ליד הטבעת, ועם נטייה לאבד כדורים בקלות רבה מדי. המיומנויות שלו אגדיות ואפשרו לו לספק את אחת העונות הסדירות הגדולות אי-פעם, אבל החולשות שלו בולטות יותר ויותר מול קבוצות פלייאוף שמתרכזות בסגירה שלו.

 

לפני סדרת הגמר שתי כתבות באתרים הגדולים בעברית "נכנסו" במעמד המאמן וקבעו שבסופו של דבר, כל הסיפור הוא בכישרון העדיף. אז נכון שאבק כוכבים הוא הסיפור שגדלנו עליו והסיפור שכולם אוהבים לשמוע, אבל הוא גורם לנו לציפיות לא מציאותיות מהסופר-סטארים. בעולם הדמיוני שאוהבים לצייר לפעמים, לברון ג'יימס יכול להטביע על איגואדלה מתי שבא לו (פשוט כי הוא פאקינג לברון ג'יימס) וסטף קרי רק צריך לבוא מוכן ואז הוא יקלע מכל מקום במגרש מבלי שאף אחד יכול לעצור אותו.

 

בפועל, החוסר יכולת של טריסטיין תומפסון לקלוע מכל מרחק גדול מ-אפס מהטבעת איפשר ללוחמים להציב שחקן אחד על לברון עם עזרה מיידית במצבי חדירה או פוסט-אפ. ברבע הראשון זה הוביל לארבעה גגות של בוגוט, ואח"כ היה זה דריימונד גרין שהגיע לעזור לאיגואדלה בפנים. לברון לא שכח להיות לברון – אבל כששניים מהשומרים הטובים ביותר בליגה משתפים פעולה כדי לעצור אותך, זה גדול גם על היכולות הנדירות של לברון. ברבע השלישי, כששתי הקבוצות עברו לסמול-בול, לברון ניצל את הסיטואציה כדי להפגין את היתרונות הברורים שלו

 

https://www.youtube.com/watch?v=QSYXL22SQyo

 

 

סטף קרי הוא שחקן שלקבוצה השנייה יש לכאורה מעט מאוד דרכים לעצור אותו. שילוב בין שחרור מסחרר וטווח קליעה אבסולוטי מאפשר לסטף לקלוע גם מול ההגנות הטובות ביותר. אבל הת'אנדר, ובמידה מסוימת גם קליבלנד, הראו שקרי בעצמו לא יכול להתמודד מול כל מה שזורקים מולו. קרי נראה לפרקים פגיע במיוחד מול טראפים במחצית המגרש שגרמו לו לאיבודי כדור רבים, בסדרת הגמר מוסר 5 אסיסטים על 4.5 איבודים. ההגנה עליו כוללת שחקן שנצמד אליו בהתקפות מעבר כדי למנוע שלשה קלה ושניים, לפעמים שלושה שחקנים באזור שמסוגלים לסגור אותו ברגע שהוא מקבל את הכדור. ברבע השני של המשחק אתמול, גולדן סטייט הריצו ברצף פיק-אנד-רול על השחקן של לאב, מה שגרם לקרי להיראות לכמה רגעים שוב כמו השחקן המדהים שהוא.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=2D5ASLuGp9w

 

גולדן סטייט אינה קבוצה היסטורית בגלל שהסגל שלה מוכשר יותר מאחרות. הערכת שווי אובייקטיבית של הקבוצה הזו לפני עידן סטיב קר כוללת רכז שמרוויח 10 מיליון לעונה, שוטינג גארד שמרבית המומחים חשבו שכדאי להעביר בטרייד תמורת קווין לאב ופורוורד טווינר שבקושי זכה לדקות (אם כי נכון יותר להתייחס לשלישיה המובילה כרביעייה שכוללת את איגואדלה). גולדן סטייט היא קבוצה היסטורית בגלל שהשלישייה-רביעייה הזו משחקת בתיאום אידיאלי, בשיטה שמבליטה את היתרונות שלהם, עם קאדר שחקנים משלים שמסוגל בעצמו לעשות את הפעולות הנכונות ולא רק לחכות מסביב לכוכבים (ולא בגלל שברבוסה מוכשר יותר ממקביליו בקליבלנד או אוקלהומה).

 

ונסיים עם המועמד המוביל לתואר ה-MVP של הגמר נכון לעכשיו: דריימונד גרין. פייטר, פרובוקטור בחסד, שחקן קבוצתי, שחקן מוגבל ושחקן גדול. כל מה שנאמר לגביו נכון. הקליעה של דריימונד פורחת בזמן שהידית של קליי תומפסון עוד לא התאפסה. אבל שאלה בעקבות הוידיאו הבא שמופיע – כמה מתוך הנקודות שלו גרין חייב לעובדה שהוא משחק ביחד עם קליי, ולהחלטה של הקאבס לעצור את סטף וקליי ולאפשר לגרין לזרוק?

 

https://www.youtube.com/watch?v=MzHusNsOnkA